מי אמר שלישראל יש בעיית הסברה

יוסי דהאן

ב"שיחת היום" בעיתון "הארץ" מראיין שלמה שמיר את שגרירת ישראל באו"ם לקראת שובה של לארץ. ראיון מופתי ונשכני שבו עיתונאי ללא חת שואל, בין היתר, את השאלות הנוקבות הבאות: "את נהנית מאהדה והערכה רבה בקרב עמיתייך באו"ם. איך זה מתיישב עם מה שאת מגדירה קשה?" "איך הצלחת בעיצומו של מצור דיפלומטי ליצור ולטפח יחסים עם שגרירים ערבים ומוסלמים?" "מה תשובתך לטוענים כי ישראל צריכה לפרוש מהארגון, שהוא בלאו הכי דו-פרצופי ועוין לישראל?"   גבריאלה שלו   השגרירה שמצליחה לעמוד באומץ מול השאלות המטלטלות הללו מסכימה שהאו"ם הוא ארגון דו פרצופי ועוין, ומוסיפה שמצבה הקשה של ישראל במוסד נובע מהרוב האוטומטי נגד ישראל, האנטישמיות המבעבעת ופוטנציאל הגינוי וסירובם של הפלסטינים לחדש את המו"מ. מי אמר שלישראל יש בעיית הסברה.   מדורי הרכילות במוספים הכלכליים, הם מפתח מרכזי לתשובה לשאלה, מי באמת מנהל את המדינה הזו, חרך הצצה לצפייה ביחסי גילוי העריות שבין הון, שלטון ותקשורת. מי הגיע לבר מצווה של בנם של סילבן שלום וג'ודי ניר מוזס, ובאילו מסיבות נראו לאחרונה, נוחי דנקנר, עפרה שטראוס, רני רהב, יעקב פרי, מאיר שיטרית ואהוד ברק. הבוקר אני קורא ב "דהמרקר" על מסמך המתפרסם באתר החשב הכללי באוצר. המסמך הוא מסמך המתחזה למכרז המודיע על המשך הארכת ההתקשרות של הטלוויזיה החינוכית עם מנחה ערב חדש, דן מרגלית, המנחה את התכנית 27 שנים ושכרו העתידי לתקופה ספטמבר-דצמבר יהיה 201 אלף שקלים. מי שמעוניין להגיש את מועמדותו ולהחליף את המנחה הנצחי, יצטרך גם להתמודד עם הקביעה המצורפת במסמך הנלווה הבא:

"כל הסקרים והבדיקות מוכיחים שהקהל שומר אמונים לערב חדש בזכות המנחה דן מרגלית. היושרה, היכולת העיתונאית והכשרון להעביר סיפור הופכים את מרגלית לאחד ממנחי האקטואליה הטובים בישראל, עבור קהל הצופים 'ערב חדש' ומכאן הצורך לבחור המוחלט לבחור בו כמנחה".

שנים חייתי תחת הרושם המוטעה שבמסדרונות האוצר מסתובבים אנשים חסרי חוש הומור, מסתבר שטעיתי. שופרו של אהוד אולמרט במשך שנים, העיתונאי שכיכב בפרסומות מטעם קופת חולים "מכבי" וראיין את יושב הראש שלה באותה עת אכן הפגין יושרה ראויה לציון שרק יאיר לפיד אולי יכול להתחרות בה. וכדברי לשון המכרז, הוא גם יודע להעביר סיפור, אני נזכר כיצד הורה "אחד ממנחי האקטואליה הטובים בישראל" במהלך ראיון לזרוק את המרואיין חבר הכנסת זחאלקה מהאולפן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אור-נר

  ברור שהכוונה ל-201 אלף ש"ח. כדאי שהמאמרים באתר יעברו הגהה

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שכרו העתידי של דן מרגלית יהיה 201 שקלים? חסר שם את המילה "אלף" או משהו??

 3. ניבה לוי בנצור

  הבעיה עם מרגלית שהוא עיתונאי פחות מבינוני ומאד לא רלבנטי או מעניין. תמיד היה. ולצערנו התבגרותו אף מביישת את בחרותו.
  יפה היה עושה אם היה יורד מבימת התקשורת ועושה לביתו ע"י כתיבת ספרים משמימים ושטחיים או אולי פרסומות תדמיינו למה…הבעיה שמשתמשים בו מסכן למאבקי כוח בעיתונות ולניגוחים שמזמן עבר זמנם. חבל דן מרגלית .

 4. בנימין מורי

  דן מרגלית מצטיין בשתי תכונות המסבירות את שרידותו המופלאה. האחת, הוא תמיד ידע להתחבר למוקדי כוח, ל"חשובים", ולשמש להם שופר. שנית, הוא פטריוט פתולוגי, שיתמוך בכל מעשה נבלה ובכל פעולה נפשעת שמבצעת ישראל בשל "האינטרס הלאומי" – למשל, המצור האכזרי על עזה; למשל, הפשיטה הרצחנית על הספינות שהובילו סיוע הומניטרי לעזה.

 5. רות

  הטעון שלך הוא כזה:
  1. שגרירת ישראל היוצאת באו"ם טוענת שבאו"ם יש רוב אוטומטי נגד ישראל, מטעמים של אנטישמיות ורוב למדינות המסולמיות.
  2. יש בישראל יחסי גילוי עריות בין הון ושילטון.
  3. התקשורת משרתת את השלטון, ועובדה, דן מרגלית, ובסוגרים – ושלא לדבר על יאיר לפיד, מוליכה את העם אחריה באף
  4. אז מי אמר שאין לישראל יחסי ציבור טובים? חה..חה..

  לא פלא, ששתי התגובות שקראתי עד כה לכתבה שלך עסקו בשטחיותו ובאישיותו העלובה של דן מרגלית. אני בטוחה ששני המגיבים הללו לא קלטו את המסרים הנסתרים שבכתבה שלך, יוסי.
  מסר נסתר 1: מגיע לישראל המושחתת של יחסי הון-שלטון היחס העוין של אומות העולם לפעולותיה המדיניות..
  מסר נסתר 2: השאלה אם יש באו"ם רוב אוטומטי אנטי-ישראל היא שאלה שאינה ראויה לדון בה, והיא למעשה אמתלה של יחסי הציבור הקשורים לשלטון בישראל כדי לתלות בה את הגינוי המגיע לה על שחיתויותיה.

 6. הסיטרא אחרא

  דן מרגלית עושה רושם של מי שיודע הרבה על חייהם הפרטיים של פוליטיקאים. מתאריך יום ההולדת, ועד לחשבון הבנק שבו מפקידה אשתם את הדולרים…

  הקיצור, נאמנות נאמנות אבל היא לא חינם.
  יושרה עאלק.

 7. יוסי דהאן

  הפרשנות שלך מקורית, אבל הפוסט הזה מורכב משני קטעים נפרדים ללא קשר ביניהם.

 8. alperon

  Thank you for the wonderful journalist Shlomo Shamir for not mentioning a word about Israel`s occupation and actions in Gaza and Lebanon. These have no bearing whatsoever on the holy work of the Peace Now member professor Shalev.

 9. נתן.

  ומאיפה יש כסף לטלויזיה החינוכית לשלם 50,000 ש"ח לחודש למנחה בינוני של תוכנית עם רייטינג אפסי?

  נכון מאד. מכספי המיסים של כולנו.

  משום שכסף ציבורי הוא כסף שקל לבזבז אותו כי הוא כסף "של אף אחד". ולכן הפיתרון העיקרי לשחיתות ולביזבוז הוא הקטנה דרסטית של המיסים שכולנו משלמים על מנת שרוב הכסף שאדם מרויח ישאר אצלו , וזאת בניגוד לשיטה "החברתית" שבנויה על עוד ועוד מיסים ועוד ועוד כסף לממשלה , למרות שתמיד ובכל מצב רובו של הכסף ילך למטרות שבינם לבין רווחת האזרח אין דבר וחצי דבר.

 10. רות

  כתבת: "הפוסט הזה מורכב משני קטעים נפרדים ללא קשר ביניהם". אבל שני הקטעים הנפרדים הופיעו תחת כותרת משותפת וחוברו יחדיו בעזרת וא"יו החיבור. הקטעים הנפרדים שחוברו העניקו זה לזה צבע וריח שלא היית צריך לעמול עליהם. וזה בטח לא מה שאתה שואף לו.

