שש הערות על המשט לעזה

רועי לבנה

1. לשבור את המצור. את ההתקפה הישראלית צריך לראות כשלב נוסף במלחמה השיטתית של ישראל באוכלוסיית רצועת עזה. בשנת 2007 ישראל הטילה מצור על רצועת עזה וכלאה למעלה ממיליון וחצי בני אדם בתוך שטח של כ-360 קמ"ר. בדצמבר 2008 ישראל תקפה את עזה והרגה כ-900 מהאזרחים ולמעלה מ-250 השוטרים שאותם היא כלאה ב-2007. בשנתיים שחלפו מאז, הסגר על עזה הביא למשבר חמור והפך כ-80% מאוכלוסיית הרצועה לתלויים בסיוע הומניטרי. ישראל תקפה ספינת סיוע שביקשה לפתור את המשבר ההומניטרי הזה.

2. ג'ולות פרפריות. דובר צה"ל פרסם צילומים של כלי הנשק שנתפסו על הספינה. להלן רשימת כלי הנשק: רוגטקות מפלסטיק, שלידן הציבו צלמי דובר צה"ל ג'ולות פרפריות צבעוניות אותן הגדיר כ"ג'ולות קשות, המסוגלות לגרום לפציעות קשות ואף למוות"; מוטות ברזל וסנדות מעץ; סכיני מטבח; כאפיות; ודגלי פלסטין. את רוב הפריטים הנ"ל אני מחזיק בביתי. לא נראה לי שהימצאותם על אנייה מוכיח את כוונותיהם הזדוניות של נוסעיה. דגלי פלסטין, למיטב ידיעתי, אינם יכולים לשמש ככלי נשק. הרוגטקות הן אמנם כלי נשק שפושטקים רבים משתמשים בו, אך יעילותו מול לוחמי הקומנדו הימי מוטלת בספק. נשארו רק הג'ולות הפרפריות. האם בגללן תקפה ישראל את האנייה?

3. "הם התחילו". בהתבסס על סרטי הווידיאו שמספק לנו דובר צה"ל, להלן תיאור קצר של מה שקרה על הסיפון: לוחמי הקומנדו הימי הישראלי, חמושים מכף רגל ועד ראש (ברובים, רימונים ואקדחים – לא בג'ולות פרפריות), נחתו ממסוקים על ספינה אזרחית במים בינלאומיים. למרבה ההפתעה, הפעילים על הספינה לא קיבלו אותם בפרחים ובשוקולדים, אלא התחילו להכניס להם מכות נמרצות. חברות וחברים – יש לי וידוי: אם היתה לי יאכטה ולוחמי קומנדו חמושים היו נוחתים עליה בארבע בבוקר (ואם היה לי האומץ, מה שמוטל בספק) גם אני הייתי מכניס להם מכות. במצב הזה הייתה לחיילינו הגיבורים ברירה. הם יכלו לסגת, לקפוץ למים ולהיאסף ע"י אחת מסירות הקומנדו הרבות שהקיפו את האנייה – או להתחיל לירות לכל עבר ולהציל את הכבוד הלאומי. הם בחרו באפשרות השנייה. זאת בחירה שאפשר להתווכח עליה ולבקר אותה, אבל מכאן ועד למיצג ההתקרבנות מעורר הרחמיםשל משרד הביטחון ומשרד החוץ הדרך ארוכה.

4. לאן שטה הספינה? יש כשל לוגי בסיסי בטענה שחיילי הקומנדו הימי הותקפו על ידי נוסעי האנייה. האניות שהשתתפו במשט לא שטו לעבר ישראל. אף אחד מנוסעי האנייה לא איים על ישראל ועד כה לא פורסם על מציאת כלי נשק שהם התכוונו להעביר לעזה. למעשה, האניות התעקשו שלא לבוא במגע עם ישראל או צבאה. הן ביקשו להגיע ישירות לחופי עזה ולהעביר לש אספקה וציוד הומניטארי שבשום פנים ואופן לא מאיים על ישראל או על אוכלוסייתה. אם חיילי הקומנדו הימי לא היו מנסים להשתלט על האנייה – איש מהם לא היה נפגע. הטענה שחיילי הקומנדו הימי פעלו מתוך הגנה עצמית היא מגוחכת; אם בכלל, היו אלה נוסעי האנייה שהגנו על עצמם מפני חיילים חמושים שנחתו על אנייתם ללא כל לגיטימציה חוקית או מוסרית.

5. העיתונאים שלא שואלים. מי שעקב אחרי שידורי החדשות באמצעי התקשורת הישראליים יכול היה לטעות ולחשוב שמדובר בהקלטות מתוך דיונים של קבוצת חשיבה של צה"ל או משרד החוץ. השאלה העיקרית שהעסיקה את התקשורת הישראלית בבוקר יום שני הייתה מהי האסטרטגיה ההסברתית שישראל צריכה לאמץ. העיתונאים חיכו בקוצר רוח לראיון עם דובר צה"ל, וכשזה הואיל לדבר עימם, הקפידו שלא לשאול כל שאלה שתטיל שמץ של דופי בגרסה הרשמית של הצבא. איש מהעיתונאים לא הקשה ושאל על פשר הסתירות בין דיווחי דובר צה"ל על מספר החיילים הנפגעים ("שני פצועים קשה") לדיווחי בתי החולים (פצועים קל ובינוני). איש מהעיתונאים לא שאל מדוע צה"ל בחר להשתלט על האנייה בכל מחיר. איש מהעיתונאים לא שאל מדוע מספר ההרוגים גבוה כל כך. כשהתקשורת מתפקדת כמחלקה של דובר צה"ל, התוצאה היא שטיפת מוח צדקנית שמונעת דיון ציבורי רציני באירועים האחרונים. כך אנחנו מגיעים למצב שבו יותר ויותר ישראלים היום משוכנעים שבעיותיה המדיניות והביטחוניות של ישראל יכולות להיפתר באמצעות הסברה טובה יותר. אלה בדיוק האזרחים ששר הביטחון אוהב: לא שואלים שאלות, משוכנעים בצידקת הדרך שהגנרלים מתווים וחושבים שהבעיה היחידה היא להסביר לגויים עד כמה אנחנו צודקים.

6. תודה על פנייתך.כמה שעות לפני שטובי בנינו התחילו לירות בטרוריסטים עם הג'ולות הצבעוניות, כתבתי לשר הביטחון ושר החוץ את המכתב המעט-מגוחך הבא:

"מר ברק ומר ליברמן הנכבדים מאוד,

בדקות אלה מיירטות שתי ספינות קרב של חיל הים הישראלי סירות של פעילים בינ"ל המבקשים להעביר סיוע הומניטרי לרצועת עזה. היירוט מתבצע במים בינלאומיים ומהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי. אינני משלה את עצמי שאתם מכבדים את החוק הבינלאומי, ולכן אפנה להגיון שלכם ולא לחוש הצדק. השתלטות על ספינות אזרחיות שאינן מאיימות בשום אופן על ישראל ואינן נכנסות למים הטריטוריאליים הישראלים היא פעולה אלימה שאף מדינה בעולם לא תקבל. לא מן הנמנע ששניכם תעצרו בביקורכם הבא באירופה או בארה"ב. מדינה שמתנהגת כמדינת טרור ומפעילה כוח צבאי כנגד אזרחים דינה נידוי מהקהילה הבינלאומית, ודינם של מנהיגיה יהא דומה לזה של מנהיגי טרור אחרים כפינושה, גלטיירי וסדאם חוסיין. אני מציע לכם לשקול היטב את צעדיכם הלילה.

קיבלתי תשובה בזו הלשון:

לרועי שלום,

מכתבך מיום 30.5.10 (שנשלח במייל) , התקבל בלשכת שר הביטחון.

בכבוד רב,

עו"ד רות בר, עוזרת שר הביטחון

  ולהלן תשובתי:

לרות שלום,

אני שמח שמכתבי התקבל, ועצוב שהשר לא קרא אותו בזמן, ו/או לא מצא לנכון להפנים את תוכנו.

רועי לבנה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתי

  מעצבן אותי שתומכי המשט אוחזים בחבל משני צדדיו. עכשיו, אם התנגדות אלימה לפשיטה על הספינה היא לגיטימית, אזי הפעילים המתים היו לוחמים שנהרגו בקרב. אי אפשר לטעון גם שהתנגדות אלימה היא לגיטימית, וגם שאנשים שביצעו התנגדות אלימה נרצחו בדם קר. החיילים לא היוו איום על חיי הנוסעים, והם ידעו את זה. הבחירה בצורת ההתנגדות הייתה של האנשים בספינה, ויש להם חלק מהאחריות על התוצאות. לראיה, בספינות האחרות לא נפגע איש. מעניינת התזה של המחבר אודות פשיטה על היאכטה שלו ב- 4 בבוקר, ומעניין אם זאת הייתה גם דעתו אם במקום יאכטה היו פולשים לו לחווה ושמו היה שי דרומי. אגב, בהסכמת המחבר (ובחתימו על כתב ויתור תביעה) אני אישית מוכן להרביץ לו עם שקית מלאה בגולות, כדי לבחון את השקפתו בנושא "גולות כאמצעי לחימה" לאחר מכן. מדהימה גם התעלמותו משלל הסכינים שנמצאו בספינה (כמה מהם נמצאו גם בגופם של החיילים).

 2. שחר

  מה שאני מבין מהלוגיקה המשוכללת שלך הוא, שאם שי דרומי היה זורק גולות פרפריות על הגנב שפרץ לביתו ונהרג תוך כדי כך מאקדחו של הגנב (כי הגולות, למרבה הפלא, לא ניטרלו את הגנב – ועל כך תבוא תביעה נגד יצרני הגולות) – ובכן, אם כך היה קורה, אי אפשר היה לטעון ששי דרומי נרצח בדם קר.
  אולי תספר לו את זה ונראה מה הוא יזרוק עליך.

 3. איתי

  אחיזת החבל משני צדדיו היא נקיטת עמדה אחת במקרה המשט ועמדה אחרת במקרים שבהם המעורבים אינם "פעילי שלום" ששרים בזמנם הפנוי מזמורים על שחיטת שבט יהודים בידי מוחמד וחבריו. והשאלה היא: האם מותר להפעיל כח קטלני כאשר זכויותיך מופרות אך חייך אינם בסכנה? אם תטען שלא, תצטרך לבקר את הפעילים שתקפו את החיילים בסכינים ואלות מתכת (מה נתפסתם לגולות?), ותטיל עליהם חלק מהאחריות לתוצאות (חלק אחר, לא קטן בכלל, מוטל על הממשלה ומפקדי המבצע בפרט). אם תטען שכן, תמצא את עצמך במלכוד אתי לא קטן, שסוגיית שי דרומי היא דוגמא שלו. איזה היקף ואופי של הפרת זכויות צריך לקרות כדי להצדיק כח קטלני? האם למי שאתה מפעיל עליו כח קטלני למרות שלא איים על חייך מותר להגן על עצמו בכח קטלני, שהרי חייו בסכנה עכשיו?

 4. דרור בל"ד

  תודה למעיר ההערות החשובות.

  כדאי לשים לב גם לעובדות הבאות:
  1. כותב צבי בן דור: "מה שצריך לזכור היום הוא שהסבל בעזה החל ביום שבו החל הפליט הראשון, מאסדוד, מאל-מג`דל, מאל-יבנה, מביר אל-סבע, מפלוג`ה, מיאפא, לעשות את דרכו, נשים וטף, אל שמונת מחנות הפליטים ברצועה. מה שצריך לזכור היום הוא שהסבל הזה המשיך כאשר "נוקתה" הרצועה מ"קיני" ההתנגדות הפלסטיניים בשנים שלאחר יוני 1967, פרשה שעדיין רב בה המכוסה על הגלוי. צריך לזכור שהפשע הזה המשיך ביום שבותרה הרצועה חתיכות חתיכות כדי לשכן כמה אלפי מתנחלים שוחרי ים ומגדלי כוסברה כשרה למהדרין. צריך לזכור שהפשע המשיך יום יום שעה שעה מאז ועד עכשיו".
  http://kedma.co.il/index.php?id=2896&t=pages

  2,3. כדאי לשים לב לא רק לאוסף סרטוני הוידיאו שהראה דובר צבא הכיבוש, אלא גם לעובדה שכל ההקלטות שתיעדו חברי המשט הוחרמו מהם לאחר ההשתלטות על הספינה. לא נותר לנו אלא להצליב את גרסאותיהם בע"פ של חברי המשט, לא רק של חנין זועבי, אלא גם של הפעילים האירופאים, מול גרסתו של דובר צבא הכיבוש, שמהימנותו ידועה בעולם זה מכבר. יבחר המגיב איתי למי להאמין, לדובר המפוקפק (ולמה להיות מנומס? מדובר בשקרן כפייתי) או לפעילים האירופאים.

  עניין המים הטריטוריאליים גם הוא מזימה ציונית שפלה שתכליתה זריית חול בעיניים והסחת הדעת – מפלטו האחרון של הציוני. לו היו נעצרים בתוך המים הטריטוריאלים של… של מי בעצם? ישראל הצהירה כי הכיבוש נגמר. עצירת המשט בתוך המים הכבושים של עזה יפריך גם את הטענה המרושעת הזו. לכן היה עדיף מצידה של ישראל להתחפש לשודדי ים, לעלות על הספינה כגנבים בלילה ( בניגוד לשודדים, אשר באים ביום), להתחיל לירות ולצלם רק את ההגנה העצמית של המתנגדים הגיבורים, מתנגדי המצור על עזה.

  ובכל זאת איתי, תמיד תוכל לטעון כי הערבים לא רוצים שלום אלא לזרוק אותנו לים. הנה, הרי זה כבר קרה. ראה את הסרטונים של דובר צה"ל.

 5. נחמן

  1 – המצור מוכר בעולם כלגיטימי לאחר שחמאס השתלט בהפיכה צבאית על הרצועה, המשיך בסירובו להכיר בזכותה של מדינת ישראל להתקיים והמשיך להפעיל ירי טילים ופעולות טרור נגד אזרחי ישראל באזורים שאינם נחשבים בעולם ככבושים. גם משפטנים בינלאומיים שלא קוראים להם אלן דרשוביץ מודים שהחוק הימי מאשר למדינה להשתלט על ספינה גם במים בינלאומיים אם יש יסוד סביר להניח שהספינה הולכת לשבור מצור לגיטימי.

