• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

320 אלף דולר לשנה לגננת

יוסי דהאן
גננת אמריקאית. צילום: Paul-w

ב"ניו יורק טיימס" התפרסמה השבוע כתבה של בעל הטור דיויד ליאונהרט על מחקר חדש המעורר עניין רב. כותרת הכתבה: "הטיעון לטובת שכר של 320 אלף דולר למורות ומורים בגנים".

עד כמה השפיעו הגננות והילדים האחרים בגן על חייך? התשובה הסטנדרטית של כלכלנים הייתה שלגננת וחבריך לגן יש השפעה משמעותית רק לטווח הקצר ועם הזמן ההשפעה הזו הולכת ודועכת. בחטיבת הביניים ובתיכון ילדים שזכו לחינוך מוקדם מעולה משיגים במבחנים תוצאות מעט יותר טובות ובאופן לא משמעותי מאשר ילדים שלא קיבלו חינוך כזה. הבעיה עם המסקנה הזו היא שהמחקרים שבסיס ההשוואה של המחקרים הללו היה תוצאות מבחנים ולא בחינת משתנים רחבים יותר כגון בריאות הילדים או הכנסותיהם העתידיות.

מחקר חדש של שישה חוקרים מאוניברסיטאות הרורד וברקלי בחן 12,000 ילדים שנטלו חלק בניסוי חינוכי שהחל במדינת טנסי בתחילת שנות השמונים, ילדים אלו הם בני 30 כיום. מה שמעניין בניסוי בטנסי היה שהילדים הופנו לגנים באופן אקראי ובכל גן למדו ילדים מרקע כלכלי וחברתי מגוון כך שהציפייה הייתה שהתוצאות של הילדים יהיו דומות.

מסקנות המחקר היו שלילדים שהייתה חוויה לימודית משמעותית בגן היו סיכויים גדולים להגיע לקולג' מילדים בעלי אותו רקע שלא הייתה להם חוויה כזו, גם הכנסתם של אלה שהיו למה מורים טובים יותר בגן הייתה גבוהה יותר מילדים בעלי אותו רקע שהיו להם מורים פחות טובים ולמדו פחות בגן.

סיבות אפשריות לתוצאות הללו, כותב ליאונהרט,  הן שחינוך איכותי בגיל מוקדם מעניק כישורים לאורך כל החיים, הוא מעניק לילדים, משמעת, סבלנות, נימוסים והתמדה.

למחקר הזה יש רלבנטיות רבה בארצות הברית שחווה ימים כלכליים קשים, תקופה שבה יותר ויותר נשמעות טענות שהקשר בין השכלה ותעסוקה אינו חזק כפי שנוטים להניח, רביים מאלה שסיימו קולג' מתקשים למצוא תעסוקה. טענות אלו טוען ליאונהרט אינן עמדות במבחן המציאות המצביע על הקשר בין תעסוקה להשכלה.

בנטרול המשתנים השונים, החוקרים מצאו שההבדל בתוצאות בין קבוצות הילדים השונות נבע מההבדלים בין המורות והמורים בגנים השונים. המסקנה של החוקרים הייתה שבחישוב כללי גננת מעולה שווה כ 320 אלף דולר בשנה.  תוספת ההכנסה לאורך השנים של הילדים שלמדו אצלה. אחת המסקנות של ליאונהרט היא שיש ערך להתערבות מוקדמת בחינוך ולהשקעה במורים טובים ופיטורי מורים גרועים.

ג'ון קסידי, ב"ניו יורקר" מעלה מספר תהיות בנוגע למחקר הזה. הוראה טובה חשובה, כותב קסידי, אולם הדבר המרכזי הוא להעלות את הסטנדרטים בכל מערכת החינוך ולא הענקת הטבות לגנים מצטיינים. אני כבר יכול לראות, כותב קסידי, כיצד מנהלי גנים פרטיים בניו יורק מנפנפים במחקר על מנת להצדיק שכר לימוד של 30 אלף דולר לשנה בגן שלהם. קסידי גם מצביע על העובדה שאלה תוצאות ראשוניות של מחקר שעדיין לא עבר שיפוט אקדמי. עובדה זו חשובה כיוון שכלכלה היא דיסציפלינה שמסקנות מחקרים רבים בה שנויות במחלוקת. לקסידי יש השגות מתודולוגית מעניינות נוספות על מחקר.

כנראה שיעניין אותך גם: