נזרקה לכלבים

יוסי דהאן

הסיפור של שירלי שרוד מדגים את הסכנות שבז'אנר מרכזי בתקשורת שהתפתח מאד בשנים האחרונות – עיתונות כטיהור אידיאולוגי וציד ראשים פוליטי. ז'אנר המבוסס על שיתוף פעולה בין קבוצות שוליים ימניות קיצוניות המזינות כלי תקשורת שהמודל העסקי שלהן הוא יצירת רייטינג באמצעות רדיפה פוליטית המתחזה לפטריוטיזם. דוגמה לז'אנר הזה אצלנו הוא שיתוף הפעולה בין תנועת הימין "אם תרצו"  ועיתון "מעריב", שבו תעמולת התנועה זוכה לכותרת "תחקיר עיתונאי".

שירלי שרוד פקידה במשרד החקלאות האמריקאי נשאה דברים בכנס של הNAAC-  (האגודה לקידומם של שחורים) שבו סיפרה כיצד התגברה לפני 24 שנים על האמונות הקדומות שלה. נאומה שהופיע באינטרנט פורסם לאחר עריכה מעוותת שנועדה להכפיש אותה ואת הארגון, בבלוג של בלוגר ימני בשם אנדרו ברייטברט. הציטוטים של ברייטברט זכו לפרסום סנסציוני על ידי רשת פוקס, המשמשת כזרוע התעמולה של הימין בארצות הברית, שפרסמה את הקטע הערוך והאשימה את שרווד ואת הארגון בגזענות. שרוד – הגירסה המלאה

בקליפ נראתה שרווד, שהייתה בזמנה אחראית על פיתוח חקלאי במדינת ג'ורג'יה, אומרת שהיא לא דאגה לכך שחקלאים לבנים יקבלו את מה שהם זקוקים לו. הכותרות זעקו "גזענית". אולם מצפייה בקטע הוידיאו השלם עולה ששרוד סיפרה על ההטיות שלה כמי שגדלה בדרום וכיצד היא התגברה עליהן, כיצד הגיעה להבנה שההבדל הוא לא בין לבנים לשחורים אלא בין אלה שיש להם לאלה שאין להם. שרוד אמרה שמי שמרוויח מהעוינות בין חקלאים לבנים לשחורים הם העשירים. שרווד סייעה לחקלאים הלבנים וזכתה מהם לשבחים.

התקשורת, שבחלקה הגדול מבוססת על ציטוטים ממקורות משניים, אי בדיקת המקורות הללו ורדיפת סנסציות, המשיכה להפיץ את דברי רשת פוקס וברייטברט. הפוליטיקאים המפוחדים במשרד החקלאות ובבית הלבן נכנסו לפאניקה וזרקו את שרוד לכלבים, הם דרשו ממנה להגיש את התפטרותה מיד, מבלי לתת לה הזדמנות להשמיע את דבריה. לאחר שהתברר שדבריה עוותו והוצאו מהקשרם התקשר הנשיא אובמה להתנצל בפני שרוד, שר החקלאות התנצל אף הוא והציע לה קידום. מה שמדהים זה שגם ה-NAACP הארגון השחור, מיהר להדיר את דבריה של שרוד "מבישים", לאחר מכן טענו בארגון שהם נפלו קרבן לדיווחי התקשורת.

פרשת שרווד מראה כיצד גם בארצות הברית וגם אצלנו, קבוצות גזעניות ולאומניות בשיתוף פעולה מלא עם כלי תקשורת מוטים, חסרי אמות מידה מקצועיות אלמנטריות וציניים, מהווים סכנה לכולנו, רוב אדיש הנתון למניפולציות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אירית

  לזכותם של האמריקאים נאמר שגם ההכפשה (הרדיפה כדבריך) וגם ההתנצלות נעשו בפומבי ובשקיפות. לעומת זה, ידעו מאד אצלנו הנוהל לרדוף בחשיכה, מאחורי הגב, להפיץ שמועות, לכתוב מזכרים פנימיים לאנ"ש, בהסתמך על מקורות דומים (ימין, קציני צהל, סוכני מוסד "משלנו" ועוד), בבחינת רכילות, ועוד. לכן, בארץ בדרך כלל הימין מצליח, כי אף אחד לא טורח לבדוק עם המוכפש. הסיפור שלך רק מוכיח את ההיפך ממה שהוא בא להוכיח, שכאשר מכפישים בפומבי, וזה באמת לא מוצדק, אז אפשר להתגונן בהצבעה על העובדות האמיתיות.

  אולי כדאי לשנות את הכותרת ולכתוב "מקרה שמוכיח שאפשר לברר ציבורית טענות והכפשות". מינסיוני האישי, בארץ החיסולים המשמעותיים נעשים ממש לא "במעריב" וממש לא על ידי "זו ארצנו" הפועלת בצורה גלויה.

 2. Diogenes

  There are few differences, though:

  CNN took upon itself to conduct a professional investigation and in no time exposed the trickery of Mr. Breitbart (A not-so-nice-Jewish-boy).

  The main media followed suit, and in less then 2 days the lady who was hastily terminated (while driving !) was asked to come back.

  The nation-wide feeling of indignation sparked by such overt injustice forced even the president Obama to call her and apologize.

  This could never happen in Israel !
  (Amarta, amarta.
  Ganavta, ganavta.)

 3. יונתן

  בין "בצלם" והקרן לישראל חדשה להארץ?

 4. נפתלי אור-נר

  מעבר להטייה הפוליטית הברורה של העיתונות לטובת הימין (ראה את הכיסוי הירוד להפגנות השבועיות בהשתתפות מאות מוחים בשיח-גארח) נראה כי כלי התקשורת מאמצים את גרסת הממסד ונוטים לראות את תפקידם כדובריו, וכאלו אשר "נותנים במה" להשקפותיו. תקשורת עצמאית, דעתנית וחוקרת, הייתה יכולה להביא מהפך של ממש בחברה בישראל

 5. יהושע רוזין

  א. תודה לאור-נר על תגובתו. ב.נראה שהימין גם פה וגם במקומות אחרים מנסה , לעתים בהצלחה לישם את אמרתו של גבלס תועמלנו של השטן ככל שתחזור על השקר יותר ,כן יאמינו לך יותר. אמרו לי ,,אבל אסור להשוות" אבל זו הרי אותה טקטיקה. זה שרובה הגדול של התקשרת מקבלת ומפיצה את הגרסאות של זרועות השלטון בלי לבדוק, תשאלו את גדעון לוי, איש צדיק בעתונאות . ויש עוד כמה אבל לא הרבה.ויש