עשירים מלאכתם נעשית בידי אחרים

איציק ספורטא

בימים האחרונים נחשפנו למסע תעמולה הנוגע לוויכוח הציבורי בנושא המס על הגז. אם עד עכשיו חשבנו שהעלאת המס היא הדרך לחלוקה צודקת של משאבים ציבוריים ושמירת המצב הקיים היא פגיעה חמורה ביכולתה של המדינה לספק שירותים חברתיים ברמה סבירה, נתבדנו. כולנו בעצם כלי משחק בידי גופים אשר מטרתם היא חיסול מדינת ישראל, ואנחנו התמימים לא מבינים את זה. כי העלאת המס אינה עניין חברתי אלא לאומי, מדיני ובטחוני. ובמדינת ישראל הסטת הדיון למקום הזה מבטיחה שלא יהיה דיון אמיתי בנושא. אילו ברוני הגז היו מביאים בפני הציבור טיעונים שכאלה הם היו הופכים ללעג ושנינה. אבל כידוע מלאכתם של עשירים נעשית בידי אחרים.

כאשר בפעם הראשונה קראתי בנושא חשבתי שהטיעון הזה כל כך חסר שחר שאין צורך להתייחס אליו. שכחתי שאני חי במקום שחוסר שחר אתמול הופך לדיון ציבורי היום, בעיקר אם יש עיתונאים או אפילו עיתון שבו כמה, שמוחזקים כבכירים, שמו להם למטרה להילחם בשדים של הפוסט-ציונות. לא רק זאת כל אלה מצאו את השד המרכזי: "הקרן החדשה לישראל". כל פעם שהם רואים את שם הארגון הזה הם בטוחים שיש פה קונספירציה שנועדה ולהפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה.

כך הלוגיקה עובדת, יש נושא ולא משנה מהו ומתעורר ויכוח שיש בו דעות לכאן ולכאן. בנושא הגז, למשל, יש ועדה ממשלתית שדנה בנושא ונוטה כנראה להעלות את שיעורי המס, יש ארגונים חברתיים שבטוחים, בצדק, שיש להעלות משמעותית את המס, ויש ברוני גז ששוכרים כל מה שזז כדי לשמר את המצב הקיים. כל אלה טוענים את טיעוניהם ומציגים אותם בפני הציבור. לאחר מכן יש מי שבודק האם הקרן החדשה תומכת באחת הדעות או בנושאי אותן דעות, כאשר נמצא שחלק מהארגונים החברתיים שהם בעד העלאת המס נתמכים על ידי הקרן. דרך אגב, זו לא בעיה גדולה למצוא ארגון חברתי שנתמך על ידי הקרן, כיון שזו הקרן המרכזית בישראל שתומכת בארגונים חברתיים. ברגע שמוצאים ארגון כזה ישר נוקטים בעמדה ההפוכה לשלו, למה? כיון שהקרן החדשה תומכת בו. נו, אז מה? מה, אני לא יודע שהקרן היא פוסט ציונית? האמת אני לא יודע, ואני לא יודע כי זה אינו נכון.

המשמעות על פי ההגדרה המופרכת הזו של הקרן היא שכל מעשה שבו היא תומכת, ישירות או באמצעות תקצוב, הוא חלק מהתוכנית הגדולה לחיסולה של מדינת ישראל, במצב שכזה לא משנה מהו הנושא הנדון. תגידו שאני מגזים אז הנה שאלה ותשובה של יו"ר אותו ארגון: שאלה: "הקרן החדשה מממנת המון דברים, מפעילות פוליטית שמאלנית-קיצונית ועד סיוע לעולים חדשים, פעילות לקידום דיור ציבורי ולמען ניקוי מפרץ חיפה. הכל נועד לפגוע בקיום המדינה? תשובה: כן. לא בדקתי כל פרט, אבל בגדול, כל דבר שהם עושים נועד לקידום האג'נדה שלהם".

כדי שהשיטה לא תזכה ללעג מצרפים אליה טיעונים מקובלים כמו ניגוד עניינים, למשל ראש הוועדה הממשלתית נשוי למישהי שמכהנת בוועדה הבינלאומית של הקרן החדשה. מציינים גם שמרכז המחקר של הכנסת פרסמה דו"ח הקובע "חד-משמעית" שהעלאת התמלוגים תגרום לחוסר יציבות והרחקת משקיעים זרים. כשמתבוננים בדו"ח מתברר שזה אינו כל כך חד-משמעי, אם בכלל, ויש גם בו ציון של היתרונות והחסרונות של העלאת המס, כמו גם הצגת השיעור הנמוך של המס לעומת מדינות אחרות. וכדי להעצים את המשמעות מפרסמים פוסטר שהכותרת שלו בערבית, כי ידוע למפרסמים שבמדינת ישראל משהו שכתוב בערבית אינו יכול שלא לאיים.

כפעיל בנושא המס על הגז וכתומך נלהב בהעלאתו לשמונים אחוז אין לי בעיה עם מתנגדים לדעתי, ואני מוכן להתעמת איתם בכל עת. רק שכאן, לא בפעם הראשונה, אנו נחשפים לשיטה שבה לא הנושא משנה אלא תפישה אפריורית של יחידים וארגונים הפעילים במרחב הציבורי כעוכרי ישראל ומכאן נובע הכל; עם אלה אין טעם ואין סיבה להתווכח בנושא נתון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.