נתן זך ושומרי הסף

האם יש להחרים את נתן זך ואת שיריו בתוכניות הלימוד בבת הספר בגלל אמירותיו הגזעניות?
אורלי נוי

אבירמה גולן במאמרה היום בעיתון "הארץ" מסתייגת מקריאתם של ארגונים ואנשי רוח מזרחים לשר החינוך להסיר את שיריו של נתן זך מתוכניות הלימודים בעקבות התבטאויותיו הגזעניות נגד המזרחים ותרבותם. אפשר להבין את גולן. קריאה זו יש בה כדי לעורר אי-נחת בכל אדם הדוגל בחופש הביטוי ומבכר את הדיון הציבורי על פני אינדוקטרינציה כוחנית של עמדה מסוימת אחת. ואולם בכדי להבין את הבחירה שעשו הארגונים המזרחים במקרה זה, צריך לעמוד על מידת יכולתנו לעורר דיון ציבורי מבלי להידרש לסנקציות וחרמות. למרבה הצער, אפשרות זו כמעט ואיננה קיימת בישראל כיום. אמנם ברוך קימרלינג הכריז כבר לפני כעשור על "קץ שלטון האחוס"לים", ואף גולן סבורה כי "האחרים" בחברה הישראלית הצליחו לדחוק את "חבורת הגברים הלבנה" הצידה, אך אלה ממשיכים להחזיק בפועל במושכות החברתיים, הכלכליים, התרבותיים והפוליטיים בישראל באופן כמעט בלעדי. במשך עשורים, אנחנו המזרחים חיים ברחובות הנושאים את שמותיהם של אישים שהפגינו גזענות בוטה – בדיבורים ובמעש – כנגד מורשתנו; צופים באישים בולטים כגון חיים חפר, יגאל תומרקין ונתן זך צועדים על השטיח האדום בדרך לקבלת עוד כיבוד ממלכתי על רקע התבטאויות חמורות נגד מזרחים; רואים את דמותנו הבבונית משתקפת בקופסה השחורה של מי שנחשב לגדול הסופרים הישראליים כיום; מגחכים במבוכה למראה דמותן של הליטל-מעתוקיות למיניהן בתוכניות המתיימרות להוות סאטירה, ומושתקים. אנחנו מושתקים, בין היתר, מפני ששומרי הסף של השיח הציבורי בישראל הם בדיוק אותם אנשים שיפתו את נתן זך ודומיו למלכודת הדבש הגזענית בכדי להרוויח עוד פיסת רייטינג יומי. תהיה זאת טעות קשה להניח, כפי שטוענת גולן, כי פרקטיקות ההשתקה הן נחלתו הבלעדית של הימין. רחוק מכך. מי שחוסם את דרכו של השיח המזרחי אל הפלטפורמות המרכזיות איננו הימין, אלא דווקא גורמים המזהים עצמם במובהק עם השמאל, לפחות זה המדיני. המחיקה הסיסטמטית ביותר של המזרחיות בישראל נעשתה בשנות מפא"י העליזות, כשישראל הראשונה חגגה את מוסריותה הסוציאליסטית בגאון. טעות נוספת תהיה להניח כי כל זה הוא נחלת העבר, וכי הדיכוי המזרחי תם ביחד עם ימי בכרותה של המדינה. די לעיין בנתונים מתוך הדוח שפרסמה קואליציית הארגונים המזרחיים לפני כשנה בנוגע לחלוקת משאבי התרבות בישראל, בכדי להבין את עומק מחיקת התרבות המזרחית גם היום. בעולם אידיאלי, פני הדברים היו בוודאי אחרת. בעולם קצת פחות אידיאלי, אפשר היה לקיים דיון ציבורי על עוולות ולהילחם בהם כך. במציאות הישראלית כיום, הדרך הזו חסומה בפנינו למעשה כמעט לחלוטין. באופן אירוני, הדבר היחיד שהצליח לעורר דיון כלשהו סביב התבטאויותיו של זך היה אותה קריאה שכנגדה מתקוממת אבירמה גולן. ובזה מתמצה, אולי, הסיפור כולו.

צילום: מוטי קיקיון
צילום: מוטי קיקיון

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתמר

  הופה הופה הופה, פה זה לא אירופה!

