מבעד למעטה ההסברה הישראלית

העוקץ

כרגיל בעיתות חירום, ההסברה הישראלית השתלטה כמעט כליל על כלי התקשורת בארץ. מעטים מטילים ספקות בגרסת דובר צה"ל אודות הלינץ' שבוצע בחיילים, או בלגיטימיות של הפעולה הקטסטרופלית על סיפון הספינות שבדרכן לעזה (גם שלום עכשיו, למשל, מתנערים מאחריות להפגנות המחאה אמש, שממילא כמעט ולא סוקרו). אבל מפרסום עדויות ראשונות של פעילים שהורדו מהספינות וגורשו מישראל מצטיירת תמונה מורכבת יותר.אתר האינטרנט של ה"גרדיאן" פירסם מספר עדויות ראייה לתקרית. הפעילה הטורקייה נילופר סטין (Nilufer Cetin), שנחתה בנמל התעופה באיסטנבול עם בנה בן השנה, העידה כי כוחות צה"ל פתחו באש לפני שעלו על סיפונה של הספינה מרמרה. "היו היתקלויות מאד קשות", סיפרה. "הספינה היתה מלאה דם". נילופר, שבעלה היה הטכנאי הראשי של הספינה, התחבאה עם בנה בן השנה בשירותי התא שלהם. "המבצע החל מיד עם ירי. בהתחלה היו אלה יריות אזהרה באוויר, אבל כשהספינה לא עצרה היריות הפכו למתקפה". קוטלו טיריאקי    (Kutlu Tiryaki), קפטן של אונייה אחרת במשט, סיפר: "לא הפסקנו להגיד להם שאנחנו לא חמושים, שבאנו כדי להביא אספקה הומניטארית ולא כדי להילחם". הפעיל היווני מיכאליס גריגורופולוס (Michalis Grigoropoulos) אמר: "הישראלים תקפו כמו פיראטים… הם לקחו אותנו כבני ערובה והצמידו לנו נשק לראש… לא יכולנו לעשות דבר, מי שניסו להתנגד ויצרו שרשרת אנושית חטפו שוק חשמלי". כמו כן אמר גריגורופולוס כי הוא וחבריו לא הורשו ליצור קשר עם השגרירות היוונית או להתייעץ עם עורך דין, וכן לא הורשו ללכת לשירותים. כמו כן כל הציוד האישי שלהם הוחרם". הפוליטיקאי הגרמני נורמן פאך (Norman Paech), ששהה על סיפון המרמרה, אמר עם שובו לברלין: "הממשלה הישראלית מצדיקה את הפשיטה בכך שהכוחות הותקפו – אבל זה לחלוטין לא המקרה… כשהכוחות נכנסו, ישנתי. לפתע שמעתי פיצוצים עזים. התלבשתי במהירות כשפעילים אחרים דיווחו לי שאנחנו מותקפים. האגרסיביות הגיחה מהשמים, מהליקופטרים שהורידו למטה חיילים על חבלים… ראיתי שלושה חיילים פצועים, אבל מיד אחר כך ראיתי גם כעשרה נוסעים פצועים, מכוסים בדם. הם טופלו בחדר הסמוך. אחד מהם היה פצוע כל כך קשה שאני מעריך כי מת זמן לא רב לאחר מכן. אפילו לא חשבתי לעלות למעלה – זה היה פשוט מסוכן מדי". חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד), ששוחררה היום לאחר שנחקרה, אמרה במסיבת עיתונאים כי "היה ברור מהיקף הכוחות שצרו על הספינה, שהמטרה היא לא רק למנוע את המשט הזה, אלא לגרום למספר ההרוגים הגדול ביותר כדי לעצור יוזמות שכאלה בעתיד… המטרה שלנו היתה לשבור את המצור, לא היתה לנו מטרה להתעמת. ישראל ביקשה לבצע פעילות צבאית מתגרה. ישראל רגילה לעשות כרצונה עם הפלסטינים. הבעיה העיקרית היא לא הספינה – אלא המצור".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. לא נעים

