למי מותר לשוב ולאן? שישי בשייח ג'ראח

יוסי דהאן


בעוד כתבינו ופרשנינו, הרציניים שבהם, אוחזים עט בין אצבעותיהם כאילו סיימו הרגע לפתור משוואה עם תשעה נעלמים, מפריחים מגוון ספקולציות על סירובו של נתניהו להקפאת הבנייה בשטחים, הקפאה שכפי שדיווח דרור אטקס מעולם לא התרחשה, ובעוד מכונת הספינים של נתניהו מייצרת מידי יום מצגי שווא של משא ומתן, בפועל בירושלים מתבצעת מדיניות חילופי האוכלוסין עליה הכריז בנאום נוסח אחמדינג'אד, העבריין המועד המשרת כיום גם כשר החוץ של מדינת ישראל. מדיניות חילופי אוכלוסין שזוכה ללגיטימציה של בית הדין הגבוה לצדק.


בעתיד לכשיתועדו העוול והאיוולת של הכיבוש, פסקי הדין של שופטי בית המשפט העליון יהוו מקור חשוב להבנת הצדקתם.


ביום שישי האחרון הצטרפתי לכמה עשרות מפגינים בשייח ג'ראח, מארגני המחאה בחרו לצעוד השבוע מסביב למתחם אום-הארון, מתחם הצמוד לכביש מספר 1. המתחם, כפי שמסבירים מארגני "סולידריות שייח ג'ראח",  מהווה יעד אטרקטיבי במיוחד עבור המתנחלים שכן הוא מחבר בין מערב העיר למובלעות ההתנחלות בצפון מזרח העיר  הפלסטיני.


השבוע, כמו בפעמים קודמות העניק בית המשפט העליון לגיטימציה חוקית לפינוין של עשרים משפחות החיות במתחם מזה עשרות שנים. בית המשפט קיבל את טענות הבעלות של ארווין מוסקוביץ', איל קזינו ממיאמי, ויהודים נוספים, שהבעלות על הקרקעות במתחם היא יהודית. בבסיס שלל הפלפולים המשפטיים של פסיקת בית המשפט העליון עומד עקרון מרכזי:  כל יהודי יכול לזכות בקרקעות שהיו שייכות לאבות אבותיו לפני דורות, בעוד למי שהוא ערבי אין סיכוי כזה. אם מבטלים את ההפליה הברורה שבבסיס העיקרון, הרי שהעיקרון הזה צריך להדיר שינה מעיניו של כל ציוני. כיוון שאם אדם יכול לזכות בזכות קניינית של קרקעות ונכסים שהיו בבעלות משפחתו לפני דורות, ואם מבטלים את ההפליה הבוטה והשרירותית שבבסיס הכלל שבית המשפט פועל על פיו, כל ערבי שביכולתו להציג ראיות שקרקעות ונכסים, שנמצאים עתה בבעלות יהודית, היו בבעלותו, למשל ביפו או רמלה לפני 1948, יהיה זכאי לקרקעות ונכסים אלו. כלומר, מיישום אוניברסאלי ונייטרלי של הכלל, תכונות שהן ממהותו של כל חוק במדינה דמוקרטית,  ליהודים יש הרבה יותר מה להפסיד.


התהלוכה מגיעה לכביש מספר 1, מהבניינים ממול מגיעים במהירות מספר תושבים חרדים, הם עומדים מול המפגינים מקללים, קוראים קריאות גזעניות ומבצעים תנועות מגונות. חלקים גדלים והולכים מקהילת יראי השמיים הללו, הפכו בשנים האחרונות ללאומנים חשוכים, גזענים בוטים ועובדי אלילים. התהלוכה מתפזרת ואנשי הקבוצה החרדית חוזרים במחלצות השבת שלהם לשכונתם, הם ממהרים לבית הכנסת לתפילת ליל שבת.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.