משהו רע קורה בישראל

חיה נח

בשנה האחרונה השתלטה קק"ל, בחסות כוחות משטרה כבדים, על אדמותיהם של בדואים בנגב. בקרקעות אלו נשתלו אלפי עצים על פני עשרות-אלפי דונמים. התלונות במשטרה בסופו של יום היו כנגד הבדואים: נגד נורי אל-עוקבי שהעז לעמוד מול הכוחות הכבירים הללו הוגשו 40 כתבי אישום; אתמול נעצרו 17 מבני טלאלקה בטענה שהשחיתו רכוש מדינה. בדואים, אשר להם תביעות בעלות על קרקעות, הפכו בין לילה לנטולי מעמד וכמעט נטולי קניין. הדבר המטריד הוא שיתוף הפעולה של קק"ל עם המשטרה והחסות הניתנת לפעולות אלו על ידי התקשורת. במהלך כל השנה כלי התקשורת לא התעניינו בנעשה, אלא כאשר היו פצועים ועצורים. לעומת הסיקור המאסיבי לו "זוכים" הבדואים במקרים אלו, הפגנה שקטה שנערכה בלב תל אביב ובאה להתריע על פעילות קק"ל עברה בשקט, או אולי נכון יותר לכנות זאת תוך התעלמות תקשורתית – אף לא מלה על ההפגנה הראשונה של 500 בדואים ויהודים בלב המטרופולין. האם ישנה דוגמה נוספת להפגנה בסדר גודל שכזה, אשר היתה עוברת מעל לראשי התקשורת? כנראה שלא. להוציא את הטלוויזיה החברתית וכתבת חרוצה של גלי צה"ל, ההתעלמות היתה מוחלטת. למרות פניות רבות, התקשורת אף מתעלמת מכך שקק"ל אינה פועלת בהכרח על פי תוכניות מאושרות בנטיעותיה. כנראה שאין עניין בציבור לכך שהמשטרה נותנת חסות לפעילות קק"ל ואינה מאפשרת מחאה שקטה ובלתי אלימה במקום. פניות לשר המשטרה נענו באדישות מה. אתמול הגדילה התקשורת לעשות. בערוץ 10 שודרה כתבה חד-צדדית, טוטליטרית משהו, לקוחה הישר משולחנו של דובר המשטרה. כך היה גם בוויינט, בכתבה שלא נתנה פיתחון פה לאיש מהאנשים של משפחת טלאלקה או נציגיהם. מה תפקידם של הכתבים במקרים שכאלו? מה ההכנות שהם עושים לכתבה שכזו, למי נותנים את זכות התגובה, מי המרואיינים בכתבה? במקרה זה רואיינו יונתן דנינו מפקד המרחב, חיים אוליאל מנהל המחוז בקק"ל ונראתה ההכנה לפעולה שהציגה את ה"פושעים" שהמשטרה באה לתפשם "על חם" באשמורת הבוקר האחרונה. אגב, השעה שנבחרה לכך, האלימות שבה נעשו המעצרים, מאות השוטרים שהשתתפו בפעולה, הנזק לרכוש, שלא לדבר על הנזק הנפשי שנגרם לילדים, הנשים והקשישים במקום – לא הוזכרו וכנראה אינם מעניינים את דוברי התעמולה המשטרתית. מה אנו למדים מכך? זה מלמד שאנו על סף תהום והולכים אליה בעיניים פקוחות לרווחה. התקשורת שאמורה לעמוד על משמר הדמוקרטיה הפכה לשופר תעמולה של דוברים ממשלתיים שונים. יש "הצגה" של דוברי המשרדים השונים, במיוחד דוברי משרד הביטחון, הצבא, המשטרה וכו'. זכותנו כאזרחים לתגובה, להצגת העמדה שלנו נעלמה כלא היתה! אין כמעט תקשורת בישראל, רוב רובה של התקשורת חוטאת לתפקידה ומהווה שופר בידי השלטון. התקשורת מגוייסת לאינטרסים כלכליים, תעמולתיים ולאומיים. איך קוראים לשלטון שהגיע לכך? מה זה אומר עלינו? לכם הפתרונים.   חיה נח, מנכ"לית פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתי

  המדינה גוררת רגליים ועושה המון טעויות בהתנהלות מול הבדואים, אבל גם הם אחראיים למצב בהרבה מקרים. למשל, עד שמגיעים להסדר עם שבט על איזור מסויים, מגיעה משפחה אחרת בשבט ומעלה תביעות על השטח. אין נציגות אמיתית והתביעות הולכות ועולות (גם בגלל שהמדינה כל פעם מתפשרת על יותר).