  2 – שכחת אפודים קרמיים, אלות טלסקופיות וסכינים שאם יש לך במטבח אתה בנאדם מאוד מאוד מוזר. זה אם נשים בצד את אותם שני אקדחים שנחטפו מהחיילים ושמשו לירי חי נגדם.

  3- יש לך הסבר למה ב-5 הספינות האחרות אף אחד לא הפריע להם ולא הייתה אלימות? לדעתי זה בגלל שלמרבה המזל הטרוריסטים התרכזו בסירה אחת מה-6, אבל מה אני יודע? חוץ מזה, כשמחזיקים אותך 3 אנשים ומפוצצים לך את הצורה קצת קשה לברוח. אגב. חמושים מכף רגל ועד ראש ברובים, אקדחים ורימונים? מעניין שדווקא פה לא נתת לינק, בכל המקומות שאני קראתי דיברו על רובה פיינטבול לפיזור הפגנות, אקדח בצד וכפפות אזבסט שלא ממש מאפשרות שליפה של האקדח הזה.

  4 – שוב, שבירת מצור שהוטל על מנת להגן על אזרחי ישראל ומוכר כלגיטימי בעולם. הזהירו אותם, ירדו כדי להשתלט על הספינה ולפקח על מה שמוכנס לשטח. ב-5 ספינות נתנו להם לעשות את זה, באחת לא.

  5 – אתה מתכוון לעיתונאים שקוראים לאהוד ברק להתפטר בגלל המחדל? לעיתונאים ששואלים למה לא ננקטה פעולה אחרת או לקלמן ליבסקינד?

  6 – שוב, מצור לגיטימי, חמש ספינות בהם נתנו לחיילים להגיע ולהוביל את הספינה לבידוק, אלות טלסקופיות, סכינים ואפודים קרמיים. אני שמח שבמשרד הבטחון עושים דברים יותר חשובים מלענות למכתב מגוחך כל-כך.

  בונוס – 4 מההרוגים הודיעו לפני שיצאו שהם הולכים להיות שהידים (כתבה של הטלויזיה הטורקית, שלא תגיד שקרים של צה"ל).

  אבל זה בסדר, בכל שאר הדברים שכתבת אתה לגמרי צודק. חזק ואמץ.
  וברצינות – זה מה שקורה כשמגיבים אחרי הסרטון הראשון ולא מבינים שצה"ל חי בהרגשה שעדיף שיכריזו עלינו כמדינה שאין לה זכות קיום מאשר שיראו בעולם חייל צה"ל מושפל. בוא נקווה לחקירה באמת בלתי תלויה (קווים מנחים – בצוות החוקרים אסור שיהיו ישראלים/פלסטינים/טורקים/חברים בהווה או בעבר בארגוני שלום כלשהם/ אנשים שפרסמו בעבר שהפלסטינים או הישראלים הם לא באמת לאום) שתחשוף את האמת.

 6. מה שרואים מוושינגטון ולא רואים מכאן

  כתב בכיר ב"וושינגטון פוסט" מנסה ללמד את ישראל לקח. כותב העיתונאי השמרני David Ignatius בעיתון המאוד השמרני שתומך דרך כלל בכל מעשי ישראל בכותרת "תקיפת המשט נותנת לישראל אפשרות ללמוד": "ממשלות עושות טעויות. אבל ממשלה פיכחית והגיונית תשתמש בכעס העולמי שתקיפת המשט עוררה כדי לבחון מחדש את מדיניותה כלפי עזה והאיזור". ועוד הוא כותב בתשובה לשאלה "אבל מדוע בחרה ישראל באופציה כה הרת סכנות?" – ומשיב: "זה שנים שישראל הורגלה שיש לה חופש בלתי-מוגבל לבחור בפעולות צבאיות במזה"ת… אך העליונות הצבאית של ישראל היתה מאז מלחמת לבנון ב-1982 לרועץ לישראל שלוקחת סיכונים גדלים והולכים".
  נכון. איגנטיוס צודק. אבל השאלה שעיתונאי אמריקאי מכובד חייב היה לשאול –ולא שאל– היא: מדוע הממשל האמריקאי "המפוכח" של אובמה לא למד מאומה מ"עופרת יצוקה", מההתקפה הברוטלית על עזה שהפרה את הרגיעה / התהדיה – בחג המולד של 2008? מדוע אובמה הירשה לממשלת ביברק להסתבך בפלונטר "עצמוני" שמהווה פשע מלחמה חדש, ולא עצר את ישראל לפני שששייטת 13 המריאה כדי לנחות ולהנחית בומרנג על שולחיה?
  כרגיל בהרצאות לקצינים אמנה לכם 3 הסברים:
  [1] אובמה מפחד מהלובי איפא"ק, ולכן אינו מתערב
  [2] אובמה הוא ג`ורג` בוש חדש בצבע "חום כהה" [כמו שאמר בורלסקוני]
  [3] אובמה ידע שביברק יסתבך בפעולה שתחליש את ישראל, והבין שכאן טמון הסיכוי החדש להביס את התאומים ביברק.
  אשמח לקרוא את תגובותיכם לתיזות שהעלתי על אחריות ממשל אובמה לפשעי ישראל.
  http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/06/01/AR2010060102908.html?hpid=opinionsbox1

 7. שחר

  בתור אחד שמתייחס לעובדות, מעניין למצוא בשורה הראשונה של תגובתך הארוכה שתי "עובדות" כדלקמן:
  1. המצור מוכר בעולם כלגיטימי. מעניין. באמת? אולי תנסה עודפעם?
  2. החמאס השתלט בהפיכה צבאית על הרצועה. מעניין. באמת? אולי תנסה עודפעם?

 8. עיניים לראותEYES2C

  "הם התחילו". הטורקים – ומשתתפי המשט הלוחמני מ-40 מדינות – כמובן השתלשלו, כבר באנטוליה, מחבל שהיה תלוי על הליקופטר טורקי-אמריקאי [ששופץ בתעשייה האווירית]… לפני זה שתתפי המשט הלוחמני מ-40 מדינות הטילו מצור על עזה במשך כארבע שנים. ובן שני האירועים הם פתחו ללא כל סיבה ביציקת עופרת זרחנית על רצועת עזה, ושלחו נהגי די-9 מתנת ארה"ב לשטח בתי אזרחים, מרפאות ורשתות מים, חשמל וביוב, ולרצוח 1400 תושבים ו-256 ילדים באף-16 או אם-16. האמת היא שהיתה להם סיבה: הם רצו להעלות את אהוד ברק לשלטון על גלי הפופופולריות של ניצחון הכיבוש על השכל האנושי… לפני זה משתתפי המשט הלוחמני מ-40 מדינות היו הסיבה שהפלסטינים בחרו בחמאס, בימקום במשת"פ הצוהלים והמושחתים מהמוקעתה… שהביאו כידוע הסכם שפרט שהוא לא עזר לשכנע את ישראל למלא את חלקה ב"אוסלו", סיפק לפרס ורבין פרס נובל. רבין אפילו לא רצה או לא הספיק [מחק את המיותר] למלא את הבטחתו לסלק את המתנחבלים הקיצוניים מחברון… ולכן הטילה ישראל המצור "הדמוקרטי" על עזה, שהטיל את העופרת והנחית את השייטת, ועכשיו – כוס אימם של הפלסטינים – הם האשמים בכל. כרגיל במקומותינו – הקורבן אשם בקירבונו ע"י היאהוד המיסכן. כי אם הם לא היו…. אז אנחנו לא היינו… וכידוע ישראל מילאה אחרי כל החלטות מועצת הביטחון של ה"או"ם – שמום" ויצחק שמיר ירזניצקי לא פקד לרצוח את מתווך האו"ם הבכיר הרוזן השבדי פולקה ברנדוט… והיה לראש ממשלה יחיד בעולם שבשם ה"אינטרס של העם הניבחר" [בה` הידיעה] פקד לרצוח בכיר האו"ם… ואח"כ שיתפו המיליציות –אצ"ל, לח"י, "הגנה" ופלוגות המחץ הפלמ"ח [נא לא לתרגם לגרמנאצית] פעולה בטבחי הנאכבנ , החל מדיר יאסין ועד הכפר נאג`ד [שדרות של היום]…

 9. שחר

  מניין לפעילי השלום על הספינה שלא מופעל עליהם כוח קטלני? שמא תאמר שהנסיון מלמד אותם אחרת? לא זכור לי שחיילי צה"ל ירדו עליהם עם שקית הגולות המפורסמת שלך.
  במקרה שי דרומי, לעומת זאת, רוב הסיכיים שהגנב לא היה הורג אותו. הן הוא בא לגנוב, לא לרצוח. אבל שי דרומי הוא חוואי ישראלי שמגן על זכות הקניין המקודשת שלו שגזל מהבדווים, בשעה שאלה על הספינה שרו בזמנם הפנוי שירי על השחיטה, מה שמשנה את כל התמונה.
  תמיד מעניינות הסוגיות התיאורטיות הללו. הדם השפוך מעניין הרבה פחות, במיוחד משום ששום ישראלי לא נהרג, שאז הסוגיה נשארת בתחום התיאורטי.

 10. הגיג

  לתומי חשבתי ש"הפניית הלחי השנייה" אינה חלק מהמורשת היהודית… והנה [איתי] המעוצבן הישראלי התורני פוסל את "ההתנגדות האלימה לפשיטה על הספינה" וטוען שהיא אינה לגיטימית. ואני לתומי חשבתי שהעם הפלסטיני כבר הציג הרבה יותר "לחיים" לאלימות העצבנית של "עמישראל" שרוצה באדמה-מטוהרת-אתנית. נכון שבקרב הפלסטינים רק המיעוט הנוצרי דוגל –כמו כל הנוצרים– בדרשת ישוע, כפי שהופיעה בספר הבשורה על-פי מתי: "אל תתקוממו לרשע, והמכה אותך על הלחי הימנית, הטה לו גם את האחרת"… אך העם הפלסטיני שהאמין בעבר ש"הפניית הלחי השנייה" תעזור להתגבר על הדיכאון של ספיגת העלבון של איבוד מכורתם, השכיל ומרד ב"פתרון הלחי השנייה". כך או כך הם הבליגו פעמים אין ספור; אבל [איתי] ממליץ להם, ולא לנו, להבליג עד אין סוף… [2] "החיילים לא היוו איום על חיי הנוסעים, והם ידעו את זה" – עד שנהרגו מיריות שנורו מלמעלה, לפני שרוצחי שייטת 13 עוד נחתו על הסיפון. [3] "שלל הסכינים שנמצאו בספינה" — על ה"מרמרה" היה מיטבח, והסכינים שבצילום דו"צ שמאתרים את אתר משרד החצץ, נקיים כאילו זה עתה נלקחו מהמיטבח! על כל פנים כפי שכתבה העתונות הציונית – מצב הפצועים בין החיילים קל. כך גם העיד רב-אלוף אשכנזי. [4] לא היה ניתן לאחוז בחבל ששולשל מהליקופטר מ"שני קצותיו". [5] סוגיית שי דרומי משמשת את הימין הקציצוני מאז האירוע. [איתי]: "והשאלה היא: האם מותר להפעיל כח קטלני כאשר זכויותיך מופרות אך חייך אינם בסכנה?" – לצבא הכיבוש לא היה שום תירוץ או סיבה לחפש מגע 130 ק"מ מחופי ישראל – כמו שאין לא שום הצדק להטיל מצור על עזה! הפושטים התנהגו כפיראטים לכל דבר – הרבה יותר גרוע מהפיראטים הסומליים ששודדים אניות לקיומם. הם עברו על כל חוק בינלאומי, ולכן צריך לשלוח אותם, ובעיקר את ביברק והקצונה ישר להאג!
  ל[נחמן] – אסתפק בתגובה קצרה – אילו באמת היה המצור "מגן על תושבי ישראל" – ולא מסכן אותם יותר מהסרתו והגעה להסכם רגיעה ארוך, שהיה גם מקויים בידי ישראל – דיינו. הרי בעת הרגיעה / התהדיה הקודמת פעל להרגעת המצב וכמעט ולא היו פיגועים או ירי קסמים מצידו. לא רק זה – החמאס ניסה וברוב המקרים גם הצליח – להגביל את פעולות הארגונים האחרים לירי על הישובים הישראלים מול עזה.

 11. מאור מלחי

  הרי הדיון "האם ישראל הגיבה בכוח מופרז" הוא דיון פשוט יותר מהדיון "האם הסגר על עזה בידי ישראל ומצריים על כל דבר מעבר לסחורות חיוניות הוא מקובל". כל אדם שיראה את הסרטונים של דו"צ ישתכנע שעשרה חבר`ה עם ידיות טוריה אלימים יותר משניים עם רובה פיינטבול.

 12. יריב מ

  הי רועי,
  אירועי המשט היה ככל הנראה "פיגוע פי.אר" – כלומר פעולת יחסי ציבור מתוכננת ומתוחכמת, מלכודת. אגב, לטעמי למטרה צודקת, סיום המצור.

  אותם אנשים על הסיפון העליון, בניגוד, אני מניח, לחלק אחר של הפעילים, ידעו מראש באיזה דרך פעולה ינקטו, הם ידעו מראש ששימוש בסכינים ומוטות ברזל יוביל לתגובה בירי מנשק חי, ובכך הפכו עצמם לשאהידים שם יחסי ציבור, על מנת למסגר את האירוע כאירוע של תקיפת פעילי שלום. זה היה ניצול ציני. מדובר היה באירוע גרילה מתוכנן.

  ובכל זאת, יש לזכור, אירוע גרילה נגד השתלטות כוחנית ולא חוקית של הקומנדו, על מנת לשמר מדיניות שליטה לא חוקית ולא הגיונית על המרחב הימי של עזה.

