תעלולי החונטה בתקשורת

אפשר ללמוד מהחונטה הצבאית-ביטחונית שלנו לא מעט טריקים מלוכלכים בהפעלת תקשורת הששה להתמסר להם, הטרגדיה היא שאת החשבון נשלם אנחנו במלחמה הבאה, מלחמה עליה ידווח רוני דניאל מגבעה שעליה הורה לו לעמוד אבי בניהו, ואיילה חסון, אמנון אברמוביץ' וארי שביט יסבירו לנו מהאולפן מדוע היא הכרחית וצודקת
יוסי דהאן

בחודש יולי נפגש יו"ר מועצת קדימה, חיים רמון עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת. 19 ימים לאחר מכן, הצהיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו כי גורמים בשמאל מחבלים במשא ומתן עם הפלסטינים. יומיים לאחר הצהרתו, התקבלה שיחת טלפון אנונימית ב"קול ישראל" שבה טען מקור אנונימי שישב כ"חמישים סנטימטרים מהשניים" כי שמע את "רמון משכנע את עריקאת לא לפתוח במו"מ עם ישראל". נהגתי במכונית כשהקשבתי לראיון הבלעדי שהעניק המקור האנונימי לאיילה חסון. בתמורה לבלעדיות כנראה, העניקה חסון למקור בעל הקול המעוות במה משוחררת מכל נורמות עיתונאיות מקצועיות לספר את סיפורו. השאלה הנוקבת ביותר שנשאל המקור האנונימי על ידי המראיינת הייתה "איך הרגשת כששמעת את השיחה?".

בתכנית "יומן" של הערוץ הראשון בסוף אותו שבוע, החניף עיתונאי החצר ופובליציסט העל של "הארץ" ארי שביט לאיילה על תחקיר "רמון-קלון" והשווה אותו לתחקירה הקודם "בראון-חברון", כשהוא משלים את דברי החנופה בתוכחת מעשהו הבוגדני של יושב ראש מועצת קדימה, בלשכת נתניהו לא מעזים לחלום על יחצ"ן ראוי יותר. מיד לאחר הראיון החלו לעלות תמיהות בנוגע לסיפורו של המקור האנונימי וחוסר הסבירות בדבריו. מיקי רוזנטל, הפועל כפי שעיתונאי אמור לפעול, העלה אתמול בתכנית "השבוע" בערוץ 10, בעזרת הפרשנים באולפן – עופר שלח ומיה בנגל ותוך הסתמכות על בכירי שב"כ לשעבר, תמיהות ביחס לסיפורו של האזרח התמים, ש"במקרה" הקשיב לשיחת רמון-עריקאת. תמיהות אודות בקיאותו המקצועית היוצאת מן הכלל בטרמינולוגיה המקצועית של המשא ומתן, הציטוט המדויק מדברי השניים והשליטה בערבית ואנגלית, ההשערה היותר סבירה העולה מהניתוח הזה שהמקור האנונימי, אותו ראיינה חסון באמפתיה רבה כל כך, לא היה אלא שליח מטעם לשכת ראש הממשלה שהשיג את תוכן השיחה מהקלטה סמויה של השב"כ וה"סקופ" שסיפק נועד לעשות דה לגיטימציה ולחסל יריב פוליטי.

חיסול יריבים, זו גם המטרה שעולה מ"סקופ" נוסף שחשפו אתמול רוני דניאל, דובר הצללים של צה"ל, ופרשננו המאתרג אמנון אברמוביץ', בערוץ 2 ב"אולפן שישי". באולפן הוצג מסמך הנושא לוגו של משרד הייעוץ של אייל ארד, "ארד תקשורת", ובו לכאורה הצעה לקמפיין למען מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, תוך "בניית תדמית שלילית" לאלוף בני גנץ המתחרה נגדו על התפקיד, ולרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי. במסמך שפורסם מופיע, בין היתר, הפרט האתני פוליטי הפיקנטי המעניין הבא, הצגת גבי אשכנזי כ"דוד לוי הנעלב", מה שמראה שלא משנה כמה מאמצים תשקיע מלברוח ממזרחיותך, אויביך תמיד ידאגו שהסטיגמה תשיג אותך בזמן המתאים.

היום ב Y-net מגיעים למסקנה שונה מזו שהגיעו אליה הסקופיסטים של ערוץ 2, באתר נכתב ש"מידע שהצטבר בידי ynet מחזק את הספקות לגבי אמינותו של המסמך שהוצג בערוץ 2, ובו קמפיין למינוי יואב גלנט לרמטכ"ל ולהכפשת אשכנזי וגנץ. כן עולה החשש שגורמים בכירים ביותר בצבא פעלו להפיצו כדי לפגוע בגלנט". נכנסתי לאתר התכנית וצפיתי בדברי דניאל-אמברמוביץ', לא פרייארים פרשנינו, הסקופ שלהם הוא המסמך אותו הם מייחסים למשרד הייעוץ "ארד תקשורת", ורובו המכריע של הדיון מתנהל על סמך ההנחה שהמסמך אותנטי, אולם על מנת להשאיר לעצמם פתח מילוט, הם מעירים בקצרה שישנה אפשרות שהמסמך אינו אותנטי. וכך במקום לעשות עבודה עיתונאית ולברר את השאלה הפשוטה האם המסמך אותנטי או מזויף? דואגים הכתב והפרשן לכסות היטב את ישבנם משני צידיו.

אפשר ללמוד מהחונטה הצבאית-ביטחונית שלנו לא מעט טריקים מלוכלכים בהפעלת תקשורת הששה להתמסר להם, הטרגדיה היא שאת החשבון נשלם אנחנו במלחמה הבאה, מלחמה עליה ידווח רוני דניאל מגבעה שעליה הורה לו לעמוד אבי בניהו, ואיילה חסון, אמנון אברמוביץ' וארי שביט יסבירו לנו מהאולפן מדוע היא הכרחית וצודקת.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.