על פילוסופיה פוליטית והשמאל

יוסי דהאן

בעבר נהגנו להפנות לקישורים בתחומים שונים שנראו לנו מעניינים, בלי שום טעם נראה לעין בשלב מסוים הנוהג הזה פסק. אז הנה כמה קישורים מעניינים בתחום הפילוסופיה הפוליטית שנתקלתי בהם לאחרונה.

 • באתר New Left Project פורסם לאחרונה ראיון ארוך ומעניין בן שני חלקים עם סטיוארט וויט Stuart White, פילוסוף פוליטי מאוניברסיטת אוקספורד, על הקשר בין פילוסופיה פוליטית והשמאל. הראיון עוסק בשאלות מעניינות אודות מושגים מרכזיים כשוויון וחירות ומשמעותם בהקשר החברתי והכלכלי. כמו התפיסה השמאלית של מושגים כגון סמכות, או הקשר בין תפיסה מסוימת של שוויון ( Luck egalitarianism – בקיצור, התפיסה שלא ניתן להצדיק אי שוויון כאשר אי השוויון הזה נובע מנסיבות שלאנשים אין שליטה עליהן, ואם קיים אי שוויון כזה עלינו לתקנו) לבין מדיניות חברתית כגון תכנית ויסקונסין. דיון על מושג החירות וכיצד הגנה רחבה על זכות (חירות) הקניין משמעותה פגיעה בחירויותיהם של אנשים רבים וכיצד השמאל יכול לעשות שימוש במושג החירות להצדיק מדיניויות של שוויון וחלוקה מחדש. או דיון בתפיסה הרפובליקנית של חירות – חירות כהיעדר שליטה של אדם אחד באנשים אחרים, וההשלכה של התפיסה הזו על יחסיה של המדינה ואזרחיה, והיחסים בין אזרחים בינם לבין עצמם, למשל יחסי עבודה, כיצד אלה צריכים לבטא חירות כהיעדר שליטה של מעבידים בעובדים, או כיצד אנחנו צריכים לארגן את המוסדות הכלכליים שלנו על מנת לבטא תפיסה של חירות כהיעדר שליטה של קבוצה קטנה ברוב (כך למשל כאן ההתנגדות לריכוזיות כלכלית לא תנבע אך ורק מהגברת תחרותיות אלא מהערך העמוק יותר של חירות, כלומר שליטה של מספר מצומצם של אנשים בכלכלה מעניק להם שליטה בתחומים אחרים של חיינו ומגביל את חירויותנו). במרכזו של הדיון בחלק השני עומד הרעיון של הכנסה בסיסית בלתי מותנית לכל, Basic unconditional income, והצדקותיו השונות. כתבנו על רעיון זה בעבר באתר אולם מעניין לקרוא את וויט בנושא הזה. ולבסוף וויט מבהיר כיצד הדיונים הפילוסופיים הללו מאד רלבנטיים למציאות הפוליטית ולשמאל.  בתכנית הרדיו המעניינת Philosophy Talk המשודרת כבר מספר שנים ושהפנינו אליה בעבר, ראיון מעניין עם ג'ושוע כהן, פילוסוף פוליטי מאוניברסיטת סטנפורד על משנתו של הפילוסוף הפוליטי החשוב ביותר במאה העשרים – ג'ון רולס.
 • רונלד דבורקין הוא אחד הפילוסופים הפוליטיים ופילוסוף של המשפט הבולטים ביותר החי כיום, קישור להרצאה מעניינת שלו על הנושא "האם קיימת אפשרות לחוסר הסכמה במשפט ובמוסר?" דבורקין עונה בהרצאה לשני אתגרים, האתגר הראשון הוא אתגרם של הספקנים (הכוללים סובייקטיביסטים, פוסט מודרניסטיים ואחרים) הטוענים שחוסר הסכמה במוסר ובמשפט דומה לחוסר הסכמה של אנשים אודות טעמים או העדפות שונות שלא ניתן ליישב ביניהם. האתגר השני הוא שחוסר הסכמה מבטא למעשה חוסר הסכמה על תכנם של מושגים מרכזיים שונים והיישום שלהם בתחומים הללו, דבורקין מציע תשובה לשני האתגרים הללו.
 • ופרויקט פילוסופי חדש ומעניין של Philosophy TV שהחל בימים אלה: שני פילוסופים דנים במשך שעה מעל המסך בשאלות פילוסופיות שונות. הצמד הראשון, תמר גנדלר ואריק שוויצגבל, דנים בשאלה כיצד צריך להסביר את הפער בין האמונות הגלויות של אנשים לבין תפיסותיהם המובלעות. למשל כאשר בודקים אנשים הטוענים שאין להם שום דעות קדומות כלפי קבוצות שונות, מוצאים שהם מפגינים יחס עדיף ללבנים לעומת שחורים, כיצד מיישבים את הפער הזה? ובמה באמת מאמינים האנשים האלו. בעתיד מתוכננים דיאלוגים נוספים בין פילוסופים נוספים על נושאים אחרים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רונית

  זה שהם ניגשים לנושא כל כך איכשהו מובן וברור מאליו, ומנסחים אותו שוב כתמיהה וכקושיה פילוסופית – זה ממש מלמד! וגם מעניין המפגש ביניהם.

 2. wow

  זה הזמן לומר לעוקץ תודה: על תקשורת אלטרנטיבית, על במה פתוחה, על הבעת עמדה. תודה גם על הקישורים הנפלאים הללו!!

 3. לב-רון

  התנסחויות כאלו על עוולות, מעלות את מפלס האושר