חברת האנטי חדשות של ערוץ 2

יוסי דהאן

אלון עידן בביקורת מדויקת על עודד בן עמי, מזכיר מדוע חברת החדשות של ערוץ 2 דומה יותר לארגון תעמולה או חברת יחסי ציבור מאשר למערכת חדשות בעלת סטנדרטים עיתונאיים מקצועיים. כפי שמעיר עידן, עודד בן עמי ששימש כדובר צה"ל לפני הפיכתו למגיש חדשות בערוץ, לא זנח את תפקידו הוא ממשיך לבצע את מלאכת דוברות הצבא בבמה אחרת. אני תוהה, האם למשל רשת CBS, או כל רשת חדשות אחרת במדינה דמוקרטית, הייתה מגייסת את דובר הפנטגון/הצבא לשעבר להגיש את מהדורת החדשות שלה? הדוגמה היחידה שאני יכול לחשוב עליה זו רשת FOX הלאומנית-רפובליקנית שהעניקה לקולונל אוליבר נורת' מפרשת אירן-גייט תכנית. אבל הקשר בין רשת פוקס לעיתונות דומה לקשר שבין סוחרי אברים לרפואה.

אבל עודד בן עמי הוא שחקן משנה בלהקת חברת החדשות, בהשוואה לכתב הצבאי של הערוץ, רוני דניאל, בן עמי הוא אנרכיסט נגד הגדר. דניאל, דר' סטרניג'לב של התקשורת, המסקר את מלחמות ישראל מזה שנות דור, עוד לא פגש במלחמה או מבצע צבאי שלא התנהל באיפוק רב מידי לטעמו. את ההקשר הפוליטי האסטרטגי להתרחשויות שעליהן מדווח דניאל, אחראי לספק בערוץ העמית הבכיר במרכז שלם, המרכז האידיאולוגי של הימין, אהוד יערי. שמאז מותו של ערפאת נגזל ממנו המפתח המרכזי להבנת המתרחש במזרח התיכון. לצידו יושב האורקל של הערוץ, מחדד חידודים ואקרובט הלשון נופל על לשון, אמנון אברמוביץ'. איש שלוקח לך דקה או שניים להבין על מה לכל הרוחות הוא מדבר ודקה נוספת לפתור את החידה מי האתרוג שאותו הוא מנסה לעטוף. את תמונת העולם הכלכלי משרטט נחמיה שטרסלר, דינוזאור פונדמנטליסט ימני קיצוני, שאיש לא בישר לו עדיין על דבר התרחשות המשבר הפיננסי העולמי, שאם רק היה אפשר הוא היה מפריט גם את האוויר שאנו נושמים. באופן כללי בענייני כלכלה וחברה הערוץ של העם הוא הערוץ של בעלי ההון. וביום שישי, בספינת הדגל של חברת החדשות, הפרזנטור של בנק הפועלים, הקונצנזוס של המדינה, עורך ומגיש את המהדורה המרכזית.

הליהוק הזה של מערכת החדשות של הערוץ אינו מקרי, קיימות סיבות תרבותית, חברתיות פוליטיות וכלכליות מדוע חברת החדשות של הערוץ נראית ופועלת באופן מנוגד כל כך לערכים עיתונאיים ודמוקרטיים בסיסיים, החשש מסטייה מהקונצנזוס, המרדף אחר הרייטינג, המסחור, ההשפעה של בעלי הון, וסיבות מורכבות נוספות שעליהן עמד, בין היתר, נועם יורן בספרו "ערוץ 2 – הממלכתיות החדשה". הבריאות הנפשית והדמוקרטית מחייבת את הרחקת השלט מהערוץ הזה, קיימות אלטרנטיבות דמוקרטיות ראויות לצפייה כמו חדשות הירקון שבעים והטלוויזיה החברתית.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.