 2. ב.א

  זאת תמיד דילמה –
  גם וגנר הוא מוסיקאי טוב (לא יודעת , לא מבינה במוסיקה קלאסית), אבל הוא כרוך בזכרון של הניצולים עם הנאציזם

  האם אפשר להפריד בין האישיות והעמדות של היוצר לבין היצירות שלו ?
  יש המון דוגמאות: יש גם יוצרים מזרחיים שאני ממש לא מחבבת חלק מהאישיות שלהם ומסולם הערכים שלהם. אני יכולה לנקוב בדוגמאות, אבל אני מעדיפה שלא. ובכל זאת היצירות שלהם (מוסיקה, כתיבה וכו`) הן מופלאות בעיני, ולא הייתי רוצה שיורידו אותם ממדף הספרים/מוסיקה.

  בואו נעשה תרגיל מחשבתי –
  יוצר מזרחי מצוין חוטא בהתבטאות שוביניסטית כלפי נשים – נוריד אותו מהמדף או לא ?
  אם התשובה היא כן – יש ויכוח
  אם התשובה היא: …אבל…יש כל כך מעט מזרחיים על המדף…ובכלל צריך להבין את זה על רקע התרבות שלו…על רקע הדיכוי שלו…על רקע… – אז אין ויכוח יש התארגנות סקטוריאלית וכוחנית במובן הכי רע של המילה, ללא כל בסיס ערכי משותף עמדי

  ואגב – אני מבינה שזה חשוב בדיון הזה – אני אשה, לא אשכנזיה ושמאלנית במובן המדיני וגם הכלכלי

 3. עמית

  א. מפא"י מעולם לא הייתה שמאל. זו הייתה חבורת אנשים לאומית בעלת מספר קטן של מאפיינים סוציאליסטיים.
  ב. זך לא נקט בגזענות אלא הביע את דעתו לגבי תרבויות. הוא סבור כי התרבות האירופאית היא הטובה ואילו התרבות אותה מייצגים עולי ארצות האסלאם, היא תרבות רעה. זוהי דעה לא סימפטית אבל לגיטימית.
  ג. הכותרת – רוצים שוויון אמיתי, אז הפסיקו להתנהג כמו אנשים נחותים והתחילו לשאת את תרבותכם בגאווה אמיתית. גאווה שנובעת מתוככם ולא ממה שיגידו אחרים.

 4. מאור מלחי

  אני דווקא ראיתי בו תמיד כתם אישום חריף מאוד נגד האשכנזים. מישל סומו מתואר כאדם הרבה יותר חיוני וכנה מגדעון המתוסבך.

 5. איזי גורן

  איני מכיר את ההתבטאויות של נתן זך, חיים חפר ואחרים בגנות המזרחים..
  אם אכן המדובר הוא בדברי חלעז על האדם שהגיע לכן נאת מארצות ערב והביא עמו את תרבותה של אותה ארץ וחי לפ]ה, הרי שיש מקום להבעת עמדה שלילית על כמה וכמה מאפיינים של אותה תרבות, כשם ששאפר ונחוץ בהחלא, להציג את צדדיה השליליים של תרבות המערב.
  מן הדין לציין כי בשעתה פרחה בארצות האיסלאם תרבות מתקדמת מאוד שגם השפיעה על המערב, אלא שמאז "תור הזהב" שקעו ארצות האיסלם בחשכת הבערות התרבותית- כלכלית- חברתית ולעתים ניכרת נסיגה זו בהווי השורר בקהילות ה"מזרחיות".
  לא חונכתי להבין, להרגיש ולהתרשם ממוסיקה קלאסית, אך כשם שאני יוודע כי רומנים מפרי עטיהם של טולסטוי, דיקנס, מופסאן, עגנון ועמוס עוז, עולים ברמתם התרבותית על המותחנים הרלן קובן ורם אורן,כך גם עולה רמתה של המוסיקה הקלאסית שהחתומים עליה הם מוצרט ושוברט ובך והנדל על השירה המזרחית הכובשת כיום כל בימה
  מסחרית העונה לטעמו של ההמון.

 6. betlevi

  חלאס!
  נתן זך הוא גזען ונראה לי שאם מלמדים אותו חשוב להזכיר ולהוקיע את עמדותיו הגזעניות. כך גם עם חיים גורי וגם עם וגנר.
  חוץ מזה, האחוס"לים?! נכון שגם היום אם אתה בכלא ואתה לא ערבי או עולה חדש כנראה שאתה מזרחי. נכון שרוב העשירון העליון הוא אשכנזי.
  אבל ההגמוניה משתנה. אתה לא צריך להיות אשכנזי(תשובה) ולא חילוני(לבאייב) וברור שאתה לא סוציאליסט. כל מה שנשאר זה ליברל. הסיפור הוא ההון אותו סיפור מפעם. אמנם פעם זה לווה בצבע מסויים. אבל זה כבר פחות ופחות עניין של צבע. הסכנה הגדולה היא לא השירים(הבינוניים לעניות דעתי) אלא הספרים הרוחניים של שרי אריסון שנכנסים לתכנית הלימודים.
  עזבו אותי מהשד העדתי. לא שמתם לב שרוח בלהות מהלכת על פני אירופה?

 7. קורא ספרים

  לסופר מותר לעצב דמויות ואף סטיראוטיפיות. הדבר אינו הופך אותו אפריורי לגזען. מישל בקופסה שחורה מייצג הרבה מאוד אייכיות אנושיות.
  הנטייה של אחדים מכותבי העוקץ לקטלג את עמוס עוז כגזען איננה רצינית והאסמכתות קלושות. זה שהסופר אשכנזי, תכול עיניים, חבר קיבוף שנים הרבה והאורקל של תנועת העבודה – כל אלה עדיין אינם סיבה לסמן אותו כגזען. בקיצור, הכותבים נופלים למלכודת שהם מזהירים מפניה.

 8. ירון

  נדמה שכל ה"ויכוח" הזה הוא של אשכנזים. לא נראה לי שאת משה פרץ, קובי פרץ, עמיר פרץ ושיראל זה בכלל מעניין. מבחינתם שנתן זך ייקבר עם הרגליים למעלה.

  העיקר שצביקה פיק זה מוזיקה אשכנזית טהורה ואיכותית.

 9. נתן.

  יש הבדלי תרבויות בין אנשים עמים עדות ומדינות שונות.
  לא כל התרבויות זהות ולא חייבים לאהוב את כולן.
  זכותו של זך לחשוב שהתרבות המערבית היא גבוהה יותר מהתרבות המיזרחית ואין כאן שום קשר לגיזענות.

 10. אשכנזי

  אם מפא"י הייתה מורכבת מאנשים שכותבים בעוקץ או מהקשת המיזרחית אף אשכנזי לא היה קיים בתיאוריה אפילו. ומפא"י היא אם כל חטא היא המפיצה של החושך הגזעני מאז ומעולם.

  מילא שכאן היו מוכיחים אהבת אדם באשר הוא,לא אזדקק להביא לכאן כמה כתבי פלסטר גזענים שכתבו אנשים מיזרחיים גאים נגד אשכנזים או ערבים, איש לא דרש להחרים אותם, יש לא מעט מיזרחים שיכולים ללמד את זך כמה פרקים אפלים במיוחד בגזענות.

  החרמה של משורר ושל אמנות כשלעצמה מעידה על בעיה עם חופש ביטוי, אם ההצעה של הקשת היא להביא לכאן או להתחיל מסורת של חרמות וביטול שירה גדולה בגלל שאיש בדימדומי חייו פלט דברי בלע גזעניים אולי כדאי שכאנשים ראויים תתחילו במלאכה בביתכם, תעשו סדר בין אנשים בעלי עמדה אצלכם ובעלי דיעות חשוכות וגזעניות משלכם, אחר כך תטיפו מוסר לכולם.

  צר לי שאני נזקק לשפה מהסוג הבוטה, אבל קצנו ומאסנו בצביעות הזו.

 11. איציק ניסני

  שלושה דברים צריך אדם לומר בתוך ביתו
  ערב שבת עם חשיכה:
  "עשרתן? ערבתן?
  הדליקו את הנר!"
  ספק חשיכה
  ספק אינה חשיכה

  אמר רבי אלעזר אמר רבי חנינא:
  "תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם".

  ספק חשיכה
  ספק אינה חשיכה

  אלו מילים שכתב אהוד בנאי משורר זמר ובן אדם
  העבירו אותם אחד לאחד לנתן זה חבל כי הוא כבר לא זך עבורי
  שיר חדש
  (2008)

 12. ג. אביבי

  מחלק מהתגובות ניתן לראות שתומכי נתן זך הגזען נוקטים בשיטה הנפוצה אצל גזעני ישראל – הם מתקרבנים ומאשימים את הקורבן בגזענות כלפיהם. אחד מהם אף טען שזך יכול ללמוד מהמזרחים איך להתגזען, אני חושב שהניאו-נאצים באירופה יכולים ללמוד משומרי הסף של הגזענות כאן איך לשפוך את הרעל שלהם ולהראות מיסכנים בעיני דומיהם.

