ברוני הגז - כאן ושם

איציק ספורטא


מידי יום אנו קוראים על עוד פרופסור שנפל שדוד לרגלי ברוני הגז, לפני כמה ימים זה היה פרופסור בנבנישתי מתל לאביב והיום פרופסור דותן מירושלים, יחד איתם יש רשימה מרשימה, למראית עין, של כלכלנים ומשפטנים אחרים שהפכו למשרתיהם של אותם אדונים. בעבור חוות הדעת שלהם הם גם קיבלו סכומי כסף לא מבוטלים שכמובן לא הם ולא אחרים מפרסמים כי אין בזה עניין לציבור. באותה עת לא שמענו יותר מידי פרופסורים וכלכלנים שמתבטאים בעד הטלת מס הגון והוגן על חברות הגז, כדי לתקן את הרושם העגום של פרופסורים ומומחים בישראל כדאי לקרוא מה אומר בנושא כלכלן אמריקאי.


כך שטיגליץ מאפיין את תעשיית האנרגיה: "בארה"ב נהנו החברות במשך שנים מהטבות מס, משום שההתנהלות הסטנדרטית של חברות הנפט, המחזיקות בהון רב, היא להשיג אחיזה במשאבים בחינם". "זה תחום שמתאפיין בשחיתות רבה מאוד. בעבר הצליחו החברות להשיג את ההטבות המעוותות האלה – אף שכמעט כל הכלכלנים חושבים שזאת שערורייה ושצריך למסות את מכירת המשאבים, משום שהם חייבים לגלם את הערך המלא עבור הציבור".


כמובן שהוא גם מתייחס למעורבות של נציגי ממשל בלחץ על ישראל בנושא: "זוהי דוגמה למה שאני מכנה התנהלות מושחתת. פעילות שבה מנצלים קמפיין תרומות לצורך גיוס פקידי ממשל שינסו להתערב לטובת החברות. מדינות קטנות במיוחד נוטות להיכנע במצבים כאלה. אני מאוד מתנגד לכך. זה לא תפקידה של ממשלה". באיזה מילים הוא משתמש "שחיתות", "הטבות מעוותות" מה הוא לא מבין שאנו חווים לבעלי ההון המסכנים את ממונם הוד ויקר.


כאשר המראיין השמיע את הטענה הכל כך מקובלת במקומותינו: "חברות הגז טוענות כי מדובר בשינוי כללי המשחק באמצע המשחק, ומאשימות את הממשלה ברטרואקטיביות ובאי-הגינות".

ענה שטיגליץ: "זה טיעון אבסורדי. זה כאילו שתנצל את כוחך הפוליטי כדי לגנוב כסף – ואז תאמר למדינה שהיא אינה יכול לעשות דבר בעניין. כל ממשלה משנה את שיעורי המס שלה בהתאם לנסיבות. הרי אם השקעת בהון האנושי שלך ומימנת לעצמך את הלימודים, אתה לא יכול לבוא לממשלה ולהגיד שמשום שכבר מימנת את לימודיך היא אינה רשאית להעלות את שיעור מס הכנסה מ-20% ל-25%. אם המדינה לא תיכננה מכרז טוב, עם חוזה התקשרות טוב – אז היא נאלצת לגשר על כך באמצעות מדיניות המס. אם היא העניקה את משאבי הטבע שלה כך – היא צריכה למסותם כדי להחזיר את הערך ההוגן לחברה". על מה הוא מדבר "טיעון אבסורדי" הרי מיטב המוחות בארץ מחזיקים בו וממשיכים להעליב את הציבור בכך שהם מעלים אותו בכל ראיון. הוא לא יודע שהכנסות בעלי ההון הם הם הערך "ההוגן לחברה", איפה הוא חי הטיפוס הזה?

בהמשך הוא דן בדרך הטובה ביותר למסות משאבי טבע ובסכנה של השתלטות בעלי הון על הפוליטיקה. דברים ברורים מאלה אי אפשר להגיד וחשוב לקרוא את הראיון במלואו. פה עדיין מרבית האקדמאים כותבי חוות הדעת הם שליחים של אותם בעלי הון. יש בודדים כמו פרופסור מדינה מהאוניברסיטה העברית שכתב חוות דעת, על פי בקשת ועדת ששינסקי ובחינם, ובה טען שאין מניעה להעלאת המס.

לטעמי, לא היה צריך בכלל מאבק בנושא כי הדברים ברורים כשמש, אבל מה לעשות שכסף ומומחים בשכר יכולים גם להפוך את הברור מאליו למטושטש, מעורפל ולא ברור כדי להטעות את הציבור ולצחוק כל הדרך לבנק.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.