קיצור מלחמות הטייקונים

יוסי דהאן

אני לא יודע כמה מכם עוקבים אחר מלחמות הטיטאנים התקשורתיים המתנהלות בשבועות האחרונות, מלחמות שהמפסידים העיקריים בה הם לא טייקון זה או אחר, שיש חשש שרווחיו העתידיים יצטמצמו במספר מיליוני שקלים, אלא אנחנו כאזרחים והצרכנים. מלחמות המכרסמות במה שנותר כאן ממה שנהוג לכנות דמוקרטיה. להלן תיאור קצר ומעודכן של עלילת התקוטטויות האוליגרכים.

ארנון (או בלשון הברנז'ה, נוני, מוזס) הבעלים של "ידיעות אחרונות" ומבעלי רשת הכבלים HOT, שהפסיד על פי סקר TGI האחרון שפורסם השבוע את הבכורה בשוק העיתונות ל"ישראל היום", החליט להסיר את ערוץ הצעירים ביפ שבבעלות זכיינית ערוץ 2 קשת מרשת הכבלים HOT. במקביל החליטה קשת שהיא תמשוך את תכניה מרשת ה-VOD של HOT, בין היתר את  "ארץ נהדרת" ו"כוכב נולד". בעתיד כנראה לא ייהנו צופי HOT גם מהתכנית "האח הגדול" שמפיקה קשת.

בעליה של קשת הם מוזי ורטהיים (51%), שניסה בעבר למנוע פרסום תחקיר בתכנית "עובדה" על חברת ישראייר ששבעלותו של נוחי דנקנר. בעלים נוספים של קשת הם יצחק תשובה, אלכס גלעדי, משפחת למלבאום, ויליאם נגל. מה שכנראה הצית המלחמה בין קשת לבין "ידיעות אחרונות" הוא שיתוף הפעולה שבין קשת ל"ישראל היום". "ישראל היום" הוא חינמון בבעלותו של המיליארדר שלדון אדלסון, המשמש כשופרו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מוזס גם מודאג ההתחרות של אתר האינטרנט של קשת, מאקו, ב-ynet, האתר של "ידיעות אחרונות", כמו מהעובדה שקשת הפכה להיות תאגיד מפיק תוכן המאיים על מעמדם של שחקנים מרכזיים בשוק התקשורת הישראלי כ"ידיעות אחרונות".

במסגרת המלחמה של "ידיעות אחרונות" (שבבעלות מוזס ומשפחתו 62% ואליעזר פישמן 38% – אגב פישמן הוא גם בעליו של העיתון "גלובס") ב"ישראל היום", מנהל "ידיעות אחרונות" שעד לא לפני זמן רב הוגדר כמונופול על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים, קמפיין שלטי חוצות תחת הכותרת "החופש לקרוא – רק עיתונות חופשית היא עיתונות אמינה" (מירון רפפורט, ניר בכר ומרדכי גילת, למדו מה משמעת "עיתונות חופשית" על פי מוזס כשניסו לעבוד כעיתונאים ומצאו את עצמם מחוץ לבניין).

"ידיעות אחרונות" בסיוע "מעריב", מנסה גם בזמן האחרון לגייס חברי כנסת להעביר הצעות חוק שמטרתם לפגוע באדלסון, בטענה שהוא אינו גר כאן ומחלק עיתונים בחינם. ל"מעריב", שהפך מאז כניסתו של יואב צור לתפקיד העורך הראשי לצהובון לאומני,  נכנס שותף חדש – זכי רכיב (44%) – שאחת מהצהרותיו המרכזיות עם כניסתו לשותפות היתה שיהפוך את "מעריב" לזירה נוחה לבעלי עסקים. מה היה "מעריב" עד היום, שופר מעמד הפועלים?

פטריק דרהי, איש עסקים צרפתי, המחזיק 44.8% מבעלתו HOT, אינו מעורב אישית בקרבות שמנהל שותפו נוני מוזס, לדעת אמיר טייג מ"דה מרקר" שחלק מהמידע כאן לקוח מתיאורו, לדרהי, שהוא גם הבעלים של חברת "מירס", שאותה הוא מעוניין להפוך למפעיל בשוק סלולרי, יש תכנית למזג את "מירס" ו-HOT, ועל ידי כך ליצור תאגיד המחבר בין רשת הובלה סלולרית לחברת תוכן, לשם כך הוא זקוק להסכמתו של נוני מוזס, ולכן הוא נמנע מלריב איתו עתה.

ומה באשר לרגולטור, מועצת הכבלים והלוויון, שאמורה להחליט האם צופי HOT לא מקופחים בכך שערוץ אחד מוסר ומוחלף בערוץ אחר? מועצת הכבלים והלוויון היא רגולטור קש שהטייקונים מתעלמים ממנו. צופי ערוצי הספורט בישאל עדים לכך, מזה שנים שהם קרבנות תרגיל עוקץ ישן של ערוצי ספורט המרוקנים תכנים מערוצים קיימים על מנת להקים ערוצים חדשים בתשלום נוסף אליו מועברים התכנים הישנים. כך לאחרונה הורד ערוץ הספורט המצוין ESPN על ידי בעלי HOT ובמקומו הוכנס לחבילה ערוץ אזוטרי של אליפויות באולינג Eurosport 2. מה שמאפשר את ההשחתה הזו היא העובדה, השכיחה מאד בארצנו, שראשי הגופים הרגולטוריים, נוחתים יום לאחר שהם עוזבים את משרתם הציבורית בכורסה נוחה שהכינו עבורם הטייקונים. קחו לדוגמה את המקרה של עורך הדין יורם מוקדי, יושב ראש מועצת הכבלים והלווין לשעבר, שזמן קצר מאד לאחר עזיבתו את התפקיד נחת בכורסת סמנכ"ל רגולציה, אסטרטגיה וקשרי ממשל בחברת  HOT. אכן, מי מתאים  יותר ממנו לדאוג לקשרי הממשל של HOT?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.