 13. מרדכי

  לא לשכוח שמפאי היתה ממזרח אירופה,יש הבדל גדול מתרבות מערב אירופה,במודע(אפשר לראות זאת בישבות הממשלה בשנות ה50)הם חשבו שלא כולם צריכים להיות במעמד אחד,אלא אדונים ומשרתים,מדינה שיש בה מעמדות לא טובה לכל האזרחים,כולל למעמדות הגבוהים,נכון עשו מנהיגי ספרד אחרי מותו של הרודן פרנקו,קידמו את החינוך,ועשו הכל לביטול המעמדות,אחת הסיבות לנפילת אנגליה היא המעמדות שם,הסיכוי שבן של פועל יהפוך למהנדס נמוך מאוד

 14. י.ט זקי

  כשהתחלתי לקרוא מבלי לדעת מי כתב אמרתי לעצמי "אלו מלים…"
  ואז אני רואה שאורלי נוי אחראית לזה. כל הכבוד. ממש אהבתי את ההתנסחות המדוייקת ולא מתפשרת מתחנחנת.

  אלו שמגינים על זך לא מבינים. הם רחמנים ופתאום שולפים את קלף חופש הביטוי והדמוקרטיה. סליחה? על איזה חופש דיבור ודמוקרטיה מדובר כאן?
  מדובר ב"נפיל תרבות" שהילדים המזרחים אנוסים ללמוד כמו את ביאליק ועמוס עוז. זו כפיה תרבותית. זו דיקטטורה!
  ניראה אתכם שילדיכם יחוייבו ללמוד על פשעי הציונות ועל הפנתרים השחורים במקביל לזך ציונות ואחרים. אז כשהמצב יהיה כזה תדברו על חופש הביטוי.
  כרגע המצב שזך מייצג את הכפייה האחוסלית על יתר הציבור.
  כל שנה פרס מטעם המדינה. שישמור על הפה שלו וייכבד את המזרחים.

  ג. אביבי צודק. התקרבנות שומרי הסף דומה להתקרבות הניאו נאצים מפני היהודים ששלטו בכל מקום בחברה. זה היה פשעם היחיד.
  אצל האשכנזים מדובר בקיומם של המזרחים כבני האדם שויי זכויות וחופשיים במדינתם /בעולם. זה מפריע להם.

 15. חנה קים

  אבא שלי מתגורר בחודשים האחרונים בדיור מוגן בחיפה. מקום יפה, נוח. כמעט בכל יום מגיע מרצה או מוזיקאים, יש מופע או הצגה. לפני כחודשיים הגיע מרצה מאוניברסיטת חיפה שאבי שכח את שמו. נושא ההרצאה היה המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. היה מעניין? – שאלתי את אבא שלי. מאוד, הוא אמר, ידעת שביאליק ממש שנא את עדות המזרח? זה לא ייאמן איזה גזען הוא היה.
  מתברר שהמרצה הקדיש חלק גדול בהרצאה לא רק לשירתו של ביאליק, אלא גם לאישיותו ולדעותיו. והביא ציטוטים מדבריו נגד המזרחים. עם סיום ההרצאה, לאחר שאבי התיישב בלובי הבניין יחד עם חבריו, רגע לפני משחק הקלפים המסורתי, כולם דיברו אך ורק על כך. על דעותיו של המשורר הלאומי נגד המזרחים.
  וכך צריך להיות היחס לנתן זך. כבוד יצירתו במקומה מונח (ובעיקר, יש לציין, יצירתו המוקדמת), אבל הוא קנה ביושר את ההרצאות שאנחנו כנראה נשמע בבתי האבות הוא בדיור המוגן שבו נחיה: דעותיו הגזעניות יגנבו את ההצגה מיצירתו.

 16. "שומר סף"

  ואולי כל האשכנזים.

  נו טוב, למה לא מה שנותר הוא שאיזה חמום מוח יעשה את החשבון ומה שמגיע לניאו נאצים האלה הרי אתם הופכים לבמה להסתה פרועה

  , תקראו מה אתם כותבים, כמה השנאה הגזענית שלכם עברה את סף הטעם הרע, לאיפה עוד תגיעו?