פועלות "צומת ספרים" התאחדו! אין לכן דבר להפסיד זולת שכר המינימום שלכן

מעיין דק

בחודש נובמבר 2009 התחלתי לעבוד כמוכרת ברשת "צומת ספרים". הייתי מודעת ליתרונות והחסרונות בעבודה והחל מהיום הראשון הקפדתי לבצע את עבודתי על הצד הטוב ביותר. על כך יכולים להעיד לקוחות, עמיתים לעבודה ומנהלים. וכן חברות ששמעו ממני משפטים בסגנון "אני נשארת 10 שעות בעבודה היום כי המבצע מתחיל/נגמר/כי עובד חולה/כי ביקשו עזרה". עד היום אני מרוויחה 21 שקל לשעה.
עבדתי בעבר מספר שנים ברשת "סטימצקי". אני מכירה את העבודה. באמת. למדתי ספרות עברית באוניברסיטה ולאחר סיום התואר השני התקשיתי כמו רבים אחרים שלומדים מדעי הרוח, למצוא עבודה ב"תחום". בחרתי לעבוד ברשת היות שחשבתי שעדיף לי להישאר בסביבת ספרים. אני אוהבת ספרים. מלים הן העולם שלי. בתאריך ה- 22.6.10 במהלך משמרת הבוקר הותקן שעון נוכחות ביומטרי בסניף "הספרייה" דיזנגוף סנטר, בו אני עובדת בחודשים האחרונים. מה שזה בעצם אומר, זה שמקום העבודה דורש ממני ומיתר העובדים למסור את טביעות האצבע שלנו.
בכל מקום עבודה אליו הגעתי נדרשתי לתת את מספר חשבון הבנק שלי. רשויות המדינה יודעות היכן אני גרה. חברות הטלפון הסלולרי יודעות מה המיקום שלי. גוגל זוכר חיפושים שלי ושולח לי דברים על פי מלות מפתח במיילים שלי. וכן, אפילו יש לי חשבון פייסבוק. רחמנא ליצלן.
אני רואה הבדל מהותי בין כל אותן נסיבות בהן אני בוחרת או נדרשת על פי חוק לוותר על הפרטיות שלי לבין מסירת טביעת האצבע שלי למקום העבודה. זאת כמובן בהתחשב בעובדה שאיני עובדת במקום בו טביעת האצבע שלי "נחוצה" למעביד מטעמי סודיות, ביטחון או כל דבר אחר. מדובר מבחינתי באקט פולשני אשר חודר לפרטיות שלי.
מעבר לפרטיות הגוף עצמה שכבודה במקומה מונח, טביעת אצבע שלי (או כל קוד מוצפן אשר מסמל אותה) שמופיעה לצד מספר תעודת הזהות שלי, מספר השעות אותן עבדתי, אולי בצירוף מספר חשבון הבנק שלי, נראים לי בערך כמו הדבר הכי פרטי שיכול להיות לאדם. יש הרבה דברים חיוביים לומר על העבודה ב"צומת ספרים". אך ללא כל ספק, הדרישה לספק טביעת אצבע למקום עבודה שכזה, אינה עומדת בשום יחס מידתי לסוג העבודה אותו אני מבצעת.   4 ב-100, 21 שקל לשעה תמורת אצבע. צומת ספרים
יותר מדי דברים עוברים בשקט, במקומות עבודה ובמדינה בכלל, כי אין מספיק א/נשים שיעצרו ויגידו – זה לא מקובל עלינו, ואין לנו שום בעיה להילחם על כך. נפלה בחלקי הזכות לעבוד עם א/נשים אשר בחרו לעצור, להקשיב, ללמוד מעט על הנושא, להביע עמדה. ארגנו כחמישה-עשר א/נשים מסניפים שונים ושלחנו מכתב להנהלת "צומת ספרים". הבענו מחאה וצער על הבחירה בטכנולוגיה זו ועל האופן בו בחרה הרשת "להנחית" על עובדיה מהלומה מסוג זה ללא כל הסברים מקדימים.
על אף שבעת התקנת המכשיר זכינו לתשובות אדיבות ביותר מנציג הרשת ונציג החברה שמספקת את שעוני הנוכחות, ביקשנו לקבל מידע בכתב. הבהרנו כי חלק מהעובדים ימסרו את טביעות האצבע שלהם וחלק יסרבו. חלק מחבריי לעבודה אינם מסכימים לטיעונים הנוגעים לנושא הפרטיות. חלקם מסכימים ומזדהים עם העמדה אותה בחרתי להביע אך בשל אילוצים כלכליים ופחד מפיטורים מסרו, בניגוד לצו מצפונם, את טביעות האצבע שלהם לחברה.
ברור כי מדובר כאן באקט אשר נובע ממערך הכוחות הכלכלי ושחיקתם של זכויות עובדים בישראל.
כל העובדים הסכימו כי היחס אלינו ואל הטענות שהועלו במכתב, כמו גם סירובה של הרשת להעמיד בפני חלופה – הינם בלתי מתקבלים על הדעת. הדגשנו כי דווקא בסיומו של החודש הכי אינטנסיבי מבחינת עבודה (חודש הספר), צורמת לנו התחושה שרשת צומת ספרים בוחרת להביע בעובדיה חוסר אמון בסיסי. אם המעקב אחר שעות הנוכחות של עובדים כפי שנתבצע עד כה, אינו מניח את דעתה של הרשת – הם מוזמנים לטפל בנושא בדרכים אחרות. קיימות חלופות אשר אינן פוגעות בפרטיות העובדת.
בתאריך 28.6.10 הגיעו לסניף בו אני עובדת נציגי הנהלת הרשת על מנת לקיים עימנו שיחות אישיות. התשובות אותן קיבלנו ביחס לנושא הפרטיות ואבטחת המידע לא שכנעו אותי לא בנחיצות טביעות האצבע ולא ביחס לשמירת הפרטיות שלי. כאשר חזרתי והבהרתי כי אין בכוונתי למסור את טביעת האצבע שלי, נאמר לי כי החל מתאריך 1.7.10 המערכת הביומטרית הינה המערכת היחידה דרכה נוכל להיכנס לשעון הנוכחות. מי שמסרבת להשתמש בה – פשוט לא תהיה דרך לחשב לה שכר.
הבהרתי לנציגי ההנהלה כי אני עומדת על סירובי למסור את טביעת האצבע שלי ובשל השינוי בדרישות, אני מבקשת שיוציאו לי מכתב פיטורים. נאמר לי כי איני מפוטרת ויחד עם זאת אין שום חלופה אחרת. על כן, אם איני מתכוונת למסור את טביעת האצבע שלי – אין לי מה להגיע למשמרת ואני יכולה להתפטר. במלים אחרות, הרשת הבהירה לי כי אני מוזמנת למצוא את עצמי בלי עבודה בהתראה של יומיים. אבל זה לא פיטורים.
חשוב לי להדגיש כי איני מתכוונת להתפטר אך איני מוכנה להרכין ראש אל מול דרישות המערכת ולוותר על עקרונותיי. באקט סולידרי נהדר בחרו חברותיי וחבריי לעבודה, לתמוך ולהביע את מחאתם בכל דרך אפשרית. עו"ד יהונתן קלינגר פנה בשמי לרשת צומת ספרים על מנת לקבל הצדקה חוקית אשר מחייבת אותי למסור טביעת אצבע ואינה מחייבת את הרשת לספק לי חלופה.
לאחר יומיים של המתנה ולאחר שלא התקבלה כל תשובה מרשת צומת ספרים, הגעתי היום למשמרת כמתוכנן. החתמתי את שעת הכניסה שלי לחנות כפי שעשיתי עד אתמול בערב – במחשב. נאמר לי כי היום נכנס לתוקף השימוש במערכת החדשה וכי אין כל דרך אחרת לחישוב שעות הנוכחות והשכר. הסברתי כי אין בכוונתי למסור את טביעות האצבע שלי לרשת והתחלתי לבצע את עבודתי כרגיל.
במהלך המשמרת קיבלתי זימון לשימוע שייערך על ידי מנכ"ל הרשת ביום ראשון ואליו בכוונתי להגיע בנוכחות עו"ד. במהלך אחר הצהריים התנהלה תכתובת משפטית בין משרד עו"ד של רשת צומת ספרים לבין עו"ד קלינגר. אני בוחרת שלא להיכנס לפרטי התכתובת מסיבות ברורות. אנחנו מחכים לתשובות והבהרות נוספות.
כולי תקווה כי רשת צומת ספרים תבחר לאפשר לי להמשיך לעבוד בתנאים בהם הועסקתי וללא מסירת טביעות אצבע.
ודבר אחרון לסיום, או למעשה לפתיחה של פרק חדש: במקרה ספציפי זה, כמו גם באופן כללי, הגיע הזמן שעובדות רשתות גדולות יתארגנו ויעמדו של שלהן גם כשזה נראה בלתי אפשרי או מפחיד. אלה הזכויות שלנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רונית

