לכל פסק-דין יש שם: יואב ללום

אביהו אטיאס

בג"ץ עמנואל (2010), כמו פסק-דין Brown  בארה"ב (1954), הם ההוכחה לכוח המיוחד של בית המשפט העליון- אולי יותר מכול מוסד אחר- לחשוף את המובן מאליו, לנער את המציאות שלנו ולהכריח את דיירי האליטה ההגמונית להבין כי ההיררכיות התרבותיות שהם קבעו לנו אינן מבנה של "אמת" כי אם מבנה של כוח. פסק דין עמנואל, כמו פסק דין בראון, עשה מעשה שדיירי האליטה ההגמונית לא מרשים לנו לעשות ביומיום:

פסק דין עמנואל, כמו פסק-דין בראון, בייש את האליטה בפרהסיה,

זה מעשה שדיירי האליטה ההגמונית לא יישכחו,

זה מעשה שדיירי האליטה ההגמונית יכריחו אותנו לשלם עליו.

יחד עם זאת חייבים לזכור כי למעשה האמיץ שבבסיס פסק-הדין עמנואל יש שם:

יואב ללום

פסק-דין עמנואל לא היה מתחולל לולא גיבור תרבות אחד, איש אמיץ, רגיש, למוד אפליה. איש יקר אשר חווה בנפשו ובגופו את בושת האפליה אשר מופעלת כלפי מזרחים (מזרחים "שחורים" במיוחד), הן בקרב חרדים והן בקרב חילונים.

בשונה מרבים מאיתנו, הוא לא השתתק, הוא לא כתב מאמרים אקדמיים ששניים-שלושה אנשים בצפון אמריקה שופטים אותם, הוא לא כתב תגובה ב"העוקץ", הוא עשה מעשה והתנגד למבנה הדכאני.

יואב ללום ניצח את המבנה היציב שמדכא את המזרחים, כולא אותם בעיירות פיתוח, לועג להם, מלגלג על המוזיקה שלהם, מציג אותם כפרימיטיביים ומציב אותם בתחתית החיים החברתיים.

יואב ללום הבין את שרבים מאיתנו אינם מוכנים להבין:

"במקום שאין אנשים השתדל להיות איש"

או

במקום שמפעילים כלפיך (וכלפי ילדתך בת ה-6) גזענות, הילחם,

חדל מלשנות את שם משפחתך משם מזרחי לשם "ישראלי"

חדל מן התשוקה להיות "אשכנזי" או "לבן"

חדל בקשות תחינה ("ראו כמה אני אינטלקטואל עדין, בדיוק כמוכם, קבלו אותי לחיקכם, העניקו לי אישור כי אני "מזרחי אחר" שכותב יפה),

חדל מילים יפות

חדל אוננות אינטלקטואליות

מלחמה!

מלחמה נגד גילויי גזענות בישראל.

יואב ללום

העניק לנו שיעור מאלף

רק מזרחים יכולים ליצור מהפכה אשר תשנה אולי את ההגדרות "התרבותיות" הלועגות למזרחים (מזרחיים, ספרדים, ים-תיכוניים…)

בדיוק כמו שרק פמיניסטיות יכולות להוביל שינוי חברתי ביחס למעמד האישה

אנשי ונשות ה"עוקץ":

זו שעתנו היפה,

אנו נדרשים להביע תמיכה ביואב ללום.

עלינו להתארגן ולארגן מכתב תמיכה, ראיונות תמיכה בתקשורת, הפגנת תמיכה,

תמיכה

ביואב ללום.

אני מוכן לארגן

מי מצטרף או מצטרפת?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אוקי מרושק

  יואב ללום ראוי לכל שבח על אומץ לב אזרחי.
  מאבקו מאבקנו.

 2. מאיר עמור

  שלום לך אביהו אטיאס

  אני בהחלט מצטרף לקריאתך ליצור מעגל תמיכה ביואב ללום. אני בהחלט לא, בהחלט לא, מקבל את ההלקאה שלך.

  כשעשרות מאיתנו עמדו ועומדים, אמרו ואומרים, עשו ועושים כנגד הדיכוי, אי-השיויון הניצול המחפיר וההיסטוריה של ההכחשה, עמדו אחרים מנגד. לעיתים הם סתם התפללו; לעיתים הם הסתכלו לכיוון אחר. לעיתים הם חברו נגדנו. לא השלכנו בוץ בעומדים מנגד. אין סיבה לעשות זאת עכשו.

  תמיכה ביואב ללום כן; לרשום עוד דף של התנגדות כן; הכפשה לא. המאבק נגד גזענות אשכנזית דתית, פועלית, רווזיוניסטית או סתם חילונית לא יגמר כאן הוא לבטח לא התחיל עם יואב ללום.

  מאיר עמור

 3. יוסי אוחנה

  אביהו יקר שלום,
  לפני שנים רבות הצטרפתי למשך קיץ אחד לאחי שלמד בישיבה ספרדית בבני-ברק. כדי להרוויח כמה מעות עבדנו קשה מאוד בשטיפת רצפות בישיבות אשכנזיות. חזותנו החיצונית-דתית לא סייעה בידינו לחמוק מגילויי סלידה (גזענות) כלפינו על רקע ברור. באמת העדפתי לשכוח עד שהפרשה הנוכחית עוררה שוב זכרונות מודחקים.
  בכל אופן אשמח להיות שותף לכל יוזמה לתמיכה בללום היקר!
  054-6650185
  יוסי

 4. טובה שלמוני

  אני גם מזרחית וגם אשכנזית.
  איני מוכנה לקבל שום גילוי של גזענות.
  אחתום בודאי ובודאי על כל מכתב תמיכה באיש הנפלה הזה יואב ללום.

 5. אעיזי גור

  בראש וראשונה יכולותי הפיזית תאפשר לי רק לחתום על מתכב תמיכה בכל לוחם נגד גזענות.
  ולעניין עמנואל.
  מה שמתןעב בעיניי בעיקר זו ההסתמכות הצדקנית על "דין תורה". אם הכוונה "בדין" שרירותי זה היא ההסתמכות על פסיקת רב פלוני ופוסק אלמוני, הרי שצודקים הקראים על דבקותם בתורת משה המקורית, לפי שמה שמסתבר מדברי המתנגדים לשלטון החוק הוא שכל דבר הבל מפיו של הרב זוכמיר ופסיקה אידיוטית שניתה על יד הגאון גורנישט כטוב ליבו ביין הקידוש של ערב שבת, הנה בבחינת ייהרג ובל יעבור.
  אך ראה זה פלא.
  רק במדינת ביביהו מחייבים דברי ההבל והפסיקה הנלוזה. לפי שככל הידוע כל הבאים אל שערי הכלא במדינת ההלכה ברוב ששון וכרכורים מעולם לא העיזו לחולל ולקפץ כך אל מול שוטרי ושופטי מדינת …. תבחרו איזה מדינה שתרצו.
  מלה אחרונה לעיני הוריהם והורי הוריהם של הנולדים בימים אלה. אם לא תפעלו לשים קץ להשתוללות החרדית כבר עתה. מובטח לכם כי בעוד שלושים,שנה יצטרכו צאצאיכם לשאת על גבם רוב של מכרכרים הולכי בטל הפטורים מחובותיה ווודינה החוקי ל מדינה מתוקנת.
  ראו הוזהרתם

 6. אחת

  צאצאי העלייה של שנות ה 50 עכשיו מביטה לאחור ורואה את האפליה הקשה ממנה סבלה לאור כל אותם שנים ועדיין. אני תוהה לעצמי האם ישכילו אותם האנשים להבין שמצבם של האתיופים הולך מדחי לדחי ויושיטו ידם לעזרה וימנעו את הסבל העתיד לקרות. לא עוד גזענות במדינתנו.

 7. סמדר לביא

  התמיכה העיקרית לה משוועים א/נשי המאבק המזרחי היוצאים נגד המערכות הדכאניות של המשטר (דת, משפט, ידע וכיו"ב) היא תמיכה כספית. המשטר "ייתחשבן" עם ללום – דרך מס הכנסה, גילוי של דוחו"ת חנייה עלומים שכאילו ללום לא שילם, פיטורין מעבודה, עיכובים בתורים לרופאים מומחים, ועוד סבכים ביורוקרטיים פרוצדוראליים שהמשטר יודע להפעיל כנגד מי שמעיזים לפעול בשטח נגד הגזענות האשכנזית. האלימות הפרוצדוראלית ביורוקרטית עוזרת למשטר להימנע מלהודות, שהוא מעניש פעילים אלה על תעוזתם. לפלסטינים אזרחי ישראל יש מקורות מימון חוץ-ציוניים עבור פעולותיהם האזרחיות כנגד גזענותו של המשטר (ועזרה מחבריהם יפי הנפש האשכנזים). למרבה הצער – רוב הפעילות המזרחית עדיין שפוטה של הקרן החדשה ושתי"ל.

 8. דרור ק

  שבית המשפט העליון של מדינת ישראל הציונית הוא זה שקבע בקול צלול וברור שאפליה לא תהיה במוסד שממומן על-ידי משלמי המסים, ומי שזה לא מוצא חן בעיניו יצטרך לשבת בכלא? כמה לחץ הפעילו בימים האחרונים על שופטי בית המשפט, והם לא זזו מילימטר מדרישתם שהאפליה תמוגר. זה בית המשפט שפסק שלמשפחת קעדאן יש זכות מלאה לגור בקציר, שחובה על רשויות מקומיות להשתמש בשפה הערבית גם אם רוב התושבים הם יהודים, שבני זוג הומוסקסואלים לא יופלו לעומת זוגות של ידועים בציבור. זה בית המשפט שביטל החלטות אומללות של ועדת הבחירות המרכזית לפסול מעומדים לבחירות. זה בית המשפט של המדינה שמרבים להשמיץ כאן בזמן האחרון. אגב, בית המשפט העליון בתורכיה לא מוציא פסקי דין כאלה תחת ידיו, ואפילו בצרפת לא שמעתי שבית המשפט ביטל את ההחלטה המבישה לאסור לבוש של סמלי דת בבתי-ספר ממלכתיים.

 9. ג. אביבי

  אני תומך ביוזמת אביהו אטיאס.
  שתיקת הש"סים נוכח הגזענות הכ"כ פוגענית ומשפילה של חרדי אשכנז המגובים ע"י התשקורת הכל-לבנה של ישראל, היא אינדיקציה למציאות של כלל החברה הישראלית. היחיד ששבר את קשר השתיקה והדיכוי העצמי היה יואב ללום ועמותת נוער כהלכה. ללום קבע תקדים במאבק לשוויון של המזרחים במדינת ישראל – הוא לראשונה הכניס לכלא כ20 פושעים מנוולים על פרקטיקה אולטרה גזענית נגד המזרחים. יש לציין לטובה גם את השופט אדמונד לוי, שפסק ע"פ החוק היבש בלי משוא פנים. לוי נתון להתקפות בלתי פוסקות מצד מנהיגי החרדים האשכנזים הגזעניים בגיבוי התקשורת הישראלית האשכנזית. הכעס על שופט העליון אדמונד לוי, גם מקרב גורמי הממסד החילוני והתקשורת הלבנבנה, נובע מכך שבניגוד למצופה מפרענק תורן הוא פסק כשופט אמיתי ולא טייח את פשעי הגזענות הלבנה.
  הכעס המדומה, ההתקרבנות הפתטית, הפאניקה האמיתית, ההכרזות הפלצניות על "קידוש השם" (שבועיים מאסר בתנאי מלון 4 כוכבים) והאיומים על ללום והשופט לוי מצד חרדי אשכנז, מעידים על גודל המבוכה שלהם. הם הוכו בשוק על ששופט ועוד מזרחי פסק שאחד מיסודות ההוויה הקיומית שלהם – חוק הפרדת הגזעים נגד מזרחים ואתיופים בצורתו האכזרית והאלימה – נחשב לראשונה בישראל לפשע בר עונשין.

