גזענות גאה בעצמה

יוסי דהאן

צפיתי הערב בכתבה של עופר שלח על המשורר נתן זך בתוכנית "המקור", לאחר הצפייה שוב עלתה השאלה מהם מקורותיה של הגזענות החשוכה המאכלסת את עולמם הרוחני של רבים כל כך מקרב אליטת השמאל התרבותי בישראל, סופרים, משוררים, אמנים ועיתונאים, עמוס קינן, יגאל תומרקין, חיים חפר, יוסי בנאי ואחרים. זך בערוץ 10. "היקים הכי סבלו" גזענות גלויה, פרימיטיבית וגאה בעצמה, כנראה בשל העובדה שבחברה הישראלית דברי גזענות מהסוג הזה לא מנעו מאיש לקבל את פרס ישראל. ואלה דברי משוררנו הערב:

"עדות המזרח יקבלו את הכושים, האשכנזים יקבלו את המזדיינים", כך תיאר המשורר נתן זך את התרשמותו מהטלוויזיה בישראל. "קם הרעיון הזה לקחת אנשים שאין להם שום דבר משותף. אלה באים מהתרבות הגבוהה ביותר – התרבות המערב אירופית – ואלה באים מהמערות".

עופר שלח, עיתונאי ביקורתי בדרך כלל, גילה חיבה יתירה למרואיינו ומושא הערצתו ולא הקשה עליו, עם תום הכתבה לא נשמע הגה של ביקורת בדברי הסיכום באולפן. לשאלה הביקורתית היחידה בכתבה "מי שמך לקבוע שהתרבות המערבית גבוהה יותר מתרבויות אחרות?" ענה המשורר הטיפש, "אני פרופסור בשלוש אוניברסיטאות". האוניברסיטאות בגרמניה ובאיטליה היו מליאות בפרופסורים מעריצי היטלר ומוסולוני.

הנחמה היחידה בדבריו של זך הייתה ציון העובדה שהוא רכש חלקת קבר משותפת עם חיים חפר, חבר ראוי למסע.

בעקבות דבריו של זך פורסמה עצומה, לחצו כאן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גדעון

  לא שמעתי את דבריו של זך. בהנחה שכל הדברים המצוטטים נכונים: הפניה לשר החינוך שגויה לחלוטין. כל קריאה לשר בממשלת-ישראל לנקוט צעדים בעקבות "דברים שלא יאמרו" איננה במקום: יש לנהל דיון ומחלוקת ציבוריים ולא לקרוא להתערבות השלטון ו/או בתי המשפט. ובנוסף: כל תגובה של השלטון על התבטאויות "בוטות" תופנה בראש וראשונה ותוך זמן קצר ביותר נגד הכוחות הדמוקרטיים והשמאל ולא נגד הגזענים, אבל היא תציג את עצמה כליברלית הפונה באורח שווה נגד ה"קיצוניים" בשני הצדדים. למה לתת להם את הלגיטימציה הזו? ולבסוף: לקרוא לשר בממשלת ישראל להגן מפני גזענות?! נו, באמת! וכאילו שההתבטאויות ולא המדיניות הגזענית הן הבעיה העיקרית שלנו.
  גדעון

 2. שירה אוחיון

  ובושה לשירה העברית שאלה הם משורריה.
  גאה לא להיות חלק מהממסד הזה המשמש חממה לגזענים מסוגו של נתן הבכלל לא זך.
  פרס ישראל אף הוא חממה לגזענים אשכנזים שאף ביצעו פשעי גזענות דוגמת ד"ר שיבא. לו היה פרופסור גרמני היום בגרמניה אומר על היהודים שהם אוסף של אנשים בעלי תרבות נחותה שיצאו מהמערות היה מושלך לכלא. אבל מדינת ישראל לא רק שמאפשרת את הגזענות הזו אלא אף מעודדת ועודדה את האנשים הנ"ל להמשיך ולהנציח את החשיבה הגזענית הזו לדורות.

 3. אבי ו

  הגזענות של זך לא מפתיעה, אבל מדהים השילוב של טפשות וגזענות בפנייה לשר החינוך. טפשות, בגלל הפנייה המקארתיסטית לשר (!) לסלק את הגזען הזקן ממשרותיו האקדמיות (חלק מהחותמים על העצומה בוודאי חתמו על הקריאות לשר סער להימנע מהתערבות בחופש האקדמי בעקבות "דו`ח" "זו ארצנו").

  והמחשבה על "ילדים מזרחים" שנאלצים ללמוד את שירתו של האיש (הרי לא טוענים שיש בשירים עצמם משהו גזעני) – זו כבר חשיבה גזענית: מיהם האנשים האלה, שמסתכלים על ילדי הגן ובית הספר ורואים "ילדים אשכנזים" ו"ילדים מזרחים"?

 4. Meron

  If he wants to live in Europe he can go there.this is the Middle East not Europe.
  We have no problem with our culture.

 5. שאול סלע

  נכון שבסוף המאה ה 19 עד 1980 אפשר למצוא כנרים יהודים ו פסנתרנים יהודים דגולים. את הקריירה הם לא עשו בישראל אלא בברית המועצוות ובעיקר בארצות הברית.

  כאשר מדברים על תרבות אשכנזית אני לא יודע אם דזיגאן שומכר הם עדיין יין בטעם עתיק. בשעביס זינגר קיבל פרס נובל וחי בארה"ב . היו שני יהודים ספרדים שזכו בפרס נובל אליאס קאנטי והרולד פינטר.עגנון לא כתב כאשכנזי מהשטעטעל אלא כמי שמצוי במסורת יהודית של 3000 שנה.

  מה שטורד את מנוחתי הוא לא נתן זך אלא בן דרור ימינה שעוסק במחיקת דיכוי המזרחים נההיסטוריה.