  מבהילה. ייתכן מאוד שמנהלי הרשת כלל לא מבינים את נושא המידע האישי. למשל – המידע האישי המיותר שנמצא בחברת "דן" . החברה יצרה את "רב קו" כמערכת עם יותר מדי מידע. פרטי הנוסע מופיעים על צג הנהג, וכמובן מידע על הנסיעות נצבר במחשב החברה.
  אני אומרת לעצמי שבסופו של דבר, זה הרי לא משנה… מי ירצה את המידע הזה וכן הלאה. הרי מידע אישי חשוב פי כמה נמצא במחשבים של קופות החולים ובתי החולים. בנקישה על מספר זהות של אדם מגיעים אל עצם עצמות חייו, שלא לדבר על מס הכנסה ומע"מ. ייתכן שזה מחיר המהפיכה הטכנולוגית הנוכחית. שכן – מה אמרו האנשים כשהתחילו אי אז (מתי בדיוק?) להנהיג תעודות זהות עם מספר? וכן – בעת הזאת נערך בהודו מפקד אוכלוסין במטרה להצמיד לכל הודי תעודת זהות. כלומר הודים רבים אין להם שום "תעודה" – הם לא צריכים תעודה, כי הממשל והמוסדות בכלל לא נותנים להם כלום. הם מחוץ לכל "מערכת", הם חיים בכפר, מגדלים את מזונם, או היגרו לעיר ומתפרנסים מכל מיני דברים שאין להם שום קשר לרישום, לתשלום מס, לבתי ספר, לארנונה, לביטוח לאומי. אולי כשהם מקבלים את תעודת הזהות שלהם יש להם אותה התקוממות והרגשת פלישה ושליטה שיש לנו לנוכח השעון הביומטרי.

 2. רונית

  ידוע שכאשר מתרחשת פריצה אל תוך ביתנו, ומסוממים חסרי תקווה גונבים מביתנו קצת מזומנים, מצלמה, מחשב נייד, ושתי טבעות זהב, ואנחנו קוראים למשטרה, המשטרה מנסה ללקט טביעות אצבע מאזורי הדלתות והחלונות שנפרצו, ובאותו הליך נוטלת גם מאיתנו טביעות אצבע. האם תהיי מוכנה למסור למשטרה בנסיבות כאלה את טביעות האצבע שלך?
  כאמור אני תומכת בתחושה שלך שהשעון הביומטרי הוא חוצפה. אולי אפשר לומר גם ששעון ביומטרי הוא הביטוי של שיא החשדנות בעובד, שכן אפשר היה להסתפק בטכנולוגיה פחות גופנית.
  אגב – מה דעתך על זיהוייך באמצעות הקול שלך? זיהוי כזה פותח כבר. אולי הוא יקר יותר מאשר טביעת אצבע. אם את מקבלת קול – האם המשמעות של ההבדל בין קול לאצבע הוא לא בקונוטציה של טביעת אצבע לעומת טביעת קול?
  אבהיר שוב שאני איתך, והשאלות שלי הן פשוט תגובות שהפוסט שלך מעורר בי. בהצלחה מול הענק הזה, צומת ספרים!

 3. אליק אלחנן

  איתכן במאבקכן הצודק!!!!

 4. עברי

  מהיום, כף רגלי לא תדרך בשום חנות של צומת ספרים עד שתבוטל הגזרה

 5. שי כהן

  התארגנות היא זכותכם החוקית והדרך היחידה לשנות את המצב לאורך זמן
  כוח לעובדים
  http://workers.org.il

 6. יאיר מלכיאור

  אני זוכר אותך עוד בסטימצקי, איזה עובדת הלואי על כל מקום עבודה…
  נראה כאילו מה שאת מתארת הוא פתיח לשינוי כולל בכל המקומות בהם מחתימים כרטיס, חייבים לעצור את התופעה לפני שהיא מתפשטת!

 7. דוד

  אם במוצאי שבת יופתעו מנהלי חנויות צומת ספרים בארץ, וימצאו אנשים מחלקים העתקים מהמאמר הזה ללקוחות שבחנות, אולי למנכ"ל ירד האסימון.
  עכשיו, כל אחד שיקח יוזמה, שידפיס כמה עשרות העתקים מהמאמר, יבחר חנות של צומת ספרים, וילך לחלק במוצאי שבת.
  האפקט יהיה ענק!

  בלי קשר, אני מצטרף לקריאה של שי כהן להצטרף לכוח לעובדים, ולהתאגד. זו פעולה מחויבת המציאות ברשת.

 8. אבי

  כל הכבוד על הנכונות להיכנס למאבק מתיש שכזה.

 9. קורי

  ולכל מי ששואל את עצמו מה אכפת לנו למסור טביעות אצבע במקום העבודה, או לתת פרטים לרב קו שעוקב אחרי הנסיעות שלנו, או לעשות תעודת זהות ביומטרית – הזכרו בבקשה באחים שהואשמו שרצח אסף שטיינרמן והמשטרה מיררה את חייהם במשך שנים עד שרעי חורב נתפס. הסיבה היחידה לכך שהם הואשמו ברצח, שהו במעצרים ארוכים ובמעצר בית ונפלו קורבן לשלל עלבונות והתעמרויות בהם ובבני ביתם היא שטביעת האצבע של אחד מהם היתה במאגר המשטרתי, ובאזור של הרצח היתה שקית במבה שזרק פעם:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1159047.html

 10. צבי בן-דור

  מאבק צודק! ועוד דבר, מה שהפך את האחים בהערה של קורי לחשודים ברצח שטיירמן היתה טביעת האצבע על הבמבה. מה שהפך אותם לנאשמים היתה הועבדה שהם מזרחים.

 11. דני בנו

  מעיין היקרה,

  ראשית יישר כוח. כיו"ר ועד עובדים של בנק המורים אעשה כל מאמץ להפיץ תוכן המאמר הזה בין עובדי הבנק בו אני עובד ובין ציבור המורים, לקוחותיו.
  והכי חשוב,אל תחששו להתלכד ולהתאגד כדי שמעסיקכם ומעסיקים
  אחרים ידעו שלעובדים יש קוים אדומים.

 12. נעמי כהנוב

  כל הכבוד! כלקוחה ותיקה של צומת ספרים, היו בטוחים שאני לא קונה שם יותר עד שלא אדע שהגזירה בוטלה

 13. הנדרסון מלך הגשם

  אפשר לחשוב שזה סוכני מוסד. לא צריך טביעות אצבעות כדי לודא שעובד רשת ספרים בא לעבודה…
  אבל לגבי התגובה כאן על החשודים בענין שטיירמן ז"ל- אתם כמובן התעלמתם ממאות ואלפי אנסים ורוצחים שנתפסו בזכות מאגר טביעות האצבעות המשטרתי…חשד שווא זה דבר רע, אבל בלתי נמנע שיקרה לפעמים.

 14. יוד

  העיקר הוא שהמערכת שהתקינו עונה על איזו בעיה? על הבעיה שקיימת או לא, לפיה מישהו אחר מחתים במקומך את הכרטיס שלך?
  כלומר פשע של רמאות שבו מעורבים תמיד שניים, לא רק אחד.
  כלומר, התקינו מערכת כזו כי מה? למה? כי יש מכה של רמאויות משוכללות כאלו?
  זה המסר? זה הרעיון? העובדים הם רמאים שמתארגנים בזוגות כדי לדפוק את המעבידים בצורה צינית ונבזית?
  מי ירצה לעבוד במקום כזה? כבר עדיף לבנות את הפירמידות ואחר כך להרוג מצרי ואת כל בכוריהם של המעבידים האלו.

 15. עובדת מסניף מלחה

  עבודה מנצלת, לא מרשים לנו לשבת כל הזמן צריך לעבוד על הרגליים.

 16. עמית

  לפני דקותיים שלחתי את המכתב הבא לרשת.

  שלום רב
  קראתי בצער כי אתם דורשים מעובדיכם החתמת שעון נוכחות באמצעי זיהוי ביומטריים.
  אני רואה בזה פלישה אלימה לזכויות הפרט והעובד.
  לאור זאת אני מבקש להודיע לכם כי אני ומשפחתי לא נכנס לחנויות שלכם עד שתתקנו את התנהגותכם.
  עמית

  כוחם של סטימצקי וצומת ספרים פוגע בסופרים ובאזרחים, לדעתי יש למצוא דרכים (אולי ע"י חיקוק חוקים חדשים להגבלת כוחם של תאגידים) להגביל אותו.

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  77

 18. מיטל

  אני בדר"כ מאוד מעריכה את את הנושאים שעולים כאן לדיון,אבל יש לי הרגשה שהפעם קצת קפצתם מעל הפופיק.
  אתחיל ואומר למען ההגינות,בעבר עבדתי בצומת ספרים תקופה לא מבוטלת וקיבלתי יחס הגון מתחשב ואכפתי הן מצד מנהל הסניף והעובדים והן מצד הנהלת הרשת. הרגשתי שזה הבית השני שלי.
  נכון ,המשכורת לא בשמים ואף היו לי אופציות אחרות יותר משתלמות אך החלטתי מתוך בחירה(דומה לשלך)להימצא בסביבת ספרים.
  לעצם העניין,קראתי את מאמרך וזה כיף לראות מישהי דעתנית ולוחמת ,אך משישקעו רגעי התהילה והאדרנלין סביב מאבקך ויעלמו הנשמות הטהורות שתמכו בך ווירטואלית, את תביני שטעית.
  היום כבר אין פרטיות וזו עובדה. אפשר להיכנס לוויכוח עכשיו אם זה טוב או לא ולא נצא מזה ימים ולילות..
  הייתי תומכת במאבקך אם באמת הייתי חושבת שיש כאן פגיעה ממשית בפרטיות שלך,אך לטעמי לא כך הדבר.
  פרטים אישיים שלך, הרבה יותר חשובים ממה שקיימים כרגע במקום עבודתך, נמצאים באין סוף מקומות באין אם מבחירתך ובין אם לאו
  בתחילה היו לך שאלות לגבי המערכת ולפי מה שכתבת אף קיבלת תשובות על רובם.
  בנקודה הזו לדעתי קיבלת הכוונה לא נכונה ונוצר כדור שלג שיצא משליתטך(כנראה לא באשמתך)
  בסוף התהליך את תמצאי את עצמך כנראה מחוץ למקום עבודה שאהבת ושבו העריכו אותך כפי שכתבת ובלי סיבה ממש מוצדקת.

 19. אביגיל

  באתר החברה ניתן לשלוח מכתבים ותגובות. בהמשך לרעיון של עמית שלחתי את המכתב הבא:
  שלום,
  קראתי בזעזוע על החלטתכם לחייב את העובדים למסור את טביעות אצבעותיהם. הדבר נראה לי תמוה שכן אין מדובר במוסד ביטחוני המחייב פגיעה כל כך קשה בזכויות הפרט. כקונה אדוקה ברשת, אדאג להעביר את הבשורה למשפחתי ומכריי בבקשה שלא יקנו בחנויותיכם שוב. זאת משום שאיני יכולה לקחת חלק בפגיעה זו ואף לממן אותה. אשמח לתגובה בנושא,

 20. שירה אוחיון

  מעיין יקרה ראשית הרבה כוחות למאבק אליו יצאת וכל הכבוד על האומץ להיאבק ולכתוב. שנית אל תחששי מכלום ותנסי לגבש מסביבך קבוצה. אם יש קבוצה של אנשים שתומכים בך את יכולה לחולל שינוי גדול ברשת וללמד אותם פרק ביחסי עבודה. שלישית אל תהססי להפעיל את כל התקשורת ואינטרנט והאמצעים העומדים לרשותך. כדאי שיהיה מאחורייך לא רק עורך דין אלא ארגון עובדים שייצג את תביעותיכם. קצת רעיונות לחלל האויר בנוסף לאלה שכבר זרקו לך פה: עצומה אינטרנטית וחרם לקוחות נגד הרשת. אני מצרפת את שמי מראש לשניהם ומאמינה שיבואו אחריך עוד הרבה שקצה נפשם בניצול ובשחיתות. השלב הבא הוא השתלת שביב לעובדים כדי להשגיח עליהם ולהוציא מהם את מלוא התפוקה. ודבר אחרון ברגע שתסיימי את המאבק בניצחון כמובן ממליצה לך לחפש פרנסה אחרת שתהלום את כישורייך כאקדמאית בעלת תואר שני. 21 ש"ח לשנה לבחורה משכילה כמוך ולכל אדם במדינה זה ניצול ורשעות לשמה של בעלי ההון ולמנהלי הרשת שעל גביך תופרים קופה יפה. בושה למדינת ישראל שכך מרויחים בה אקדמאים.
  ממליצה לך ולכולם לצפות ביום שני בסרט "כיוון כלים" בערוץ 1 בעשר בלילה על מאבק העובדים של התזמורת האנדלוסית.
  אחרי שנתיים של מאבק עובדים בתזמורת האנדלוסית כאחת מחמישת חברי ועד העובדים שהקמנו חיי עברו תהפוכות ושבהם צללתי לתהומות של לחצים עוני וחרדת קיום אני מוכרחה לומר בפה מלא שלרגע איני מתחרטת על הדרך בה בחרתי ושאני גאה במאבק הזה של חברי וחברותי ועל הסולידריות שהצלחנו לשמור למרות כל המכשולים וההרעבה. זה בידיים שלנו לפעול או להיות פסיבים ולתת לעושקים להמשיך.
  אני לשירותך ואשמח לייעץ לכוון ולעזור במה שאוכל.