 10. אילנה סוגבקר

  הכתבה מאוד במקומה בעיקר כי צריך לפרגן והשמאל האשכנזי (גם אם פיזית מזרחי) נוטה לנטרל מעורבות רגשית ורגישה.

  אני בעד לארגן מה שיותר תמיכה. ידוע לי שמרכז תמורה ותנועת אחותי מארגנות הפגנת מחאה על האפליה. אשמח לדעת יותר ולהשתתף במידת האפשר.

  בהצלחה רבה
  עם כל הכאב שבדבר!
  אילנה

 11. חזי מחלב

  ייקח האופל את ש`ס. מפלגת העבדים הנרצעים, ועבדי הבית כפי שמכנה אנשים כאלה מלקולם איקס, העושים את העבודה עבור הגזענות החילונית האשכנזית.מי שמרוויח מכל העניין הם אנשים כמו בנו של בן נעוות המרדות הידוע לשימצה,בשל שנאתו למזרחים. מאז עלייתם על הבימה הפולטית ב-1984, לא זכו האשכנזים למתנה שאפילו הם שלא חלמו עליה.
  היחיד שיצא קצת גבר ממפלגת המשרתים הנאלחים הוא ח`כ אמסלם. כל הכבוד ליואב ללום. אני מוכן לא רק לחתימה אלא גם לתמיכה כספית אם צריך(052-2600098).

  הערה לכותהבהמאמר: אל לך להפגין זלזול כזה בלוחמים מקרב המזרחים לאורך השנים. להווי ידוע כי מדובר במאבק הקשה ביותר.זאת משום שבין השאר, מה שמכונה בטעות השמאל האשכנזי, השתלט כליל על השיח מדיני,תקשורתי,אקדמי ושיח הזכויות. בנוםף,גם משום שהאשכנזים שולטים שליטה בלא מיצרים בכל חיינו, הרי שאצלם לא תמצא עבדי בית (האוס ניגר), כי פשוט אין צורך בכך.את המאבק המזרחי יכולים על כן להוביל רק מזרחים מודעים,נוסף על קומץ של אשכנזים המודעים לגזענות נגד המזרחים, (לעולם אל תאמר קיפוח או אפליה, אלא רק גזענות.) ולמרות הבוז שהפגנת כלפי הדורות הקודמים, שלא הסתפקו בכתיבה ל`העוקץ` בלבד כדבריך, אני נוטה להסכים איתך, כי מהפכה תיתכן, אם בכלל, רק מקרב המזרחים. זאת משום שההגמוניה הולכת ונעשית דקדנטית מיום ליום, ואין לה כח למאבקים. ולעניין זה ראה את חולשתו של ה"שמאל" האשכנזי הנאבק בכיבוש (בדרך-כלל בשל סלידה מהפלשתינים ורצון להתבדל מהם, ולא כ`כ בשל העניין המוסרי),חולשה הגלויה לעין כל.

 12. נתן.

  "פסק דין עמנואל, כמו פסק-דין בראון, בייש את האליטה בפרהסיה,
  זה מעשה שדיירי האליטה ההגמונית לא יישכחו,
  ……"

  מי זאת האליטה ההגמונית שבוישה כאן –

  חסידות סלונים? החרדים? אגודת ישראל?תושבי עמנואל?