 13. שור

  בשנות הארבעים והחמישים העריץ השמאל הישראלי את "שמש העמים" סטאלין,
  בשנות השבעים עד התשעים השמטל הישראלי העריץ את "אביר החירות" עראפת,
  כעת מעריץ השמאל את ארדואן ותורכיה –
  ארדואן הוא איסלמיסט תורכי שמנסה אט אט להפוך את תורכיה ממדינה חילונית למדינת איסלם קיצונית וחשוכה, כמינהג האחים המוסלמים ברחבי העולם הערבי.
  תורכיה היא מדינה לאומנית מקדמא דנא,
  פעם טבחה בארמנים,
  כעת טובחת בכורדים.
  אכן מצא מין את מינו.

  וד"א, עזה לא ב"סגר ישראלי", כי יש לה גבול משותף עם מצרים.
  די לסלף.

  שור

 14. דרור ק

  התגובות שלו כאן מאלפות. הוא בעצם מאשר לחלוטין את טענת ממשלת ישראל כי המשט הזה לא היה פעולה הומניטרית, אלא אקט של מלחמה נגד מדינת ישראל. "דרור בל"ד" טוען שהמלחמה הברוטלית של חמאס, חזבאללה וכו` מוצדקת. שיהיה. אבל דבר אחד ברור מדבריו – הפלסטינים (אם הוא באמת מייצג את דעתם) רוצים מלחמה. לפיכך, צודקת ממשלת ישראל כשהיא טוענת שהיא נוקטת בפעולות של הגנה עצמית.

  לגבי יתר הנקודות: כבר כתבו כאן לעיל תגובות מדויקות. המצור על עזה הוא תוצאה של אלימות ברוטלית מצד חמאס. מצור דומה הוטל על לוב בשעה שממשלתה תמכה בארגוני טרור, ואיש לא פקפק בנחיצותו. רוגטקות עם גולות, סכיני מטבח, מוטות ברזל וכו` – את כולם אפשר להפוך לכלי נשק קטלניים. הכול שאלה של איך משתמשים בהם. התמונות לא משאירות מקום לספק – הנוסעים על הספינה לא שיחקו ג`ולות על הסיפון ולא השתמשו במוטות הברזל לצורך אימוני כושר. אגב, מי שטרם הזהיר את הילדים שלו מפני שימוש בסכיני מטבח, מוטב שיזדרז ויעשה כן.

 15. סיגל

  על דברים פשוטים ובהירים. נדמה שעצם אמירתם, העוז לומר אמת וגלוי להצביע על הגלוי לעין, מטריפה את איזובי הקיר – כי בלעדי קדושת רקבון הכיבוש והגזל, אנא הם באים.
  להתראות בהפגנות, ואח"כ גם בבחירות.

 16. דרור ק

  רוב האנשים שמתבטאים באתר הזה מאמינים ברב-תרבותיות וסבורים שאין דבר כזה בכלל אמת.

 17. מנתח המצב

  1. ‎למנסים להבין את פירוש הודעת נהנתניהו: נראה שהמצור העולמי הדיפלומטי על ישראל יימשך! בעוד שבממממשל אובמה הדעות חלוקות, וסגן הנשיא ג`ו ביידן מקווה שהצהרת התמיכה שלו בפשעי ישראל תביא ל"דמוקרטים" קולות יהודיים של הימין-הציוני בבחירות הקרובות לסנטא ולקונגרס, בעולם צריל לחפש בנירות כדי למצוא תומכים באלימות הישראלית שבאה פעם נוספת לביטוי בפגיעה המתוכננת במשט. ביבי הצליח להכניס אותנו לגטו שבכניסה לו מוצב שלט בלתי נראה, כמו ב"ביגדי המלך החדשים" — "למצורעים-ציוניים בלבד!" — כמו בשלטי האפרטהייד: ללבנים בלבד – WHITES ONLY – SLEGS BLANKE
  2. גם בממשל האמריקאי הדעות חלוקות. ואין אנו יודעים מה היא הדעה השלטת. דובר משרד החוץ של ארה"ב מר ג`. פ. קרולי, אומר: "הדגשנו [בפני ישראל] את הצורך בזהירות ואיפוק, ביודענו שיש במשט אזרחים, כולל אזרחים של ארה"ב". אבל כנראה שסגן הנשיא, ג`ו ביידן לא שמע או שלא רצה לשמוע על כך.
  3. באירופה נידונה הבעיה בעשרות שידורים מיוחדים. בצרפת למשל הכותרת היא Israel: Seul Contre Tous–"ישראל נגד העולם".
  ‎מסתבר שישראל הצליחה – לבודד את עצמה מהעולם. רוב המשתתפים בויכוחים ממליצים לישראל על אסטרטגיית היציאה מהסגר שהטילה על עצמה – לוותר על המצור על מליון וחצי האזרחים בעזה.
  4. אך ממשלת ביברק נעמדת על רגליה האחוריות… ומצהירה "‎למען הכיבוש – והאלימות הכרוכה בו – לא נחשה".
  5. לכן התאומים הסיאמיים הישראליים, מסוג "קצ`ינסקי" – ביברק – מתנגים נמרצות לועדת חקירה בינלאומית, שעלולה להמליץ על העמדתם לדין העולם – בהאג. הם גם מתנגדים לדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית–לעניין דרך קבלת ההחלטה שגרמה למבצע ולהרג בקרב אנשי המשט. הם מסרבים גם לחשוף בפני העולם והציבור בישראל את כל החומרים המתעדים את האירועים, כולל את ההקלטות והצילומים שהוחרמו ממשתתפי המשט. הדרג המדיני והצבאי מודעים לעובדה שהם פשעו, ולכן הם מסרבים לקחת אחריות, כמו גם לחקירה ממלכתית באשר להליך קבלת ההחלטות שהוביל לפעולה על ידי הדרג המדיני.
  *** לסיכום: מה למדנו עד עכשיו ***
  שהאחריות לקטל חלוקה בין ארה"ב ["שנתנה לישראל "אור ירוק" למבצע], לביברק, רב-אלוף אשכנזי ואלוף מרום מחיל-הים, כמו גם למשתתפים בירי על אנשי המשט: אם הם רצו להגן על עצמם מדוע נחתו בלב ים כפירטים סומליים על אניות סיוע הומניטרי? הרי אפילו הסומליים לא רוצחים סתם!

  היום פורסם מחקר שמוכיח שסיגריות אמריקאיות AMERICAN BLEND מסוכנות הרבה יותר לבריאות הציבור מסיגריות אחרות. מסתבר שלא רק סיגריות אמריקאיות מסרטנות יותר – גם מדיניותה הדפוקה של ארה"ב מכילה יותר "כימיקלים מסרטנים" והורגת יותר!
  אז מתי ייערך מחקר על מדיניותה הרצחנית הדפוקה של ארה"ב? – אם נאמין לג`ו ביידן – אף פעם…

 18. מה היא עמדת הממשל?

  כידוע "הארץ" הוא עיתון אמין יותר ממתחריו הצהובונים. והנה גם בו נמצא כותרות סותרות.
  * המשט לעזה | ארה"ב מתייצבת לימין ישראל: הביעה התנגדות נחרצת לוועדת החקירה של האו"ם
  * המשט לעזה | סגן נשיא ארה"ב, ג`ו ביידן: לישראל הזכות המלאה להגן על עצמה
  * המשט לעזה | ארה"ב מציעה פתרון: חקירה ישראלית עצמאית בהשתתפות משקיף אמריקאי – ארה"ב מציעה שישראל תחקור, והיא תשקיף – כ`גירסת המחבר` ברק רביד…
  והשאלה: מה מסתר מאחרי הכותרות הסותרות? האם יש כאן פאשלה של המערכת או הכתבים? או שמא יש כאן דיווחים על ויכוח אמיתי, שמעיד על חילוקי דעות פנימיים ומהותיים בין עמדות שונות בממשל. נראה שכולם "צודקים". לא הייתי מתערב מי ינצח, או איזה גישה תנצח.

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שניהם, כל אחד בדגש טיפה אחר, שמים אור הכון על הפרשה.

  לדעתי גם חשוב מאוד לקרוא את התגובות של דרור בל"ד – אני לא מסכים עם כל הדעות שלו, אבל מבין תומכי המשט הוא לפחות, ובאופן עקבי, היחיד שנמנע מצביעות. היחיד שמצביע בעצמו על השקר הזה של "סיוע הומניטרי", כאילו שרצועת עזה צריכה בכלל סיוע הומניטרי – ולא את החופש לחיות, ולקיים פעילות כלכלית עם העולם, ולצאת ולחזור וכמובן לבחור במנהיגים של עצמה. הבעייה היא שאפילו המארגנים של המסע, לפחות בהודעות שלהם לעיתונות המערבית, מסתתרים מאחורי ההצגה הצבועה הזו.

  הנקודה היחידה שאני הייתי רוצה להוסיף היא שלא תמיד חייבים לבחור צדדים: אם אתם נגד ממשלת ישראל והמצור (אני בטח נגד) זה לא אומר שבהכרח אתם חייבים להצדיק את החבר`ה האלימים עם מוטות הברזל מגג האונייה. יש עוד אופציות – למשל של הפעילים הלא אלימים על האונייה, שכנראה היו הרוב השקט שם.

  וגם אם אתם חושבים שהתנגדות אלימה היתה מוצדקת – זה עדיין לא הופך אותה לחכמה. מה יצא מזה, חוץ מיחסי ציבור שיתפוגגו בעוד כמה ימים? יצא מזה שישראל עכשיו תהיה חייבת להשקיע במודיעין על פעילות פוליטית בחו"ל, שיהיה יותר קשה לפעילים זרים להיכנס לארץ, שארגונים כמו ISM יותקפו בצורה הרבה יותר ברוטלית מאי פעם בעבר… יצא מזה שכל העולם מתעסק עם האירוע על הספינה ולא עם המצור עצמו, זה מה שיצא.

 20. דני

  אני מתנגד למצור על עזה.
  עם זאת אני נגד מעשי הדיכוי נגד מיעוטים בכלל, למשל כורדים (אוי סליחה, תורכים הררים).
  ונגד הכחשת ג`נויסד וטיהור אתני לא רק של פלסטינים, למשל ארמנים…
  כמו כן יש לציין שהנשיא פרס עצמו בזמנו הפעיל לחץ שהקונגרס האמריקאי לא יכיר בשואת הארמנים…
  מרוב צביעות של מדינאים אפשר רק להקיא.

 21. רן הכהן

  לטענת ישראל, בין פעילי המשט היתה קבוצה מאורגנת של פעילים אלימים בעלי מאפיינים של ג`יהאד עולמי / אל-קעידה. לטענת ישראל, מדובר אולי בשכירי חרב שהגיעו מתימן, מאינדונזיה ומארצות נוספות. נטען שהם לא נשאו עליהם תעודות אלא כסף מזומן (מזויף?) רב, ושהם מסרבים להזדהות ולשתף פעולה עם רשויות ישראל.
  והנה היום התקיימו ההלוויות של ההרוגים בטורקיה, ועל פי הדיווחים, כל ההרוגים זוהו, וכולם טורקים (אחד מהם מחזיק גם באזרחות אמריקאית).
  נשאלת השאלה: לאן נעלמו אותם פעילי אל-קעידה מרחבי העולם? איך זה שאף אחד מהם לא נהרג?
  יש לפחות שתי אפשרויות:
  (1) פעילי הג`יהאד העולמי לא היו במשט ולא נבראו, ומדובר בתעמולה ישראלית בלבד.
  (2) פעילי הג`יהאד העולמי היו במשט, אבל בדרך נס (או הודות ליחס אישי זהיר במיוחד של חיילי השייטת כלפיהם) איש מהם לא נהרג.

  אפשרות (2) מעוררת שאלות נוספות: האם הטורקים שנהרגו היו קשורים לאלימות, או חפים מפשע? אם היו קשורים לאלימות, האם לא סביר להניח שהם היו במרכז האלימות ולכן נהרגו, מה שמחזק את השערה (1), כלומר שפעילי אל-קעידה לא היו שם, או לכל הפחות שאם היו, הם היו מעטים ושוליים במסגרת האלימות, מה ששוב מערער את גרסת ישראל?

 22. מנתח המצב

  ‎למי שמנסים להבין את פירוש הודעת נהנתניהו: נראה שהמצור העולמי הדיפלומטי על ישראל יימשך! בעוד שבממממשל אובמה הדעות חלוקות, וסגן הנשיא ג`ו ביידן מקווה שהצהרת התמיכה שלו בפשעי ישראל תביא ל"דמוקרטים" קולות יהודיים של הימין-הציוני בבחירות הקרובות לסנטא ולקונגרס, בעולם צריל לחפש בנירות כדי למצוא תומכים באלימות הישראלית שבאה פעם נוספת לביטוי בפגיעה המתוכננת במשט. ביבי הצליח להכניס אותנו לגטו שבכניסה לו מוצב שלט בלתי נראה, כמו ב"ביגדי המלך החדשים" — "למצורעים-ציוניים בלבד!" — כמו בשלטי האפרטהייד: ללבנים בלבד – WHITES ONLY – SLEGS BLANKE
  ‎2. גם בממשל האמריקאי הדעות חלוקות. ואין אנו יודעים מה היא הדעה השלטת. דובר משרד החוץ של ארה"ב מר ג`. פ. קרולי, אומר: "הדגשנו [בפני ישראל] את הצורך בזהירות ואיפוק, ביודענו שיש במשט אזרחים, כולל אזרחים של ארה"ב". אבל כנראה שסגן הנשיא, ג`ו ביידן לא שמע או שלא רצה לשמוע על כך.
  ‎3. באירופה נידונה הבעיה בעשרות שידורים מיוחדים. בצרפת למשל הכותרת היא Israel: Seul Contre Tous–"ישראל נגד העולם".
  ‎מסתבר שישראל הצליחה – לבודד את עצמה מהעולם. רוב המשתתפים בויכוחים ממליצים לישראל על אסטרטגיית היציאה מהסגר שהטילה על עצמה – לוותר על המצור על מליון וחצי האזרחים בעזה.
  ‎4. אך ממשלת ביברק נעמדת על רגליה האחוריות… ומצהירה "‎למען הכיבוש – והאלימות הכרוכה בו – לא נחשה".
  ‎5. לכן התאומים הסיאמיים הישראליים, מסוג "קצ`ינסקי" – ביברק – מתנגים נמרצות לועדת חקירה בינלאומית, שעלולה להמליץ על העמדתם לדין העולם – בהאג. הם גם מתנגדים לדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית–לעניין דרך קבלת ההחלטה שגרמה למבצע ולהרג בקרב אנשי המשט. הם מסרבים גם לחשוף בפני העולם והציבור בישראל את כל החומרים המתעדים את האירועים, כולל את ההקלטות והצילומים שהוחרמו ממשתתפי המשט. הדרג המדיני והצבאי מודעים לעובדה שהם פשעו, ולכן הם מסרבים לקחת אחריות, כמו גם לחקירה ממלכתית באשר להליך קבלת ההחלטות שהוביל לפעולה על ידי הדרג המדיני.
  ‎*** לסיכום: מה למדנו עד עכשיו ***
  ‎שהאחריות לקטל חלוקה בין ארה"ב ["שנתנה לישראל "אור ירוק" למבצע], לביברק, רב-אלוף אשכנזי ואלוף מרום מחיל-הים, כמו גם למשתתפים בירי על אנשי המשט: אם הם רצו להגן על עצמם מדוע נחתו בלב ים כפירטים סומליים על אניות סיוע הומניטרי? הרי אפילו הסומליים לא רוצחים סתם!
  ‎היום פורסם מחקר שמוכיח שסיגריות אמריקאיות AMERICAN BLEND מסוכנות הרבה יותר לבריאות הציבור מסיגריות אחרות. מסתבר שלא רק סיגריות אמריקאיות מסרטנות יותר – גם מדיניותה הדפוקה של ארה"ב מכילה יותר "כימיקלים מסרטנים" והורגת יותר!
  ‎אז מתי ייערך מחקר על מדיניותה הרצחנית הדפוקה של ארה"ב? – אם נאמין לג`ו ביידן – אף פעם…

