שי דרומי על סיפון רייצ'ל קורי

עפרה ישועה-ליית

יותר מ-90 אחוזים מתושבי ישראל היהודים קנו את גירסת הלינץ' הממשלתית המשווקת בצייתנות נלהבת על ידי אמצעי התקשורת הישראליים. על סיפונה של המרמרה, למדנו שוב ושוב, היו "מחבלים" ש"היתה להם כוונה להרוג" את חיילי צה"ל, יחידת קומנדו חמושה שבסך הכל ניסתה  להשתלט על האניה בכוח נשקה העדיף, שכלל ספינות מלחמה, מסוקים וטכנולוגיה חדישה.

העולם, מה לעשות, לא קונה סחורה הסברתית כזאת. לעולם חוקים משלו, ובהם העיקרון ששמים בינלאומיים הם תחום נייטרלי, ושכלי שיט הם אזור ריבוני תחת שיפוטה של המדינה שאת דגלה הם נושאים. בים, הסמכות על כלי השיט נתונה בידיו של הקברניט, שתפקידו להגן על נוסעיו ועל רכושם בטריטוריה הקטנה שלו.

מעניין, שדווקא המחוקק הישראלי הרחיק לכת עד מאוד באחרונה בפרשנות המרחיבה לזכותו של אדם להגן על רכושו ועל הטריטוריה הפרטית שלו. שי דרומי, מתיישב בנגב שירה למוות בבדווי שפרץ לנחלתו, זכה לאהדה מקיר לקיר באוכלוסייה היהודית ולחוק שייקרא לנצח על שמו. על פי החוק הזה, מותר לאדם לירות ולהרוג בנשק חם מי שחודר לתחומו הפרטי במטרה להפר את זכויות הקניין שלו.

כלשון חוק דרומימשנת 2008: "אדם לא יישא באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ לבית, בכוונה לבצע עבירה". זהו חוק מיותר ומרושע, כמובן. ברוב מדינות העולם, מי שנתקל בפורץ  – ואפילו הוא בן ל"לאום" שאינו מזוהה עם הלאום המועדף במדינה – אמור להזעיק שוטרים שלהם ורק להם מותר להפעיל כוח אלים ונשק חם. אבל למדינת ישראל חוקים משלה. על פיהם, אילו – חס וחלילה – היו  נוסעי המרמרה יורים בנשק על חיילים שהתנפלו על ספינתם במטרה לשלול מהם את רכושם הם היו אמורים לצאת זכאים בדין!

לכוחות שהפתיעו את נוסעי המרמרה בשנתם היו חוקים שונים. סרטוני צה"ל אכן מוכיחים שחיילי הקומנדו הותקפו במוטות וברוגטקות. מה לעשות שמי שלא מאוהב ממש בחיילינו אינו מצליח להזדעזע. בוודאי לא כשתשע גופות מונחות בארונות, ופעילות שלום מערביות מספרות כי הוכו ונדרסו בגסות. ועדת החקירה הבינלאומית מן הסתם תבדוק את טענתם של הפעילים בסרטונים שהצליחו להפיץ, לפיה גם אחרי שהרימו דגל לבן, לאחר מותם של שני ההרוגים הראשונים, חיילי הקומנדו הישראלי לא חדלו מהירי.

על סיפון הספינה רייצ'ל קורי, העושה את דרכה לעזה עם מטענים הומניטריים ומאות פעילי שלום, אולי יש אנשים שיחליטו להתעמת באופן אלים עם כל ניסיון – פיראטי על פי החוק הבינלאומי – להשתלט עליה. מפחיד לחשוב שעל פי החוק והתקדים המשפטי בישראל, זכותם לירות בחיילי צה"ל אפילו אם יגיעו לא חמושים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  המאמר הזה כולל, מעבר לבולשיט הרגיל, גם פרשנות משפטית של החוק הבינלאומי. כשירות לפעילי השלום – מושג שהפך למעורפל משהו לאחרונה – אני מבקש להביא לידיעת הציבור ההכי הכי קדוש את דבר החוק, ללא יומרה לפרשו או להבינו.

  חוק לשכת עורכי הדין תשכ"א – 1961. הפרק השלישי, תחת הכותרת "תחום המקצוע וייחודו", מתחיל בסעיף 20 לחוק.

  ". ייחוד פעולות המקצוע
  הפעולות המנויות להלן, לא יעשה אותן דרך עיסוק, או בתמורה אף שלא דרך עיסוק, אלא עורך דין; ואלה הפעולות:
  1) ייצוג אדם אחר וכל טיעון ופעולה אחרת בשמו לפני בתי – משפט, בתי דין, בוררים וגופים ואנשים בעלי סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית;

  3) עריכת מסמכים בעלי אופי משפטי בשביל אדם אחר, לרבות ייצוג אדם אחר במשא – ומתן משפטי לקראת עריכת מסמך כזה;
  4) ייעוץ וחיווי דעת משפטיים."

  אנא בחני היטב את פעולותיך. ישנה שאלה באם מה שנתת הוא יעוץ משפטי, או חיווי דעה משפטית. על פניו, ומבלי שיהיה שום תוקף משפטי לדעתי, זה בדיוק מה שעשית. לכן, אני מקווה שאת עורכת דין.

 2. ריצ`רד קורי

  לא נכונה קביעתה של עמיתתי המלומדת כי
  "על פי החוק והתקדים המשפטי בישראל, זכותם לירות בחיילי צה"ל אפילו אם יגיעו לא חמושים".