 2. אוהב ציון

  מה לך כי תליני
  אין ספק כי כל מה שכתבת נכון…מנקודת מבטך הםרטית בהחלט .
  אבל.
  האם לא זה כשלונך שלא העברת את המסר החשוב הזה והיה לך זמן ואנשים ידוענים במיוחד מהדרום .
  הלו !!!!!!את מנכלית .
  מה באת לשטח כאן את כשלונך המהדהד?!…..
  אגב.
  אותם 17 נמצאו אשמים בגרימת חבלה במזיד .
  לטענתך סתם נטפלו אליהם……
  אולי את נכשלת בתפקידך לקשר לגשר להסביר אולי תפני את מקומך למישהו אחר .

 3. רונן

  אני נוסע על בסיס קבוע על הכביש מבאר שבע למצפה רמון. לפעמים מגיע מצומת חטיבת הנגב דרך צומת שרה וצומת אהלים, ולפעמים ישירות מתוך באר שבע דרומה. בערך שעה של נסיעה שמאפשרת מבט ארוך ועקבי על הנעשה באזור. מומלץ לכל מי שרוצה להתרשם.

  ההתיישבות הבדואית (התנחלות? מאחזים בלתי חוקיים? איך שלא תקראו לזה) עולה כפורחת. בהשוואה למראות לפני שנה למשל, יש מאות בתים (לא אוהלים – בתים!) חדשים על הגבעות בצידי הדרכים. מאות כלי רכב. על כל בית דודי מים ופאנלים סולריים. מאות בעלי חיים חקלאיים (עיזים, כבשים, פרות, סוסים, חמורים וכמובן – גמלים) שלא היו שם לפני שנה ורק הולכים ומשתלטים על מעט הצמחיה באזור, כולל על הלימנים הבודדים שמחוסלים בהדרגה.
  הבדואים גם ממש לא זוכים לרחמי כשהם מתפרצים עם המכוניות שלהם לכבישים בכל מקום שבא להם (גם כשיש מעברים ודרכי עפר ברורות במרחקים קצרים משם), נוהגים בפראות ובאופן כללי לא מכבדים אף פס לבן ו/או חוק תנועה ולא פעם סיכנו אותי משמעותית עקב צורת הנהיגה הזו.
  מחברי בקיבוצים באזור אני שומע על גניבות בלתי פוסקות של ציודים, כלים כבדים, בעלי חיים, פאנלים סולריים ועוד.
  מכת הפרוטקשן הבדואי בבאר שבע משליטה טרור על בתי העסק והאזרחים.
  בקיצור, הבדואים ממש לא מסכנים – הם חיים טוב. הרבה יותר טוב מבעבר והם לוקחים בכוח מה שלא נותנים להם.

  אפשר לנתח חמישים שעות את גורלם וההיסטוריה שלהם ובעלותם בעבר על חלק מהקרקעות (יש הרי מידע סותר בנושא, הם טוענים שהיו פה ואצלנו יש שטוענים שהנגב היה כמעט ריק עד שהתחילה ההתיישבות היהודית ואז נדדו הבדואים ממצריים כדי למצוא פרנסה). כל הניתוחים הללו לא רלוונטיים כי מדינת ישראל לא תחזיר את הנגב ל"עם הבדואי" ולא תיתן להם בעלות על קרקעות מדינה בהיקף רחב.
  לכן הם חייבים לוותר על דרישות הבעלות שלהם, ובתמורה המדינה חייבת להכיר בחלק מהכפרים הקיימים ולתת את מלוא השירותים הממסדיים (חינוך, בריאות, תשתיות, רווחה) היכן שנדרש.

