• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אוסלו: פרויקט של הפקרת האדם הפשוט

לעולם עוד לא נוביל מדיניות שתפקיר אזרחים פשוטים לתוצאות הדיכוי
יריב מוהר

התרסקות הסכמי אוסלו היא הנקודה הארכימדית של התרסקות השמאל בישראל. ולכן חשוב לנתח כיצד מדיניות גרועה מייצרת היסטוריה מדממת שמהווה כשלעצמה קמפיין הסברה אנטי-שמאלני מבריק, והכל בניצוח ממשלות שמאל. חשוב להבין גם כיצד ההיגיון שהפעיל את קברניטי אוסלו הציג אותם (בצדק) כמי שממיטים אסון על האזור ומפקירים את האדם הפשוט לנפשו (בין שהוא ישראלי או פלסטיני).

הסכמי אוסלו לוו מתחילתם בסגר חסר תקדים על השטחים (וכדי להוסיף שמן למדורה זה קרה אחרי הטבח של ברוך גולדשטיין במתפללים מוסלמים); הם לוו בגידול ניכר בהתנחלויות ובהמשך והתגברות מדיניות המחסומים הפנימיים; הם לוו בתקופות ארוכות של סטגנציה מבחינת המצב בשטחים או בפריחה כלכלית של העשירים והמושחתים מקרב הפלסטינים. בעוד שהנקודה האחרונה היא פחות באחריותה של ישראל (אם כי מדיניות חכמה יכלה למתן את תופעת הצמיחה הממוקדת בקזינו ביריחו), שאר הנקודות הם בפירוש הגברה של הדיכוי של הפלסטינים הנתונים במשטר אפלייה צבאי בלתי אנושי זה שנים. בהקשר הנפיץ הזה, הכוח האוטונומי הכמעט יחיד שניתן לפלסטינים הוא הזכות להתחמש.

כל אדם בר-דעת מבין כי בעולם בו הנורמה היא שלמדינה יש צבא ומשטרה אין מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית ללא המרכיבים הללו. אבל בשלב כה מוקדם של התהליך, כשהדיכוי רק הולך וגובר, הכנסה של כלי משחית לצד הגברת הדיכוי היא בגדר מדיניות טמטומית, לא שמאלנית. היא לא רק מטומטמת, מובלע בתוכה היגיון המזכיר במשהו היגיון של משילות קולוניאליסטית – המשטר הכבוש והמוחלש יקבל מעט "אוטונומיה חימושית" ויטפל בריאקציונרים ובקיצוניים. בינתיים ימשיך המסחר בינינו בתנאים של כמעט שעבוד כלכלי, מעמדת נחיתות מבנית ברורה של הפלסטינים, ובא שלום על עשירי ישראל ופלסטין. אני לא חובב תיאוריות קונספירציה. אני לא חושב שממשל רבין ופרס תיכנן "לבלף", כלומר להמשיך במתכונת של אוטונומיה מסורסת לצד דיכוי כלכלי לנצח וכך לא לאפשר לפלסטינים מדינה אמיתית. סביר יותר שהיה נוצר מצב זמני שלא ברור מתי הוא משתנה ומצב זה של שיעבוד כלכלי היה מושרש כל כך עד שהוא היה ממשיך, ולו בגירסה מרוככת, גם בין שתי מדינות עצמאיות (לא רק משום הבדלי הכוח הכלכלי בין המדינות, אלא בשל יחסי תלות מושרשים שקשה להתגבר עליהם).

אם זה מה שניתן להגיד על הממשלים של רבין ופרס שערו מה המצב ביחס לממשלת ברק או גרוע מכך לגבי נתניהו הראשון. אם כן גם ללא תיאוריות קונספירציה ניתן להבין כיצד היגיון של דיכוי מרוכך וכלכלי ניהל את מתווי אוסלו ופוסט-אוסלו השונים והגביר את הנפיצות בקרב אוכלוסיה אזרחית שהממשל שלה חומש בנשק חם. במקביל לאיוולת זו, קברניטי אוסלו הזניחו במובהק את אחת מנקודות התורפה הגדולות ביותר בתהליכי שלום בסכסוכים מתמשכים – הנטייה של קיצוניים בשני הצדדים למוטט את תהליך הפיוס והפשרה בדם והרס. כיצד נערכו לכך? לא גדר זמנית או מכשול הפרדה זמני בתוואי נורמלי והוגן (השקעה גדולה עם מחיר פוליטי נלווה, אבל "כסף קטן" ביחס לאסון שבא עלינו); לא חיזוק כוח השיטור בקו התפר כמשימה לאומית ראשונה במעלה; לא פעילות נגד מתנחלים קיצונים כגולדשטיין, עמיר ושאר ירקות רקובים; לא התעוררות בקנה מידה לאומי להגן על האנשים בעורף כשהחלו הפיגועים; לא דיונים אסטרטגיים קדחתניים ומעמיקים על מניעת הדינמיקה הזו מעבר לשימוש באמצעים צבאיים מיידיים. במקום זאת קיבלנו דיכוי לצד אזלת יד להגן על האנשים הקטנים בשני הצדדים. אכן שלום בין עשירים ובעלי שררה.

חשוב להתעכב על האבחנה של מי שילם את המחיר: קודם כל הפלסטינים. לאחר מכן אנשי הפריפריה החברתית-תרבותית בישראל שהיו הקורבנות העיקריים של "מלחמת האוטובוסים" – כלומר אותה מערכת טרור מזוויעה שקטלה ופצעה וצילקה ישראלים רבים כל כך והביאה בתורה לתגובה קשה עוד יותר כלפי הפלסטינים. כמות הסבל שהובילה מדיניות הדיכוי המתנשא והכלכלי לאדם הפשוט בארץ ישראל/פלסטין היא בלתי נתפשת. והאחראים טרם לקחו אחריות כמו שצריך; טרם הופקו הלקחים הברורים. טרם נאמר בקול רם וצלול: לעולם לא עוד! לעולם לא נוביל מדיניות שתפקיר אזרחים פשוטים, גם אם מעמדם הכלכלי נמוך, לתוצאות הדיכוי, ההזנחה, ההתנשאות, האטימות, הרשלנות והחמדנות של בעלי הכוח והשררה בשני הצדדים.

כנראה שיעניין אותך גם: