המחקר האקדמי בשירות ההון

על הפרופסור שאחרי קריסת איסלנד הוסיף למחקרו "היציבות במערכת הפיננסית באיסלנד" את התחילית הקטנה "אי"
יוסי דהאן

צפו בקטע הזה מסרטו החדש (הקטע השביעי בסדרת הקליפים) והמדובר של צ'ארלס פרגוסון "Inside Job" על המשבר הפיננסי העולמי. המרואיין הוא פרידריך מישקין, פרופסור נכבד למינהל עסקים באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. המומחה האקדמי הזה כתב ממש לפני תחילת המשבר דו"ח על חוסנה של המערכת הפיננסית של איסלנד, שכידוע קרסה בעקבות המשבר. הדו"ח של מישקין מציין לטובה את הרגולציה והפיקוח המצוינים ואת התאמתה המעולה של המערכת לליברליזציה כלכלית. על סמך אלו עובדות הגיע למסקנה זו? על סמך שיחות עם אנשים מהבנק המרכזי של איסלנד – להם האמין.

על הדו"ח האקדמי הזה קיבל מישקין 124 אלף דולר מלשכת המסחר של איסלנד. הפרסום הזה הופיע בקורות החיים הפרופסור תחת הכותרת "היציבות הפיננסית באיסלנד", כאשר לאחר המשבר שונה שמו של המאמר ל"אי יציבות במערכת הפיננסית באיסלנד". כשהפרופסור נשאל כך הוא עונה משיב שכנראה מדובר בטעות הדפסה. מישקין לא לבד, ולא רק באמריקה; לא מעטים מאלה המועסקים בבתי ספר למינהל עסקים, עושים עסקים לא רעים מהמוניטין הבלתי מוצדק שלהם, מעניקים תמורת סכומים נאים חוות דעת "מקצועיות" חסרות ערך המשרתות את האינטרסים של המזמין ופוגעים באינטרסים של רבים אחרים.

כרזת הסרט "inside job"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עודד גלעד

    רופא שמתרשל בעבודתו ומביא לאבדן חיים חשוף לפעמים לתביעות.
    אולי צריך להחיל את זה גם על כלכלנים שמתרשלים בעבודתם ומביאים לאבדן של כספים רבים?

  2. יוסף

    המאמר פשוט עומד, בעוונותיו, בסטנדרט הקיים של מאמר סלאש מחקר אקדמי. זה נכון בלי קשר למממנים וכך בכל התחומים האיכותניים וברוב הכמותיים. במקרה יצא שאיסלנד הגיעה לכותרות. מחרתיים כלכלתה תתאושש ואז הכותרת תוחלף שוב. וחוזר חלילה.