  זאת האליטה ההגמונית של מדינת ישראל?

  תמיד חשבתי שבית המשפט העליון האשכנזי-חילוני הוא האליטה ההגמונית של מדינת ישראל(בכל אופן לפי מה שנכתב אלפיי פעמים באתר הזה).

 13. אירית

  סמדר מונה ומתארת בתמצית את שיטת הדיכוי האכזרית והסמויה שמופעלת בדרך כלל על פעילים ואנשים שהממסד לא יכול לתפור להם תיק. בסופו של דבר זה מתמצה בדרך כלל בטרור כלכלי הנובע מסדרה של הטרדות והתשות כפי שהיא מתארת. דיכוי שיטתי כזה אגב תואר בהצלחה בתביעה למקלט מדיני שהגיש ערבי ישראלי בסן פרנסיסקו (הוא גם קיבל את מבוקשןI. זה מותיר בפני הישראלי המוטרד והמוכחד נתיבי יאוש, חלק מהם מחייבים פולייטית, כמו "חבל ההצלה" של הקרן החדשה לישראל (שחונק וחונק את הנשמה), או "חבל ההצלה" של ערוץ 10 ושלושה ארגוני יחצנות מצפון תל אביב.
  מדובר במקל וגזר מתואמים כמובן, כמו השוטר הטוב והשוטר הרע.
  כפי שאני מבינה ללום אכן נתמך על ידי הקרן החדשה פחות או יותר מאחר שזה מה שיש, ואז ההון הפוליטי נגזר על ידם, בין בצורה של ניכוס המאבק, או בחיסולו (וקבלת קופון מהמממשלה על כיבוי האש).

  הבעיה היא כמובן ששמאלני ישראלי לא יוציאו שקל מכיסם, והבקשה פה מאנשים שיקימו קרן כספית היא מצחיקה למדי. בדרך כלל המצוי במצוקה משמש גם מקור "לעשות עליו קופה" ובטח לא לתרום לו.

  ישראלי שנמצא במצור ממסדי יכול רק לבחור פטרון אחר, אין תמיכה עממית ואין קהילה, השמאל מפחד לזהות עצמו עם מי שנרדף כמובן, מפחד על המשכורות והפריווילגיות. נותר רק לחפש פטרון אחר עם אגנדה נגדית זמנית, או ממשלות זרות (אמריקה, גרמניה, או גופים מתוכם).

 14. אור

  צריך לשים קץ לגזענות של החרדים האשכנזים,בושה לש"ס שקולה לא נשמע,איך החברה החרדית שממלאת מצוות,פוגעת בנפשות ילדים או מבוגרים שכל אשמתם שההם לא שייכים למגזר האשכנזי.הרי עבירות שבין אדם לחברו אין המקום מוחל,איך זה מתיישב עם עןלמם הדתיאין אני מבינה אבל המדינה חייבת לשים קץ לגזענות וכן אני תומכת ביואב ללום על אומץ ליבו ובוז לש"ס ששמה על דגלה להלחם בתופעות אלו ולא רק שלא פועלת אלא ראשיה שולחים את בנותיהם ובניהם ללימודים בבתי התלמוד האשכנזים.הם הקימו רשת חינוך נחשלת שאליה את בנותיהם הם לא מעיזים לשלוח, הגיע הזמן לבעוט במפלגה המושחתת הזאת.

 15. אירית הלפרין

  אני מצטרפת

 16. ננה בר

  אני מצטרפת באופן נחרץ! למען מיגור ההיררכיה והגזענות

 17. שור

  בתי הספר ה"דמוקרטיים" שגבובים אלפי ש"ח בשנה הם לא ניסיון להרחיק שכבות באוכלוסייה ?
  ובתי הספר האיזוריים בהתיישבות ובמצפים הסגורים ?
  ןןעדות הקבלה בישובים קטנים ?

  שוב הפעם בגץ חזק על חלשים….

  שור