  העולם, מה לעשות, לא קונה טיעון דמגוגי שכזה.
  לעולם חוקים משלו, ובהם העיקרון שמים בינלאומיים הם תחום נייטרלי, ושכלי שיט הם אזור ריבוני תחת שיפוטה של המדינה שאת דגלה הם נושאים.

  לכן, בין אם במים הבינלאומיים ובין אם על הרייצ`ל קורי, החוק הישראלי לא תופס שם כלל, ובפרט חוק שי דרומי.

  אבל לאור מסקנתה של הכותבת, כנראה שהיא בכל זאת חשה אינסטינקטיבית כי יש טעם להחיל את החוק הישראלי על הרייצ`ל קורי במקרה שלפנינו.

  נו טוב, אם כך, במקום בו חלים הדין והריבונות הישראליים, אין שום פסול בהפעלת כוחות הבטחון לשמירת החוק.

  לגבי זכות ההגנה העצמית,
  בניגוד לפרשנותה מאירת העיניים ומלאת ההשראה של גבירתי,
  חוששני כי בית המשפט לא יביט בעין אוהדת על נסיונו של שי דרומי לירות בנציגי רשויות האכיפה שיגיעו לביתו כדי לבצע את מלאכתם על פי חוק.

  ובכל זאת, לא אלמן ישראל,
  חנונים ורחומים הם שופטי ירושלים, וכבר מיהרו לפנים משורת הדין לשחרר את השי דרומיים בחזרה לחוותיהם ולבתי הגידול שלהם.

 3. סמולן

  (ההיא שציטטה את חוק לשכת עורכי הדין), מבוססת על טעות שלי בקריאה. הסעיף בחוק מכוון, כפי שכתוב בו לעזאזל בשורה הראשונה, רק למה שמתרחש כעיסוק או לנוכח קבלת תמורה. מן הסתם היו עוד טעויות.

  אני לא מסכים לא לרוח הפוסט שלך וגם לאחוז ניכר מהתכנים, אבל לא כיוונתי לבריונות משפטיסטית. את הסעיף הזה בחוק אני מכיר מיד שניה, סטודנטית למשפטים שנה ב` במשפחה שסיפרה עליו בתור סוג של רכילות מהלימודים. היא סטודנטית מצטיינת מאד, מגיע לה לחרטט מדי פעם, והטעות היא שלי.

  לא ברור לי מי אחראי על סינון התגובות כאן באתר, אבל אם אכן הפוסט הורד לזמן מה בעקבות התגובה ששלחתי, אז אני מוריד את כובעי הימין-קיצוני-ציוני-פשיסטי. זו תגובה מאד ראויה, בוודאי נדירה מאד בזירה הרעיונית.

 4. ירדנה אלון

  זה שהעולם לא קונה את הסחורה ההסברתית שלנו,לא מפריך את הטיעונים ההסברתיים שלנו,העולם (האירופאי נוצרי ) במשך מאות שנים דווקא כן קנה את הסחורה ההסברתית שליהודים יש אף ארוך והם עושים מצות לפסח מדם של ילדים נוצריים,ועד היום "העולם" קונה את הסחורה שהיהודים צלבו את ישוע(למרות שהיו אלה הרומאים) ושמרים התעברה מרוח הקודש.אז כך שלהסתמך על מה ש-"העולם" אומר עליינו,יותר משזה אומר עליינו זה אולי אומר על "העולם".ונשאלת השאלה מה מגדיר אותנו?ומי מגדיר אותנו?והאם אנחנו מאמצים את המבט של האחר עליינו ונותנים לאחר להגדיר אותנו?או שאנחנו מגדירים את עצמנו.שזהו לעניות דעתי הסמן של העצמאות האוטונומית,ושל הכוח האמיתי לא לחיות על פי איך שהאחר מגדיר אותי אלא על פי אמות הגדרה עצמית מתוך הכרות עצמית של היכולות והמוגבלויות שלי וזה נכון לדעתי הן לפרטי והן לקולקטיב.
  ודרך אגב,אותו "עולם"שהיום משמיץ אותנו מפני שיש לו אינטרס כלכלי-פוליטי לעשות זאת,עשה את אותו הדבר גם לצד השני כלומר לעולם הערבי מוסלמי,לא אפרט אולם מספיק לקרוא את "אוריינטליזם" של אדוארד סעיד על מנת להבין איך אותו "עולם"הגדיר את מי שהוא עומד היום לצידו.אז כך שלהסתמך על המבט של "העולם" על מנת לבחון את דרכנו לעניות דעתי זה ממש לא אבן בוחן.
  עכשיו,אני לא חסידה שוטה,ולא בעלת אמונה עיוורת בכל מה שנוגע לתקשורת הישראלית,ולרוב אני בודקת הייטב הייטב בציציותיה לפני שאני מאמצת לעצמי עמדה כלשהי.אבל אני גם לא קונה את הסחורה של הצד השני,מבחינתי ,איך שאני מפרשת את הארועים היה כאן מאבק של כוח ותו לא, לא היה כאן שום רצון כן ואמיתי להעביר סיוע הומאניטארי לתושבי עזה שאכן זקוקים לסיוע מעין זה על כך אין חולק,אבל זו הייתה הצגה אחת גדולה בשם הסיוע ההומניטארי בעצם המשט נועד "להראות לישראלים",לא לתת לעזתים,נעשה כאן שימוש ציני ובוטה במצוקתם האמיתית של העזתים על מנת להתעמת עם ישראל.
  ומהצד שלנו,מצד אחד לא רוצים להרעיב את העזתים ומאידך החשש הדי ממשי שעזה תהפוך לבסיס של טרור שיופנה נגדנו,החשש הזה הוא ממשי והוא לא פרי של דמיון פרוע,הצרה היא שקובעי המדיניות שאנחנו בחרנו בהם לא יודעים לנהל מדיניות של פשרה ושל גיוס "העולם" לפתרון שיניח את הדעת פתרון שהוא מצד אחד הסרת הסגר מעל עזה ואי הרעבת אוכלוסייה אזרחית ומניעת הצרכים הכי בסיסיים לצורכי קיום ואפילו יותר מכך ,זכותם של העזתים לחיות חיי אייכות שהיא מעל ומעבר לצורך הקיומי הבסיסי,זכותם לחיי מותרות אם הם יכולים ומסוגלים לכך, על כך אין חולק,אולם זו גם זכותנו שעזה לא תהווה איום על קיומנו גם לנו יש צרכים קיומיים בסיסיים,ואין שום סיבה לעניות דעתי לבטל את הצרכים שלנו בפני הצרכים שלהם.מה שכן צריך לעשות לעניות דעתי זה לגשר על פני שני הצרכים האלה.

  היה ניתן בארבע השנים האחרונות והיה זמן לגבש תכנית שתספק את צרכיהם של שני הצדדים,אפשר היה וניתן היה לגבש אסטרטגיה שתענה על צרכי שני הצדדים ולגייס לשם כך את דעת הקהל העולמית,המדיניות הישראלית התרגלה לפתור כל בעייה מדינית דיפלומאטית בדרכים של כוח צבאי,אולם גם הצד השני לא נקי מדרך חשיבה כזאת.
  הפוליטיקה הישראלית בנוייה למעלה ממאה שנים מעסקנות פוליטית לא ממדינאות ודיפלומאטיה,קובעי המדיניות וגם הלך הרוח הישראלי ציבורי בנוי מזה שהפוליטיקאים כל הזמן עסוקים בהישרדות הפוליטית שלהם ורק אחר כך מתפנים לעסוק באמת בעניינים של ניהול מדינה.והציבוריות הישראלית מקבלת את זה כאמת אבסולוטית כמעט, במקום להפוך את הפרימידה,במקום לשנות את סדר העדיפויות ועל פי זה לבחור את קובעי המדיניות.מקבלים את זה שמובן מאליו שפוליטיקאים עסוקים קודם כל בתככים ואינטריגות פנים מפלגתיים ורק אחר כך מתפנים למהות.הציבוריות הישראלית אוהבת ונהנית מהשיסוי הזה,מפני שהיא עושה זאת כדרך חיים,מספיק להתבונן במבנה החברתי הישראלי כל המאבקים של חילוניות מול דתיות,אשכנזיות מול מזרחיות וכו` וכו`.הכל כאן מושתת על שיסוי של צד אחד בצד שני. ולכן אף אחד לא נתן את הדעת לגבש תוכנית ואסטרטגיה של גישור ושיתוף פעולה.
  וזה מה שצריך לעשות עכשיו ועדיף שאנחנו מחופש בחירה נגבש תכנית ואסטרטגיה של גישור ושיתוף פעולה, ולא לתת ל-"עולם" לכפות עליינו לגבש תכנית כזאת ,מפני שאז לא בטוח שהתכניות והאסטרטגיה שהעולם יכפה עליינו יביאו בחשבון את הצרכים שלנו."העולם" לאור המצב הכלכלי פוליטי שבו הוא נתון כעת,שוקל את שיקוליו שלו לא את שלנו, וגם לא את זה של הפלשתינאים בואו לא נטעה בכך,עכשיו כשהכלכלה הארופאית והעולמית קורסת,אני לא מוציאה מכלל אפשרות ש-"העולם" לוטש עיניים למרחב המזרח תיכוני,אנחנו הולכים לקראת קולוניאליזם מסוג חדש,שהוא עדיין במצב של התהוות ועדיין ניתן לעצור אותו.
  כך על כל פנים אני מפרשת את המציאות העכשווית.

 5. סמולן

  "חוק דרומי", מויקיפדיה:

  במסגרת התיקון נוסף לחוק העונשין סעיף 34י1, שזו לשונו:

  (א) לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ או נכנס לבית המגורים, בית העסק או המשק החקלאי המגודר, שלו או של זולתו, בכוונה לבצע עבירה, או מי שמנסה להתפרץ או להיכנס כאמור.
  (ב) הוראת סעיף קטן (א) לא תחול אם –

  (1) המעשה היה לא סביר בעליל, בנסיבות העניין, לשם הדיפת המתפרץ או הנכנס;
  (2) האדם הביא בהתנהגותו הפסולה להתפרצות או לכניסה תוך שהוא צופה מראש את אפשרות התפתחות הדברים.

  (ג) לעניין סעיף זה, "משק חקלאי" – לרבות שטח מרעה ושטח המשמש לאחסון ציוד וכלי רכב במשק חקלאי.