 6. אדחנום

  אני הרבה יותר מודאג מצחוקו של עופר שלח שנשמע ברקע בעת שזך תיאר את נאורותו. גזענות אינה יכולה להתקיים ללא עדר מאמינים. גם כאשר העורך דין הנאור כספי דיבר דברי הבל כנגד האתיופים היו מסביבו עדר מעריצים שבלעו את דבריו בשקיקה.

  אני לא יודע אם אפשר לתקן אנשים כמו נתן זך, את המאמצים יש להפנות כלפי עדר המעריצים כמו עופר שלח שצוחקים למשמע דברי גזענות. ובכלל, אלה היו שאלות של עיתונאי?

  אגב, כיצד הסביר זך את עובדת "אהבתו" לאלכוהול? כנראה ששכרות היא עניין של גיאוגרפיה.

 7. נפתלי אור-נר
  עם זאת עם

  עמדתו של זך ניתן וצריך להתווכח. פנייה ל"חרמות" וצעדים כלשהם נגדו – פסולה. גם הפנייה לשר המטפח מדיניות לאומנית-גזענית במערכת החינוך נראית לי כ"ירייה עצמית ברגל" של הכוחות (ההולכים ופוחתים) הדמוקראטיים במדינה

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  עכשיו קראתי את "גזענות גאה בעצמה". הצטמררתי שאלו דבריו של משורר כה מוערך. לא הופתעתי שהוא מקבל במה בישראל, אנחנו חברה גזענית שכל יום שעובר המסך מחשיך את עינינו יותר ומסתיר אותנו מעצמנו. התגובות בעקבות הרצח של האישה האתיופית המחיש לי עד כמה שנאת האחר מושרשת בחינוך, בסביבה ובשלטון עצמו. עד מתי?
  הייתי רוצה שתפרסמו יותר מאמרים על העדה האתיופית

 9. אורלי נוי

  על היכולת של המזרחים לעורר דיון ציבורי בעניין הגזענות המשביתה נגדם במשך למעלה משישים שנה אנחנו כבר יודעים דבר או שניים. הרי מי שאמור לתת במה ולעודד דיון כזה הם העופר שלחים שמבליעים צחוק כבוש נוכח דברי הבלע של זך, על איזה דיון ציבורי אתם מדברים?!
  אתם באמת לא רואים מה קורה פה?! הנתן-זכים הם שומרי הסף של כל דיון חברתי-ציבורי-פוליטי, הם שמכתיבים את תוכניות הלימודים, בהן אין למטען המזרחי כל דריסת רגל, הם יוצרי הליטל מעתוקיות. בינתיים, עולם תרבותי שלם הולך ונמחק בשיטתיות, ואתם רוצים שננהל דיון ציבורי?!
  גדעון סער, ולצורך העניין כל יתר שרי הממשלה הזאת וכל אלה שקדמו לה, אינם כוס התה של אף אחד ואיש לא מחזיק מהם אבירי הדמוקרטיה. אבל כדי שאנחנו נוכל בכלל להתחיל ולנהל איזשהו דיון סביר, צריך להכות פעם אחת בשורשי הפסיכוזה הגזענית הזאת, וזך הוא בהחלט אחד השורשים ממנו היא יונקת. אם תרצו, הדיון הציבורי שלי מתחיל בקריאה להעיף אותו לכל הרוחות, ואז, מנושל מכל תאריו בהם הוא מתגאה כל כך, אפשר יהיה אולי להסביר לו כמה הוא חולה.
  במשך שנים על גבי שנים אנחנו בטוחים שאם רק נסביר את עצמנו יותר טוב, אם רק נוכל לדבר על זה, האנשים המתועבים האלה יתעשתו ויבינו. בינתיים אנחנו הולכים ונמחקים, פשוטו כמשמעו. במדינה נורמלית, אחרי מופע אימים שכזה כל תלמיד וסטודנט שמכבד את עצמו היה קם ועוזב בטריקת דלת את השיעור אם שיריו של זך היו עולים על השולחן. זה כמובן לא קורה ולא יקרה, וזך – אם לא יתפגר עד אז – יצעד בבטחה על השטיח לקבל את הפרס הבא. הגיע הזמן למאבק קצת יותר אסרטיבי, ולדרוש את פיטוריו (גב, הסתה לגזענות היא עדיין עברה על החוק במדינה המחורבנת הזאת) זה באמת הצעד הראשון והמינימלי במאבק הזה.

 10. גדעון

  יוסי דהאן מונה בין ה"גזענים" את יוסי בנאי,בן עדות המזרח מובהק.
  דרוש לו,ליוסי דהאן,טיפול פסיכולוגי עמוק ויסודי על מנת להוציא ממנו את תסביך הנחיתות הקשה שלו {ואולי זה לא תסביך?אולי הוא באמת נחות?}

 11. מימי

  זך בדבריו לא התקיף את האשכנזים או המזרחיים אלא את הטלוויזיה.
  כל זה לא בא להגן עליו, בראיון הוא התבטא בטפשות וניסה לייצר פרובוקציה בכל מחיר
  אבל אם הוא היה יודע לדבר יפה ובנימוס אולי הוא לא היה כותב שירים כאלה יפים.

 12. Diogenes

  Am ha`aretz – kaivan shemeezdaknim – da`atam mitapeshet alayhem;

  Talmiday khakhamim kayvan shemizdaknim – da`atam mishtabakhat alayhem.

  No need for more editorials.

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לא נעים לראות אדם מזדקן שהיה פעם משורר גדול וחדשן ועכשיו הוא תרח שמתבסם בניחוחות עצמו. הרי הוא לא יחמיץ הזדמנות לעורר פרובוקציה – והדבר הגרוע מכל לפרובוקטורים זו ההתעלמות.

  הגיע הזמן לפתח קצת חוסן נפשי ולא להיעלב מכל שטות, גם אם היא נאמרה בטלויזיה, גם אם אמר אותה חתן פרס ישראל

  השאירו את מי שהגדיר את עצמו כבודד בבדידותו.
  תנו לזך לנוח בשלום על משכבו .

 14. אשכנזי גמור

  1. מן הראוי להזכיר לזך ולגזענים מטומטמים מסוגו שהתרבות האירופית הכל כך גבוהה שהוא מעריץ הוציאה מקירבה את הנאציזם שרצח את עמו. ואילו בתרבות המערות עלאק לא קרה דבר כזה, או אפילו דומה לזה, מעולם.
  2. הפנייה-הלשנה לשר החינוך שיפסיק את עבודתו וכולי היא גם שטות וגם חרב פיפיות, שבסופו של דבר תפעל נגד כל מי שיוצא דופן, לכל כיוון. עיזבו את זה.

 15. מוני יקים אנטיציוני

  נתן זך ביטא ביושר לב את מה שחושבים כל האשכנזים מעבר לקלישאות
  הציוניות על "כולנו יהודים` ו "עם אחד גורל אחד"
  הימין והסמול האשכנזיים מאוחדים בסולידריות מקיר לקיר בנושא אחד
  שנאת ערבים בין אם הם מוסלמים נוצרים או יהודים.
  מן הראוי לרחם על המשורר הזקן ובני דורו ועמו שלא למדו כלום ובזכות
  פטפטנותם נגלה את האמת ששני עמים אויבים אנו.

 16. שמוליק

  יכול להיות שזה לא הדבר הכי נכון בעולם לפנות דווקא לשר החינוך. יותר מזה, הסיכוי שהשר ינקוט באחד משלושת הצעדים המוצעים בעצומה הוא קלוש. ובכל זאת, צריך לשים קו אדום לאנשים שאין להם קווים משלהם. זך הוא אולי לא אדם רע, וכתב כמה שירים יפים בעברו כמו שכתבו כאן, זה לא מצדיק התעלמות, גם אם היא הצעד הנכון לפרובוקטורים. נראה כי 62 שנים אחרי תחילת הניסוי מותר לומר שהוא נכשל – או אולי הצליח, תלוי את מי שואלים. הניסוי של להביא לפה אנשים – חלקם בעל כורחם כדי שישמשו בשר תותחים תוך יישום פיזור אוכלוסין הצליח במובן שעדיין לא העיפו אותנו מכאן. העובדה שתוך כדי אנשים רבים – מבן גוריון והלאה התייחסו למזרחים בהתנשאות ובגזענות ניתנת לקריאה בספרות. העובדה שבסוף שנות החמישים 90% ממי שגרו במעברות היו מזרחים גם היא נמצאת בכתובים. כנ"ל העובדה שעולי המערב בשנות השישים והשבעים הובלו לשיכונים של קבע מעל ראשי המזרחים שנותרו במעברות. מאבקי המזרחים לאורך השנים – ואדי סאליב, הפנתרים השחורים, והאוהלים – דוכאו באלימות. כל זאת תוך שימוש בפרקטיקות גזעניות דומות לזו של זך. "גדולת" המהלכים האלה היא שמוסדות המדינה הצליחו לגרום להרבה מזרחים לעשות את העבודה. וזה עדיין קורה גם היום. אם יש סיכוי כלשהו לשנות את זה, חייבים לנסות. זאת כמובן תוך שילוב כוחות של מזרחים וכל שאר המאמינים בשוויון אמיתי, ולא מהשפה אל החוץ.

 17. סלים

  למרות שחתמתי על העצומה, לא נראה לי שהפנייה לשר החינוך היא התרופה לביטויי הגזענות של הסופר הזה. אבל צעם חתימת העצומה יש בה כדי לעורר הד ולתת תחושה שלא כולם עוברים על תופעות אלה בנימנום…
  הגזענות בשיראל כוללנית, מקיפה ומהווה אבן יסוד באידיאולוגיות הדומיננטיות בחברה. האם צריך לספור התבטאויות ומעשים שיש בהם גילויי גזענות? זה מתיש כיוון שתופעות אלה הן כה נרחבות. קחו למשל הרשעת ערבי באונס כי לא גילה ליהודיה שהוא לא יהודי? זו לא טהרת הגזע? זה לא שמירת הדם היהודי הטהור? האם תפקידה של מדינה לשרת נטיות גזעניות עלובות כאלה? מסתבר שמערכת המשפט חושבת שכן.
  אני חושב שהגיעה העת לה תחיל לפעול באופן מאורגן ויסודי לעקוב אחרי גילויי הגזענות ולתעד אותם. כמו כן יש חשיבות רבה להפיצם בעולם, כי בחברה הישראלית יש כהות חושים ביחס לתופעה זו ולא נראה לי שמישהו יתרגש באמת מהגילויים הללו.
  כשמנגנוני ההגנה בגוף לוקים במחלה בעצמם, אין מנוס מלפנות לגורמי חוץ שינסו להציל את הגוף הנגוע.

 18. חבורת צדיקים

  לכל האשכנזים ובמיוחד לאלה שאינם חושבים כמוכם, טלו קורה…וגו.

  יש כמה גזענים מיזרחיים שלא שונים ואפילו עולים על זך, הם כמובן לא מבעירים אש בעצמותיכם, תעשו טובה תקראו מה שאתם כותבים פה נראה כאילו למדתם מזך ודומיו את המלאכה לא רע ואפילו התעלתם מעל מורה זך זה וחבריו..