 23. מה היא עמדת הממשל?

  ‎כידוע "הארץ" הוא עיתון אמין יותר ממתחריו הצהובונים. והנה גם בו נמצא כותרות סותרות.
  ‎* המשט לעזה | ארה"ב מתייצבת לימין ישראל: הביעה התנגדות נחרצת לוועדת החקירה של האו"ם
  ‎* המשט לעזה | סגן נשיא ארה"ב, ג`ו ביידן: לישראל הזכות המלאה להגן על עצמה
  ‎* המשט לעזה | ארה"ב מציעה פתרון: חקירה ישראלית עצמאית בהשתתפות משקיף אמריקאי – ארה"ב מציעה שישראל תחקור, והיא תשקיף – כ`גירסת המחבר` ברק רביד…
  ‎והשאלה: מה מסתר מאחרי הכותרות הסותרות? האם יש כאן פאשלה של המערכת או הכתבים? או שמא יש כאן דיווחים על ויכוח אמיתי, שמעיד על חילוקי דעות פנימיים ומהותיים בין עמדות שונות בממשל. נראה שכולם "צודקים". לא הייתי מתערב מי ינצח, או איזה גישה תנצח.

 24. דניאל

  איתי ונחמן,
  הטהענה שרק העפילים החמושים הותקפו פשוט אינה נכונה. תוכלו למצוא בקלות ביוטיוב ראיונות עם פעילים אמריקאים (http://www.youtube.com/watch?v=lMq19qHq7Jo) וחברי כנסת גרמנים שהיו על הספינות האחרות (http://www.youtube.com/watch?v=05bo1xh1JDo) שמספרים על המכות שחטפו למרות שלא אחזו בכלי נשק והתנגדותם הייתה לא אלימה

 25. דניאל

  איתי ונחמן,
  הטהענה שרק העפילים החמושים הותקפו פשוט אינה נכונה. תוכלו למצוא בקלות ביוטיוב ראיונות עם פעילים אמריקאים (http://www.youtube.com/watch?v=lMq19qHq7Jo) וחברי כנסת גרמנים שהיו על הספינות האחרות (http://www.youtube.com/watch?v=05bo1xh1JDo) שמספרים על המכות שחטפו למרות שלא אחזו בכלי נשק והתנגדותם הייתה לא אלימה

 26. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בסך הכל ההתנהגות של הפעילים האלה היתה חסרת אחריות, וסיכנה את רוב הנוסעים הלא-אלימים שהיו על הספינה. ועם זאת, לא צריך להשתמש בהם בתור עלה תאנה של הפשע החמור הרבה יותר של הסגר המתמשך, שגובה קורבנות רבים.

  אגב, צה"ל החרים המון חומר מצולם מן הספינה, ומשדר מתוכו קטעים המגבים את עמדתו – אבל משום מה לא שודרה עדיין אף תמונה של הירי בפעילים. אם אמנם מדובר בהגנה עצמית ולא באיבוד עשתונות, לצבא לא אמור להיות משהו להסתיר.

 27. שחר

  הגיוני לטעון שחלק מהפעילים על האוניה שיערו שצה"ל מתכונן לתקוף, ואפילו רצו בכך והיו מוכנים לכך. מה שעוד ברור הוא שצה"ל לקח בחשבון שיתקל בהתנגדות אלימה והכין בהתאם את כוחותיו – כלומר הורה להם לפתוח באש בהזדמנות זו. ראו דברי "קצין בכיר" שהתפרסמו בנרג הרבה לפני התקיפה, מביא אותם י.גורביץ בבלוגו.
  "יש לנו חשש גדול מאוד מפעולת טרור שתתבצע מהספינות, לא ניתן בשלב זה לדעת האם עלו עליהן פעילי טרור", הסביר קצין בכיר, "לכן ננהג במלוא הרצינות והזהירות. אנחנו רוצים להימנע מהפעלת כוח אבל ברגע שתהיה סכנת חיים לכוחות נאלץ להשתמש באש חיה כמוצא אחרון". אם נוריד את בלבול הביצים הצה"לי ("חשש גדול שתתבצע פעולת טרור מהספינות" "ננהג במלוא הרצינות והזהירות", "אנחנו רוצים להימנע מהפעלת כוח") נבין בדיוק למה התכוון הקצין.
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/113/213.html?hp=1&loc=1&tmp=7062
  זוהי בדיוק אותה התנהגות של הפצצת בניין מגורים אזרחי בפצצה של טון, בעצם בדיוק אותה מדיניות בת 60 שנים של צה"ל (ומדינת ישראל) – חיי האזרחים הפלסטינים החפים מפשע שווים כקליפת השום. במקרה המשט אין אפילו תירוץ של פצצה מתקתקת, הרי לא באמת חשבו שיתבצע פיגוע מהספינה, ולא היה חשש שיפגעו אזרחים ישראלים, אלא משום החשש שיפגע "כוח ההרתעה שלנו" ובלבולי ביצים מהסוג הזה.

 28. דרור בל"ד

  הארץ מבהיר: "ההרוג האמריקאי מפריע לממשל לתמוך בישראל"
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1172227.html

  אך ריצ`רד סילוורשטיין מעלה תהיות משלו:
  Barack Obama, do you let U.S. citizens be murdered in cold blood by the IDF? What will you do about this? If this were any other country I’d know what to expect: protest, redoubled efforts to end the Gaza siege, engagement with Israel, possibly withdrawing the U.S. ambassador. That’s what Britain would likely do, as it’s already had the moxie to demand an end to the siege, something our government hasn’t had the courage to do. This incident should bring our policy a lot closer to Turkey’s as we clearly now have shared interests. But will it?

  But given the timidity of this government, I don’t know what they’ll do aside from murmuring a bit about it. Face it, our policy is shameful. Dogan’s dead body serves as physical witness to this. Will it spur Obama on to do the right thing–or anything? Your guess is as good as mine.
  http://www.richardsilverstein.com/tikun_olam/2010/06/03/19-year-old-turkish-american-killed-by-idf-in-gaza-flotilla-attack/

 29. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מצד אחד אתה אומר שבספינות האחרות התנגדו לעליית הקומנדו לספינות ומצד שני מבכה את המכות שחטפו המתנגדים.
  ולי דווקא נראה שדרגת/עוצמת האלימות של חיילי השייטת תאמה את דרגת/עוצמת האלימו/התנגדות של נוסעי הספינות.
  העובדה שרק בספינה אחת היתה התנגדות רצחנית טרוריסטית שבוצעה רק ע"י חלק מהנוסעים מוכיחה שבספינות האחרות ורוס נוסעי המרמרה אכן לא היו טרוריסטים האלימים.
  ההגיון אומר שהמארגנים ריכזו את הטרוריסטים בספינה הגדולה ורק בספינה אחת כי לא רצו חשיפת מזימתם.
  מאידך סביר שרוב הפעילים,לפחות אלו שעלו בטורקיה,ידעו על דבר הטרוריסטים ובכל זאת הצטרפו להפלגה,ביניהם כמובן מיודעינו סאלח וזועבי.

  וההשתלטות לא היתה בניגוד לחוק הבינ"ל מאחר ועזה נמצאת עימנו במלחמה ולכן מותר לנו להטיל עליה בלוקדה כדי למנוע הכנסת כלי נשק לתוכה.

 30. יעל

  אם אלה הסכינים שאתה משתמש בהם במטבח ביתך, מעניין מה אתה אוכל.

  ולגופו של עניין, יש דרכים לגיטימיות וכשרות להעביר סיוע הומנטרי לעזה. לתוך עזה מועברים מיליוני דולרים.
  לאן הולך כל הכסף הזה? – לטירות המפוארות שבונים עשירי עזה.
  איפה הייתם אתה וחבריך כשתנועת החמאס רצחה מאות פלסטינאים במהלך מבצע עופרת יצוקה? למה לא יצאתם להפגנות? איפה היו זכויות האדם אצלכם?

 31. נתן.

  התיקשורת בישראל עשו עיניין גדול מזה שחיילי צה"ל היו מצוידים ברובי צבע(חוץ ממסוקים,ספינות קרב, אקדחים,רובים,רימונים וסכינים) כהוכחה לכוונת השלום שלהם.

  למי שלא יודע(ואני יודע מניסיון) כדור צבע בפרצוף משול למכת נבוט ובמיקרים מסוימים (אנשים קשישים או כאלה שסובלים ממחלות) יכול גם להסתיים באסון.

 32. שלומי

  שגם אם היו החיילים באים ללא כלי נשק כלל,גם אז היתה מדינת ישראל פושעת.

  מה לעשות ודרכה של האמת להציץ לאט ובבישנות.
  כבר יש סנוניות המשרות את השינוי.
  בארה"ב הועלתה דרישה במאמר מערכת של אחד העתונים החשובים לחקור את קשריו של ארדואן לאל קעידה דרך קשריו עם אירגון IHH.

  היה כמובן ראוי ונכון לחקור מדוע מכל ששת הספינות בחרו החכי"ת זועבי והשייח סאלח,וערבים ישראלים אחרים,להפליג על סיפון ספיינה זו ולא על אף אחת אחרת.
  במיוחד שיותר ויותר ברור שמטרותיהם הטרוריסטיות של לפחות חלק מנוסעיה, היו ברורות וידועות.

  כתב אדם וסופר חכם, ש"אמת לא נוחה מתקשה להלך".
  אמנם זה נכתב בהקשר אחר אבל האמת שאמירה מתאימה גם להקשרים אחרים.

 33. שגית

  הפוסט הזה מפספס את המטרה לחלוטין ואף הופך אותך למטרה…
  אפשר לומר שהמשט הוא רק אירוע אחד בין מקבץ אירועים שישראל מביאה על עצמה בגלל חוסר נכונותה להגיע להסכם עם הפלסטינים, אבל מכאן ועד לניתוח חסר טעם לגבי גולות והתעלמות מהאלימות הקשה שספגו החיילים (בין אם מוצדק לעצור את הספינות או לא).
  זה פוסט שלא מעיד על מחשבה צלולה ובעיני מקדם שנאת חינם ופילוג.

 34. אלי אמינוב

  השתוללות האספסוף הפרלמנטרי כפי שכינה העתונאי אמנון לוי את ההמון המוסת הממלא את ספסלי הכנסת הצליח היום להטיל על חנין זועבי לא רק את האחריות להרג המפגינים אלא אף לכשלון ההסברה הישראלית. למרות שלא הצליחו הנישאים מעם למצוא בדל הוכחה לטענותיהם המופרכות הם משוכנעים כי התצלומים בהם נראים יוזמי המשט מטפלים בחילים שתקפו אותם בפתאומיות ומגישים להם עזרה רפואית, הוברחו על ידי חנין.עלובי הנפש המחפים על העובדה כי לוחמיהם האמיצים ירו באותם אנשים שהגישו עזרה לחילים פצועים ומיבבים לאחר ההשתלטות על הספינה כדי למחוק שוב את הבזיון הצהלי החוזר ונשנה ממלחמת לבנון. אכן התעמולה הישראלית הולכת בעקבות גבלס: ככל שהשקר יהיה גדול יותר ויחזרו עליו פעמים רבות הוא יקלט כאמת אצל רוב האנשים

 35. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יכול להיות שלא פתחת את הלינק שהמאמר מפנה אליו:
  http://dover.idf.il/NR/rdonlyres/D927210C-4A10-4D82-8A24-F640F0EC1992/0/S_cropped_big.jpg

  סכיני מטבח רגילות לגמרי, פרט לאולר אחד, ושבריה אחת – לא דברים יוצאי דופן על סיפון של אניה.

  ולאיתי, שטוען ש"החיילים לא היוו איום על חיי הנוסעים": מילא, אם היית כותב את זה לפני שנהרגו תשעה נוסעים, אבל אחרי? בחייך.

 36. גילה שניאור

  כל מילה שלך – בסלע.
  הצרה היא שעם ישראל, עם הספר, אוהב לקרוא סיסמאות קצרות מלאות צדקנות, בלבד כך שכוחנו לשנות משהו בטל בשישים,

 37. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הינה ראיון עם קפטן הספינה, באדיבות דובר צה"ל:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1173668.html

  אחרי שאבי בניהו אמר שהיה נשק חם על הסיפון, ועוד איזה אינטליגנט אמין במיוחד טען שהקפטן הודה שהנשק הזה נזרק למים כדי שאי אפשר יהיה למצוא אותו – הינה החקירה האמיתית. להד"ם.

  ולכל אלה שטענו שהסכינים אינן סכיני מטבח – קראו את הטקסט שמתחת לוידאו.