 4. עמית

  באשמורת הבוקר. בכוחות גדולים, מצויידים ומזויינים, הנתפסיפ נכבלו באזיקונים,,,
  האם משטרת ישראל הייתה עושה פעולה כזו בשכונה חרדית לתפיסת עבריינים יהודים? או בהתנחלות לתפיסת פורעים יהודים?
  ישראל מתייחסת כבר זמן רב לבדווים בפרט ולכלל האוכלוסייה הערבית בכלל, כאל אויבים ולא כאל אזרחים.

 5. libkah

  לתומי חשבתי פעם שאנחנו חיים במדינה דימוקרטית נאורה שבה אנו נהנים מחופש פעולה אך הנכון הוא שאנו חיים תחת משטר של סתימת פיות תחת חסות " הדימוקרטיה".
  כן חיה , לצערי התקשורת במדינה מגויסת. וכל כתב/ת או עיתונאי/ת שמעיז/ה לכתוב אחרת מותקף/ת בקריאות גנאי, ובמהירות יודע/ת שעליה/ עליו לרדת מהעץ ולהיות ילדים טובים" מלח הארץ" ולדקלם את מה שמכתיבים לו/לה.

 6. איזי גור

  פעמיים איבד עם ישראל את מדינתו ואת עצמאותו בשל טיפשות פוליטית, קוצר ראות, קשי עורף ואמונה עיוורת בצור ישראל וגועלו.
  מאז שומר העם הזה על התכונות התרומיות הנ"ל. אז מה הפלא שהוא עומד לאבד את המדינה והעצמאות הלאומית בשלישית?!

 7. אירית

  לכולנו לקחו ושתו ואכלו, אהלן נורי, תצטרף למועדון. אולי נארגן משט גמלים…ובכל מקרה, מה עם המוסך בלוד ? אני זוכרת את הרדיאטור הנצחי שלי…בדרכים לנגב וחזרה לתל אביב…

  בינתיים התברר שאולי הבדואים יכולים לעזור לי 🙂 ולא ההיפך…מכל מקום, תמשיך לצעוק, ואולי אובמה ישמע.

 8. נפתלי אור-נר

  לו הייתה התקשורת גורם עצמאי ולא משרתת נקלה של השלטון, לא היה בידו לשטוף את מוחות הציבור הישראלי כפי שהוא עושה מזה עשרות שנים. רוצים דוגמאות? עתה מסבירים לנו כל הכתבים את האוילות שבמצור עד עזה. עד המשט כולם הצדיקו זאת בלא ליתן פתח לדעה נוגדת. דוגמה נוספת: יוזמת השלום הסעודית. מדוע הנושא לא מועלה כלל על סדר היום? מדוע אף עיתונאי אינו חושב שיש מקום לשאול את שרי הממשלה מדוע לא טרחו עד היום, 8 שנים לאחר העלאתה, לקיים על ההצעה דיון בממשלה?

 9. מוני יקים אנטיציוני

  מי שרוצה לחיות לצידם של הבדואים יתקבל בברכה אך לא מי
  שמחפש לחיות במקומם של הבדואים .
  אם לא כעת אז אחר כך כי הבדואים אדוני הארץ !