 6. ג. אביבי

  צודקת עופרה. הייתי מוסיף שגם אם "יוכח" שהמותקפים הצטיידו מראש בנשק חם להדוף פלישה, הם לא אשמים בכל מה שהתרחש אחר כך.
  (פורסם ב`קדמה`)
  את הטמטום של קבינט ביברק רק פסיכולוג של גן ילדים יכול להסביר. התשקורת של מדינת ישראל – שבשפת ילדי הגן תקרא "על בכאילו דמוקרטית כזאת" – מגבה את הפשיטה המזוינת והלא חוקית בעליל של חיל הים על ספינות המשט. התעמולה הישראלית בשת"פ מלא של התקשורת מספקים לנו `עדויות` על "חוסר התמימות" של קורבנות הפשיטה – מקלות, סכיני מטבח, מזלג דו-להבי, ג`ולות, פרוסות לחם יבש (הוכחה שאינן כלל תמימות), חפיסת מרגרינה שפג תוקפה וכו`. איש מפרשנינו/כתבינו ה"דמוקרטים" להחריד לא זרק שאלות כגון: למה יכלו לצפות אנשי הספינה כאשר לפתע הותקפו ע"י כוח ימי ומסוקים שגם פתח לעברם באש? איזו זכות יש למדינה כל שהי להתקיף אוניה אזרחית בלב ים מחוץ למים הטריטוריאליים שלה (130 ק"מ מחופי ישראל)? כזכור, כאשר שי דרומי ארב והרג בכוונת מחסל בדואי שפלש לחצר שלו ולא סיכן כלל את חיו, אותה תקשורת נזעקה לטובת "קורבן" הפלישה. מדוע במקרה היותר מובהק של פלישה – תוך איום וסיכון קורבנות הפלישה שעל האוניה `מרמרה` שגרמה למותם של 9 בני אדם – התקשורת הזאת מצדיקה דווקא את הפולש ומאשימה את קורבנות הפלישה האלימה (כולל 9 ההרוגים)?
  כיום, כאשר רוב העולם מגנה את ישראל ומחשיב אותה למדינה השנואה ביותר בעולם, התשקורת ממשיכה לספר לנו כמה המצור על ע`זה הוא דמוקרטי ונאור, שאין אסון הומניטרי בע`זה ושכל העולם מסומם ומפגר.
  זאת רק עוד חוליה בשרשרת הריקבון המוסרי. את רצח 1,150 אזרחים פלסטינים ב"עופרת יצוקה" והרס אלפי בתים התשקורת הזאת מתארת כהישג צבאי אדיר (וכמובן דמוקרטי בעליל) ועם ישראל מלא גאווה על צבאו המהולל ומדינתו ה`דמוקרטית`. אומרים שאי אפשר לשקר לכל העולם כל הזמן, אבל את אזרחי ישראל אפשר גם אפשר. אזרחי ישראל כבר מזמן הפכו לצרכני מיתוסים ושקרים, באינטנסיביות של נרקומנים, אותם מספקת התשקורת הישראלית בהתמדה.

 7. מאור מלחי

  יצאת מה-זה שנונה (-:

  מה לעשות שסגר ימי בעת מלחמה הוא פעולה בינלאומית חוקית. שוד-לא.

 8. לייטי

  לידיעתך-החוק הבינ"ל מתיר בלוקדה על מדינה הנמצאת בעימות צבאי.
  אמנם עזה לא בדיוק נמצאת 1X1 בהגדרה מדינה אבל גם אינה לחלוטין "לא מדינה" ובכל מקרה שליטיה,שנבחרו באופן "דמוקרטי"
  מכריזים בע"פ ובירי יומיומי של טילים ופצצות שהם במלחמה עם ישראל.
  ולצורך העניין בלוקדה בנסיבות אלו ניתן לקיים בכל מקום בים.
  אמנם דקויות עובדתיות אינן מעינייך אבל בהחלטת הגינוי של האו"ם לא הוזכר עניין החוקיות של עצירת הספינות.
  והסיבה ברורה.
  כל ההתפלפלויות לא יעזרו לך ולחברייך-מי שרוצה לסייע הומניטרית בלבד היה מוצא את הדרך הנאותה וההגונה.
  טענת הסיוע שימשה כיסוי דמגוגי לפעילות טרוריסטית אנטי ישראלית.
  ואת מזדהה עימה.

  מדוע אי אפשר לדבר אמת?

 9. איציק ניסני

  תענוג לשמוע לינק הנה מגיע

  עצוב לדעת על שכורים בעוקץ המון בורות

  בחולם (תרתי משמע) ושורוק שלא נדע .

  הנה השיר לכאורה של משתתפי המשט לעזה בביצועם

  של חברי אתר לאטמה

  מסר לעוקץ ולכל העולם השפוי (אם יש כזה….)

  הנה הלינק לסרטון

  http://fun.mivzakon.co.il/video/General/7270/משתתפי_המשט.html

 10. איזי גור

  האם צריך לספר את כל הסיפור ?!

 11. נפתלי אור-נר

  הפוליטיקאים, הצבא כלי התקשורת והציבור הישראלי הגיעו לשאים חדשים של התבהמות בהצדקת פעולת צה"ל ותוצאותיה הטרגיות. הניסיון ליצור את הרושם כאילו הפעולה הצבאית, על הקטל המיותר ופציעת עשרות אזרחים, הייתה חיונית, הינה טראגית בטפשותה ואכזריותה.
  כתושבי המדינה יש לנו סיבה מצויינת לדאגה באשר למידת תחושת המציאותיות התבונה בה נחנו קברניטי המדינה

 12. דרור בל"ד

  כדאי לעמוס הראל ולקוראי הארץ לקרוא ולראות גם את זה:
  Complete Video of Israeli Raid Still Missing
  By ROBERT MACKEY
  http://thelede.blogs.nytimes.com/2010/06/02/complete-video-of-israeli-raid-still-missing/

  כדאי לעמוס הראל ולקוראי `הארץ` לקרוא גם את זה:
  Israelis opened fire before boarding Gaza flotilla, say released activists
  http://www.guardian.co.uk/world/2010/jun/01/gaza-flotilla-eyewitness-accounts-gunfire

  חנין זועבי שימשה כמתווכת. ייתכן מאד מאד כי הצילה חייהם של רבים. דבר זה , אפילו אם אינו וודאי, הינה אפשרות סבירה בהחלט. סבירה מספיק כדי שעמוס הראל ייצרף אותה לרשימתו המלווה את הכותרת הראשית של `הארץ` (שישי). אלוף בן ותא"ל עמוס הראל, המשמש כדובר צה"ל בפועל (והשוו עם בוגי יעלון, ר"מ ישראל בפועל) הציבו היום (שישי) בכותרת הראשית (גדולה מהמקובל) של `הארץ` את הידיעה הבאה: "תחקיר השייטת: שלושה לוחמים נחטפו בזמן הפשיטה לבטן האנייה".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1172357.html

  אך אלוף בן ותא"ל הראל התרשלו בתפקידם. ערב קודם לכן השתחלה הידיעה הבאה לאתר האינטרנט. לידיעה זו אין זכר בעיתון המודפס, ולפני שתיעלם כליל (מעיתון `הארץ`, בעיתונות זרה אפשר למצוא בקלות) הרי היא לפניכם:

  "צלם אל-ג`זירה העיר: הפעילים לכדו ארבעה חיילים".
  מאת סוכנויות הידיעות
  צלם לבנוני שנכח בעת השתלטות חיל הים על סיפון המרמרה סיפר כי הפעילים יצרו מגן אנושי סביב החיילים, עד שכוח נוסף הגיע.

  פעילים על סיפונה של המרמרה לכדו ארבעה חיילים ישראלים לפני שכוחות קומנדו נוספים הסתערו ושחררו אותם באמצעות ירי חי, כך סיפר היום (חמישי) צלם לבנוני של תחנת הטלוויזיה אל-ג`זירה לסוכנות הידיעות רויטרס. עדותו של הצלם, אנדרה אבו חליל, תואמת חלקית לגרסת צה"ל אשר לאירועי המשט.

  "היו ארבעה חיילים פצועים שנלקחו לסיפון התחתון", סיפר אבו חליל והוסיף כי החיילים נתפסו לאחר שהשתלשלו מהמסוקים לסיפונה של המרמרה. "עשרים בני אדם טורקים יצרו מגן אנושי כדי למנוע מהחיילים להתקדם", תיאר הצלם הלבנוני והוסיף כי לפעילים היו "קליעים, צינורות מים ומקלות", וכי הם הכו בצדי הספינה עם הכלים כדי להפחיד את הכוחות הישראליים כדי שלא יתקרבו לספינה.

  אבו חליל תיאר כי המצב הזה נמשך עשר דקות עד שכוח ישראלי נוסף פתח באש. "אחד מהפעילים נורה בראשו ואחד נוסף נורה בצוואר", אמר והוסיף כי הבחין בעשרות פצועים בקרב המפגינים, חלקם עם פצעי ירי ברגליהם – ככל הנראה כדי להגביל את תנועתם. אחרים נפצעו גם במקומות אחרים בגוף.

  לדבריו, אחד הפעילים צעק לעבר הכוח הישראלי באמצעות מגאפון כי החיילים הישראלים שנתפסו במצב טוב, וכי הם ישוחררו אם הפצועים בקרב הפעילים יקבלו טיפול רפואי. הוא הוסיף כי באמצעות חברת הכנסת חנין זועבי, ששימשה כמתווכת, הגיעו הצדדים להסכמה והפצועים נלקחו לבסוף לטיפול רפואי, כך לדברי הצלם. "אני שמח וכועס באותו הזמן", אמר, "כל הנשק שהיה לנו זה סכיני מטבח וקליעים".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1172220.html

  . ידיעה זו צדה גם את עינו של ריצ`רד סילוורשטיין, והוא כותב עליה, כמו גם על שאר מעלליו ועלילותיו של דובר צה"ל:
  On the lower deck, Abu Khalil said, someone using a loudspeaker told the Israelis: “Your soldiers are fine and they’ll be released if you provide us with medical help for the wounded.”

  An Israeli Arab legislator [Hanin Zoabi] who participated in the flotilla acted as a mediator. She raised a white flag and wrote in Hebrew on a piece of cardboard, according to the cameraman

  http://www.richardsilverstein.com/tikun_olam/2010/06/03/al-jazeera-cameramans-eyewitness-acccount-of-idf-attack/

 13. שחר

  תודה ירדנה על דברים שהצליחו לטעת בי קצת תקווה, כי הייתי מיואש מאוד. אבל את דבריך צריך לתרגם למעשים. אני משוכנע שההנהגה היום, בייחוד ביבי ברק וליברמן, היא רעה. לא במובן שהיא עושה טעיות. אלו פשוט אנשים רעים. אני יודע שאני נשמע תמים, אך כך אני מרגיש, ואני לא אדם צעיר ובטח לא תמים. יש להחליף את ההנהגה, וכמו שאמרת, להחליף את תודעת המוות שלהם שחלחלה עמוק לתוף שדרות העם. אחרת לא נשאר פה עוד הרבה זמן

 14. דרור ק

  אנדרה אבו-ח`ליל, צלם אל-ג`זירה, לבנוני ממרג` עיון, שהיה על ה"מוורי מרמרה" סיפר ל"רויטרז" בשיחת טלפון מביתו על ההתרחשויות על הספינה. גרסתו מאשרת את הגרסה הישראלית לחלוטין. ממנה אפשר ללמוד שחנין זועבי אכן מילאה תפקיד חיובי בניסיון להרגיע את הרוחות, אבל מרגע שדרכו כפות רגליה על אדמת המדינה שאותה היא מייצגת כחברת-כנסת, היא חזרה להתנהגותה הסוררת. אם לסמוך על אנדרה אבו-ח`ליל, חנין זועבי שיקרה במצח נחושה כשאמרה שלא הייתה אלימות מצד יושבי הספינה. במקום להכות על חטא, להודות שהוטעתה, ולספר איך עשתה כמיטב יכולתה למזער את הנזקים משהבינה את הטעות החמורה שעשתה, במקום זאת היא בחרה לגייס את עצמה לתעמולה התורכית-חמאסית ולשקר. במדינת ישראל הדמוקרטית, אין דרך לגרש חבר-כנסת מהכנסת. בתורכיה, אגב, זה אפשרי, ונעשה לעתים מזומנות כשמדובר בחברי פרלמנט כורדים. לפיכך, זועבי תמשיך לכהן כחברת-כנסת, אולם טוב יעשו שאר הח"כים אם הם פשוט יתעלמו ממנה, וטוב תעשה הסיעה שלה אם תימנע מלכלול אותה ברשימה בבחירות הבאות.

 15. נעם לוי

  Everybody knows that he captain(s) lied
  Everybody got this broken fealing
  Like their father or their dog just died

  משהו לא ברור פה למישהו בנוגע למנות ההגונות של הציניות שעולות מהמאמר? לכל המגיבים ה"ביקורתיים" בעיני עצמם שבביקורתם מגלים יותר על עצמם ועל אוזלת ביקורתם מאשר על הכותבת וה"דיספוזיציה השמאלנית ההזויה" שלה לכאורה….שוב פעם התחושה המצחיקה (עצובה מאד) הזו שבסוף כל מאמר צריך גם כאילו לכתוב את פרשנותו ה"מיינסטרימית" שתסביר את מהות הביקורת שמועלית בו ב"כובד הראש הראוי", תוך גינוי האלימות והקיצוניות "משני הצדדים" וגו`. מה שכמובן מעקר מתוכן את תוכן הביקורת (כלומר על שום עיקור הצורה הצינית התוקעת אצבע בעין העצומה). למישהו פה לא ברור השימוש הציני (הלא דמגוגי) בחוק שי דרומי המשוקץ בפני עצמו (כלומר שימוש ציני בדיוק בציניות המעושה שמגולמת בחוק שי דרומי ש"כולם יודעים עליה", ולא עושים כלום נגדה בפועל), כדי להגחיך את אותה התייחסות סיטואציונית שכאילו מנסה לעשות דה-פוליטזציה ודה-אידיאולגיזציה של "המצב" בכללתו על ידי רידודו לשיח תלוי-מקרה "לגופו של עניין"?

 16. אורי

  לא תומך בדרך השתלטות , אבל לא מאנשי צהל יש עדות על התכוננות יסודית להתגוננות אלימה על סיפון הספינה. ישנו??אני לא ממש משוכנע. היו משט שלום? על מה הם מגוננים בכוח (ולא ספונטני? מה יש להסתיר? לעניין הירי לאחר הנפת הדגל-בעולם טענו גם שהחיילים ירו מלכתחילה , בעזרת קטעי סרטים , הטענות לא מוכיחות יותר נקיון כפיים מאשר הליך שחרור תעמולה רגיל…

 17. דקל אסף

  וממנהלי האתר הייתי מצפה לצנזר דעות כה מוטות ולא מבוססות. אף על פי שאני מצר על כל מה שקרה עם המשט ובעיקר עם מה שקורה בעזה עצמה (נראה לי שזה יותר חשוב מהמשט אבל עדיין כולם מתעסקים במסביב ולא בתנאי המחייה בעזה), הדימויים הזולים של חוק דרומי (שדרך אגב יצא זכאי בלי שהחוק תקף עליו) מקוממים וגורמים לי להבין שהכותבת פשוט מנסה להסיט בלי שיש לה מושג ביחסים בינלאומיים (ובכלל זה הקשר בין עזה לישראל).

 18. רתם

  מזה סוררת? אתה כגבר יהודי ישראלי מדמיין שהגברת זטעבי היא אישה סוררת שרק כוח צבאי אלים יכול לאלפה? מה, אתה כיאלו הפלקה לך המילה הסוררת הזו?
  קצת חשף את מי שאתה

 19. בלהה גולן

  יפה כתבה עפרה על הקורלציה לחוק שי דרומי ובכלל כתיבתה כה רהוטה ומדוייקת.
  קל להסברה הישראלית הכושלת באיחור מה לכסות את התחת לעצמה ולספר שקרים שאיש בעולם לא קונה על ההתקפה של טרוריסטים שכירי חרב ולא פעילי שלום, במקום על פעולה תוקפנית ,רצחנית וקטלנית על היחידה העילית של צה`ל שנשלחה כמו שיות לעקידה כמי שפורצים לרכוש לא להם ודינם כחוק דרומי שכל טיעון אחר הוא יריה ברגל לביביהו ברקיהו וחבורתם הכושלת.
  לאניות דעתי פעילות של פעילי זכויות אדם לשבירת המצור הבלתי אנושי על הכלא הגדול עזה על מליון וחצי אזרחיו כאשר ישראל מסרבת באופן עיקבי לכל ויתור אנושי המתבקש מהסכמים שישראל חתמה עליהם ,הוא רק היה שאלה של זמן של התפוצצות בפניו של הממשל הישראלי.
  עם כל הכאב והצער על האלימות הקשה,אולי הגיע הזמן לאיזו אמת דרסטית שטותח כדי לזעזע/לנער מישהם.

