הסקופ של גלובס

יוסי דהאן

אני פותח את אתר "גלובס" ובכותרת הראשית המרעישה בעמוד הבית, שאליה צמוד מלבן אדום המכריז "לפני כולם", שמטרתו להביא לידיעת הקוראים שמדובר בסקופעיתונאי בלעדי של האתר, כתוב – דני גילרמן: "העלאת התמלוגים הרסנית לתדמית ישראל; זה ייתפס כהטלת קנס וענישה נגד נובל אנרג'י".


הקורא התמים של הכותרת הזו עשוי לחשוב שמדובר בחוות דעת של אדם חסר פניות, דיפלומט מקצועי שבתפקידו האחרון, כפי שמצוין בכותרת המשנה, שירת כשגריר ישראל באו"ם. דני גילרמן שהגיש נייר עמדה בן שלשה עמודים מיוזמתו לועדת ששינסקי  – הוועדה הדנה בשאלת האם להעלות את התמלוגים שמשלמות חברתו הגז הטבעי למדינה – מזהיר מהקטסטרופה המדינית, המשפטית והכלכלית שעלולה להתרחש אם חלילה תמליץ הוועדה על העלאת התמלוגים.


על מנת לעמוד על ערכה של חוות הדעת של המומחה חסר הפניות הזה מספיק להציץ בויקיפדיה שם כתוב: "גילרמן כיהן כמנכ"ל של מספר חברות ישראליות בתחומי הכימיה, המזון, החקלאות והטכנולוגיה. החל משנת 1985 שימש כיושב-ראש איגוד לשכות המסחר הישראלי. הוא היה חבר דירקטוריון הבנק הבינלאומי הראשון בישראל ודירקטור בבנק לאומי ובבנק ישראל, כמו גם במספר חברות ישראליות אחרות".


לאו"ם הגיע גילרמן לאחר שידידו הטוב והוותיק שמעון פרס, הידוע כמיטיב גדול של קרוביו בעלי ההון, מינה אותו לתפקיד. ב"גלובס" גם מדגישים את יתרונה המוסרי של חוות דעתו לעומת חוות הדעת האחרות בציון העובדה, ש"את נייר העמדה, מכתב בן שלושה עמודים, הגיש גילרמן ביוזמתו ובאופן עצמאי לוועדה, ולכן – בניגוד למשפטנים וכלכלנים שגויסו למאבק על ידי שותפויות הגז והנפט – לא קיבל על כך תשלום" ורק בסוף הידיעה מובא המשפט המוצנע הבא: "עם זאת, ראוי לציין כי גילרמן משמש יועץ של שותפויות הגז בנושאים אחרים, ומקבל על כך שכר".


אם כן את הסקופ הסנסציוני "לפני כולם" של "גלובס" אפשר לנסח מחדש כך: "איש עסקים ויועץ בשכר של חברות הגז כתב חוות דעת הממליצה שלא להעלות את התמלוגים ללקוחותיו". הנה רעיון לסקופ נוסף עבור העיתון שהחליט להתגייס לטובת חברות הגז, למה שלא תראיינו את יצחק תשובה "לפני כולם", ותשאלו אותו מה צריכה להיות לדעתו המלצתה של הוועדה, אני בטוח שהסקופ הזה יהיה עוד יותר סנסציוני מזה של גילרמן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.