 19. אירית

  לא צפיתי בתוכנית (אולי תשימו לינק ?), אבל אני יכולה לדמיין אותה בעיני רוחי עם הזחיחות הבינדורית. העצומה היא בעייתית בפני עצמה, וציינו זאת כאן אחרים. כללית, מניסיון אישי בחיים שעלה לי ביוקר, כדאי לחשוב יום יומיים לפני שיורים מהבטן, ודאי כאשר זה נוגע לפעולה ציבורית-פוליטית, כל זה כדי להימנע מתגובת הרפלקס הפבלובי שהצד השני בונה עליה ממש.
  במקרה של משורר, מקל וחומר, כיון שפרובוקציות זה חלק מהאופי לעיתים וגם חלק מהפסאדה.
  לגופו, אם רוצים "להחזיר לו" כדאי באותה מטבע, כלומר להגחיך אותו, ובטח יש אצלו ובשמפחתו לדורותיה, כמה פגמים שהיו משתיקים אותו לכמה זמן ושולחים אותו לראי. האשכנזים זחוחים זחוחים עד שהם בוכים כאשר מסתכלים פנימה באומץ וביושר. אחת הבעיות עם המאבק המזרחי היא חוסר היכולת לראות את מי שעומד ממול, זה כולל חוסר יכולת להאניש את מושא השינאה, ובתוך כך לחמול. החמלה היא לא תכונה יפה בעלמא, אלא היא פוקחת עיניים לראות את נקודות החולשה האמיתיות של הצד החזק, ולכן גם להלחם בו או יותר נכון בדיכוי שהוא משית, יותר אפקטיבית.

 20. שרית רוטשילד

  הייתי קרובה לחיים חפר שנים ארוכות. עבדנו יחד ימים ארוכים, תקופה ארוכה ועסקנו רבות בפוליטיקה, תרבות וסוציולוגיה. מעולם מעולם לא שמעתי מילה גזענית אחת על מזרחיים (אני אמנם דור חמישי אבל שורשי נטועים היטב במזרח) הדבר היחידי ששמעתי ממנו הוא גנאי לחרדים אותם אינו סובל בשל הפרזיטיות וחוסר אהדה ציונית. אדרבא, תשכיל אותי איפה החמצתי?

 21. רתם

  ועל מה היה לו לגנות "חרדים"?
  הרי הקבוצות השונות של יהודים חרדים נהנות ממה שהן נהנות בעקר בגלל שהמערכת הפוליטית בישראל לנצח תחבור אל מפלגות חרדיות, ועד רגע זה, לעולם לא למפלגות ערביות. היו וישנן מפלגות ערביות שמייצגות ציבור חילוני ומשכיל, אבל בעיני הרוב המכריע היהודי במדינה הן נשארו לא לגיטימיות. זה מה שמוביל ללגיטימיות של המפלגות החרדיות וזה הכל. כל השאר אולי קשור לצורך שיהיה לאדם מעל מי להתנשא = אם אני שונא "אותם" אני נאור. טלי קורה מבין עינייך. על זך אין לי מה להגיד. חבל להשחית זמן ואנרגיה. דקלה המוסיקאית יותר מעניינת.

 22. מוני יקים אנטיציוני

  לגזענים האשכנזים יש מדינה עם צבא ומשטרה וטלביזיה ומערכת חינוך
  לשטיפת מוחות וגזענותם היא גזענות מימסדית ואילו המזרחים המנסים
  להלחם בגזענות הארופית הממוסדת יש רק את קולם שבדרך כלל
  ניגדע באדנות גזענית אשכנזית ובאלימות משטרתית נטולת חוקיות.

 23. מוני יקים אנטיציוני

  לגזענים האשכנזים יש מדינה עם צבא ומשטרה וטלביזיה ומערכת חינוך
  לשטיפת מוחות וגזענותם היא גזענות מימסדית ואילו המזרחים המנסים
  להלחם בגזענות הארופית הממוסדת יש רק את קולם שבדרך כלל
  ניגדע באדנות גזענית אשכנזית ובאלימות משטרתית נטולת חוקיות.

 24. צור שפי

  ברור שדברי זך מגונים אבל הקריאה לפיטוריו מהאקדמיה ועוד יותר מכך הוצאת כתביו מתכנית הלימודים מעידה על שיקול דעת לקוי ביותר של יוזמיה.

 25. מתי שמואלוף

  ברור שיש כאן מקרה של עונת מלפפונים של החדשות, אז מחפשים איזה זקן כמו מוקד או זך שעדיין חיים בשחור ולבן שלהם ומתעכבים על הפרובקציה.

  חבל ששלח לא עושה משהו רחב יותר ושואל איך אפשר לתקן את הפערים, והחד תרבותיות. אבל ככה זה עיתונות וצ`י`קי כתב על זה יפה ב"חלום הישראלי" – התקשורת בנויה היום מבפרובקציות. זה כמו כניסות לאתר. הם עולות במהירות עם הפוסט‬ ואז נופלות במהירות אחר וצריך עוד פוסט לתחזק את זה… נחכה שהליגת "האלופות" תתחיל וממשלת ישראל שוב תדרוך על כל מוקש אפשרי

  ובכל זאת ממליץ לכם/ן גם לקרוא את פרופ` גבריאל מוקד – בספרים YNET :

  "בנוסף לכך, אם אינני מייחס חשיבות מיוחדת לכיווני שירה של "אפיריון" ו"הכיוון מזרח" זה לא ממניעים אישיים, אלא רק מתוך תפיסה שהם "בונים" יותר מִדי על פולקלור. הרי אִילו היו יוצרים אשכנזיים מזרח-אירופיים הפועלים על-פי קווים פולקלוריים כאלה, במרכז יצירתם היו צריכים לעמוד דימויי צימעס, צ`ולנט, קרעפלאך וגפילטע פיש – במקום שירה מרכזית ישראלית ועולמית."

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3915835,00.html

  פרופ` גבריאל מוקד אצל הבלוגר אלי אשד (שימו לב למטפורות ועזבו לרגע את הדיון על שירתי וכד`):

  "אם אגביל עצמי רק לתחום גרפומני בשירה הרי אסתפק כאן בציון שמם של שני גרפומנים ידועים לשמצה רעשנים.הממלאים כל סנטימטר של החלל היחצני של עולם השירה בשירותיהם הטפיליות.
  הגרפומן מתי שמואלוף שהתבלט בתחום הגרפומניה המגדרית והעדתית השכוחה. "

  http://www.notes.co.il/eshed/67411.asp

  בשנים האחרונות הבלטנו בצורות שונות את הצורך בעמדה מזרחית אסרטיבית. לא גבריאל מוקד ולא נתך זך יגרמו לנו לחזור מהרצון לתקן ולהפוך את ישראל לרב תרבותית. אסור שנכנס לתוך תהליכי הזיהוי האלו שהופכים אותנו לפולקלוריסטים כמו שמוקד מציע, או מניחים אותנו בתרבות נמוכה כמו שנתן זך מציע. ורק לשם תיקון והרחבת הלב אני ממליץ לקרוא את המאמר של חביבה פדיה "זמן ומרחב: שלבים בפרדיגמה הבין-דורית של המאבק המזרחי" על העושר בכתיבה המזרחית בכתב העת תיאוריה וביקורת האחרון (גיליון 36) – היא בחנה את שלושת הספרים המזרחים שיצאו כמעט במקביל: ספר העשור לקשת, תהודות זהות: הדור השלישי כותב מזרחית והספר "לאחותי: אנתולוגיה פמיניסטית מזרחית".

  ולסיום אשאל איפה השמאל הרדיקלי כשמפנים משפחות שלמות מבית שאן וקוברים את חוק הדיור הציבורי? מדוע אין גינוי אחר הגזענות של זך ומוקד?

 26. עומר

  http://www.cbsnews.com/8301-503544_162-20011364-503544.html

  ביום שני האחרון פוטרה ממשרד החקלאות בגלל חשד להערות גזעניות שהועלה בידי בלוגר ימני…והיום, משהתברר שהדברים הוצאו מהקשרם, קיבלה שיחת התנצלות מאובמה.

 27. חזי מחלב

  זה כל כך לא הוגן, באמת שאין צדק בעולם.
  יהא נא האיש הנתעב הזה ,אף כי גם משורר גדול, ואין סתירה בין השניים (המשורר האמריקני עזרא פאונד, היה אף משורר גדול ממנו לאין ערוך, והיה קריפטו פשיסט ופרוטו נאצי), כפרה על מיליוני האשכנזים ה"אירופאים" שנרצחו בידי התליינים מהתרבות ה"גבוהה" ביותר. לאיש המעריץ ללא סייג את התרבות הגרמנית,שהקיאה בחמת זעם אנשים מסוגו, יש גם מן הסתם הערכה לדיוקן המרשים של הרכבות בגרמניה. במקרה שלו הרכבת לא נסעה, מן הסתם ,בכיוון הנכון.
  מה שמדהים בכל פעם מחדש בסוגייה הידועה לעייפה הזאת, הוא כיצד מי ששולטים שליטה ללא מיצרים בחייהם של המזרחים והערבים, סבורים באמת ובתמים,ממש מעומק ליבם, כי ההתנפלות הזאת על המזרחים בתור שכאלה, היא היא הדרך הנכונה, לפתור את הבעיות שהם ואבותיהם יצרו במקום הזה.

 28. דוקטור בלי כבוד

  אין מאיפה לפטר אותו.

  מה הקישקוש הזה? אולי תבדקו?

  לא כל כך ברור לי איך ניתן לבטל תואר של דוקטור, שדרך אגב יש לו תואר על עבודת דוקטורת מאנגליה, ויש לו גם כמה תארי כבוד (אחד כזה מאוניברסיטה בשווייץ, ז`נבה כמדומני) ועוד אחרים.

  העצומה לדעתי מביכה ונוסף על זה היא חרב פיפיות.
  הרי לכול טענה של מזרחי מדביקים מיד את התואר "גזענית", מי יקבע מה גזעני ומה לא? ברגע שיעלה רעיון שמי שגזעני יפסיד את עבודתו הראשונים לסבול יהיו המזרחים, אפילו הבן דרור ימינים, שלא נדבר על מישהו כמו מאיר בוזגלו או אווה אילוז, מיד ימצא הימני שיוכיח שמשהו שמישהו אמר הוא גזעני או מאמר שכתב הוא גזעני.

  הדבר הכי חשוב בעצומה היא לדרוש ממשרד החינוך וממשרד התרבות לישם מדיניות משוונית בין מזרחים לאשכנזים ושיקחו ברצינות את הדו"ח של אחותי והאירגונים הרבים שהשתתפו בו על הגזענות המבוניתבתקציבי התרבות, זו תהיה תגובת נגד חיובית לדברי זך וניצול המומנטום לשינוי כלשהו. בעצומה אפשר לדרוש לשלוח את נתן זך לקורס על תרבות המערות, כפי שהוא קורא לה, כדי שילמד אותה קצת. זה יהיה קצת יותר חד ויותר רציני.

  אני כן חושב שצריך לפנות לממשלת ישראל כי אנחנו משלמים מיסיןם למדיניות הגזענית הזו ולא משנה מי השר, אבל לא כבקשה מוסרית או מתחסדת (על הזין המוסר של סער או של זך), אלא כדרישה לשיוויון בחלוקת התקציב של מדינת ישראל וכזכות מוקנית לשיוויון. אפשר אפילו לכתוב לשר החינוך שהמדיניות שהוא מנהל היא גזענית ומפלה, שיידע איפה עומדים אלה שחותמים עליה.

  בקיצור, הייתי מחבר עצומה חדשה.

