מופע האימה בוועדת הכלכלה

ועדת הכלכלה הפכה לישיבה של חברות הגז ותומכיהן – לרבות יצחק תשובה. אפילו ש"ס שכחה שהיא אמורה לדאוג לעניים
איציק ספורטא

לפני שעה בערך חזרתי מישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא תמלוגי הגז. חשבתי שאהיה בכנסת ובעצם מצאתי את עצמי במעין ישיבה של חברות הגז ותומכיהן. כן, היו כמה חברי כנסת שהתבטאו בשבח הגדלת התמלוגים (זוארץ, יחימוביץ, חנין ושאמה), אבל זה כמעט הכול. בכלל סביב השולחן היה רוב עצום למקבלי שכר מחברות הגז. בשנים עברו השתתפתי בכמה ישיבות של ועדות בכנסת ומעולם לא נכחתי בדיון חד צדדי כזה שנראה שתוכנן על ידי חברות הגז.

בראשית הישיבה התבטא יו"ר הועדה. חוץ ממס שפתיים לנושא המשאב הציבורי, יתר דבריו היו לא יותר מאשר פרופגנדה זולה מבית היוצר של חברות הגז והארגון אשר לא מזמן הפיץ את המודעות בערבית שתקפו את הקרן החדשה וארגוני השמאל. לא רק זאת יושב הראש רשם לעצמו, כנראה, לומר מלים מסוימות מספר פעמים רב ככל האפשר, הקרן החדשה הוזכרה מספר פעמים לא מבוטל (לא ניתן אישור לחברי הקרן להשתתף בישיבה), כלכלה סובייטית עוד כמה פעמים, איראנים והשלכות ביטחוניות ואסטרטגיות, גם כן כיכבו בישיבה, וגולת הכותרת המילה רטרואקטיביות.

כדי למנוע ביקורת הוא הציג את דעותיו ככאלו שדרוש אומץ ציבורי בכדי לבטא אותן והוא עצמו בעצם אדם אמיץ שנלחם בכוחות האופל העומדים עלינו לכלותינו. לאורך הישיבה הוא חזר פעמים רבות על המלים הללו עם או בלי קשר לנאמר.

בכדי להדגיש את החשיבות האסטרטגית-ביטחונית של הנושא, זימן היו"ר את השר בלי תיק יוסי פלד. זה טען שכבר עכשיו מקיימות חברות מאירופה דיונים עם הלבנונים כדי להפיק גז, במין איזה פטנט שבו הן תקדחנה קרוב לבארות הגז של ישראל ובכך תגזולנה את הגז. לכן צריך למהר ולא להאריך בדיונים. הוא אף הסכים לשמש מעין מתווך בין הצדדים.

לאחר בערך שעה של דיונים נשמע רחש בחדר הישיבות, מישהו נכנס לחדר ואחריו צוותי הטלוויזיה שיצאו דקות קודם לכן כיון שהתחילו להשתעמם מהדיון. מי הגיע? יצחק תשובה. כמובן מיד פינו לו מקום ליד השולחן. מלפניו ומצדדיו ישבו יועצים לרוב. פרופסורים, יועצי תקשורת ומה לא. רק בשכר החודשי שהוא משלם לאילו (מיליוני שקלים) אפשר היה לעשות דברים מועילים יותר לחברה.

יצחק תשובה

בעוד שזה מגיע, חברת הכנסת מיכאלי התחילה בדבריה. היא קראה מהכתב הודעה קצרה שתמכה ללא סייג בעמדתן של חברות הגז. לא רק זאת היא אף אמרה שכל עיכוב משרת את אויבנו, ושגורמים עוינים בתוך המדינה (חזרה על כך פעמיים) פועלים נגד העצמאות הכלכלית של ישראל ועל שירותי הביטחון לבדוק את פעולתם החתרנית.

בשאלותיו לנציגי ממשלה ניסה היו"ר להוציא מהם אמירה בנושא הרטרואקטיביות, למשל, את נציגת משרד המשפטים שאל, אם ממשלת ישראל בעד מס רטרואקטיבי. כמו כן ניסה לוודא ידיעה שפורסמה בעיתון הנוגעת להחלטה אפשרית של ועדת ששינסקי בנושא העלאת המס ולא התמלוגים. זה לא ממש הלך לו אבל נתן לו אפשרות לומר עוד פעם מספר מלים מהרשימה. כמו כן ציין שהתמלוגים בישראל דומים למדינות רבות אחרות, כמובן בלי להזכיר את השיעור הכולל של המס הנגבה על ידי המדינה.

בשעה 12:30 לערך ניתנה רשות הדיבור לתשובה. אם מישהו ציפה לשמוע דברי חוכמה זה לא היה המקום הנכון להיות בו. גם הוא כמו חברת הכנסת מיכאלי קרא מן הכתב. לדבריו נעשו קידוחים רבים עד להצלחה, כמובן שזה נכון בחלקו, אבל רוב הקידוחים היו בשנים עברו בטכנולוגיות של העבר, אבל מה לא עושים כדי לשכנע. הוא טען את מגוון הטיעונים שנמצאים בחוות הדעת שהוגשו לוועדת ששינסקי. מצב גיאופוליטי, טרור, שוק קטן, אפליה לעומת חברה אחרת ואפילו על שוויון הוא דיבר. זה תמיד יפה לשמוע את בעלי ההון מדברים בשפה הזאת. הוא אף טען שלא רק שלא צריך להעלות את התמלוגים אלא שיש להורידם בחצי.

בנוסף, הוא ערך חישוב שבעצם עד היום ובצריכת הגז הנוכחית מדובר בעצם בכמה גרושים והתקבל הרושם שהחברות שלו מסבסדות את המדינה. במהלך הדברים התחלתי לחוש אמפטיה עמוקה למצבו הגרוע וחשבתי שאולי כדאי להציב בכניסה לחדר הוועדה קופה שבה יאספו כספים כדי שחס וחלילה תשובה לא יפסיד. כי אני תמיד בעד לעזור למי שאין לו.

לאחר מכן דיברו חברי כנסת של ש"ס וישראל ביתנו שכידוע דואגים לעניים – רק כנראה שהם התבלבלו בין חברות הגז לבוחרים שלהן ולכן הגנו על חברות הגז בסיפורי מעשיות ודברי הבל. כאן כבר הגעתי לגבול היכולת שלי לשבת ולשמוע מסע הערצה שכזה להון. אבל אז נתנה רשות הדיבור לשכירים מחו"ל שבאו במיוחד כדי לטעון שהעלאת התמלוגים תביא לפגיעה ביחסי ישראל-ארה"ב שאף עשויה לתבוע את מדינת ישראל בבית הדין הבינלאומי; כאילו שלא הספיק לנו הטרור וכל היתר. הדובר היחיד שאינו חבר כנסת ותומך בהעלאת התמלוגים היה הרב מלכיאור, וגם זאת לאחר שלוש שעות ויותר של דיון. לבסוף לאחר ששמעו חברי הוועדה את הדעה האחידה של חברות הגז בלי ייצוג אמיתי של כלל הדעות בציבור הם אף קיבלו החלטה שמשמעותה המלצה לא להעלות את התמלוגים והמס.

האמת שאני יכול המשיך לכתוב אבל אני מקווה שברור שמה שהיה בישיבת הועדה לא היה דיון אלא מתן במה בשידור ישיר לחברות ואנשים שהאינטרס היחיד שלהם הוא להגדיל את הונם, אנשים שגם כך יש להם במות בלי סוף. אבל מה לעשות זאת הועדה ואלו נציגי הציבור שיושבים בה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.