 21. שירה אוחיון

  למיטל, למה שלא תגלי קצת יותר סולידריות נשית ומעמדית עם מעיין ואל תנסי לרפות את רוחה של מיטל. במאבק שלנו כולם אמרו לי תדאגי לעצמך ולילד שלך כי בסוף תשארי לבד. אולי נשארתי עם פחות חברים אבל אני יודעת בדיוק מי היום חבר/ה ומי רק דואג לתחת שלו/ה.
  הנה קראי כאן מה טומן לנו העתיד הקפיטליסטי החזירי ונפלאות הטכנולוגיה המידעית:
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3409861,00.html
  המאבק הזה איננו של מעיין אלא שלנו האזרחים והעובדים כולם

 22. שושי שמר

  רשת שמשלמת שכר מינימום למוכרת ספרים מנוסה בעלת תואר בספרות זה בשבילי תמרור אין כניסה.

 23. שושי שמר

  חנות שמשלמת שכר מינימום למוכרת ספרים מנוסה בעלת תואר בספרות, כאילו הציבה בכניסה תמרור אין כניסה.

 24. מעין

  תודה לכל מי שטרחה וקדישה זמן ומחשבה וכתבה כאן. התרגשתי מאד. גם אם אתן לא מסכימות אתי. בתגובה לדברים של רונית- השאלות שהעלית העסיקו אותי הרבה בימים הראשונים של המחשבה על נושא זה. אחר כך החלטתי שכרגע לא ממש משנה והאמת שגם לא ניתן לדעת בבירור מה הייתי מחליטה בסיטואציה אחרת. מה שמשנה מבחינתי היא הסיטואציה הנוכחית. תודה שבחרת לאתגר את החשיבה.
  לגבי הדברים של מיטל-
  הצעד שבחרתי לעשות לא נעשה בקלילות. והאמת שאני ממש מופתעת מעוצמת ההד והתמיכה. וגם תמיכה וירטואלית חשובה. עובדות מסניפים שונים כתבו לי כדי להצטרף לעמדה אותה אני מביעה. תאמיני לי שחשבתי היטב על כל צעד שנעשה בימים אלה. היה לי הרבה יותר נוח מבחינות מסויימות להתפטר בשקט. בין אם אאבד את מקום עבודתי ובין אם לא, יש כאן תמונה גדולה יותר להסתכל עליה. תמונה שכוללת יחס לעובדים ונכונות של א\נשים לעמוד ולומר את דעתן גם כשהיא מנוגדת לדעת הבוס או הרוב וגם כשזה יכול לעלות להן במקום עבודה. לרגע לא התכוונתי לפגוע במישהו או במקום העבודה עצמו. הרבה אנשים נתנו ונותנים לי יחס נהדר בצומת ספרים. המנהל הישיר שלי הוא אדם מקסים שאני מעריכה כאדם, כמנהל וכחבר. אבל הצעד של הרשת לא קשור אליו והמהלך שלי נועד כדי להבהיר עמדה. אם את לא מסכימה איתה זה ממש בסדר. עד כה אני לא מרגישה שעשיתי משהו שמישהו אמר או ייעץ לי בניגוד לרצוני או שהדברים כבר לא בשליטה שלי. מה שלא בשליטה שלי הוא האופן בו תבחר רשת צומת ספרים להתמודד עם הסיטואציה. מה שלא בשליטה שלי הוא מה שיקרה אחר כך. האם עובדי צומת ספרים ורשתות נוספות יבחרו לעמוד על הזכויות או לא. הסברתי לחבריי לעבודה ואסביר גם כאן- בזירות שונות ומאבקים שונים נשמעות טענות כדוגמת- לא תשנו את העולם. ואני אומרת- אחלה. אבל לפחות שהעולם לא ישנה אותי. ואם הצעד שעשיתי יגרום לשינוי במחשבה של מישהו אז זכיתי. ואם הצעד הזה יגרום לרשת ולמעסיקים אחרים לחשוב על העובדים שלהם ולקחת אותם בחשבון- זכיתי גם כן.
  זכויות עובדים הן לא קפיצה מעל לפופיק וזכותי להחליט לגבי פרטיות. ועל זה אני בחרתי להילחם כאן. קצת הרגשתי שניסית להחליש אותי עם טיעוני האדרנלין והתהילה הוירטואלית. אבל מילא. זכותך לא להסכים ולהביע עמדה שונה.

