גם פיקניקים בישראל הם פוליטיים

ניב גורדון

פיקניק הפרידה שערכנו לעזרא נאווי ערב כניסתו לכלא בעבור מחאה לא אלימה, נושא עימו מסר חדשני למרבית הפיקניקים הישראליים.

פיקניקים, בדומה לכמעט כל דבר אחר בישראל, הם לעיתים קרובות בעלי אופי פוליטי. עוז שלח הדגיש נקודה זו באוסף הסיפורים הקצרים שחיבר:“Picnic Grounds” . באחד הסיפורים הוא מתאר כיצד פרופסור להיסטוריה לקח את משפחתו לפיקניק בחורשת אורנים שקטה הממוקמת בסמוך לשכונה הירושלמית, גבעת שאול.

במהלך הפיקניק הנחיל הפרופסור לבנו כמה מכישורי המחנאות שרכש בעת שירותו הצבאי, כמו שימוש באבנים עתיקות על מנת לחסום את הרוח ולהגן על האש הבוערת. אבנים אלו הן שרידים אחרונים לכפר דיר-יאסין שעמד במקום.

על אף ששלח אינו מציין זאת בספרו, דיר-יאסין היה כפר פלסטיני בפאתי ירושלים. השכונה היהודית, שכעת עומדת על חורבותיו, נבנתה זמן לא רב לאחר שכוחות ישראליים גרשו את תושביו הפלסטינים, ועל פי ההערכות טבחו בכמאה גברים, נשים וילדים, שהיוו שישית מן האוכלוסייה הכוללת בכפר.

שלח נמנע מלספר לנו את ההיסטוריה הזו. הוא מתאר בפשטות כיצד לימד האב את בנו להצית אש בחיק הטבע וחתם את סיפורו בהערה שהפרופסור להיסטוריה "דימה כי הוא ומשפחתו עורכים פיקניק, בלי קשר לכפר; נהנים מאדמותיו מחוץ להיסטוריה".

פיקניקים רבים בישראל נערכים בחורשות אורנים שנשתלו במטרה לכסות שרידים של מאות כפרים פלסטיניים שנהרסו ב- 1948. ביודעין או שלא ביודעין המפגשים הם בעלי השפעה פוליטית, מאחר והאנשים שמבלים את זמנם הפנוי באתרים אלו מנציחים את הדיכוי ההיסטורי שהתרחש בנכבה הפלסטינית.

ביום שבת האחרון יצאתי גם אני לפיקניק עם משפחתי, אולם בניגוד מוחלט למרבית הפיקניקים הישראלים, מטרתו הייתה לגלם זיכרון באמצעות חשיפת השליטה המתמשכת וגירוש הפלסטינים. הצטרפנו לקבוצה של יהודים ופלסטינים מארגון 'תעאיוש' בדרום הר חברון על מנת לברך לשלום את עזרא נאווי, פעיל ארגון 'תעאיוש', שלמחרת החל בריצוי עונש מאסר בגין הרשעתו בהתנגדות לכיבוש הישראלי.

בחרנו לפיקניק את המקום הספציפי הזה, כיוון שלפני כעשור גורשו תושבי המערות הפלסטינים שהתגוררו במקום מעל אדמותיהם ההיסטוריות, על ידי מתנחלים יהודים מסוסיא; המתנחלים נהנו מתמיכה והגנה מלאה מהממשלה הישראלית, הצבא ובתי המשפט. נאווי ופעילי 'תעאיוש' נוספים, סייעו במשך השנים לפלסטינים המגורשים לשוב לבתיהם ולהיאבק כנגד גזירת הגירוש. כיום שוכן במקום כפר פלסטיני קטן, המורכב מעשרה אוהלים, מספר מערות, כמה עשרות כבשים ותרנגולות ומערכת חשמל סולרית.

קילומטרים ספורים בלבד מהמקום בו ישבנו, שוכן כפר פלסטיני קטן נוסף, אום אל-חיר, בו נעצר ב- 2007 נאווי, לאחר שהתנגד להריסת מבנים ופחונים שניבנו על ידי הפלסטינים תושבי הכפר. בעוד האירוע כולו תועד במצלמת וידאו, טענו שני שוטרי משמר הגבול כי נאווי תקף אותם במהלך מספר השניות בהן הוא רץ לתוך אחד הפחונים, בעקבות כך התקיפה איננה נקלטה בעין העדשה.

יש להדגיש שתי נקודות חשובות. תחילה, הסרט מראה בבירור כיצד מספר דקות קודם ל"תקיפה" המיוחסת, מוציא נאווי אבן מידיה של אישה פלסטינית ומשליך אותה על הארץ, וזאת על מנת שלא תשתמש בה כנגד המשטרה. שנית, כל מי ששוטרי משמר הגבול הישראליים מוכרים לו יודע שבמידה ונאווי היה אכן תוקף את השוטרים, היה זה בלתי סביר לחלוטין שיצליח לצאת מהפחון לאחר המעשה ללא פגע. כפי שטען נאווי עצמו בעת המשפט: "כשבאים להרוס את הבית שלך, תציע להם קפה? ברור שהייתה התנגדות, ברור שאנשים צעקו. אבל מפה ועד אלימות? בוודאי שלא הכיתי אף שוטר. כמי שמכיר היטב את האזור והיה לא פעם במהלך פינוים, אני יודע שעם שוטרי מג"ב לא מתעסקים".

טענות מן הסוג הזה לא הרשימו את השופטת אילתה זיסקינד, שהרשיעה את נאווי. בעוד היא נשענת אך ורק על עדויות שני השוטרים, גזרה זיסקינד על נאווי חודש מאסר בפועל ועל תנאי של שלוש שנים, במהלכן במידה וייתפס מעליב שוטר, מפריע לסדר הציבורי או לוקח חלק במחאה בלתי חוקית כלשהי, הוא ייכלא באופן מיידי לשישה חודשי מאסר נוספים.

גזר דינו של נאווי איננו עניין שולי ויש לו משמעויות פוליטיות ומוסריות ממדרגה ראשונה. בית המשפט הישראלי קבע למעשה כי הדרך הלגיטימית היחידה להביע מחאה כנגד הכיבוש הישראלי היא באמצעות עמידה בצידי הכביש שלכל היותר מלווה בכרזות. אדם שינהג בכל דרך אחרת של אי-ציות אזרחי או פעולה ישירה, כמו התייצבות בחזיתו של בולדוזר צבאי שהורס בית של פלסטיני, השתתפות קטיף זיתים או ליווי ילד פלסטיני לבית-ספר הממוקם באזור שסווג כשטח צבאי סגור, חשוף מעתה לעונשים כבדים.

מכאן, הרשעתו של נאווי מצביעה על התפתחות חדשה יחסית בכל הנוגע להגבלת אפשרויות ההתנגדות, עד לכדי פאסיביות קיצונית באופני המחאה הלגיטימיים. יש להדגיש כי במקרים מסוימים, גם אופני מחאה פאסיביים אלו נאסרים, כפי שקורה בשייח' ג'ראח, בה פעילים נלקחים למעצר פעם אחר פעם מהסיבה הפשוטה שהם מפגינים כנגד השתלטות על בתים פלסטינים במזרח ירושלים.

   

כפי שניסח זאת נאווי במהלך הפיקניק, במדינה בה החוקים הם בלתי מוסריים, אי-ציות אזרחי הופך לפעולה מחייבת; הואיל וכך, הוא הוסיף, לא יעבור זמן רב לפני שרבים מכם יצטרפו אליי לכלא. בעודו נכנס למכונית, התבוננתי לעבר קבוצת חיילים שעמדו ובחנו אותנו מגבעה סמוכה ולא יכולתי שלא לתהות האם בקרוב גם פיקניקים ייחשבו לפעולות של אי-ציות אזרחי.

            

ניב גורדון הוא תושב באר שבע ומחבר הספר "הכיבוש הישראלי" בהוצאת אוניברסיטת קליפורניה.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שוש

  האמריקאים יכולים להוסיף לספר כמה וכמה פרקים על היבטים היסטוריים של שמורות טבע ופיקניקים והאנגלים יכולים לגלגל את פירורי הפקניק שלהם לכל הרוחות ולמצוא שם היבטים פוליטיים מרתקים. מה גורם לך לחשוב שהפקניק הישראלי פחות לגיטימי? לא ברור.

  היהודי הנודד לניו-יורק או להוצאת ספרים אמריקאית כדי לגנות את ישראל הוא יצור תמוה, ולמרבה הצער לא פוליטי (במובן הפרגמטי) אלא מחפש איזו טהרנות, שגם היא סוג של אופורטוניזם.

  לכפר הערבי ההרוס שליד מקום מגורי מגיעות משפחות פלסטיניות לפקניקים בשבתות ובחגים. במקום שבו עושים פקניק (אולי) צומחת פוליטיקה של יום יום.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כידוע, רייצ`ל קורי כבר קיבלה עונש חמור מאד.
  תודה על הפוסט

