זה לא ליברמן - זה בג"צ

התיקון לחוק האזרחות הוא חלק מסדרת חוקים גזענית שמבקשת לומר לערבים: אין לכם שוויון במדינה
זהבה גלאון

במערכת הפוליטית סבורים שהחלטתו של ראש הממשלה לעגן בחקיקה את קמפיין הבחירות הגזעני של ישראל-ביתנו, "בלי נאמנות אין אזרחות", היא "מתנת ריכוך" של נתניהו לליברמן כדי להאריך לתקופה מסוימת את הקפאת הבנייה בשטחים, ולאפשר את המשך המו"מ עם הפלסטינים. אבל החקיקה היא לא רק צ'ופר פוליטי או עצם שהושלכו לעבר ליברמן. היוזמה של ראש הממשלה לחייב מתאזרחים חדשים להצהיר אמונים "למדינה יהודית ודמוקרטית" מבקשת לנצח במרוץ נגד הזמן, ולעקוף דיון והכרעה בבית המשפט העליון, בעתירה תלויה ועומדת שהגשתי נגד חוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה), "בג"צ גלאון ואחרים".

החוק הגזעני והאנטי דמוקרטי, שמונע איחוד משפחות בין אזרחי ישראל לבני זוגם הפלסטינים, הוארך בחודש יולי האחרון בחצי שנה נוספת. את הקרב המשפטי נגד החוק מנהלים האגודה לזכויות האזרח, עדאללה, המוקד להגנת הפרט ואני, מאז שהחוק נחקק ב-2003. הוראת השעה ההיא, שהפכה לנורמה קבועה היה הסנונית שבשרה על חורף שטוף הצעות חוק ויוזמות פרלמנטריות אנטי דמוקרטיות.

צילום: ygurvitz, cc_by_nd

התיקון החדש ישפיע רק על ערבים המבקשים לרכוש אזרחות ישראלית, ולא יחול על צאצאי יהודים – גם אם אינם יהודים על פי ההלכה. כי הם יוכלו לרכוש אזרחות בארץ מכוח חוק השבות, תוך עקיפת מסלול ההתאזרחות. התיקון נועד רק לנכר, לדקור בעיניים, והוא חלק מסדרת חוקים גזענית שמבקשת לומר לערבים, אין לכם שוויון במדינה הזאת.

הממשלה הזו החליטה לבודד את ישראל, לנדות אותה ולנתקה מהעולם הדמוקרטי. התוספת הזו להצהרה הקיימת מסמנת את הגבול בו פרוצדורה דמוקרטית הופכת לעריצות הרוב. חבל שראש הממשלה לא מטה אוזן לדבריו הנוקבים והנכוחים של יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, שאמר, שעריצות הרוב היהודי בכנסת כלפי המיעוט הערבי, היא פגיעה בקודש הקודשים של הדמוקרטיה.

באמצעות יוזמת החקיקה ראש הממשלה, שרים וחברי הכנסת מבקשים גם לשלוח מסר לבית המשפט ולהלך אימים על השופטים. הם אומרים "אם הם לא יפסקו באופן שתואם את עמדתנו, נרוקן את פסיקתכם מתוכן באמצעות החוק החדש". בכך הם מעקרים את סמכות בג"צ ופוגעים במחסום היחיד שעוד עומד מול המדיניות הגזענית והמפלה, הפוגעת בזכויות אדם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  "המחסום היחיד שעוד עומד מול המדיניות הגזענית והמפלה, הפוגעת בזכויות אדם"?! הבג"צ?!! נו באמת.
  הבג"צ שימש מאז ומעולם יותר מכל דבר אחר כלי להכשרת כל שרץ שהמדינה רצתה בו, והקפיד להתרפס מול כל טיעון "ביטחוני" שהציגו בפניו לובשי מדים. למעשה, החלק המכריע של נישול הפלסטינים – בתוך ומחוץ לקווי 67` – נעשה בחסות הבג"צ. בית הדין הבינלאומי בהאג, למשל, השתכנע שעליו לדון בסוגיית החומה רק אחרי שהבין כי אין מה לצפות בעניין הזה מבית המשפט הישראלי. גם הגזל בשיח` ג`ראח, להזכירך, נעשה על פי צווי בג"צ.
  את המחסום המדובר לא צריך לחפש במבנה המפואר של בית המשפט, אלא בדמות האקטיביסטים המדהימים בבלעין, שיח` ג`ראח ועוד שנתגברו על שטיפת המוח הזאת על בג"צ והבינו שאת הצלם שלנו לא בית המשפט יציל, אלא רק פעילות בשטח.

 2. רן הכהן

  חוגי השמאל הציוני שוב הקימו לתחייה את נימוק "מתנת הריכוך" – חוק הנאמנות כ"מתנת ריכוך" של נתניהו לליברמן כדי להאריך את הקפאת הבנייה בשטחים.
  מאז ומעולם, כל הצעדים הימניים של כל הממשלות הוצגו תמיד כ"מתנות פיוס" או "ריכוך" או "מחוות" כלפי המתנחלים והימין הקיצוני. שום ממשלה לא רצתה באמת להפקיע אדמות, להטיל סגרים, לבנות התנחלויות, לצאת למבצעי ענישה והרג או להעמיק את הכיבוש – אבל היתה "חייבת" תמיד "לפייס" קצת את המתנחלים, שכעסו תמיד על "שמאלניותה הקיצונית" של הממשלה.
  כאז כן עתה, מדובר בתירוץ עלוב שנמאס כבר מזמן. כבר עכשיו אפשר לראות שגם במקרה הזה, נישאר גם עם חוק נאמנות גזעני, גם עם הרחבה מתמדת של ההתנחלויות, וגם עם שמאל ציוני רופס שממשיך לשבת בממשלה ולתמוך בגזענותה ובסרבנות השלום שלה. ככלות הכול, את הכיבוש לא המציא הימין.

 3. איזי גור

  אין מה לומר אין מה לדבר
  גם זה כמו תמיד בשקט ועובר
  אך משהו עולה מתוך המעיים
  והקבס עולה וגובר עד שמיים
  על כי חרש ועיוור הוא עמך ישראל
  אז מה שנותר זה רר לירוק ולקלל
  על שראחת עלינא מדינת ישראל

 4. דורית אברמוביץ

  חוק גזעני עם תוצאות אכזריות

 5. אורי אביגור

  אם לנוכח דרישת בג"צ ואם לנוכח תביעות הגזענים בממשלה-הבאת החלק ההצהרתי הארור היא דבר מטומטם , נכלולי , ריק מחכמה והבנה או רגישות וקריאת מפה.לא אסטרולוגית. בין לאומית.
  הילדים האינפנטילים שלא גמרו להראות לחברים מהכיתה הקודמת כמה הם חזקים מנסים להראות לעולם , ל"ערבים"
  , לנשיא ארה"ב , אליו ייללו בהעדר כח , לאירופים שמעקמים אפם מהזיעה הלאומנית אן (לא שם , אצלם..) שא נ ח נ ו יכולים להראות לכם כוחנו , שרירותנו ועוצמת ידנו .
  טמטום , בורות גסות לב ומחשבה , שילוב של כוחנות יהירה עם פחדנות ומוג לב שורים על צעדי הממשלה האיומה הזו. אה , מפלגת העבודה..כסות נרפסת לצעדי הקלגס במרפסת.

 6. אירית

  זהבה גלאון, הצגת הדברים לא מתקבלת פה בהבנה, את המבנה הקלוקל יצרתם אתם, את וחבריך במרצ שישבו קרוב לעשור קרוב מאד לצלחת והקדיחו את התבשיל, תמורת אתנן כלכלי אדיר ואישי מאותה צלחת.

  בוא נחזור ונשאל מהי תרומתו של בגצ לאזרח הישראלי (או הפלשתינאי, לצורך הדיון), והפלא ופלא, מחטטים בתחתית החבית ומוצאים רק תרומה של בגצ לבעלי ההון ולחוג המקורבים שלו, ממרצ במקרה. כולם מבוססים ויושבים טוב, חיתנו את בניהם ובנותיהם עם שועי עולם מהאלפיון העליון, עשו תארים בחו"ל, ושדרגו את עצמם מאספסוף דל העובד בפלחה למקום טוב בבורגנות העולמית.