 20. רחלי

  אני מסכימה בהחלט שהדרך בה הגבנו למרמרה היתה שגויה . אבל הסגר על עזה שבחרה בארגון טרור אכזרי שירה על דרום הארץ טילים אינספור גם אחרי שיצאנו את עזה, הסגר הזה הוא כורח גם עלינו והוא בהחלט לא גורם לנו נחת או מחזק את האגו שלנו. יתכן שיש כאלה בינינו שקל להם יותר לדאוג לעניי עיר אחרת מאשר לעניי עירם, ולצערי לא שמעתי את קולם ואת התנדבותם לעזרת ישובי הדרום שהופגזו בלי סוף. ומדוע איש מהם לא שאל עד כה מדוע מצרים שגם לה גבול עם עזה לא פתחה עד לאחרונה את מעבריה לסחורות הומניטריות. אלא שאולי ורק אולי גם מצרים כמונו יודעעת שלא בהומניטריות עסקינן אלא בסחורות מסוג אחר לגמרי… ואולי זה גם הזמן לעלות עוד יעד הומניטרי ששמו גלעד שליט. לגביו עוברים העזתים את כל הגבולותשל החוק הבינלאומי ולא ראיתי אף פעיל שלום טורקי או יווני או אירי מדבר בחוסר אנושיות בו נוהג שלטון החמאס כלפיו.או לחילופין כיצד נוהג שלטון החמאס בעזתים שלא בחרו בו. די לצביעות!בקורת היא דבר בריא ונכון במדינה דמוקרטית אבל הלקאה עצמית מטופשת והזדהות עם סבלו של אויב שאינו מרחם גם על אנשיו שלו ובוודאי שלא על אנשינו היא טפשות .ההוכחה הטובה ביותר לכך שלא שלום והומניטריזם חפשו אנשי המרמרה היא העובדה שבשום ספינה אחרת לא התחוללו קרבות אלא בה בלבד ונשק קר שהיה עליה עדיין הוא נשק עפ"י ההגדרה ואינו יכול להחשב ציוד הומניטרי .

 21. אוהב ארצו - שונא פשעי מדינתו

  1. [דרור בל"ד] כותב: "חנין זועבי תיווכה בין המתנגדים לבין שודדי הים. ייתכן כי הצילה חיי אדם. עמוס הראל יודע כל זאת אך לא מדווח.
  עמוס הראל ביקר פעם את הצבא ועמד להיזרק מ"הארץ" כעונש. מאז הוא הפך לחתלתול מחמד… בערך כמו שביט.
  2. [לייטי] מציע שתאמינו לפרשני הצבא ו/או לאלן גרשוביץ ו/או למומחה מהקקדמיה של צי ארה"ב [מקביל ל"מכון למחקרי ביטחון לאומי" שהציב הצבא באוניברסיטת ת"א] כמו Commander James Kraska, professor of international law at the U.S. Naval War College
  שטוען שהחוק הבינלאומי מרשה כל פשע. ובכן – זה לא כך. מי שרוצה יאזין לטענות הטריות שהשמיע פרופ` ריצ`רד פאלק [באנגלית] בקישור
  http://www.youtube.com/watch?v=ynK2sIe9rwI
  3. אמיר בוחבוט ב"מעריב" רוצה שנאמין שרק סמ"ר אחד הרג 6 טורקים ונח. בוחבוט מציע לתת לו צל"ש.
  4. נפתלי בן-אור מודאג מכך שמידת תחושת המציאותיות התבונה בה נחנו קברניטי המדינה שואפת לאפס. – הוא לא היחיד!
  5. אחרונה חביבה – עפרה ישועה-ליית. תודה. ונזיפה לתקשורת הישראלית שהפכה חור שחור ל"אור" תכלת רך…

 22. עמית

  כמו כותבת המאמר, וחבל שהם לא הרוב.
  הייתה יכולה להיות כאן מדינה להתפאר.

 23. דרור ק

  נתחיל בשיעור קצר בעברית – לא כתבתי שחנין זועבי סוררת אלא שהתנהגותה סוררת. יש הבדל. שנית, אני לא התייחסתי למינה או ללאומיותה של ח"כ זועבי אלא במידה שמחייבת אותי השפה העברית או הנסיבות. את לעומת זאת מתייחסת למיני וללאומיותי בצורה גזענית. אז דעי לך שגברים יהודים רגישים לסקסיזם ולגזענות ממש כמו נשים יהודיות או נשים ערביות או יצורים אנושיים בכלל.

  לעצם העניין – הגברת חנין זועבי הציגה את מועמדותה לכנסת מרצונה החופשי. כמו כל חבר וחברת כנסת היא התחייבה לשמור אמונים למדינת ישראל ולחוקיה ולקיים באמונה את תפקידה כחברת כנסת. היא הפרה את ההתחייבות שלה. יכול להיות שמלכתחילה היא באמת חשבה שמדובר בספינה של פעילי שלום וסברה שתמיכה פעילה שלה במשט תהיה דבר לגיטימי. אבל לאור העדויות שמצטברות הן ממקורות ישראליים והן ממקורות זרים, נראה שהגברת זועבי למדה די מהר מה טיבם של שותפיה למשט. אלה היו פעילי שלום בערך כמו שסוס העץ שהעניקה יוון לטרויה היה מתנה.