 29. ג. אביבי

  המחאה נגד הגזען נתן זך היא מוצדקת. זך, כמו חיים חפר ("מה הביאו לכאן המרוקאים?") וגזעני תרבות אשכנזים אחרים, הוא בעל פריבילגיות של התגזענות חופשית. הנפגעים ממנו כרגיל יואשמו כאן בהתבכיינות (וכבר ראיתי כאן כמה תגובות כאלה). מה שנארה קצת מפוספס זאת הפניה לשר החינוך או רק אליו. שר החינוך סער הביא למשרד החינוך אלמנטים גזעניים כמו מנכ"ל משרדו והממונה על תוכניות לימודי האזרחות.
  שושני כמנכ"ל גם בימי שולמית אלוני (ראשית ה90) ביטל כל מיני הטבות לבתי ספר בעיירות הקיפוח אותם הכניס קודמה של אלוני (השר המר ז"ל). התערבותו בפרשת הגזענות החרדית אשכנזית נגד מזרחים הייתה תמיד למען הגזענים. האחראי על לימודי האזרחות בבתי הספר החליט למחוק מספרי הלימוד את כל תאורי העוולות מהם סבלו המזרחים (כמובן בתירוץ שזה למען שפור תדמיתם של המזרחים). זאת ע"מ להשתיק כל שיח על פשעכי הגזענות הלבנבנה בארץ.
  לכן את המחאה צריך להגיש לכל גופי התרבות ובעיקר להפיץ אותה בעיתונות הבינ"ל. גדעון סער הוא חלק ממגנון הדיכוי נגד המזרחים והפלסטינים.

 30. יעל

  אין צורך להתייחס ברצינות לדבריו. הוא זקן, סנילי.
  אולם אני חייבת להוסיף כי אני אולי מהבודדים החושב שעמוס עוז רחוק מלהיות סופר בעל שיעור קומה ספרותית אבל היו סביבו מספיק אשכנזים שיאדירו את שמו ומספיק מזרחיים שיקנו את הספרים ויקראו אותם כדי להיחשב אינטלקטוליים.

 31. אשכנזי

  תמשיכו לכתוב "לבנבנה"….

  זה בסדר, למדתם את המושג גזענות (ועוד איזה מושג או שניים). וזה יפה. לכתוב אפילו אתם יודעים עצומות. הכל אלמנטים ידועים של תרבות המזרח השוויונית והדמוקרטית. וזה בהחלט מעודד.

  פחות מעודד זה שאתם גזענים לא פחות מזך.

 32. שירה אוחיון

  אני כן חושבת שצריך להפנות את העצומה לשרי החינוך והתרבות. בלי קשר לטיבם ופעולם הם השרים האחראים על התכנים החינוכיים והתרבותיים שמיוצרים פה והם אלו שאחראים על חלוקת פרסים תמיכות ומלגות וראוי גם לבקש מהם לנסח קריטריונים לקבלת פרסים שיבחנו לא רק יצירות של אמנים אלא גם את עברם הפלילי או הגזעני.
  אם הם בעצמם גזענים שמזדהים עם דבריו של זך אז נדע לפחות שפנינו ועכשיו יש לפנות לערכאות אחרות משפטיות ובינלאומיות.
  אני גם בעד לעשות cc על המכתב לאובמה שיראה באיזה סחי גזעני אנחנו מתפלשים כבר ששים ושתיים שנה.
  חייבת להיות הפצה בינלאומית של דברי זך.
  למרבה הצער זאת לא ההתבטאות האומללה של זך. כנסו לכאן ותראו איך הוא מדרג תרבויות ומחליט לכולם מה תרבות ומה זבל.
  http://www.youtube.com/watch?v=q1XakdXkA4U

 33. אחד שמקווה לא למות צעיר

  קצת מגוחך להתגולל על גזענות של אחרים כאשר חושפים תוך כדי כך את הגזענות שלכם. טענות בסגנון "הוא זקן / סנילי / עבר זמנו / הוא תרח" וכו` וכו`, שחוזרות ברבות מהתגובות כאן, מעידות על גזענות מחפירה כלפי אנשים מבוגרים.
  להזכירכם, את דבריו של אדם יש לשפוט לפי תוכנם. לא לפי מוצאו, לא לפי צבע עורו, לא לפי מינו – וגם לא לפי גילו. כל מי שנוהג אחרת, הוא גזען.

 34. חנה קים

  הנה כי כן, מתברר כי גם בנתן זך מקנן לו איתמר בן-גביר. הראשון מזלזל במזרחיים, השני בערבים. כל כך עלוב, כל כך טמבלי, אין לי מה להוסיף. רק עוד רצון לשמוע מהשקפת עולמו הגזענית של זך. מה הוא חושב על "הכושים", למשל? האם כמו אנשי הקו-קלאס-קלאן הוא סבור שהם טובים רק לריצות באולימפיאדה ולא לאוניברסיטאות? ואולי זך מסכים בעצם לסולם הגזע שהמציא איש בשם דיין (שכחתי את שמו הפרטי), איש תונעת כהנא חי, שבתחתיתו, לפי סדר זה, כושים, ערבים ומזרחים?
  בוא, נתן זך. תן לעצמך רגע אחד של שקט, חשוב ושרטט את סולם הגזע שלך. אנחנו מחכים.

 35. ינאי ישראלי

  זך התגלה בראיון כגזען זחוח, בור וטיפש.

  עכשיו באים יוזמי וחותמי העצומה ותובעים להסיר לאלתר את שיריו מתוכניות הלימוד בבתי הספר (כדי ש"תלמידים מזרחיים" לא יאלצו לשנן אותם – כאילו שזה מה שעושים בשיעורי ספרות בתיכון, משננים שירים), ולקחת ממנו את תארי הפרופסור שלו.

  אתם רציניים?! מעבר לתגובה ההיסטרית והתמוהה (כידוע, לא חסרים במחוזותינו גזענים, זחוחים, בורים וטפשים, ביניהם גם משוררים, אז על מה ההתרגשות הגדולה?), באווירה פוליטית שבה אם-תרצואים למיניהם מבקשים להגביל את חופש הביטוי בסנקציות שונות על אנשי רוח ויוצרים שלא מביעים את העמדות ה"נכונות", אתם פונים לאותן שיטות מקארתיסטיות?! האם באמת חסרות דוברות ויוצרות חריפות שיוקיעו את זך ויחשפו את ההבלים שבדבריו, מבלי לנסות ולהשתתף בחגיגת הטהרנות?

  ובאשר לתוכניות הלימוד – המאבק צריך להתנהל לא על טיהור אלא על הוספת תכנים תרבותייים, הפסק ההדרה של יוצרים מזרחיים, וקריאה ביקורתית בקאנון האשכנזי.

 36. מזרחי שחרחר

  "תמשיכו לכתוב לבנבנה…." איזה גזענים המזרחיים האלה. הם ממש כמו הכושים האלה מרובע סואטו בדרום אפריקה, שכינו את השוטרים הלבנים שם חיות לבנבנות. ממש אותם הצבועים שתמיד מתנפלים על האדם הלבן התרבותי. ממש כמו הכושים האלה, המזרחיים למדו מאיתנו לכתוב עצומות אלק ולדבר על שוויון ודמוקרטיה…. ממש כמו השחורים האלה.

 37. בלהה גולן

  אין שום סתירה בין אוריינות לגזענות,אני לא מכירה את כתיבתו מספיק .
  קרוב לודאי שגזענות היתה חבויה בזך בכל חייו רק עכשיו בגיל 80 (גיל שרבים פורחים בו בחכמתם)נראה שמוחו המחורר כגבינה שוייצרית מרוב אלכוהול,נגמר לו הבלאנס בין מוחו לפיו.ובלאנס לאלימות וולגאריות לא היה הצד החזק של זך מעולם.
  חבל שעיתונאי נבון כמו עופר שלח נתן לראיון כזה לעבור דרכו וחמור מכך שיתוף הפעולה בלא כל תגובה.
  יש מקום לתגובת מחאה על שידור הכתבה.לערוץ 10

 38. חשיבה יעילה

  אני לגמרי נגד זה שהמימסד יתחיל לקבוע מי גזעני או מי לא וגם נגד זה שילמדו או לא ילמדו יוצר שהיה בכלא, זה יהפוך את כולם למדינת משטרה. חוץ מזה שבמצב הכוחות של היום האשכנזים יקבעו מי גזעני וכול מי שנמצא כאן יוגדר כגזעני. זה הדבר הכי גרוע בעצומה הזאת. זו לא סיבה לא ללמד אותו בבית ספר.

  לעצם העניין, מה שצריך לדרוש זה דווקא שילמדו יוצרים מזרחים (לפי המפתח שקבעה כבר ויקי שירן) כדי שאנשים כמו נתן זך בעתיד יידעו יותר על תרבותם של המזרחים. הרי מניין יכול נתן זך לדעת על תרבותם של המזרחים? הוא גדל בישראל מגיל שלוש ובבתי הספר של ישראל רק מלמדים שאין למזרחוים תרבות. אכן זך מבטא את מה שמלמדים בבתי הספר בישראל שהמזרחים הגיעו מהמערות. זה מה שלימדו אותי, וזה גם בערך מה שמלמדים היום. לא מדובר רק בשינוי מאוד רצוי בשיעורי ההיסטוריה, אלא גם בשינוי מהותי של לימודי הספרות (יש הרבה משוררים מזרחים שיכולים לעמוד בריקטריונים של משרד החינוך שכל פשעי שיריהם הם שהם לא נכתבו על ידי אשכנזי). לכן הפיתרון הוא לא להתחיל לסתום פיות (ושר חינוך ימני ישמח לסתום את הפה ל"שמאלני" הזה שעושה הרבה בעיות בכול העולם). צריך להיזהר מאוד בדברים האלה כי זה תמיד בסופו נופל על ראשם של המזרחים (שימו לב איך החוק להטרדה מינית נופל על כל פוליטקאי מזרחי…). הפיתרון הוא זה של מתי, לא לפחד לדבר על מזרחים ולא לפחד לדבר על פרטיקולריות ולא לפחד לדרוש הכנסת מסרחים לתוכנית הלימודים, במקום להגדיר קרירטריונים יענו "אוניברסליים" שאלה שקובעים את תקפותם הם אשכנזים ועושים בהם כשבשלהם ובסוף מגדירים כל מזרחי כגזעני.

 39. יואב

  לי יש רק תהייה אחת
  איפה הם? איפה כל הנשים והגברים מהאקדמיה
  שתמיד מוצאים אנרגיה לפעול נגד גזענות כלפי ערבים
  אבל אף פעם לא מתעניינים בגזענות נגד מזרחים.
  אנשי האקדמיה, שרובם אשכנזים, מעדיפים את הערבי על פני המזרחי.
  זה דורש מאמר בפני עצמו

 40. מיכל

  לתפוס אדם בקשישותו, בצערו, גם אם ישלו רגעים מבריקים – קשה להבין למה התירו את הריאון בזה
  האיש כבר לא ממש איתנו

 41. מעררה

  המאמר הזה של אלי הירש על מואיז בן הראש התפרסם בידיעות אחרונות שלושה ימים לפני הראיון עפ זך

  http://elihirsh.com/?p=2150

  "אז מה אם הוא מתבכיין? המשורר הישראלי המצליח ביותר, נתן זך, מתבכיין לא פחות ממנו, ולמרות שלא לכולנו נוח עם שפך הדמעות, קשה להתכחש לכך ששניהם משוררים מצויינים, שלצד לא מעט שירים בינוניים כותבים גם שירים חזקים שמצליחים להעניק לבוש קונקרטי לחוייה אוניברסלית המוכרת לכולנו היטב – לקינתו המרה של מי שאכלו לו ושתו לו את חלומותיו, ולא נותרה לו אלא בדידותו המתריסה להתנחם בה. ולבן הראש יש יתרון גדול על זך – הוא הרבה יותר חד והרבה פחות מניפולטיבי בביטוי גאוותו הפצועה."

