יום של הזדהות ומאבק לעולם ראוי

ישי מנוחיןישי מנוחין

פעיל זכויות אדם, מרצה והוגה פוליטי. בעבר מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים, יו"ר הסניף הישראלי של אמנסטי אינטרנשיונל ופעיל בתנועת יש גבול. כיום עומד בראש ארגון "מזון" בישראל

יום שבת ה-26 ביוני 2010 הוא יום השנה הבינלאומי להזדהות עם קורבנות עינויים. יום הזדהות כלל עולמי שנקבע על ידי האספה הכללית של האו"ם בחודש דצמבר 1997 כחלק מהמאבק הכלל עולמי בעינויים, בהתעללויות וביחס משפיל ולא הומאני לבני אדם. זהו גם יום בו אנו, מעבר להזדהות עם הקורבנות, אמורים להצהיר על מחויבות להמשך מאבק מקומי-לאומי ובינלאומי כנגד המשך העינויים וההתעללות של אנשי ממסד בקורבנותיהם. אנו, אזרחי ישראל, מחויבים ל"אמנה נגד עינויים ונגד יחס ועונשים אכזריים, בלתי אנושיים ומשפילים" שנחתמה בשנת 1984, מכיוון שזה הדבר הראוי ערכית, וגם בגלל שישראל חתמה על האמנה בשנת 1986 ואשררה את תמיכתה שוב ב-1991. אולם, למרות ש-145 מדינות חתמו על האמנה, אנו עדים יום יום להיקפן הנרחב של ההתעללויות והעינויים בחקירות בעולם בכלל ובישראל בפרט.

ב"הכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם" שנחתמה בשנת 1948, ומהווה היום את הבסיס האוניברסלי המינימאלי של זכויות האדם, נקבע ש"לא יהיה אדם נתון לעינויים, ולא ליחס או לעונשים אכזריים, בלתי אנושיים או משפילים". אמנת האו"ם נגד עינויים ונגד יחס ועונשים אכזריים, בלתי-אנושיים או משפילים (1984) מגדירה איסור כנגד עינויים כאיסור על: "מעשה אשר באמצעותו נגרם במכוון לאדם כאב או סבל חמור, בין אם פיזי, בין אם מנטאלי, במטרה להוציא ממנו או מאדם שלישי מידע או הודאה, להענישו על מעשה שביצע או נחשד בביצועו, הוא או אדם שלישי, או להפחיד או לאנוס אותו או אדם שלישי; או מכל סיבה ששורשיה בהפליה מכל סוג שהוא, מקום שכאב או סבל כאמור נגרמים בידי או באישור או בהסכמה בשתיקה של עובד ציבור או אדם אחר הממלא תפקיד רשמי בשידולו…". ניסוח משפטי מורכב ומאולץ המנסה להבהיר שבשום מקרה אנשי ממסד אינם רשאים לענות או להתעלל בבני אנוש.

האמנה קובעת במפורש כי "אין להיאחז בנסיבות חריגות, בין אם מצב מלחמה או איום במלחמה, אי-יציבות פוליטית פנימית או מצב חירום אחר, כצידוק לעינויים". אולם, כחברה בה מצב חירום הוא המצב הנורמטיבי מזה למעלה משישים שנה, כוחות הביטחון, בשמנו, ובנימוקי ביטחון שונים ומשונים, אמיתיים וכוזבים, ממשיכים לענות חשודים ביטחוניים. מענים ומתעללים ומערכות האכיפה והשיפוט עוצמות עיניים. כאשר ציירו או פיסלו בעבר את אלת הצדק עם עיניים מכוסות, המסר היה שהצדק עיוור להשפעות הצדדים השונים, לא שהצדק אינו רואה את הקורבנות. היום מערכת המשפט בישראל לא רואה את קורבנות העינויים – הם כמעט ואינם זוכים לסעד שיפוטי. מערכות האכיפה והשיפוט מעניקות חסינות מלאה למענים.

אנו, בוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, מאמינים כי עינויים והתעללות מכל סוג, ובכל מצב, אינם עולים בקנה אחד עם ערכים של מוסר, דמוקרטיה ושלטון החוק. או רואים בחרדה רבה את המשך השימוש בעינויים על ידי כוחות הביטחון ואת מעטפת החסינות המוחלטת שמעניקה מערכת האכיפה למענים. אנו מקווים שתצטרפו אלינו במאבק למען עולם ללא עינויים – עולם חדש, ראוי יותר, אפשרי.   הכותב הוא מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שור

  המענים הכי גדולים הם המשטרים הערבים-איסלמיים הקיצוניים בסוריה, אירן, סעודיה, סודאן, לוב וכדומה.
  אבל לשמאל הקיצוני אין אינטגריטי לעסווק בזה.

  שור

 2. Diogenes

  Nice writeup, noble intentions, sacred cause!!!

  But where`s the beef?!

  What did you do until now?
  Did you appeal to the Supreme Court ?
  Did you make public individual cases of torture ?

  Why don`t you join forces with other organizations, like Bezelem, to have a stronger voice / impact ?

  There are so many related "Whys" knocking on the door, but it will not be fair to throw them solely at you.

  Best wishes

 3. אירית יער

  לא שזה עוזר משהו, כדאי היה להיכנס לתחום העסקי של העינויים, ולגייס יותר תמיכה רחבה מהציבור. טכנולוגיות של נשק לא קטלני, אשפוזים וטיפולים כפויים,ניסויים בבני אדם, , אתיקה (רפואה ופסיכלוגיה), וגם מה שנקרא היום NON TAX FUNDED TORTURE גלומר הפרטת העינויים, כולל התעללות כיתתית ומשפחתית בחסות הממסד. המענים בישראל אינם פועלים בחלל ריק ובטח לא רק נגד ערבים בשטחים.

  עינויים היום זה עסק רווחי, גלובלי, וגם עניין תרבותי. משום מה לא עוסקים בזה, וחבל. מכל מקום העבודה שאתם עושים בשטחים חשובה וטובה, אבל חלקית מאד.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  כגודל ה-מחאה כך גודל ההמחאה
  אני עוקב בעיניין אחרי מחאות ,הפגנות ,מאמרים
  בימין ובשמאל
  חרדים וחילונים
  מיעוטים בכוח מול מיעוטים בפועל
  בעד ונגד
  והמסקנה שלי הנה
  שככל שהמחאה מושחזת יותר ,מרגיזה יותר רעשנית יותר
  ההקצבה גודלת -ללא שום קשר אם היא שכנעה או הסבירה או קרבה את המסר לקורא לשומע ..
  על זה שנו רבותינו אסתרא בילגינה קיש קיש קריא להמחאה שמנה …
  הייתי מצפה שביום המחאה הבינלאומי להזדהות עם קורבנות העינויים החל ב26 ליוני יוזכר מצבו של גלעד שליט בכל מי שמתקרא ארגון או קרן לזכויות אדם בישראל או כל ועד שהוא למניעת עינויים בישראל
  אך כנראה ה-מחאה הזו לא שווה ….. המחאה .

 5. נפתלי אור-נר

  זה המקום להזכיר כי בעתירה לבג"צ שהגיש "הוועד נגד עינויים" נתקבל פסק דין האוסר נקיטה בעינויים. למרות זאת, העינויים נמשכים תוך "עצימת עין" מצד המערכת המשפטית בארץ אשר מאפשרת לשב"כ ולמשטרה להמשיך בפרקטיקה פסולה זו. יש מקום, לדעתי, להמשיך ולאתגר את המערכת המשפטית ע"מ שתחדל לשמש "כסות ומגן" לעינויים ותפעל לעקירתם מחיינו.

 6. איציק ניסני

  איזו מחאה
  אני עוקב אחרי הפגנות ומאמרים בימין ובשמאל חרדים וחילונים מיעוטים בכוח מול מיעוטים בפועל בעד ונגד והמסקנה שלי היא שככל שהמחאה מושחזת יותר ומרגיזה יותר כך ההקצבה גדלה ללא שום קשר אם היא שיכנעה הסבירה או קירבה את המסר אל האנשים. הייתי מצפה כי ביום המחאה הבינלאומי להזדהות עם קורבנות העינויים החל ב26-ביוני יוזכר מצבו של גלעד שליט על ידי כל מי שמתקרא ארגון קרן לזכויות אדם או ועד למניעת עינויים בישראל אך כנראה המחאה הזו לא שווה.
  איציק ניסני ,