  היום הייתי לחוץ
  נבהלתי מהדיווחים בערוצים הישראלים על המשט שהסתבך,
  נלחצתי ממה שאומרים עלינו בעולם…

  עכשיו נכנסתי ל-CNN ול-BBC
  הכותרות הראשיות מביעות צער ישראלי על ההרוגים,
  תוקפות את מארגני המשט שתכננו אלימות,
  מצרות על טורקיה שלא יודעת לשמור על קשר אסטרטגי חשוב…

  אז מי אמר שהתקשורת עויינת?
  לא כל התקשורת,
  רק זאת שלנו.

 2. יורם גת

  > הפעולה הקטסטרופלית מול חופי עזה

  לא מדובר ב"פעולה קטסטרופלית" אלא בפשע רצחני, והוא לא התרחש "מול חופי עזה" אלא בלב ים.

 3. רתם

  הבעיה היא מצור על מיליון וחצי בני אדם.

 4. מיכאל

  מהסרטים שדובר צה"ל פירסם, רואים בבירור כי כבר שהלוחם הראשון נוחת על האוניה, יש עשרות אנשים שמחכים לו שם עם "ציוד" מוכן. אז שלא יקשקשו, יכול להיות שהבחור שהעיד באמת ישן, אבל "חברים" שלו לא ישנו והתכוננו לבוא החיילים.
  לא צריך להיות איש שמאל או ימין , צריך רק לפתוח את העיניים ולנסות לסנן שקרים. מכל הצדדים.

 5. למגיב הראשון הלחוץ

  הכותרת הראשית כרגע תואמת להפליא את זו של "העוקץ"

  Witnesses cast doubt on Israel`s convoy raid account

  ולמנהלי האתר, בלי קשר למאמר הנוכחי, ממשק המשתמש שלכם הוא פשוט סיוט. מי המציא את המבנה הזה עם לינק אחד למאמר המלא (אי אפשר להקליק על הכותרת) לינק נפרד לתגובות, אם רוצים להוסיף תגובה צריך לצא מהתגובות ולהיכנס שוב למאמר המלא? מאיפה הבאתם את זה? זה לא דומה לשום אתר אחר בעולם, ככל הידוע לי.

 6. יהושע רוזין

  במאמר נכתב כי בארץ הרוב הגדול מקבל את גרסת התעמולה הממשלתית. שאלתי ? לאור השקרים הבלתי פוסקים שלהם , מי שהוא , פרט לחסידים שוטים מאמין להם?

 7. אין כתבי עיתונות יש רק עוזרים לדובר צהל

  מתוך מסך העשן של הדיווח בישראל בלתי ניתן לדעת מה באמת קרה, אין גרסאות להשוות ביניהן. בבוקר שלאחרי הלילה בו השתלטו לוחמי הקומנדו על האוניה פורצת לשידור כרמלה מנשה, הכתבת הבכירה של דובר צה"ל, הרדיו הממלכתי נשאר ללא כתבת. קבוצה נבחרת של כתבים הועלו על ספינת טילים של צה"ל והולעטו בכל מה שצריך. דובר צה"ל, שחסם כל אינפורמציה מהשטח, סומך לגמרי על כרמלה מנשה שתמסור לנו את הגרסה הנכונה על האירוע. כרמלה לא מאכזבת: הסיפור על החיילים שכמעט עזו בהם לינץ`, הסיפור על החייל שנזרק מהסיפון, החיילים הותקפו ולא הייתה ברירה אלא להתגונן. כרמלה מנשדה מדברת מתוך התרגשות רבה ולהט רב ואי אפשר בכלל לטעות בטון המדברר את צדקת ישראל. לשאלות חקרניות, או וראיונות של מישהו מהצד השני ממש איםן מה לקוות. במצב חירום לאומי כזה, אנחנו אפילו לא מקווים שהרדיו של רשות השידור הממלכתית, יביא לנו גרסאות של פעילים שהיו על הסיפון. או אולי ישאל שאלות לגבי המצור על עזה, וכדומה.