 42. טיים אאוט

  אם מישהו ראה / תלה את השלטים ברחובות תל אביב עם הכיתוב
  "ברחובותינו מסתובב משורר גזען.. נתן בכלל לא זך.."

  בבקשה תנו אות חיים במייל
  almog.si@gmail.com

  תודה

 43. ירדנה אלון

  יש כאן שני דברים עיקריים אני סבורה
  השאלה הראשונה שאני לא השואלת היחידה שלה ,אלא היא נשאלת תמיד כשהדברים נוגעים באמנים ויוצרים והיא, האם יש לנתק את היוצר מהיצירה? כלומר האם הביוגראפיה האישית של היוצר או דעותיו יש להם נגיעה ליצירה עצמה? או שהיצירה עומדת בפני עצמה במנותק לאמן ,אין על כך תשובה חד משמעית,שכן לא תמיד היצירה מנותקת מהיוצר, ו קורה גם ההפך שלעיתים היא דווקא כן עומדת בפני עצמה, צריך בקשר לזך לבחון לעומק לפני שמשליכים אותו מחוץ לתכנית הלימודים, מפני שיוצרים עולמיים וקלאסיים לא פחות ואף יותר מזך לקו בדעות גזעניות ואנטישמיות,דוסטוייבסקי לא השתגע מאהבה על יהודים וכך גם טולסטוי,וכך גם שייקספיר,וצ`ארלס דיקנס,וכשיצא הספר האקלברי פין של מארק טוויין היו שטענו כלפי ספר זה ,והתייחסו אליו כאל יצירה גזענית. ולמרות שאנחנו יודעים שהיוצרים האלה לא השתגעו מאהבה על יהודים אנחנו קוראים אותם,מתענגים עליהם, והם גם נמצאים בתכנית הלימודים שלנו או לפחות נמצאו מפני שתכנית הלימודים בספרות משתנה חדשות לבקרים.
  זך הוא משורר וכותב בעל דעות גזעניות,טווס תרבות נפוח מחשיבות עצמית וזה לא בגלל זקנתו,או האלכוהליזם שלו,או הסניליות שלו, זה בגלל שהוא פשוט כזה,והוא לא היחיד רוב "אנשי הרוח" של השמאל הישראלי הם כאלה ואחר כך הם מתגוללים ומקוננים על זה שהמזרחים מצביעים ליכוד במקום להסתפח למחנה שלהם .מצפים מאיתנו שנקושש ונלקט את "הפנינים"התרבותיות "שלהם" כביכול,שנסכים להיות אסקופא נידרסת תחת "הרוחניות" שלהם,(ואחר כך מכנים עצמם "סוציאליסטים".רק רגע אני שואלת, סוציאליזם זה לא קודם כל ראייה שוויונית של האחר גם אם הוא שונה?
  אבל כבר טחנתי עד לאיפה את הדברים הללו ואני שמחה לראות שלאט לאט יש כאלה שחוזרים עליהם.
  לא הייתי טורחת להגיש עצומה להוצאתו של זך מתכנית הלימודים, הדבר רק יהפוך אותו לסוג של מרטיר תרבותי,מה שאני כן מציעה למזרחים, זה לעשות את מה שעשו אבותינו תמיד "לזכור ולשמור" ולעשות מעין "והגדת לבנך",כשהילדים שלנו לומדים את זך בבית הספר לומר להם מי הוא זך ,ולכתוב על כך כאשר הם כותבים עבודות בספרות על שיריו של זך,בסוף כל עבודה שהם מגישים בבית הספר לבקש מהם שיכתבו ……"יחד עם זאת אני רוצה לומר שזך הוא משורר בעל דיעות גזעניות"……..וכך גם סטודנטים לספרות עברית באקדמיה, בכל פעם שלומדים אותו באקדמיה וסטודנטים מתבקשים להגיש עבודות שבסוף כל עבודה יוסיפו …….."יחד עם זאת אני מסתייג מדיעותיו הגזעניות של זך,המופנות כלפי מזרחיים……."וככה לעשות לא רק לזך אלא לכל "טווסי התרבות" כי הרי לא יוציאו אותם מהקאנון התרבותי,זה לא מעשי, אבל שידעו שאנחנו יודעים,ושזה במודעות שלנו מעתה ואילך.ושכל מזרחי יהיה מודע גם לכוח שלו כצרכן תרבות,ויעשה את החשבון שלו,אם הוא מוכן לקנות יצירות של טווסי תרבות גזעניים.
  ואל תבינו אותי שלא כהלכה, אני לא קוראת כאן לחרם צרכני,אני מבקשת מהמזרחים וממי שרוצה למגר את הגזענות לא משנה מאיזה מוצא,לבחור את הבחירה האישית שלו,לא ברעש וצילצולים,לא בעצומות,ולא בהפגנות,אלא חשבון נפש והחלטה ובחירה אישית, בסוף הם יראו את זה דרך הכיס,ודרך האולמות הרייקים,

 44. גיל מועלם דורון

  י
  העצומה עצמה בעייתית מבחינות רבות, אולם שריפה של עותק אחד או שניים של ספריו בכיכר עשויים להנכיח לזך את הכתמים שדבקו בו מאותה תרבות גבוהה.

 45. סמדר לביא

  ליואב – אתה מעלה סוגייה חשובה.
  אנא ראה מאמרי ב"סדק" שיצא בראשית יולי 2010, מס` 5 (ע"מ 119-133), בנושא הפמיניזם המזרחי ושאלת פלסטין.חלק ניכר של המאמר מוקדש לבירור הסוגייה הזו.

 46. דוד אלויה

  התשובה לזך הינה בתרבות המערות שמרו והגנו על היהודים (למרות נסיונות הסילוף של הציונות)
  ואילו בתרבות המתקדמת טבחו ביהודים ראה היטלר ועוד רבים כמותו
  אולי זה בגלל אותה גזענות של היהדות המערבית שאותה מיצג זך