  ובמקרה הרע מאד יפליגו מכאן לאכול טוב בפריז.

  בגצ לוקה בדיוןק בעיוורון של חבריך, אי ההבנה שלכל עוקץ יש סוף – רוקנו את הקופה ומכרו את הציבור, ואת החוק, ואת העקרונות היפים, ועוד רוצים שיגידו להם תודה. נו באמת…על זה אומרים
  CUT YOUR LOSSES

  במידה ובגצ היה רוצה לתפקד כבית משפט ולא כמועדון של מיוחסים המדבר עם עצמו וקומץ חבריו ממרצ, היה מוריד פרופיל ויושב לעבוד על ההרס המוחלט של תשתית שלטון החוק, השיפוט, והסדר הציבורי בישראל. זה לא קורה, אז מגיע מין ליברמן כזה שכבר יגלח את העשב היבש, כדי שאחריו יצמח חדש. לא את תשלמי את המחיר, אנשים רבים ותמימים ירדו לאסלת ההסטוריה כדי לממן את הבועה הריקה הזו, אז באמת…נגמרו הדמעות שלנו על בגצ המסכן.

  בית המשפט בישראל אחראי לטיוח מעשים נוראים ואיומים ונפשעים ביודעין, ומבקש לעצמו יחסי ציבור של מוסד צדק. כניראה שהציבור פחות מטומטם ממה שחושבים שם למעלה, ולא מוכן למחוא כפיים בהפסקות.

  ראיתי מה קרה למערכת החוק בעשור האחרון, ואני גם יודעת מה בסיס הרקבון שהושתק לפני כן כדי שאת וחבריך תמשיכו לשבת בממשלות ולהוציא כיבודים וכוח לכם ולחבריכם, את הדברים האלה צריך לתקן ביושר ובאומץ ולא בניסיון נואש למחזר את ההפקה הקודמת שכבר נגמרה אם לא שמת לב.

 7. אתי מלוד

  מה שמעלה את רמות הסיפים – ההצהרות הנשמעות חדשות לבקרים

  מפי קברניטי המדינה על "הדמוקרטיה שהיא נשמת אפו של המשטר

  בישראל" ??? כמו שאמרו הרבה לפני "יש שווים ויש שווים יותר"…

 8. מ

  ח"כ גלאון,
  הקרדיט האמיתי ל"חוק הנאמנות" לא מגיע ל"ישראל ביתנו". הוא מגיע לך ולחבריך.
  "איחוד המשפחות" הוא תהליך הרסני, ואין שום מדינה בעולם שמאפשרת הגירה אליה בלי מגבלה. התנגדותכם למדיניות הגירה נורמלית, ותמיכתכם האוטומטית בפלשתינאים היא שיצרה את הצורך ב"חוק האזרחות", כמו גם את בסיס התמיכה בו.

  אם הסמול הישראלי היה שפוי ומאוזן (כלומר היה שמאל ולא סמול) לא היה צורך בחוקים כאלה.

 9. ירון

  זהבה, בבחירות הבאות אנו רוצים לראותך
  בכנסת ישראל!!
  אנא ממך שלבי ידים עם ברכה וחנין והצטרפי
  לחזית הדמוקרטית לשלום ושוויון (חד"ש).
  למען איחוד השמאל והגדלתו בכנסת הבאה!

 10. דב פוניו

  כולם היו מלאי רצון טוב. גם זהבה גלאון, גם שומרי הצדק. עשרות ארגוני השמאל אמרו דברים נפלאים- ולאן הגענו? הערב- 15 שנה להרצחו של יצק רבין. אם כל אחד ימשיך לשבת על מקום שמור בסירת ההצלה, סופינו שהכרישים סביב יאכלו את כולנו. זה רק עניין של זמן. אין בכך נחמה שלאחר מכן הם יאכלו אחד את השני.
  אנו כבר לא נזכה להנות מכך. אולי בנינו יפלטו על חוף עמק הסיליקון.
  הגיע הזמן לקחת את העניינים ברצינות.
  דב פוניו