 25. ירושלמי

  כמה המחלקה להפחדת `עושי צרות` של רשת צומת-ספרים משלמת עבור טוקבקים מטעמם?
  הסגנון שלך מאד מוכר, ושקוף.

 26. שלומי

  כאן מתחילה בעית הסולידריות. למה הראיה האישית הזאת? למה לטמון את הראש בחול? היית צריכה להגיד: "התקשיתי כמו רבים אחרים שלומדים, למצוא עבודה בתחום".

  הבעיה היא כללית – בין אם את עורך דין או ספרן – ונמאס שכל אחד איכפת לו רק מעצמו.

 27. שלומי

  כאן מתחילה בעית הסולידריות. למה הראיה האישית הזאת? למה לטמון את הראש בחול? היית צריכה להגיד: "התקשיתי כמו רבים אחרים שלומדים, למצוא עבודה בתחום".

  הבעיה היא כללית – בין אם את עורך דין או ספרן – ונמאס שכל אחד איכפת לו רק מעצמו.

 28. מיקה

  אל תוותרו. אני מצידי לא אכנס לצומת ספרים עד שהמאבק יסתיים בהצלחה

 29. דן

  קוראים לי דן ואני מפיק בגלי צה"ל ומאוד אשמח לקבל ממך מייל ולנסות לראות מה אפשר לעשות..
  תודה!

 30. שושי שמר

  למה לא להקים חנויות ספרים במבנה של אגודות שיתופיות?

 31. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בחורה אמיצה, ישרה.
  כל הכבוד לך !!!!!!
  חיזקי ואימצי.

 32. יונתן א (הלא מדביק)

  אני חושב שהחלק החשוב ביותר במאבק הזה הוא עקרון חופש ההתאגדות והצורך לממש אותו, שהוזכר גם בתגובתה של מעין. הלא כפי שמעין כתבה בעצמה, יש ויתורים שונים על פרטיות שכולנו מקבלים משיקולים תועלתניים. אנחנו מאפשרים לחברת גוגל לסרוק ולשמור את התכתובות שלנו בתמורה לשירות דוא"ל יעיל ונוח, ונותנים לפקידי בנק אפשרות לצפות בפעילות הכספית שלנו בתמורה לשירותי בנקאות שונים שאנו זקוקים להם.

  הזיהוי הביומטרי, אני חושב, מתסיס לא בגלל עצם קיומו (זה לא מאגר ממשלתי ובהנחה שרשת צומת ספרים תוכל לערוב לבטחון המידע איני רואה בו פסול עקרוני), אלא בשל העובדה שהוא מותקן על סמך החלטתם הבלעדית של מנהלי הרשת, מבלי לשאול ומבלי להתייעץ עם העובדים שיאלצו להשתמש בו. יתכן שבתנאי עבודה אחרים לא הייתה מתעוררת כל מחאה, אבל גם לעבוד בשכר מינימום, גם להידרש לסייע ולעבוד שעות נוספות בשעות הצורך וגם לקבל הנחתות מלמעלה הדורשות מן העובד למסור מידע שאינו מעוניין למסור זה קצת יותר מדי.
  ההתנגדות לזיהוי הביומטרי אינה טיפוס על עץ גבוה, כי הזיהוי הביומטרי הוא רק סימפטום.

 33. מומחה אבטחת מידע

  ראשית, יש משמעות מיוחדת לטביעת אצבע בניגוד לאמצעי זיהוי ביומטרים אחרים משום שכל אחד מאיתנו משאיר את טביעות אצבעותיו בכל מקום אליו הוא הולך, בניגוד לזיהוי מבוסס עין, צורת כף יד ואחרים.
  שנית, יצירת מאגר מסוג זה מחייב הצמדות לרגולציות אבטחת מידע מחמירות במיוחד שבשאר העולם חלות על מערכות בריאות, ביטוח ואפילו על עסקים פשוטים ואצלנו לא כל כך קיימות ובטח לא מחייבות, כך שהכל פרוץ.
  בנוסף, אני מזכיר לכולכם את הדיון הסוער ואת הבעייתיות שנדונה בעניין המאגר הביומטרי של המדינה! ואינספור מומחים בתחום שטענו שאפילו בידי המדינה אין ספק שהמאגר ידלוף לידיים פליליות וישמש למטרות שליליות, אז בידי "צומת ספרים" ?? נו, באמת.
  ההחלטה שלא לאפשר לעובדים אמצעי הזדהות משני נשמעת לי כהחטה ניהולית אומללה ורצוי לה להנהלת צומת ספרים שתמהר לרדת מהעץ עליו טיפסה ולסגור את העניין האופן מכובד.
  פתרון אפשרי יכול להיות זיהוי לפי (צורת) כף יד. המערכת מדוייקת, יעילותה הוכחה כבר שנים, ואף אחד מאיתנו לא משאיר את צורת כף היד שלו בשום מקום אפילו לא בטעות.

 34. גל

  את אישה אמיצה ואינטלגינטית. אשמח לעזור

 35. מני אביב

  גם אני שלחתי אימייל לרשת, דרך האתר שלהם, והודעתי שלא ארכוש אצלם ספרים עד אשר תוסר רוע הגזרה. גם שלחתי הודעות בעניין לקרובים וחברים.
  אני מקווה שעוד רבים ייצטרפו. צריך לעשות משבו נגד הסיוט האורווליאני שמץהווה סביבנו.
  אנא עדכני אותנו בהתפתחויות.

 36. מודאגת

  נושא הזיהוי הביומטרי הולך ותופס תאוצה. אני מזדהה לחלוטין עם הכעס על התביעה למסור טביעות אצבעות ברשת צומת ספרים, אולם ברקע מאיימת על כל אחד מאיתנו החלטת הממשלה/הכנסת להתקדם עם תעודת הזהות הביומטרית. המאגר של כל טביעות האמבעות במדינה יהיה בידי המדינה לטוב ולרע תוך שנים ספורות.
  איך מתמודדים?

 37. שבויה

  מעיין יקרה,
  את צודקת בעמידה על עקרונותייך.

  אין שום סיבה הגיונית שעובדים ימסרו את טביעות אצבעותיהם למעסיק.
  מוזר לי שדווקא רשת של ספרים, האמורה לשדר תרבות, איפוק ושאר רוח נוקטת בצעד מקומם שכזה.

  אני מצטרפת לחרם על הרשת. לא אתקרב לשם עד שאדע כי ההנהלה מבטלת את השימוש במכשירים.

  אני מאוד גאה בך ובכל מי שנותן לך גיבוי. זה בכלל לא מובן מאליו בימים אלה של שלטון בעלי ההון.

  מאחלת לך רק טוב, ושמהמקום הזה והמאבק הזה יקרו לך רק דברים טובים ומעצימים!

 38. roni

  אני חייב לציין שאני תומך בך ב 100%
  נדיר לראות אדם שעומד על שלו, ומתעקש על זכויותיו.
  גם אם יפטרו אותך יהיו חייבים לתת לך את מלוא הזכויות
  והם יפסידו עובדת טובה. את תמצאי עבודה אחרת
  אשמח לשמוע עדכונים בהמשך…
  כל הכבוד

 39. שין

  דינה כדין פיטורים לא מוצדקים ובתביעה משפטית אפשר להגיע עד 500% פיצויים ושכר עד תאריך פסק הדין.

 40. ירדנה אלון

  גם דורשי עבודה נאלצים לתת את טביעת האצבע שלהם בבואם ללשכת התעסוקה.
  האמת היא שאני לא רואה בזה עלבון כל כך צורב,אבל מה שמעניין אותי זה ההוצאה הכספית
  מעניין כמה עולה כל הביומטרי הזה לצומת ספרים והאם במקום ההוצאה הכספית הזאת לא היה מוטב לה שתוקדש להעלאת השכר לעובדי צומת ספרים,מפני שמצד אחד צומת ספרים מוכרת ספרים בזיל הזול ומקפחת את שכר הסופרים,משלמת משכורות זעומות לעובדים,ומאידך כשמדובר בשליטה על העובדים היא לא מקמצת בהוצאות.למשל כל המיקומים של צומת ספרים הן ברחוב דיזינגוף הן בקניון דיזינגוף ועכשיו נפתח סניף ב"התחנה" בנווה צדק,שאמור להיות אזור הבילויים החדש והלוהט של העשירון העליון ושל הבורגנות העשירה.ושם דמי השכירות מאוד גבוהים אז מצד אחד הוצאות גדולות על מיקום החנויות מאידך מחירי ריצפה של ספרות עברית,ושכר מינמום לעובדים.
  כוונתי שיש כאן פער עצום בין המיקומים היוקרתיים של רשת צומת ספרים ,שכביכול מתהדרת במחירים צנועים השווים לכל נפש,ובמקום למקם את הרשת גם במקומות צנועים מבחינת מיקום החנויות של הרשת.היא ממקמת את החנויות ואיתם גם את העלות של המיקום,במקומות הכי יוקרתיים והכי יקרים ,אבל מצד שני עושה זאת על גבם של הסופרים ועל גבם של העובדים
  נדמה לי שמכנים התנהלות שכזאת "ציניות"
  ואולי גם כאן יש מקום למאבק או לפחות לשים על סדר היום והתודעה הציבורית.

 41. ירדנה אלון

  גם דורשי עבודה נאלצים לתת את טביעת האצבע שלהם בבואם ללשכת התעסוקה.
  האמת היא שאני לא רואה בזה עלבון כל כך צורב,אבל מה שמעניין אותי זה ההוצאה הכספית
  מעניין כמה עולה כל הביומטרי הזה לצומת ספרים והאם במקום ההוצאה הכספית הזאת לא היה מוטב לה שתוקדש להעלאת השכר לעובדי צומת ספרים,מפני שמצד אחד צומת ספרים מוכרת ספרים בזיל הזול ומקפחת את שכר הסופרים,משלמת משכורות זעומות לעובדים,ומאידך כשמדובר בשליטה על העובדים היא לא מקמצת בהוצאות.למשל כל המיקומים של צומת ספרים הן ברחוב דיזינגוף הן בקניון דיזינגוף ועכשיו נפתח סניף ב"התחנה" בנווה צדק,שאמור להיות אזור הבילויים החדש והלוהט של העשירון העליון ושל הבורגנות העשירה.ושם דמי השכירות מאוד גבוהים אז מצד אחד הוצאות גדולות על מיקום החנויות מאידך מחירי ריצפה של ספרות עברית,ושכר מינמום לעובדים.
  כוונתי שיש כאן פער עצום בין המיקומים היוקרתיים של רשת צומת ספרים ,שכביכול מתהדרת במחירים צנועים השווים לכל נפש,ובמקום למקם את הרשת גם במקומות צנועים מבחינת מיקום החנויות של הרשת.היא ממקמת את החנויות ואיתם גם את העלות של המיקום,במקומות הכי יוקרתיים והכי יקרים ,אבל מצד שני עושה זאת על גבם של הסופרים ועל גבם של העובדים
  נדמה לי שמכנים התנהלות שכזאת "ציניות"
  ואולי גם כאן יש מקום למאבק או לפחות לשים על סדר היום והתודעה הציבורית.