 8. גל

  זו אכן בעיה לשפוט מה קרה שם באמת לאור העובדה שהצדדים מתנהלים כמו במלחמה, ושבמלחמה כמו במלחמה, יש מי שחושב שכל האמצעים כשרים – כולל השקר.

  אבל יש בכל זאת מספר עניינים שמביאים אותי לפקפוק בדברים שצוטטו כאן:

  א. התמונות שפרסם דובר צה"ל מראות בבירור חייל מושלך מסיפון הספינה וקבוצה גדולה של אנשים שמתנפלת עם מוטות על החיילים. אפשר לומר שזה מוצדק, שזו הגנה עצמית וכו` (אלה שטויות בעיני), אבל בכל מקרה זה מוריד מעל הפרק את טענת האי-אלימות.

  יכול להיות שהיו כמה פעילי זכויות אדם אירופאיים שלא התכוננו למלחמה ובאמת התעוררו בדיוק מהשינה. אבל על ספינה כזו עם מאות אנשים, כנראה היו גם גורמים אחרים – כאלה שתומכים בשלטון הרצחני והנתעב של חמאס, וייתכן שהחבר`ה שם לא בדיוק עשו ערב גיבוש ושירי ג`ון לנון לפני שיצא המשט.

  ב. בעניין הירי המוקדם של צה"ל – קשה לי להאמין שאם הייתה כוונה לטבוח בירי את נוסעי הספינה, לוחמי השייטת היו משתלשלים להם היישר לזרועות ההמון הזועם ללא חיפוי של ירי, וללא רובי סער.

  ג. אולי אני נאיבי, אבל אני באמת לא חושב שיש מישהו בצמרת המדינה שמרוצה מהתוצאות של הפעולה הזו, וכוונתי היא להרוגים מהספינה. אני חושב שצריך לתת לצבא קרדיט ולהניח שאם הוא היה רוצה לארגן טבח, הוא היה מסוגל לעשות את זה באופן יעיל הרבה יותר. אבל אני חושב שמותר גם להניח שחברת הכנסת הנכבדת מתלהמת לחינם, ושאין בממשלה (הפאשיסטית) שלנו מישהו שהיה רוצה שיהיו הרוגים בפעולה הזו. לא בגלל המוסר. בגלל הנזק והתדמית. לא בגלל טורקיה; בגלל מצרים.

 9. מ

  מה שיפה בסיפרים המצוטטים, זה שאנשים מעידים על עצמם שכלל לא היו על הסיפון אבל בכל זאת הם יודעים בדיוק מה קרה שם.

  ניופלאר היתה "עדת ראייה" לנעשה על הסיפון כאשר התחבאה בתא השירותים.

  נורמאן פאך מעיד שבכלל ישן בתחילת ההתקלות, וגם כשהתעורר לא העיז לעלות לסיפון;

  ובעצם ה"עדויות" חסרות כל תוכן (לא נאמר שום דבר – רק שהאירוע על המרמרה היה אלים באופן כללי). שימו לב: למעט עדות אחת (מתא השירותים), אין בנאמר שום דבר שסותר את העובדות בגרסה הישראלית!

  אבל בעצם אין חשיבות לעובדות כאשר פסק הדין ידוע מראש (ישראל אשמה, הפלסטינים צודקים).

 10. דרור ק

  למה העדויות של חיילי צה"ל אמינות יותר מעדות של אזרחית טורקית?

  1. לישראל ולחייליה לא היה שום אינטרס לפגוע באנשי ה"פלוטילה" ולו מטעמים טקטיים גרדא. כל טיפת דם על הסיפון היא כאב ראש נוראי לישראל. בניגוד למה שאנשים כאן חושבים, חיילי צה"ל הם לא רובוטים שיורים על כל מה שזז.

  2. חייל צה"ל אחד נפצע קשה ועוד כמה נפצעו באורח בינוני. האם הם ירו על עצמם? או שאולי לקחו סכין ודקרו את עצמם אחרי ההשתלטות על הספינה?