 11. שחר

  את טועה רות. השגרירה באום מתראיינת בתקשורת. שאלות התקשורת לשגרירה הן מגמתיות וכלל אינן עוסקות בבעיות האמיתייות ובעוולות האמיתיות של מדינת ישראל. אלה שאלות מטעם של תקשורת שמתגוללת במיטת זנונים אחת עם ההון והשלטון . דן מרגלית הוא דוגמא נוספת לקשר הש"ת (הון, שלטון, תקשורת). אכן , מדינה מהתחת.

 12. חנה קים

  דן מרגלית הוא גללול של העיתונות של פעם, שהבולטים שבתוכה שרתו את מפלגות השלטון.
  מאז שנוסדה רפ"י, מפלגת האם של ד"ש, קדימה וכל שלל "מפלגות המרכז" למיניהן, מרגלית זרם עם הגל ונהפך לעיתונאי רפ"ייסט במובן של פולי-ג`ורנליסט – עיתונאי שאיננו מחוייב למפלגה אבל יש לו הרבה חברים פוליטיקאים. הוא אפילו מתגאה בקשריו עמם, והוא ניחן באינטואיציה פוליטית מופלאה – לעבור מפוליטיקאי שנראה כושל למי שיש לו מירב הסיכויים להיות ראש הממשלה הבא. כך קרה לו עם אהוד אולמרט, כך הוא התקרב לנתניהו והחל לכתוב בביביתון "ישראל ביתינו".
  שנים הוא תמך באולמרט, בתקופה שבה רכש לעצמו בית ועוד בית. שנים הוא תמך בפרס, בתקופה שבה אליהו שפייזר המנוח, לשעבר הקמב"ץ של פרס, הורה להשתיל האזנות סתר בביתו של רבין. הוא העריץ את משה דיין, עוד רפי"סט ידוע, הוא התאהב בנסיכי הליכוד. הוא תמיד ידע גם להיות חבר שלהם וגם להתנער מהם לכשיגיע הרגע.
  "כל העיר" פרסם בזמנו תמונה שלו בשער, כשלצידו האחד יוסי שריד ולצידו השני אהוד אולמרט. זהו דני דין שלנו. איש אשכולות. איש "האמצע"
  ב"ישראל היום" אני קוראת בשעשוע רב את הטפותיו השבועיות נגד המושחתים למיניהם, ומנסה למצוא איזו מילת ביקורת, משהו קטן אתם יודעים, על נתניהו. הוא בכל זאת ראש הממשלה המכהן, והוא עומד בראש הממשלה הכי ביזארית שהיתה לנו מאז ממשלתו השניה של מנחם בגין עם אליעזר שוסטק שר הבריאות ומיכאל דקל סגן השר ההוא. לא זוכרת שקראתי משהו כזה. אבל מי יודע, אולי כשביבי יאבד יותר ויותר תמיכה – מה שנראה היום דמיוני מן הסתם – ודני יקבל משרה טובה יותר מפרשן הבית של "ישראל היום" – נשמע אותו מודיע שהוא קץ במושחתים, והגיע הזמן למהפך שלטוני. בינתיים, לה דולצ`ה ויטה. תנו להנות מהחיים בווילה בסביון, בעיתון של איל-ההימורים אדלסון, ובתור המחנך הלאומי שלנו בטלויזיה החינוכית לענייני אקטואליה.

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ד"ר יוסי דהאן היקר,

  לא זוכר שכתבת מאמר מלומד על שלי יחימוביץ`, שראיינה באחד על אחד את עמיר פרץ ב"פגוש את העיתונות", ויומיים וחצי לאחר מכן הצטרפה למפלגתו!!
  איפה היושרה? היכן האתיקה העיתונאית? ואתה באמת חושב שהיא שאלה אותו שאלות "אמיצות" על עמדות כלכליות המנוגדות לעמדתה?

  ואגב, מעניין אם היו זורקים את ברוך מרזל, למשל, מאולפן טלוויזיה. מה היית טוען אז……..?