 3. נפתלי אור-נר

  בנוסף לפסה"ד הנ"ל הרחיקה שופטת זו 12 מהפעילים שבמגיני שיח-ג`ארח ל-5 חודשים מהשכונה. כך, ממשיכה היא את מדיניות המשטרה אשר מחפשת כל "סדק" ע"מ לשבור את ההפגנות האלו ע"י מעצרם של הפעילים ודרישתה כי בית המשפט ירחיקם מהמקום. כך, בעוד מאות אנשים מפגינים במקום מדי יום ו`, התקשורת – בעיקר, הטלויזיה – מתעלמת מהפגנות אלו כליל, המשטרה עוצרת מפגינים ללא כל סיבה, ובית המשפט מרחיקם מהמקום או גוזר עליהם עונשי מאסר. בקרוב כל מי שלא יחשוב כמו ליברמן וחבורתו יהא בסכנה

 4. נירה

  אין ספק שאתה דוגמה לבן אדם שלא רוצה לחיות פה ומוטב שתלך גם. ניתן להיווחכ בכך ביוזמת החרם באוניברסיטאות, גם במחיר יריקה לבאר ממנה אתה שותה, אוניברסיטת ב"ש, ועד לשהיה לצד ערפאת במבצע חומת מגן, ואלו רק דוגמאות שוליות מחייך הקיצוניים. זוועה.

 5. איציק אוהב ציון

  פעם לפני שרובכם נולדתם כאן או שם
  בין טביעת סטרומה למשט מרמרה
  החליט יהודי אוהב ערבים ויהודים ,
  כמו שכולם כאן אז היו —
  לצאת ולעשן נרגילה מה שקרוי כיום פיקניק
  היות והמופתי לא הרשה נרגילה ליהודים בדיר יאסין
  ובעטרות החרובים עוד לא הבשילו אז .
  החליט יהודי שנקרא לו יעקב כהן
  לשאת פעמיו לאחותו ובעלה הסנדלר בשבאזי שליד הים
  ולכשהגיע יעקב לנחל הירקון שמע מרחוק הפגה על שבזי מכיוון יפו .
  אמצא מקום אמר לעצמו מקום לנוח ואמשיך כשיעבור זעם ואש .
  ואין מקום בטוח ממקווה ישראל זה הרי נמצא בתוכנית החלוקה וזה כשר למהדרין .אבל אף אחד לא היה לידו כששם פעמיו לעץ השקמה ליד הכרמים של מקווה ישראל
  אף אחד לא אמר לו שזה מקום יותר מסוכן אפילו מדיר יאסין
  עוד טרם הרים מבטו אל על ננעצו עשרות קליעים בגזע העתיק שניצב לו כמגן קליעי חימה שהגיעו מגבעת הפיל בוקס השכנה
  למזלו של יעקב בניגוד לנושאי טליתות וכיפות של היום היה
  ידע איך לחוס על נפשו גם אם שם נפשו בכפו תחילה
  ואכן את הפיקניק הזה הוא לא קיים המשיך בדרכו .
  לימים הפך העץ הזה לסמל העיר חולון סמל לנחישות ושורשיות של אנשים למולדתם ולעירם .
  ואולי לזכר אותו יעקב שנהרג מאוחר יותר בעטרות כשהחרובים הבשילו .
  ומה הקשר תשאל אף על פי כן ולמרות הכל ?
  ….זה מופיע בתחתית סמל העיר גם כן.

 6. נינה

  גם המחאה הפאסיבית ביותר, מחאת פעילים, אזרחים וילדיהם חשופה בעת הזו לענישה נטולת פרופורציה: הצבא יורה גז מדמיע בכמויות ענק מכוונות לקהל פאסיבי לגמרי. נערה אחת כבר איבדה את עינה בנסיבות האלה. בתנאים של לגיטימציה מוחלטת מהציבור הישראלי האוחז בטענה המופרכת של `דמוקרטיה מתגוננת`, הצבא, המשטרה ומערכת המשפט עושים יד אחת בכדי לחסל את האפשרות של אנשי שמאל לתת ביטוי אזרחי לעמדותיהם. שמעתי שהסקרים מראים שהפופולריות של ליברמן וביבי נוסקת פלאים בהקשר האלים והטוטאליטארי הזה. מפחיד הניצחון הזה של החינוך הדתי והחינוך הציוני לאומני לאפס מחוייבות לדמוקרטיה ואפס מחוייבות לזכויות אדם ולכבוד אנושי.

 7. יהושע רוזין

  מיששולחֿֿֿֿֿ/ ת את עזרא נאווי ( אם יש ל"ו צדייקים, הוא אחד מהם). למאסר ומונע ממפגינים להביע מחאתם מראה שהמשפט בישראל ככל שהוא נוגע לשטחים הכבושים והמסופחים אינו אלא מספח. כנ`לל לגבי שופטים שבכלל לא גרים בישראל אלא בהתנחלות שכולן בלתי חוקיות בעליל לפי המשפט הבינלאומי. ותודה לניב גורדון.

 8. אלון לקח

  ראשית, ניב גורדון הוא איש אקדמיה – חבר סגל באוניברסיטת ב"ג – ופירסומים אקדמיים נכתבים באנגלית, שהיא לשון האקדמיה הבינלאומית.
  שנית, העובדה שגם האמריקאים והבריטים יכולים לערוך פיקניקים על כפרים שהוחרבו אינה מכשירה את השרץ הישראלי. זה שיש גנבים אין פירושה שגם לך מותר להיות גנב.

 9. נסים מוסק

  עזרא יושב בכלא באר שבע כבר 22 ימים. הוא שלם עם עצמו למרות שהעונש שקיבל היה מבוסס על עדויות שקר שהיו מלאות בסתירות. לא יתכן שהשופטת זיסקינד לא הבחינה בכך. בסיום אחד הדיונים פנתה השופטת אל התביעה ואמרה שהיא מאמינה לשני הצדדים ורמזה לתביעה לגנוז את התיק. הדבר לא נרשם בפרוטוקול אך מי שהיה באולם שמע זאת. לכן רבים הופתעו כאשר השופטת פסקה "אשם". לפני מתן גזר הדין ניסתה זיסקינד לרדת מהעץ והציעה לעזרא עבודות שירות. מתוך שכנוע עמוק בצדקתו עזרא דחה את ההצעה והעדיף כלא. העונש הכבד הוא ששת חדשי המאסר על תנאי על כל עברה שיעשה במשך שלוש שנים. במהלך הפיעילות עזרא נלחם בעוולות ומרבה לתעמת מילולית עם כחות הביטחון והמתנחלים. קל יהיה להעליל עליו שוב כדי להחזירו לכלא. מתוך שיחותי אתו בטלפון הבחנתי שהמורל שלו גבוה, והוא אוגר כוחות להמשך הפעילות. הוא מבקש להעביר דרכי תודה לכל התומכים. עד כה עזרא היה נוסע בכל יום לדרום הר חברון ולעיתים פעמיים ביום כדי לעזור לחקלאים העניים, בתרופות לכבשים, בהסעות לבתי חולים, ובעזרה בכול תחומי החיים להמשך הפעילות עזרא זקוק לרכב תקין במקום זה שנישחק. למי שיש רעיון כיצד לגייס תרומות יאפשר לפנות אלי או לתעיוש.

 10. שוש

  הפרסום באנגלית אליו התייחסתי הוא הספר בנושא פיקניקים ישראליים, אותו ניב גורדון מביא לתיאור הבילוי הישראלי כפוליטי, בניגוד לפיקניק אחר, תקין ולגיטימי יותר (אולי על הירח מתקיים פיקניק כזה, או לפי הביטוי הספרדי ב"אוניברסיטה של האמנויות האבודות").

  הבעיה היא הפגיעה הגורפת בלגיטימיות הישראלית אשר לא ברור לי מה היא משרתת, ולכן קראתי לה אופורטוניסטית. אם אתה רואה בכל הקיום הישראלי גניבה, מה הלגיטימיות של ארצות הברית? להלן תומס הפתרונים.

  כמובן שהדברים אינם נוגעים למאבק האצילי של עזרא נאוי.

 11. Maya

  I find it very puzzling that those Israelie who call to boycott Israel are so active in violating their own calls, by keeping cultural and academic contacts abraod.

  Neve Gordon not so laong ago called in the LA Times to boycott Israel
  http://articles.latimes.com/2009/aug/20/opinion/oe-gordon20
  Why does he agree to publish a book with the Unibersity of California Press, in such full contradiction to his own call?
  It`s beyond me.

 12. מוני יקים אנטיציוני

  בעולם הסמול האשכנזי מפיץ שהמזרחים הם הימין הקיצוני האחראי
  למלחמות ואילו במציאות מובילים מזרחים בלי פירגון תיקשורתי את מאבק
  השמאל האמיתי שילוב הפוליטיקה המדינית והמאבק המעמדי הלאומי .

 13. יעקובי: די לצנזורה!

  הרוצחים הערבים הצליחו לכבוש כמה ישובים יהודיים במלחמת העצמאות.
  כל ישוב יהודי שנכבש על-ידם נהרס או הועלה באש, ותושביו נרצחו, גורשו או נלקחו בשבי.
  כזה היה גורלם של שלושת ישובי גוש עציון, וכן הכפר נוה-יעקב, הרובע היהודי בירושלים העתיקה, שכונת שמעון הצדיק (שייח` ג`ראח), הישוב עטרות, כפר דרום, ניצנים, המושבה משמר הירדן (שנפלה בידי הרוצחים הסורים) ועוד.
  נקל לשער מה היה עולה בגורלם של יהודי ארץ ישראל אילו ניצחו במלחמה הרוצחים הערבים.

 14. ניצן אביב

  וכל הכבוד והייקר לאלי הו נאוי היקר והאמיץ.