• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בין הק' של אלוקים לק' של ארקדי

יורם שורק

  תני לי לראות, את בטוחה שיש כאן ק'?
גיבורו הכל-יכול והעצבני של התנ"ך נקרא בפיהם של חילונים בוגרי מערכת החינוך הממלכתי אדוני או אלוהים. בחוג המשפחה, אצל ידידיו הדתיים, נקרא ה' צבאות בשמות חיבה: השם יתברך, אלוקים או אדושם. לכן היה משהו צורם בחזרות של בתי בת השש על תפקידה בטקס קבלת ספר בראשית לקראת סיום כיתה א':

"בְּכָל מָקוֹם בְּכָל פִּנָּה קוֹרְאִים יַלְדֵי יִשְׂרָאֵל תּוֹרַת אֱלֹקִים שֶׁנִּתְּנָה מִפִּי אֵל".

אבל הילדה צדקה: בבית הספר הממלכתי של בתי איבד בורא עולם ה' וקיבל במקומה ק'. מילא, מרגיע אבא את עצמו: אז מישהו הושפע קצת מאווירת היידישקייט וקצת שינה ניסוחים, בכל זאת זה בית ספר חילוני למהדרין.
ביום הטקס הילדה נרגשת, מוודאת שוב ושוב שבאמת גם אמא וגם אבא וגם סבתא יגיעו בדיוק בחמש לבית הכנסת. שם, כבר עומדים הילדים בחולצות לבנות בשורות מסודרות. קשה שלא לתהות להיכן נעלם הסדר המופתי הזה בשיעורי החשבון והעברית שהזדמן לי להציץ בהם במשך שנת הלימודים. במשך השעתיים הבאות התנהל טקס שכמוהו לא זכור לי לא מתקופת בית הספר שלי ולא ממה שעברו שני בני הגדולים לפני שנים ספורות.

לשירת "וטהר לבנו בתורתך" הילדים פורצים אל מרכז בית הכנסת, ליד התיבה הם פוגשים את הרב המנהל את שיחת החימום המורכבת ממשפטים שהתלמידים משלימים בהם בקול רם את ההברה האחרונה:

היום אנחנו הולכים לקבל את התו___

בספר התורה תקראו דברים מיוח___

תקראו דברים חשו___

מהסיפורים נלמד איך מתנה___

ועושים מעשים טו___

בשלב זה הרב פונה אל ארון הקודש, מוציא משם ספר תורה ועורך הקפה אחת לשירת "שישו ושמחו בשמחת תורה" וניהול הטקס עובר סוף-סוף למורה. להורים העומדים ומצלמים בקדחתנות אין ממש יכולת להתעמק במסרים אבל איכשהו נראה שעכשיו, בניצוחה של מורה חילונית בחינוך הממלכתי, ייראה הטקס קצת פחות ביזארי.

אז זהו, שלא.

לשאלה המטפיזית-אונטולוגית הגדולה המפלגת את האנושות: האם יש אלוהים, ניתנת תשובה חד משמעית בשורות הפתיחה של המסכת:

  המורה: הָבָה נִסְתַּכֵּל לַשָּׁמַיִם – לַשְּׁחָקִים

מִי בָּרָא אוֹתָם?

הילדים: אֱלֹקִים

המורה: וְאֵת הָאָרֶץ הַזֹּאת הַטּוֹבָה כֹּל כָּךְ מִי בָּרָא?

הילדים: הַשֵּׁם יִתְבָּרךְ

הטקס נמשך די זמן כדי לתת לכל ילד שורה או שתיים בדקלום, כשהרצף נקטע בריקוד בנות עם מטפחות וריקוד בנים כשהם עוטים עליהם "טלית קטן" עשוי נייר, ומבצעים תנועות ריקוד חסידי. מי שכתב את הטקסט לא החמיץ את ההזדמנות להוסיף עוד כמה קביעות עבור הילדים לשנן ולדקלם, ועבור ההורים לצלם ולהראות לסבא וסבתא:

ילד א': מֵאָז מַעֲמָד הַר סִינַי מַקְפִּידִים בְּנֵי עַמֵּנוּ עַל לִמּוּד תּוֹרָה

ילד ב': מַדּוּעַ חָשׁוּב לִלְמֹד תּוֹרָה?

ילד ג': בַּתּוֹרָה כְּתוּבִים חֻקִּים וּמִצְווֹת

ילד ד': הַתּוֹרָה מְסַפֶּרֶת כֵּיצַד הָפַכְנוּ לְעַם, לְעַם יִשְׂרָאֵל

ילד ה': בַּתּוֹרָה כָּתוּב שֶׁאֱלֹקִים הִבְטִיחַ לַאֲבוֹתֵינוּ אֵת אֶרֶץ כנען – הִיא אֶרֶץ יִשְׂרָאֵל

הורה לשלושה ילדים במערכת מורגל כבר להטפה דתית או פוליטית בבית הספר, אבל המרכיב המפתיע אפילו לבעל הניסיון הוא היחס לספר עצמו כאביזר מאגי.

ילד א': אָנוּ כֻּלָּנוּ בְּשִׂמְחָה וְאוֹרָ

נִנְהַג כָּבוֹד רַב בַּתּוֹרָה

ילד ב': חֻמָּשׁ חומשי קָדוֹשׁ הוּא לִי

אֶלְמַד בּוֹ בְּכַוָּנָה

אסגרהו בִּנְשִׁיקָה

כדי להבטיח שהיחס לספר כאל קמיע לא ישכח חלילה הרי שפרט לספר בראשית, עטוף בקטיפה, מקבלים הילדים באותה אריזת פלסטיק גם ספר תהילים קטנטן (70X55 מ"מ). גודל האותיות אינו מאפשר קריאה שוטפת לאדם מבוגר קל וחומר לילד ומה שברור וזוהר מהכריכה הוא ההקדשה:

ספר תהילים

לשמירה ולסגולה

באדיבות

ארקדי גיידמק

Arkadi Gaidamak

לזכותו

ולזכות בני ביתו

מוגש על ידי

צעירי אגודת חב"ד

בסיום הטקס שאלתי את בתי למשמעותם של כמה משפטים אותם קראה בקול רם, כדוגמת "דֶּרֶךְ אֶרֶץ קָדְמָה לַתּוֹרָה" או "דִּבְרֵי תּוֹרָה מִפָּז יְקָרִים". הילדה לא ידעה מהי "דרך ארץ" או "פז", חלק הלימוד שבטקס היה שינון טכני של הברות חסרות משמעות. מה שעבר ובעצמה רגשית רבה הוא ההכרה שיש אלוהים, הוא נתן לנו תורה (משהו המשלב ספר חוקים עם מנורת ג'יני) ושהדתיים בבית הכנסת יודעים איכשהו מה צריך לעשות איתה.

הקביעה ש"התיאוריות הליברליות הורסות את מערכת החינוך" היא פנינה מהגותו של שר החינוך, שזכתה לאינסוף טוקבקים מהללים. מה שמעטים מאיתנו מעזים לחשוב עליו, הוא מה נכנס לוואקום שמשאירות אחריהן "התיאוריות הליברליות" המשוקצות.

כנראה שיעניין אותך גם: