שלושה (שיר)

יאיר יצחק וקנין

שלושתנו ישבנו במכונית

נוסעת…

יוסף הנגר יאיר המשורר

וזאהי הרקדן החביב

שלושה דורות היינו…

שלושה דתות ואמונה "באחד"

כל אחד וסגנון חייו

המשותף בינינו.. אהבת השם.

פתאום בוקע קולו של פריד

אל-אטרש

"שנות חיי ללא צעירות

וחיי ללא אביב"…

המכונית נעצרה כאילו

קרתה תאונה

המלים נפלו על ראשינו ופרצנו

שלושתנו בבכי מר… והתחבקנו..

ומן המכונית יצאנו ודאינו

יחד השמיימה. מאחורי השחקים

אמר המלאך מיכאל "מי אמר

שאין אהבה על י אדמות בין בני

האדם…"

השיר מתוך הספר "שירה ברבע טון והקאסידה האנדלוסית" ( 2010), עותקים אפשר להשיג ב-tederg@gmail.com

יאיר יצחק וקנין נולד ב-1945 במרוקו בעיר הנמל קינטרה לחופי האוקיאנוס האטלנטי. בגיל שלוש התייתם מאביו. למד בבית ספר בעל אוריינטציה צרפתית והיה בנעוריו פעיל ציוני במחתרת. עלה לישראל בשנת 1962. בסוף שנות השבעים גילה אותו אמיר גלבוע ז"ל  שערך ופרסם את ספרו הראשון "מה המשל הזה" בהוצאת מסדה 1980. הספר זכה בפרס ראש הממשלה לשירה ויצחק וקנין הוכתר על ידי דן עומר ז"ל כמשורר השנה של "העולם הזה". ספרו השני "אינני יכול לחגוג את האביב" פורסם בהוצאת פרוזה בעריכת יוסי קריים ז"ל. מאז המשיך לפרסם ספרי שירה ובכתבי עת.

בשנת 1997 חזר לביקור במרוקו בעקבותיו כתב את הספר ביקור במולדת שתורגם לערבית ע"י ג'מילה עכווי ונאג'י טאהר. הספר פורסם בערבית בלבד וזכה להד חיובי  בעיתונות הערבית בישראל. המקור העברי הושמד על ידי המשורר כחלק מהאמירה האמנותית. שירים נוספים שלו תורגמו לערבית בין השאר על ידי נעים עריידי.
מאמצע שנות השבעים ובמשך למעלה מעשרים שנה, ניהל וביים את תיאטרון הנוער בנצרת עילית, תוך דגש על תהליך עבודה ייחודי של כתיבה יוצרת. הוא נשוי ואב לשלושה בנים ובת. סבא לחמישה נכדים ומתגורר קרוב לארבעים שנה בנצרת עילית שבגליל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.