לפרק את המיתוס על "פונדמנטליזם של השוק"

יוסי דהאן

Dean Baker , מייסד המרכז לחקר מדיניות כלכלית ואחד הכלכלנים שחזה והזהיר מקיומה של בועת נדל"ן בארצות הברית, כותב מאמר מעניין באחד הגליונות האחרונים של כתב העת Dissent שעורכים מייקל וולצר ומייקל קזין. בייקר יוצא נגד אותם כותבים ופעילים פרוגרסיביים המוחים נגד השתלטות "הפנדמנטליזם של השוק" על הכלכלה והחברה. טענתם של אותם פרוגרסיביים היא שהשמרנים מעוניינים לפרק את המדינה ולהפקיר את הכלכלה והחברה לכוחות השוק. בייקר סבור שהם טועים, לטענתו הימין הכלכלי מעוניין במעורבות המדינה בכלכלה באותה מידה שבה מעוניינים בה בשמאל. ההבדל ביניהם הוא שהימין מעוניין במעורבות המדינה בחלוקת משאבים שתקצה אותם לעשירונים העליונים.

ההבדל הנוסף הוא שהימין פיקח מספיק על מנת להסתיר את העובדה שחלוקה כזו לעשירים היא בעצם תוצאה של מעורבות ממשלתית. הם הצליחו ליצור את הרושם המוטעה שהפניית משאבים לעשירונים העליונים היא תוצאה טבעית של פעולתו של השוק. השמאל מסייע לימין בפעולת ההסחה וההסתרה שלו בכך שהוא מכנה אותם "פונדמנטליסטים של שוק". הבעיה, כותב בייקר, היא שמה שנתפס כפעולה טבעית של השוק תמיד נתפס באור חיובי יותר מאשר התערבות של בירוקרטים מטעם השלטון, בעיקר בתרבות הפוליטית של ארצות הברית ואפשר גם להוסיף ישראל.

הדוגמה האחרונה הברורה להתערבות המדינה לחלוקת משאבים לטובת המעמד העליון היא חילוץ המערכת הפיננסית על ידי ממשלת ארצות הברית. כאשר גולדמן סאקס, סיטיגרופ, מורגן סטנלי ובתי השקעות אחרים היו במשבר שהם גרמו לו, הם לא צעקו שהם מעוניינים שהשלטון יניח אותם לנפשם, הם התחננו בפני הממשל שילווה להם כסף בריבית נמוכה מריבית השוק ושיעניק  ערובות לנכסיהם. גם בתעשיות אחרות מעורבות השלטון יוצרת רווחים עצומים למספר מועט של תאגידים, למשל בתעשיית התרופות, שבה השלטון מעניק זכויות קניין רוחני לחברות התרופות המאפשרות להן למכור תרופות ברווחים של אלפי אחוזים, אם התרופות היו נמכרות כתרופות גנריות בשוק תחרותית המחיר של תרופות כאלו היה 4-5 דולרים. מערכת שמעניקה זכויות קניין לתרופות ודאי לא ניתן לטעון לגביה שהיא ביטוי של השוק החופשי. את אותו סיפור אפשר לספר על זכויות יוצרים. ההכנסות השנתיות של מיקרוסופט הן 60 ביליון דולר, ביל גייטס לא יכול היה להגיע להכנסות כאלו ללא חקיקה מדינתית המגנה על זכויות היוצרים של התוכנות שלו.

הרעיון, כותב בייקר, ש"השוק החופשי" מאפשר לחלק מהאנשים להפוך לעשירים מופלגים ולגרום לאחרים להיות עניים הוא שטויות. חלוקת ההכנסות היא תוצאה של פעולתו של השלטון, של מדיניויות המעדיפות חלק מהאנשים ופועלות נגד אנשים אחרים. אסור לפרוגרסיביים להסתכל על המערכות הכלכליות הקיימות כשוק חופשי הפועל את פעולתו ורק לאחר מכן לפעול על מנת לקדם מיסוי שיתקן את אי השוויון. מה שצריך לעשות זה לתקן את הכללים הקיימים, המחלקים את המשאבים לטובת המעמד העליון. להיות פקחים ויצירתיים כמו הימין לשם יצירת כללים היוצרים תוצאות חברתיות וכלכליות שוויוניות יותר.
כללים שאינם מאפשרים לראשי תאגידים ציבוריים לשדוד את הקופה הציבורית, כללים המאפשרים סחר חופשי של שירותי בריאות, שלטענת בייקר, יורידו באופן דרסטי את ההוצאות העצומות של ארצות הברית לבריאות. כללים המעדיפים תעסוקה והגנה על זכויות עובדים על פני אינטרסים של מעסיקים. בקיצור קיימות אפשרויות רבות לכונן כללים צודקים יותר, הכללים הכלכליים הקיימים אינם כללים טבעיים והם אינם בגדר מצוות אל. אג'נדה פרוגרסיבית צריכה להמנע מלהתמקד במדיניות של מיסוי המעבירה כסף מקבוצות מסוימות לקבוצות אחרות, מה שצריך לעשות זה לשנות את הכללים המובילים לתוצאות בלתי צודקות, ודבר חשוב נוסף אנחנו צריכים לקבור את המושג "פונדמנטליסטים של שוק".

Dean Baker, מייסד המרכז לחקר מדיניות כלכלית ואחד הכלכלנים שחזה והזהיר מקיומה של בועת נדל"ן בארצות הברית, כותב מאמר מעניין באחד הגליונות האחרונים של כתב העת Dissent שעורכים מייקל וולצר ומייקל קזין. בייקר יוצא נגד אותם כותבים ופעילים פרוגרסיביים המוחים נגד השתלטות "הפנדמנטליזם של השוק" על הכלכלה והחברה. טענתם של אותם פרוגרסיביים היא שהשמרנים מעוניינים לפרק את המדינה ולהפקיר את הכלכלה והחברה לכוחות השוק. בייקר סבור שהם טועים, לטענתו הימין הכלכלי מעוניין במעורבות המדינה בכלכלה באותה מידה שבה מעוניינים בה בשמאל. ההבדל ביניהם הוא שהימין מעוניין במעורבות המדינה בחלוקת משאבים שתקצה אותם לעשירונים העליונים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.