בחזרה לעיר והכלבים

יזהר באר זכה בפרס על פוסט שפירסם ב"העוקץ" וב"הפינגטון פוסט" במאי 2009, העוסק במצב בסילוואן
העוקץ

פרס העיתונות בקטגוריית "תרבות ומורשת" מטעם קרן אנה לינד הוענק למנכ"ל ארגון קשב, יזהר באר, על טקסט שפירסם ב"העוקץ" וב"הפינגטון פוסט" בספטמבר 2009. הפוסט "העיר והכלבים: סיור פסיכודלי במחוזות התעתוע של ירושלים" עוסק בציורי הקיר הגרוטסקיים שהוזמנו על ידי עמותת אלע"ד והוצבו בין חומות העיר העתיקה ושכונת סילוואן. באר כתב על המראות: "מי שמסתכל על האיורים האלה – ציורי שמן בסגנון הפופ-ארט, בעיצוב בוהק, נקי, קר ומדויק, כמו בציוריו התעשייתיים של אנדי וורהול – רואה מקום שאינו קיים במציאות אבל חושב שזוהי ירושלים. האויב הגדול של הידיעה, אמר פעם המדען סטיבן הוקינג, היא לא ההתעלמות אלא האשליה של הידיעה. ציורי הקיר הללו מציגים מציאות מדומיינת, אשליה מנוכרת לחלוטין  למציאות האפורה, הבוגדנית, המתנהלת מעל ומתחת לפני השטח של האגן הקדוש של ירושלים העתיקה".

ירושלים המדומייינת, סילוואן 2009

כעבור מעט יותר משנה, המצב בסילוואן רק הולך ומחמיר. מאבטחים פרטיים מטעם המתנחלים מסתובבים בשכונה כמו קאובויז, ולא מהססים להשתמש בנשק חם. אחד מהם הרג ב-22.09.10 את תושב השכונה סמיר סרחאן. גירסתו, לפיה היתה זו הגנה עצמית, לא מתיישבת עם מה שתיעדו מצלמות האבטחה במקום, עובדה שלא מנעה מהמשטרה לקבל את הסבריו בלי לשאול יותר מדי שאלות. בשבוע שעבר, היה זה יהודי אחר שלא נדרש ליותר מדי תשובות. יו"ר עמותת אלע"ד, דוד בארי, נסע ברכבו בשכונה כאשר הותקף בידי זורקי אבנים ותועד דורס שניים מהם. בעוד בארי נחקר ושוחרר בערבות, טוען גם הוא להגנה עצמית, אתמול פורסם כי בן ה-12 שנדרס על ידו נלקח מביתו – בחמש בבוקר – לחקירה. הוא עצמו שוחרר למעצר בית, ואילו נגד בן 21 שיידה אבנים באותו אירוע הוגש כתב אישום (בו לא מוזכרת במלה הדריסה). אם לחזור על מלותיו של באר מלפני שנה, הטירוף אכן נמצא כאן, ובשפע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ירושלים-נירנברג

    בדרום אפריקה הנהיג המשטר הלבן את "מבחן העיפרון" כדי להבחין בין "צבעוניים" ל"שחורים". אם הצליחו מדעני האפרטהייד להעביר עיפרון בשער ראשו של האדם הוא נחשב ל"צבעוני". אם לא הוגדר "שחור".

    גם למדינה הציונית בעיית ההגדרה דומה. "מיהו יהודי" – זו בעייה קריטית למשטר המגרש ומנדה ומגדר, ומוציא מחוץ לגדר קבוצות של ילידי המקום. לכן מתלבטת "המדינה היהודית" מאז הקמתה בבעיה. וגם הפתרון דומה לזה הפסבדו מדעי של "מבחן העיפרון" הדרום-אפריקאי: המדינה הציונית משתמשת בשירותי מוהלים כדי לעזור לה להבחין בין "יהודי טהור" ל"פלסטיני פסול". — מי שאביו לא עבר תהליך של "מהילה" לאחר שמלאו 8 ימים להולדתו גורש או נועד לגירוש או לטרנספר! כך הפכו המוהלים ל"מועלים" בשירות הגזענות הציונית. הציונות גם "מהלה" וטייחה את החלטת עצרת האו"ם [שלא פעלה מתוך גזענות] –ומעלה באמון העולם– כהשתלטה ע"י כל פלשתינא-א"י ההיסטורית.. ועד היום היא מטילה מום במקום לנהל מו"מ [משא-ומתן] כנה ואמיתי על מילוי החלק השני שב'אגרה' של עצרת האו"ם — שדרשה להקים מדינה ערבית לצד מדינה יהודית בארץ ישראל.

    לכן, כדי לספק את צרכיה, נדרשת ההסברה הציונית לסירוס האמת. ולכן היא משתדלת למחוק מתודעת הציבור את מחצית ההחלטה ההיסטורית מ-29.11.1947 של עצרת האו"ם שהחליטה על הקמת מדינה יהודית ומדינה ערבית בארץ ישראל". היום מנסה תעמלן ציוני דתי, יהודה בן מאיר שעוסק בהסברה שקרית, במאמר ב"הארץ", להטעות את ציבור הקוראים וטוען שאין "המדינה היהודית" גזענית. אבל כשישראל גירשה את רוב הפלסטינים ומנעה את שיבתם היא פעלה ממניעים גזעניים וכך הפכה לגזענית. קבלת חצי האמת, כמקובל ב"מדינה היהודית", כאמת ודוגמה למה שצריך להיות, היא עידוד נוסף לשקר הציוני. חראגיל. ותודה ליזהר באר.