הסודות מאחורי קידוחי הגז

חשוב להפריך את הטיעונים המופצים ולזכור שיש חוות דעת – שאינן קנויות – עם מסקנות הפוכות לחלוטין
אמנון פורטוגלי
צילום: Traveel aficionado

בשבועות האחרונים היינו עדים למתקפת תעמולה של אנשי תאגידי הגז כנגד כל שינוי בחוקי המס החלים עליהם. תעמולה זו מתבססת על חצאי אמת ונתונים כוזבים ומטרתה ברורה: לפגוע ולהשפיע על פעילות ועדת ששינסקי ולהשפיע על דעת הקהל, חברי הכנסת, והשרים כדי למנוע, למזער או לדחות כל תשלום נוסף, הן מביטול הטבות מס, והן מהגדלת מס או תמלוגים שיושתו על תאגידי הגז. חשוב להפריך את הטיעונים וחוות הדעת המופצים, ולזכור שיש חוות דעת – שאינן קנויות – עם מסקנות הפוכות לחלוטין. נציין מספר נקודות בסיסיות:

תעשיית חיפושי הגז הינה אחת הבטוחות בישראל. סיכויי ההצלחה של קידוחי גז ונפט עומדים כיום על 30%-50% וגבוהים מסיכויי ההצלחה של יזמי עסקים קטנים ובינוניים, ושל יזמים בתחום ההיי-טק. רק 30% מהעסקים החדשים מחזיקים מעמד במשך חמש שנים לפחות, ושיעור ההצלחה של חברות ההי-טק הישראליות בשנים 1991-2000 עמד על 15.1%. במאי 2008, כחצי שנה לפני הקידוח בשדה תמר, העריכה נובל אנרג'י את גודל מאגר הגז ב-109 מיליארד מ"ק (שווי של כ-20 מיליארד דולר) ואת ההסתברות למציאת גז טבעי ב-35%. בתנאים אלה בהחלט היה כדאי לקדוח את שדה תמר בתקציב שנאמד אז ב-123 מיליון דולר.

היקפי ההשקעות השנתיים בחיפושי נפט וגז נאמדים בעשור האחרון בכ-100 עד 150 מיליון דולר לשנה, ומתגמדים לעומת ההשקעות השנתיות בעסקים קטנים ובינוניים חדשים הנאמדות ביותר מ- 1.5 מיליארד דולר, ולעומת השקעות ביזמות היי-טק הנעות בתחום של 1-2 מיליארד דולר בשנה. המשקיע הבודד משקיע אלפי דולרים בשנה בחיפושי נפט וגז לעומת כ-30,000 דולר ויותר שמשקיע יזם של עסק קטן ובינוני. לא רק שהשקעה בכסף ובזמן של היזמים הפרטיים גבוהה יותר, יש לה משמעות רבה יותר ביחס לשווי נכסיהם, שכן במקרה של כשלון יזמים אלו נידונים לעתים קרובות לעבדות פיננסית עד להחזר חובם.

תעשיית חיפושי הגז הינה מהרווחיות בישראל. מניתוח המאזנים של השותפות המוגבלת 'דלק קידוחים' המחזיקה ב-25.5% בפרויקט 'ים תטיס', הפועל ומוכר גז מאז שנת 2004, עולים הנתונים הבאים:

  • המכירות מאז תחילת ההפקה והמכירות ועד סוף 2009 הסתכמו בכ- 1.5 מיליארד דולר. כמות הגז שנמכרה, 14.4 BCM, הינה כ-40% מיכולת ההפקה במאגר הגז של הפרויקט, והמכירות משקפות מחירי חדירה שהיו נמוכים משמעותית מהמחיר הנוכחי.
  • התמלוגים למדינה הסתכמו בכ-160 מיליון דולר, התמלוגים לצדדים קשורים בכ- 110 מיליון דולר, הרווחים לתאגידי הגז ביותר מ- 800 מיליון דולר, ובנוסף כ-250 מיליון דולר פחת והפחתות.
  • המכירות הצפויות בשנים הבאות נאמדות ביותר מ- 3 מיליארד דולר והרווחים ביותר מ- 1.5 מיליארד דולר ומשקפים בין השאר, עליה במחירי המכירה.
  • ההשקעות בסיכון בפרויקט 'ים תטיס' בשלב החיפוש עד גילוי הגז, הסתכמו בכ-160 מיליון דולר. סך הרווחים והפחת מהפרויקט בשש השנים האחרונות, כ-1.1 מיליארד דולר, משקפים החזר של פי 7 על ההשקעה בסיכון בפרויקט, עוד לפני הרווחים הצפויים בשנים הקרובות, לעומת החזר השקעה של פי 5-3 בפרויקטים מוצלחים בהיי-טק בשנים האחרונות.
  • סך ההשקעות בחיפושי הגז, בהקמת מערך ההפקה, ההולכה הימית ובתחנת קבלה קבועה של  הגז הסתכמו בכ- 560 מיליון דולר (נכון לסוף שנת 2004). כמעט כל ההשקעה כוסתה כבר במארס 2005  ע"י גיוס הון בהנפקה למשקיעים מוסדיים בארה"ב של איגרות חוב ללא זכות חזרה.
  • כל ההשקעה בסיכון בפרויקט ים תטיס הוחזרה כבר בתחילת 2005. יתרה מזאת כל ההשקעות בפרויקט כבר הוחזרו דרך ההלוואה והפחת בלבד, עוד לפני רווחי העתק שכבר התקבלו והצפויים בשנים הקרובות.

הפעילות של נובל בארץ הינה הרווחית ביותר מבין כל הפעילויות של נובל בעולם. הוצאות ההפקה בישראל נמוכות לעומת כל המקומות בהם נובל פועלת בעולם. בנוסף, למרות ששיעור הרווח התפעולי (הכנסות פחות הוצאות תפעול) בישראל הוא מהגבוהים בעולם, שיעור הרווח לצורכי מס הוא מהנמוכים בעולם עקב הטבות מס ייחודיות.

הכותב הוא חבר בפורום פעולה אזרחית

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.