  3. התמונות שצולמו על הספינה מאשרות את גרסת החיילים. אנשי ה"פלוטילה" לא סיפקו שום ראיה שמפריכה את עדויות החיילים.

  4. הרומן של תורכיה עם זכויות האדם הוא מפוקפק ביותר. על נאום בכורדית בפרלמנט הסירו שם את חסינותה של חברת פרלמנט וזרקו אותה לכלא ל-10 שנים. רק השנה הוציאו שם מחוץ לחוק מפלגה כורדית על עניינים של מה-בכך. הגרסה התורכית של חנין זועבי כבר מזמן הייתה מוצאת להורג. בישראל, כידוע, הסטנדרטים אחרים וטוב שכך. במצב שבו שר החוץ התורכי מתאר את ה"פלוטילה" כמגדלי התאומים של תורכיה, לא פלא שאזרחים תורכים ממהרים ליישר קו מחשש שימצאו את עצמם בכלא השמור לפוליטיקאים כורדים.

 11. גל

  העדויות במאמר הובאו מתוך תא שרותים
  ומהסיפון התחתון של אדם שהיה ישן כאשר הארוע התחיל
  לא משהו להסתמך עליו ששופך אור חדש ושונה ממה שפורסם אצלנו

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כתבה על תינוק פלסטיני, בן שבעה חודשים, שנפטר אתמול מסרטן לאחר שנמנעה ממנו הכניסה לישראל בגלל הסגר על עזה. אחד מכמה מאות קורבנות דומים של האלימות המתמשכת הזאת כלפי אוכלוסיה אזרחית.
  http://www.paltelegraph.com/palestine/gaza-strip/6249-gazas-siege-kills-victim-number-374

  פעילים בינלאומיים לא נהרגים כל יום, אבל מקרי מוות כאלה של פלסטינים הם כבר כמעט שגרה.

 13. איציק ניסני

  קראתי ושמעתי את השקרים על הטבח במרמרה .
  אבל ראיתי את האקדחים הריקים מכדורים בידי האספסוף המת וגדזנים נוטפי הדם של הרוצחים השכירים .

  לא משנה מי כאן צודק .הטורקים השיגו את שלהם.
  כניסה אלימה למזרח התיכון.
  מלטה יוק אבל מרמרה אין.

  כיום אני מבין שזה כנראה חלק מהמטען הגנטי של העם הטורקי שהשאיר אדמה חרוכה בראשית המאה שעברה כאן לסבי וסבתי לארמנים בארמניה ועדיין לכורדים בכורדיסטאן.

  סורים הבינו זאת וויתרו לטורקים על שטח אדמה שווה בגודלו ורמת הגולן לפני שנתיים באזור המערבי.

  .הלקח שלימדו אותם הצלבנים 600 שנה קודם במאלטה נשכח.

  חבל שאנחנו לא למדנו את הלקח כאשר נשלחה סטרומה למותה בידי הטורקים ומאות נוסעיה היהודים כמובן ירדו למצולות .

  והעדפנו ללקק את השטיח הטורקי .

  ותקנו אותי אם אני טועה .

 14. יוסי לוס

  מצד אחד, ישראל שלטה לחלוטין במשך זמן ארוך לאחר הפשיטה בזרימת המידע לכל העולם בנוגע לנעשה. איש בעולם לא ידע דבר מעבר למה שדובר צה"ל דיווח. כל אמצעי התקשורת בעולם דיווחו אך ורק על בסיס הדברים של דובר צה"ל. רק כעת אט אט מתחילים להישמע עדויות שלא נשלטות על ידי צה"ל. בו בזמן, בישראל קולות רבים טוענים שהבעיה היא בהסברה.

 15. מאור מלחי

  אני מצטער על מותו. מי ייתן ומשפחתו לא תדע עוד צער. אבל מה הקשר לישראל? במצריים אין בתי חולים?

