כולנו היום יואב ללום

פלג, כהן סקלי, זגורי-אורלי, בנימיני וסוכרי

מכתב אל יואב ללום,

כולנו מודעים לגזענות ולהשפלה המקוממת שהיא מנת חלקם של ילדים מזרחים רבים במוסדות החינוך החרדי. כולנו מודאגים מהחולשה וההשלמה שמאפיינת לאורך שנים רבות ואף בימים אלה את תגובותיהן של המשפחות המזרחיות לגזענות המתמשכת הזו, ובאופן חמור יותר, את תגובותיהם של מי שמתיימרים להיות מנהיגי היהדות הספרדית.

יואב, בצעד זה שנקטת, אנו רואים, קודם לכול, התקוממות של אדם שחש בחיוניותם של מוסדות אזרחיים מעבר למוּגבלות של המוסדות הקהילתיים-עדתיים-דתיים. הצבת את עצמך כמי שמוכן לפרוץ ואף להפר את "צו הפיוס"  שכופים המוסדות הללו, גם במחיר אובדן התמיכה הקהילתית.

בפנייתך זו כָפרת באומץ בסדר ההירארכיה הקהילתית-דתית, והצבת מול קהילתך שלך ומול הקהילה הישראלית ככלל, מודל של אזרחות שוות זכויות, אזרחות שניצבת מול ערכאות אנושיות ואוניברסליות. צעדך זה מעצים ומקדם את דמות האזרח במדינה מעֱבר לזהויות יציבות ומקבעות. שהרי, דווקא אתה, שבאת מקהילה שחושדת באופן מתמיד במוסדות המדינה הדמוקרטית ורואה בהם גופים זרים, חיצוניים ועוינים, מסמן עבורנו בצעד שעשית אופק חדש לקהילה האזרחית בארץ, שאנו מקווים שימשיך ויתרחב הלאה.

צעדך מצווה עלינו שלא להסתפק בעבודה החשובה של בית המשפט העליון ושל הביקורת התקשורתית, ולהביע הזדהות פומבית שתאפשר להרחיב ולמסד את הסדק שפרצת. בנוסף לכך, בדידותך גורמת לנו לתהות לגבי העדר הסולידריות שלנו כחברה וכאינדיבידואלים שמאמינים בערכים שבעבורם אתה פועל ולוחם.

לימדת אותנו שיעור מכונן: השחרור שבאזרחות; אך רק ההירתמות שלנו, אזרחים, לצעד שלך, תמנע מהקהל המקדש את הסדר ההירארכי והלא שוויוני של הקהילה לכבות את ההתקוממות האזרחית שלך. ביצירת הסולידריות הזו טמון עתיד החברה האזרחית הישראלית, ובחוסר הזדהות שלנו נפקיר אותך ואת החברה לעימות מסוכן בין קהילות מגויסות לבין מוסדות אזרחיים חלשים.

באשר לעולמנו הדמוקרטי הבא, מובטח לך יואב מקום של כבוד.  

על החתומים:

ד"ר רונית פלג

ד"ר סדריק כהן סקלי

ד"ר רפאל זגורי-אורלי

ד"ר יצחק בנימיני

יוסי סוכרי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איילה סבאג

  השמאל האשכנזי יפסיק לרגע את מילותיו המתגזענות והמדכאות כלפי המזרחים אשר חוזרות על עצמם שוב ושוב "תפסיקו להתבכיין" ועכשיו אולי נהפוך את הקערה על פיה והמזרחים נגיד לאשכנזים בקול גדול "תפסיקו להתגזען".
  הפרשה הזו הינה טיפה בים הגדול ומאחר והמזרחים הם המדוכאים ע"י האשכנזים הרי שלמזרחים זו "חגיגה" משום שבית המשפט פסק ועומד איתן על דעתו ומאחר ויואב לא משך את העתירה המכובדת באומץ גדול ובאמונה ואני מאמינה שגם עקב דיכוי אישי שלו מתמשך ועוולות בלתי פוסקות. כרגע התגלב כלי ומפרצה פירצה בחומה הייתי מציעה לכל מי שחווה, צכיר, יודע ונתקל בגזענות שיפנה לבית המשפט ואף להגיש תלונות במשטרה כאילו אמירה גזענית שווה לאלימות פיזית.