 42. דנית

  נראה לי שכולנו סקרנים לדעת מה קורה ומה היה בשימוע עם עורך הדין.

 43. דניאל ר

  גם אני שלחתי מייל לרשת.
  לא רוצה לקנות בחברה שמאוהבת באמצעי מעקב.
  זה לא הכור הגרעיני, אפשר פשוט לדרוש ממנהלי החנויות לנהל מעקב.
  אבל למה להשתמש בשכל ובפנקס כשאפשר לקנות מכונות נוצצות שעושות "פינג" וכיכבו בסרט מדע בידיוני.

  זה לא העתיד כל עוד אין פה מכונה מתוחכמת!

 44. מעין

  הייתי בטוחה שעדכנתי גם כאן לגבי המתרחש, מתנצלת על העיכוב, אבל כך יוצא שתקבלו את כל האינפורמציה יחד. מה שהיה בשימוע כבר לא רלוונטי למישור הזה לצערי.
  בכמה מילים- דובר על האופן בו אני התנהלתי ועל היציאה שלי לתקשורת . ניתנה לי אפשרות לחזור לעבוד אם אמסור את טביעת האצבע שלי.
  עמדתי על סירובי למסור טביעת אצבע ולצערי הרב נמסר לי מכתב פיטורין ביום רביעי בערב. ניתנה לי הודעה מראש כנדרש בחוק. המכתב כמובן אינו עוסק בטביעת האצבע כי אם באותם דברים שהועלו בשימוע.
  חברי אמיר חבקין אשר מסר את טביעת האצבע שלו והתראיין אתי לכתבה בערוץ 1 פוטר אתמול מעבודתו בשל "חוסר בתקנים".

 45. מעין דק

  ניסיתי לשלוח תגובה אתמול, אם תתפרסמנה שתיים- מצטערת. לא נורא.

  הייתי בטוחה שכתבתי גם כאן עדכון על מה קרה אחרי השימוע. בשימוע עלו טענות רבות בנוגע לאופן בו הרשת רואה את ההתנהלות שלי ואת הבחירה שלי לפנות לעו"ד ולצאת עם הסיפור לתקשורת. השימוע ומה שקרה בו כבר לא מי יודע מה רלוונטי. ביום רביעי נמסר לי מכתב פיטורים. ניתנה לי הודעה מראש כנדרש בחוק. במכתב הועלו טענות דומות לשיחה בשימוע ומתייחסות להתנהגותי והאמירות שלי בתקשורת. לא כתובה בו כמובן אף מילה על טביעת אצבע, פרטיות ומאגרי מידע. הנהלת צומת ספרים חשה כי העמדתי בפניהם אולטימטום והתנהגתי באופן בוטה. הזכרתי בשימוע כי מי שהציב לוח זמנים צפוף לפיו תוך יומיים תיכנס לתוקפה מערכת חדשה ולא אוכל להיכנס בשעון הנוכחות הרגיל- היתה הרשת. בחירתי לצאת עם הסיפור לתקשורת לא נועדה לגרום נזק ואני מצטערת אם זה המצב ואם כך רואה הרשת את פני הדברים.
  חברי אמיר חבקין אשר התראיין לכתבה בערוץ 1 ומסר את טביעת האצבע שלו פוטר מעבודתו יום אחריי.

 46. שי

  ועל כך שקיבלת פיצוי הולם על העוול שנגרם לך. כל הכבוד על היושרה ועל האומץ.

 47. דפנה

  שלום לך
  עבדתי בקולנוע לב למעלה משנתיים. יום בהיר אחד, לאחר קרוב לשנתיים, החליטו גם אצלנו לעבור לשיטת ההחתמה הביומטרית. האחמ"ש איים עליי באיום הפיטורין. כתבתי מייל בנושא לעו"ד מטעם קו לעובד, שהבהירה לי שזו לא עילה חוקית לפיטורין!
  יאמר לזכות לב, שמנהל הקולנוע נהג כשורה, הקשיב לטענותיי, הבהיר לי כי שום איום של פיטורין לא מרחף מעל ראשי (אותו אחמ"ש אגב פוטר זמן לא רב אחרי כן), הסביר לי באדיבות את טיעוניו, אולם מאחר ולא שוכנעתי, מצא פיתרון יצירתי, שלא דרש ממני לחתום עם האצבע! אל תכנעי! אני בשוק שבמקום כזה הגיעו למצב שבו הם למעשה עוברים על החוק ומנצלים עד תום עובדים מוכשרים שהם נכס יקר! חזקי ואמצי!

 48. חן

  גם אני עובד ברשת והסבירו לי היטב שטביעת האצבע בכלל לא נשמרת אלא רק קוד. חבל שאת מסרבת להבין זאת ומתעקשת לעורר פרובוקציות. כנראה יש לך סיבות לעשות זאת.

 49. יעלה

  עד שלא תבוטל החדירה הזו לפרטיות