  נניח לרגע שזועבי לא יכלה לרדת מהמשט סתם ככה לתוך הים, ונניח לרגע שהימצאותה על האוניה בעת שתקפו אנשי המיליציה התורכית-פלסטינית את חיילי צה"ל הייתה חיובית הודות לתיווך שלה, עדיין נשאלת השאלה למה היא משקרת? אני מקווה שאת לא פוטרת אותה מאמירת אמת רק בגלל שהיא אישה ערבייה….

 24. לייטי

  שים לב-אותו חוק בינ"ל טוב עבור כולם.
  גם עבור טורקיה וסוריה.
  ויש עוד חוקים בינ"ל.
  גם בית הדין בבינ"ל בהאג מבוסס על חוק בינ"ל שהינו סוג של הסכמות בין מדינות כמו שחוקי מדינה דמוקרטית הם הסכמות בין רוב נציגי המפלגות בבית הנבחרים שלהן.
  אז תחליט-צריך להעמיד לדין את כל מנהיגי המדינה והצבא על בסיס חוק בינ"ל,כי זה חוק שנוח לך עימ,ו או שמעשיהם היו חוקיים גם כשזה מבוסס על חוק בינ"ל שלא נוח לך.
  שונא צבועים יחיה.

 25. איתי

  ב) הוראת סעיף קטן (א) לא תחול אם –

  (1) המעשה היה לא סביר בעליל, בנסיבות העניין, לשם הדיפת המתפרץ או הנכנס;
  (2) האדם הביא בהתנהגותו הפסולה להתפרצות או לכניסה תוך שהוא צופה מראש את אפשרות התפתחות הדברים.

  אפילו אם נעזוב את סעיף א` (שקובע שהכניסה היא לצורך ביצוע עבירה), המעשים לא היו סבירים בכלל, ובהתנהגותם הפסולה של המשתתפים (סירוב להעביר את הסחורות דרך ישראל, והמשך בשיט לכיוון עזה למרות ההתראות) הביאו להתפרצות, שהייתה די צפויה מראש.

 26. יגאל

  יצהירו חמאס שאין כוונתם לתקוף את ישראל, יפסיקו יבוא טילים ונשק תקיפה, תצהיר ישראל שכל עוד אין תוקפנות, היא מסירה את המצור, ובא לציון גואל.

  למה צריך לשחרר את החמאס ולממש את עצמו כמדינת קובה מס` 2, ולבנות פה בסיס טילים איראני?
  (שלהזכירכם, איראן התגלתה לאחרונה כאחת שאינה לגמרי ציונית…)

 27. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יש מי שמאמין שניתן לבנות פטריוטיזם אמיתי על צנזורה, על שקרים ועל סרבנות לשלום! [זו כמובן פרפרזה מאוד ג`ורג` אורוולית-ציונית על הפתגם של אברהם לינקולן]
  You can fool some of the people all of the time, and all of the people some of the time, but you can not fool all of the people all of the time.
  אבל בדו"צ מאמינים במשיח השקר! לכן רצוי להכיר את האמת הזאת:
  מי שמשקר לך ישקר גם נגדך Who lies for you will lie against you
  וגם: לאף אדם אין זיכרון כה טוב – שיעשה ממנו שקרן מוצלח.
  No man has a good enough memory to make a successful liar.
  ולינקולן גם הציג שאלה רטורית:
  Am I not destroying my enemies when I make friends of them? האם איני מחסל את אויבי כאשר אני הופך אותן לידידי?

  אבל נראה שבדו"צ ובממשלת ביברק מאמינים יותר ב
  America [=Israel] will never be destroyed from the outside. If we falter and lose our freedoms, it will be because we destroyed ourselves.
  ‎כאשר פירסומים זרים מצונזרים – השקר יוצא לאור העולם, והאמת הנוראה נגלית.
  בתגובה לכתבה ב"הארץ" ["העיתון הנפוץ בטורקיה מציג תמונות של לוחמי שייטת חבולים ומדממים"]
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1172587.html
  ‎ניסיתי להביא לקוראים את הקישור לאתר הטורקי – וניכשלתי,,, מ"סיבות ביטחון" חבורת חסמבה – ביברק! לכן –כדי שהצנזורה ה"חכמה" שלכם לא תפסול– אתן לכם רק רמז היכן תוכלו להתחיל לחפש
  http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/

 28. אלי אמינוב

  כתבתה של עפרה ליית מהווה פרשנות אינטליגנטית ומדוייקת למצב המטורף אליו נכנסה ממשלת ישראל.הפרשנות הישראלית לחוק הבינלאומי הינה תוצאה של כוחנות מהולה בבכינות קורבנית המאפשרת לנו לעשות מה שאצל אחרים יכונה פשע אם מישהו רוצה הוכחה לנכונות הניתוח בכתבה יוכל לשאוב זאת מההחלטה לגרש את כל המשתתפים במשט, כולל אלה שהתעמתו פיסית עם הפירטים של צהל ולא להעמידם לדין. המדינה איננה מוכנה לסמוך על בתי המשפט שלה שיפרשו את האירוע לטובתה ויתעלמו מזכות ההגנה העצמית של אזרחים לא חמושים המותקפים בלב ים. כו כנראה שגם הריגת חילים המתנהגים כשודדי ים לא היתה נחשבת לפשע למרות הבכינות והתוקפנות הישראלית. ישראל עדיין מחכה שהחוקים ישונו לפי צרכיה.