 2. אלי אביר

  הגיע הזמן שהרוב הדומם ישמיע את קולו!

 3. יהושע רוזין

  אם יואב ללום וחבריו למאבק יעזבו את ההתנחלות ויחזרו לישראל, אשמח לתמוך במאבקם. המאבק נגד ההתנחלויות עדיף על המאבק של הספרדים בהתנחלויות נגד הגזענות שם.

 4. נעם לוי

  התגובה שלך היא דוגמה מובהקת לטהרנות שצדק צדק רודפת ואפקטיביות והשפעה על המציאות לעולם לעולם לא תשיג…
  זו אף זו, גישה שכזו היא היא המאפשרת את קיומה של "תשתית כיבוש" פר אקסלנס. התנגדות לכיבוש המדיני שהיא נחלת מיעוט אליטיסטי, המתעלם מעוולות אחרים וחוסר צדק – כל שכן מההקבלה והקורלציה שלהם לכיבוש – שרק מעצימים את הדיכוטומיה בין "מתנגדי הכיבוש" לבין מי שלכאורה הם הנושאים אותו בגאון כאידיאולוגיה. כלומר נמצא שדברים כמו שלך רק מאשררים מציאות קיימת ולא מנסים לשנותה מן היסוד, ולכן הדבר מהווה תמיכה כמעט פעילה בהתמשכות המודוס וויונדי, החברתי והאזרחי, שמאפשר את המשך הכיבוש (בין שאר דברים).
  לא חשוב, העיקר שיש עקרונות.

 5. ציוני

  לכן תגובתו של נעם אינה טובה.
  יש הסכמה שמתקיימות עוולות רבות בחברה.הבעיה והקושי שהן צולבות.
  מצב זה יוצר שיתוק.כל אחד מצפה שהשני יתיישר עם המאבק שלו.
  הסבירות בהצעתו של רוזין מצויה בכך שבשלב כלשהו תפונינה ההתנחלויות.
  אז ללום יכול להתחיל במלאכה.יש תקציבים למי שרוצה בכך.

  מעניין מאידך מה היה אומר רוזין אם מגיש התביעה נגד החרדים בעימנואל היה מזרחי שגר בישראל ולא בשטחים.

 6. אורית

  מי שם אותכם להחליט איזהו שטח כבוש יותר, עמנואל או תל אביב?
  אם אתם רוצים להיות "צדיקים" תעופו מתל אביב, שגם היא כבושה!!!
  הקטנוניות הזו היא בלתי נסבלת, הבנאדם נאבק במעט הכח שיש לו במסגרת הנסיבות ואתם מדברים על כיבוש, התנחלויות וכל הבולשיט הזה??
  גם אוניברסיטת תל אביב יושבת על שטח כבוש וגם בית המשפט העליון יושב כל שטח כבוש וכל מי שיושב בחתיכת הארץ הזו נמצא בשטח כבוש אז אל תבלבלו את השכל על מידת הכיבוש!!

 7. ג. אביבי

  זה יפה אבל לא מספיק לשבח את יואב ללום ממרום שיבתכם בעולם החילוני הכביכול דמוקרטי. הציבור המזרחי הלא חרדי – רוב הציבור המזרחי – חי גם הוא תחת משטר גזעני, מפלה ומקפח שמתעטף בגלימה מזויפת של דמוקרטיה וצדקנות. מעבר להזדהות והברכות למאבקו האמיץ והצודק של יואב ללום – מדוע לא תקראו אתם מכאן לציבור המזרחים כולו לדרוש את השוויון שמגיע לו? מדוע לא תדרשו בגלוי מכל מוסדות המדינה להחיל שוויון מלא למזרחים (כולל האתיופים והפלסטינים) וייצוג שוויוני בכל מוסדות המדינה, בכל מקומות העבודה, בחינוך ובתרבות?