 10. -עוד סיבה להחרים את ישראל-BDS

  -גם בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד הטיל הציבור – בעיקר זה הקרוי "הציבור הלבן" ספק בצורך להחרים את הרפובליקה. השאלה שנשאלה אז שם, והיום נשאלת כאן היא – האם מדיניותה של ישראל מצדיקה חרם או לא. זו שאלה שמצריכה באמת דיון ציבורי נוקב. ‎תקוות תומכי החרם היא לנצח את הגזענות, זו שהמאמר מוכיח את קיומה.
  ‎התקווה היא שתנועת ה-BDS תשפיע על ישראל לחזור למוטב וללמוד להתנהג. אבל האם נילמד להתנהג, ולנהוג כראוי למדינה נורמלית ושיוויונית שאינה נוקמת בשכניה שאת רובם גירשה במספר טיהורים אתניים. ואם לא? אז יקבל כל העולם את יוזמת החרם על מדינה שהחרימה את החלטות מועצת הביטחון והחוק הבינלאומי. ועוד פעם: ‎אין מה להפסיד, חוץ מאשר את הגזענות עצמה! ניסינו להסביר, להבהיר שהכיבוש יהפוך אותנו ל"יודו-נאצים" – הציבור לא שמע ובטח לא האזין!‎עכשיו העולם נקרא לעזור ולהכות את הישראלי בכיסו ואת השליטים בכיסאותיהם! – הקריאה היא BEAT APARTHEID NOW!
  ‎בפינלנד החלו לחסל את האפרטהייד – ולהחרים פריקת מטענים מדרום אפריקה ולשם. אהוד ברק ונהנתניהו משתמשים ב"אנו לא פינלנד" כדוגמה… בואו נזכיר להם שאיגוד עובדי ההובלה בפינלנד היה הראשון שהחל להחרים טעינת ופריקת סחורות שיובאו משם או יוצאו לשם. משם החרם עבר לשבדיה, נורבגיה ו… לכל העולם. ועכשיו גם בדרום אפריקה מטילים חרם על סחורות מישראל The AKT – Transport Workers Union of Finland, under chairman Risto Kuisma launched the first organized boycott of trade with Apartheid. Even the popular KAP BRANDY disappeared from ALKO – the State alcoholic beverage shops! It was years ago – Finland, in the 1980s, and the message spread to the world. Next it sprerad to Sweden, Norway… and the rest is history. Together we can change the world – with or without Barack Hussein Obama – YES – WE CAN! The task of abolishing the Occupation of the rremaining 23% of Palestine is ours. May Trade Unions accross the world cooperate to make our only earthy a better place for humans!
  ‎בהצלחה! יחד ננסה להחזיר את ישראל למוטב – ולחבר העמים – נסיר את הכיבוש המצרע! בואו נחזיר לילידים את זכויותיהם!

 11. אבישג !!!!!!

  מסכנים …
  הבדואים האלה ממש " חפים מפשע" …
  מקווה שיעיפו אותם מהמדינה
  ולא רק מהאדמות שלא שייכות להם !!!!!!!!

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  עמית
  הלוואי והיו עושים משהו כזה לחרדים …
  זה בחיים לא יקרה הם פוחדים מהם יותר מידי …
  אתה לא רואה מה קורה עם "פרשת עמנואל" ?

 13. Diogenes

  Statistically, in this Forum, it appears that when Arabs are involved, they themselves are to be blamed and called law-breakers, violent criminals, thieves, and what not.

  The unique Israeli "Invention" of this Keren Kayemet Le`Israel would be declared illegal and outlawed in any country with a decent democratic Constitution. In the "Jewish-Democracy" it is another tool to still money and land from Jewish and Arab citizns.

  It will be a GREAT day in the Supreme Court when a daring attorney will challenge and sue the government for allowing and supporting such a discriminatory organization to exist.

  I`m ashamed for walking as a child with this blue bottomless box canvasing the neighborhood to drop their coins into it..

 14. ורד

  נראה לך שיש נושא חברתי שזוכה לתשומת לב ראויה בתקשורת? ממש לא! מאוד מפריע לי שאת רואה רק את המסכנות של הבדואים, כאילו נעשה להם עוול בתקשורת בעוד שהעניים במדינה/הקשישים/ילדים בסיכון/מורים/עבדים סוציאליים/עובדי קבלן וכיו"ב בעצם ממש נהנים מסיקור תקשורתי נרחב, נכון?
  אז לשם שינוי בואי נשים דברים על השולחן- אי הסיקור אינו אפליה גזענית שמתמקדת בבדוואים בלבד, כי אם דרך פעולה כוללת של התקשורת כלפי אנשים מוחלשים במדינה. ולמה? כי זה מעניין כאן לאנשים את הסבתא.
  דעי לך שכתיבה מגמתית כשלך מאפיינת דווקא אנשי תקשורת.

 15. יהושע רוזין

  אחד העם כתב על יחס המעבידים היהודים לעובדים הערבים במושבות בסוף המאה ה19. וצפה כבר אז את הקונפליק עם ערביי הארץ. תודה לחיה על העובדות שהיא מביאה . אבל אנחנו הרי לא באמת רוצים לדעת. עדיף לנו להאמין לשקרים ולהסתה השלטונית נגד אזרחים לא יהודים. אם מספיק אזרחים היו מפסיקים להאמין לתעמולה הממשלתית ולסוכנת שלה לעניני שוד קרקעות הפלסטינים בתוך ישראל , אולי לא היו יכולים להמשיך את השוד, הגזל והדכוי.

 16. יעקובי

  פורסם ב – 02:18 21/06/10

  חשד בנגב: 17 בדווים פגעו בשיטתיות בתשתיות קק"ל

  מאת יניר יגנה

  תביעת בעלות על קרקע הפכה להתנכלות

  400 שוטרים ממרחב הנגב עצרו בליל ראשון 17 נערים וצעירים מהפזורה הבדווית הסמוכה ליישוב לקיה, בחשד לביצוע שורת עבירות על רקע תביעת בעלות על קרקע. חברי הכנופייה, שנעצרו בפשיטה על בתיהם, חשודים בעבירות של ניסיון לרצח, הצתות, סחיטת דמי חסות, תקיפת עובדי ציבור והשחתת פני מקרקעין.

  הפרשה החלה לפני כמה חודשים, כאשר הקרן הקיימת לישראל החלה לבצע עבודות ייעור בשטח בקרבת גבעות גורל. אנשי שבט טללאלקה, המתגוררים בסמוך, דרשו מקק"ל להפסיק את העבודות, ואף פנו למשרד הפנים בטענה שהשטח שייך להם ולא למדינה. במשרד הפנים לא קיבלו את טענתם, ובינתיים נמשכו העבודות במקום. אנשי השבט פנו לבירור משפטי בשאלת הבעלות על הקרקע, שעדיין מתנהל; אלא שבינתיים, על פי החשד, פתחו כמה מצעירי השבט במסע התנכלות נגד עובדי קק"ל.

  בתום חצי שנה של חקירה סמויה בימ"ר נגב של המשטרה, ובעזרתם של חוקרי שב"כ, הצליחו השוטרים לשים ידם על החשודים. מקורות במשטרה אמרו אתמול כי בשנה האחרונה הצטברו מקרים רבים של אלימות של גורמים באוכלוסייה הבדווית נגד עובדי ציבור בנגב ונגד סמלי המדינה. "היתה לנו שנה עם עבודה רבה", סיפר ל"הארץ" בכיר במשטרה.

  אחד מהגורמים שהיו אחראים למבצע המעצרים אתמול, אמר על החשודים כי "הם איימו על עובדי קק"ל באופן סדרתי, הם איימו על קבלנים שעבדו באזור, הם ניסו להצית את רכבו של אחד מעובדי קק"ל כשהוא נמצא בתוכו, הם שרפו אלפי עצים שקק"ל נטעה, הם שרפו טרקטורים וכלי רכב של העובדים, הם איימו על חייהם של קבלני המשנה והשומרים במקום – פשוט חשבו שמותר להם לעשות הכל".

  מפקד מחוז דרום, ניצב יוחנן דנינו, בירך אתמול על הפעולה הלילית. "אנחנו לא נעבור בשתיקה על עבירות שמבוצעות בקרב האוכלוסייה הבדווית או על ידם", אמר. לדבריו, החקירה והמעצרים נועדו "להוכיח לכל מי שחושב שבאמצעים אלימים, הפרת חוק בוטה, השלטת טרור על עובדי ציבור ופגיעה קשה בנכסי המדינה, יצליח להטיל את אימתו. המשטרה תמצא את המבצעים ותמצה עמם את הדין".

  בשבט הבדווי על המעצרים. "עכשיו בטוח שבמשטרה יגזימו ויתארו אותנו כעבריינים", אמר אחד מבני השבט אתמול. "השטח המדובר הוא שלנו כבר עשרות שנים, הם פשוט מנשלים אותנו מאדמתנו. אף אחד לא ניסה לרצוח ולהרוג".

  במחוז הדרומי של המשטרה אומרים כי 17 העצורים בפרשה אינם האחרונים, וכי בקרוב צפויים מעצרים של בני שבט נוספים.

 17. יוסי ברנע

  בעיתית מאוד. מאוד קל לתקשורת להשתמש ביחצנות של הממסד ולא למלא את יעודה הביקרותי. התקשורת תהיה אחראית גם היא לפיצוצים הכאים שיהיו,מפני שלא מילאה את תפקידה הביקורתי. ובהזדמנות זו כדי להמליץ על ספרה של חיה נח, "הכפרים שישנם ואינם", שהינו ספר מחקר חשוב ומעניין לכפרי אזור עומר.