 16. דן

  בעצם, אני דווקא כן מאמין לפוליטקאי הגרמני שאמר שהוא ישן כשהחלה הפשיטה, ואני כן מאמין שחלק מהפעילים מאמינים שצה"ל התחיל לירות ראשון. דגש על "מאמינים". האמת – אין לי שום ספק שרוב האנשים שהיו על הספינה, לרבות הח"כ זועבי, לא באמת ידעו מה הלך במפלס העליון של האונייה הענקית הזו. אבל דחילק – את התמונות של מה שהלך למעלה כולנו ראינו בערוצים הממסדיים, ואין וזה אכן נראה יותר דומה לניסיון לינץ` מאשר להתנגדות אזרחית בלתי אלימה. אני מכבד מאוד את תומכי המשט שמודים בפה מלא שהיתה שם התנגדות אלימה וטוב שכך – אבל יש לי הרבה בוז לצבועים שמנסים לספר לנו סיפורים אחרים. למי שתומך בהתנגדות אלימה עליי רק לומר שהוא חייב לקחת בחשבון שיהיה עליו לעמוד בקורבנות, ושעליו תמיד לשאול האם זו הדרך הכי יעילה וחכמה.

  מצד שני, אני גם לא מאמין לדובר צה"ל: מעבר לקונטקסט הכללי, שזה המצור הבלתי מוסרי (ולא יעיל), וגם ממשלה יהירה שחושבת שכל דבר זה מבצע אנטבה ולא מסוגלת לדמיין אופציות קצת פחות מטורפות – מעבר לכל זה, אני לא מאמין לדובר צה"ל לגבי האירועים עצמם. הצילומים שדובר צה"ל שחרר מראים בבירור שהיתה אלימות קשה וקיצונית מצד הפעילים על הגג, אבל הם לא מראים מה היה לפני ומה אחרי. לא ברור לנו איפה ומתי היו ההרוגים – אם כולם היו באותם רגעים אחרי הסרט שראינו, או שהיתה שם השתוללות רבתי אחרי שאישרו בקשר לירות אש חיה.

  הדבר הכי טוב תהיה חקירה בינלאומית, שתכריח את צה"ל להעביר קטעים שלמים ובלתי ערוכים מהצילומים שלו ושל מצלמות הספינה עצמן.

 17. יעל

  אחד הכותבים כאן מציין כי תינוק פלסטיני חולה סרטן לא הורשה להיכנס לישראל.
  אם אתה כותב כאלה דברים ואיני יודעת מדוע אתה מסתתר מאחורי כותרות ולא רושם את שמך, אז אתה לוקה בחוסר ידע מינימלי.
  אין לך שמץ של מושג כמה ילדים פלסטינאים מטופלים בבתי חולים ברחבי הארץ.
  אני מציעה לך לבקר בבי"ח שניידר ולראות כמה ילדים פלסטינאים מטופלים שם, משום שהחמאס השופע תרומות לא מוצא לנכון להשקיע את הנחוץ בדור הבא של "לוחמיו", כי מה זה חשוב?
  ביקורת לגיטימית ובלבד שתהיה אחראית.
  אין שום מדינה בעולם שיש לה ידע ופיתוח בתחום הרפואי כמו בישראל. אין שום מדינה בעולם שמגישה עזרה לפלסטינאים וערבים בכלל בתחום הרפואה, בניתוחים מסובכים, בהשתלות וכדומה.

  אם לכתוב – אז לכתוב בצורה אחראית.

 18. אתא טורק דלתות

  אהבתי את השנינה בעלת הטעם הטוב והנכונה בתוכנה.
  אישית ובלי קשר לאירועים האחרונים מעולם לא סימפטתי את הטורקים
  במיוחד לאחר שקראתחי את 40 הימים של מוסא דאג.
  האמת,יש לנו מה זה שכנים נחמדים,מכל הסוגים והמינים.

 19. מרדכי

  אחד המגיבים כאן מתרעם על כך שלא העבירו תינוק חולה סרטן לישראל,במקום לבנות בתי חולים ובתי ספר ומפעלי תעשייה ,החמס רק בונה הרס