 8. אשכנזי

  עם כל הכבוד, אין קשר בין אפליית הספרדים במוסדות החרדים ואי השיוויון של הספרדים בכלל האוכלוסיה. אני לא חושב שלאדמו"ר של חסידות סלונים יש הרבה במשותף עם ותיקי מפא"י, מלבד המוצא של אבותיהם. המאבק של יואב ללום הוא לא למען הדמוקרטיה אלא מאבק פנים חרדי. שלא יהיה לכם ספק שכל כח חרדי שיעלה לשלטון, בין אם ספרדי או אשכנזי, ידכא את מעט הדמוקרטיה שיש לנו כאן וינסה לכפות ערכים וחוקים דתיים. כל הכבוד ליואב ללום, אדם אמיץ, אבל זה לא מאבק בשירות הדמוקרטיה.

 9. יניב דמרי

  אני מציע ליואב ללום לרוץ לכנסת הבאה כאלטרנטיבה לש"ס
  קח איתך את הרב חיים אמסלם ששס מבקשת להדיחו בגלל שהביע עמדות יהודיות מוסריות כלפי גיור ועוד

 10. חזי מחלב

  אני מסכים איתך בכל מילה ומילה. בשנים האחרונות אני חש תחושה של גועל כמעט, כשאני שומע מישהו מהאליטה האשכנזית, מדבר בגנות הכיבוש. ולא שאין מה לומר בעניין זה. והרי באמת אף אחד לא רוצה להיות כבוש ונשלט בידי האחר.
  אבל,ופה בא אבל גדול, כשזה בא מפיהם של מי שנהנים מכל טוב הארץ,(מעולם בתולדות קבוצת האנשים הזאת, שלא הייתה יותר ממנה רדופה.מבוזה,מנודה,מגורשת שוב ושוב ממקום מגוריה,רצוחה,ידועת פוגרומים לעייפה,נקלית,- וכל זאת שלא בצדק כמובן -אם כן מעולם, לא ידעה הקבוצה הזאת פרוספריטי כמו שהיא חווה היום),אני מיד נרתע לאחור ולא מאמין לאף מילה שלהם.
  כל הדיבור שלהם על כיבוש הוא דיבור מיופייף הבא לחפות על מה שהם עושים ועל מה עשו אבותיהם בכברת הארץ המקוללת הזאת, למזרחים ולפלשתינים.והאמיני לי כי אני יודע היטב במה מדובר. אני מכיר אישית את מרבית ה"גיבורים" האלה, על כל פנים הירושלמיים שביניהם.
  אשר על כן אורית, הגזענות נגד המזרחים בעמנואל,כמו גם בכל הארץ, מעניינת אותם כשלג דאשתקד, והדיבור על הכיבוש במקום זאת, כל מטרתו להסיח את הדעת , ממה שמתחולל בחברה הישראלית,גם זו שבתוככי הקו הירוק.

 11. הפוך על הפוך

  27% שופטים בבית המשפט העליון
  27% תקציבי תרבות
  27% מרצים באוניברסיטה
  27% פרסי ישראל
  27% פרסי ביאליק
  27% סגל שגרירים ישראלים בעולם
  27% מחזאים בהבימה ובקאמרי ובחאן

  וכן הלאה

  אתם יודעים מה? בגלל שהחילוניים כל כך נאורים וכל כך מתקדמים ומזרחים יכולים לדעתם "להוריד את הרמה" אני אסתפק עד סוף 2010 במחיר מבצע של 25% , נראה אם יקבלו!
  קבלו את המבצע, הרבה פחות מהמיכסות של בתי הספר בעימנואל, ובבתי ספר חרדים. מה דעתכם???

  אולי נקים את מפלגת ה 27%

 12. ירדנה אלון

  לאורית שלום
  לפני שאת מעיפה אותי מתל אביב-יפו,אני מבקשת להזכיר לך ולעוד כאלה שמחשיבים את עצמם שמאלנים לא משנה מאיזו עדה,שלהיות שמאלני אין פרושו בהכרח לאמץ את הנרטיב הפלשתינאי שטוען כי יפו למשל היא עיר פלשתינאית(יפו היא אחת מערי הנמל העתיקות באגן הים התיכון היא בת למעלה מארבעת אלפים שנים,כלומר התקיימה הרבה לפני היות היהדות ,כל שכן האיסלאם כידוע לך ראשית הייתה כאן כנען כלומר ארץ הארגמן ומתוך הכנעניות צמחה היהדות אחריה הנצרות ולאחר מכן האיסלאם זהו סדר הדברים )וכך חלקים רבים מא"י,.

  להיות שמאלני אין פרושו בהכרח מחיקת הזהות הישראלית כדי להכות על "חטא" על זה שיש לנו מדינה עצמאית,זה שהפלשתינאים נחשבים ל-"צד החלש" כביכול במשוואה של הסכסוך הישראלי פלשתינאי עדיין לא אומר שהצדק האבסולוטי מונח בכיסם הקטן.

  אמנם יש לי בקורת חריפה מאוד על הדרך בה המדינה עוצבה,
  יש לי בקורת חריפה מאוד על המעצבים שלה ועל המאפיינים שלה
  בהחלט הייתי רוצה לראות אותה מעוצבת אחרת,עם מאפיינים אחרים ושונים לחלוטין ממה שהיא כיום,שאחד מהם הוא הגזענות המופנית לקולקטיבים כאלה ואחרים באוכלוסייה שמרכיבה אותה.
  יש לי בקורת חריפה מאוד על דרך התנהלותה, למן תחילת הדרך ועד ימינו אלה.
  אולם הבקורת הזאת נובעת מתוך מודעות לישראליות/כנעניות שלי (בניית הזהות שלי מתחילה עמוק בתוך התרבות הכנענית שאני רואה עצמי צאצאית שלה בדיוק כפי שהפלשתינאים ברובם הגדול הם צאצאים של אותה תרבות וזה המצע המשותף שלי איתם והם חלק ממני ואני חלק מהם) למרות שבשל ארועים היסטוריים והתפתחויות היסטוריות נבנו זהויות שונות ונפרדות וייחודיות ונפער פער בייני וביינם פער שלעניות דעתי ניתן לגישור בשל המצע המשותף והקרקע המשותפת שהצמיחה את שתי הזהויות הייחדויות הללו.
  אולם אינני מוכנה בשום פנים ואופן על מנת להיקרא שמאלנית למחוק את הזהות שלי ואת הייחודיות שלי ,או שיכפו עלי איזשהו "חטא, ו-"אשמה" על חזרתי הבייתה,ועל עצמאותי ועל ריבונותי.
  מהי מידת הריבונות שלי איך אני חולקת אותה עם האחר על זה הויכוח בסכסוך הישראלי פלשתיני
  מה אני עושה בתוך הטריטוריה שלי ואיך אני מעצבת אותה בין היתר בשאלות של גזענות בתוך הקולקטיבים שמרכיבים אותה,בנושא זה השמעתי דעתי לא אחת ותחת רשימה זו חזי מחלב הייטיב לבטא אותה על כן לא אחזור על זה.
  מצאתי לנכון להבליט בתגובה הזו שלי אלייך את הזהות הישראלית/כנענית שלי מפני שישנם רבים (רבים מדי לטעמי האישי כמובן) שסבורים שלהיות שמאלני בכל רמ"ח אבריך ושס"ה גידיך פרושו למחוק מצד אחד את הזהות הישראלית שלך ולהזדהות באופן גורף עם הנרטיב הפלשתינאי
  ולעניות דעתי הבלתי קובעת זוהי מחיקת זהות ולא בניית זהות וזה לא להיות שמאלני זה סתם לא להיות
  בדיוק כפי שלא ניתן להיות שמאלני באמת,ולא מן השפה ולחוץ, ללא מיגור הגזענות הפנים ישראלית וללא מיגור ההרארכיה והשליטה של ההגמון האשכנזי על המזרחים והפלשתינאים כאחד.