זה לא קשור לגודל הביצים

התוכנית החדשה של שרון גל בערוץ 10 מבטיחה לגלות את כל החוקים להצלחה. אבל עדיף כבר לגרד חיש-גד
יוסי דהאן

למה אתם לא מיליונרים? כי אתם פשוט פחדנים, למה אתם קבורים באוברדרפט? כיוון שבטלנים כמוכם לא מעזים לצאת מאזור הנוחות שלכם, כפי שמבהיר נער בן 15, המכלה את נעוריו כסוחר בורסה מול מסך מרצד ומוצג כדמות מופת של החיים הראויים. אתמול שודרה התכנית הראשונה בסדרה של שרון גל בערוץ 10, “המדריך למיליון הראשון". גל, שנשמע כמו אחד מממשיכי דרכה של איין ראנד, אינו ברנש צנוע. הוא מבטיח לגלות לנו במהלך הסדרה את "כל החוקים להצלחה" – לא רק חלק מהם, אלא את כולם.

כצפוי, חוקי ההצלחה האוניברסאליים אינם אלא מספר קלישאות חבוטות, נוסח "במקום שתעבוד עבור הכסף תן לכסף לעבוד בשבילך". אם רק תצליח לשכנע את הכסף להתחלף איתך במשחק התפקידים, גם אתה תמצא את עצמך, כמו אחד ממרואייני התכנית, מנהל עסקים משפת הבריכה הפרטית שלך. חוק אוניברסאלי נוסף הוא הרבה יותר תמציתי וקצר. החוק קובע: "צריך ביצים גדולות".

כיצד אנו הרוב, גברים ונשים בורים וחסרי אמביציה, בעלי ביצים קטנות, נהפוך לבעלי ביצים גדולות? כאן שרון גל והמומחים שהוא קיבץ סביבו נחלצים לעזרתנו. קצת מאוחר מידי לאחר עליית ז'אנר תעשיית הענק של סיפורי סינדרלה ואיך להפוך למיליונר שהתפתחה בעולם בשנים האחרונות, נוסח "אבא עני, אבא עשיר", הסרט מציג גלריה של טיפוסים שעברו את מהפך הביצים. גברים ונשים שהעזו, קמו ועשו מעשה, התפטרו מהחיים השכירים האפורים והמדכאים שלהם והפכו לטייקונים.

גל מציג בפנינו גלריה של סיפורי הצלחה, שכל מה שנותר לעשות זה לחקות אותם. הנה, בחור שעזב את הלימודים מכר את רכבו בעשרת אלפים שקלים, פתח בית קפה קטן, והיום הוא בעל רשת "קפה הלל". צריך רק להעז והעיקר לא לפחד כלל. אבל אני משום מה משבית לעצמי את התקווה כשאני נזכר בעניין המשמים הזה המכונה סטטיסטיקה, שמספרת אודות השיעור הגבוה של בתי קפה ומסעדות שנסגרו שנה אחת בלבד לאחר פתיחתם. בסיפורם של אלה שמכרו את הרכב, השקיעו את כספי הפנסיה, לקחו הלוואות מהבנקים ומצאו את עצמם בהליכי פשיטת רגל והוצאה לפועל. אלה שלא היה שום סיכוי שגל יראיין אותם לסדרת תכניותיו.

טיפוס נוסף שחצה את קו המיליון הוא שכיר שעזב את מקום עבודתו בחמת זעם והפך לסוחר מצליח במטבע חוץ, שחקן במה שמכונה שוק הפורקס המקומי. שוק, הפועל ללא רגולציה והנגוע בשחיתות וניגוד אינטרסים, שעלה לכותרות לאחרונה בעקבות גל תביעות של אנשים שהחלו לסחור בחברות מסחר המטבעות הללו והפסידו את כספם במהירות. אבל למה לקלקל סיפור יפה כל כך בדרך למיליון.

וכך לאורך התכנית מוצגת גלריית הרקולסים שטיפסו מאשפתות השכירות למרומי העושר. בין סיפור סינדרלה אחד למשנהו, גל מראיין מומחיות ומומחים המתמצאים בנתיבי הדרך למיליון. כך למשל המומחית, אורית קלירארזי, יועצת ארגונית ומומחית לשוק העבודה, זוכה לזמן מסך ניכר. היא מסבירה בהתלהבות רבה שנוחות ועושר לא הולכים ביחד. ושוב מושבתת השמחה לנוכח התובנה העמוקה הזו, כיוון שאני נזכר שקראתי לא מזמן כמה מכתביה של המומחית לשוק העבודה.

כך, למשל, צד את עיני אחד ממאמריה בו היא מסבירה מדוע "אפליה נגד נשים מוצדקת במיתון ונחוצה בשגשוג". סוף כל סוף חוק שמגשים את הבטחת התכנית: אפליה ועושק של עובדות ועובדים עשויים להוביל אותך למיליון הראשון. בהפסקת הפרסומת של התכנית, מפעל הפיס מציג בפני הצופים חוק נוסף מהמדריך למיליון הראשון, רוצו וקנו כרטיס חישגד.

פרט מהעבודה "Dollar Sign", אנדי וורהול, 1982
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. טלי

  כל הדברים האלה שאמרת זה בכלל לא הבעיה הבעיה היא שברור שכולנו נראה את התכנית המהממת הזאת וברור שנעשה את כל מה ששרון גל אומר וגם נהפוך למיליונרים ומה אז? תהיה אינפלציה מטורפת! זה מדאיג מאוד

 2. אדר שלו

  בפלנטה יש משאבים מוגבלים, והדרך היחידה שלנו להתקיים בשלום זה לצד זה היא חלוקה פחות או יותר דומה של המשאבים האלו. כל מצב שבו יושב אחד מ-18 הטייקונים, שלו פי מיליארד יותר משאבים מלעובד המפעל שלו, הינו עיוות מכוער של עקרונות הצדק החלוקתי. והכי עצוב שערוץ 10 מנציח את המצב שהביא לקפיטליזם החזירי הזה: מספרים לנו שלכולם יש סיכוי להיות מיליונרים, אז בואו נעריץ את הטייקונים ונפלל ליום שבו נהיה כמוהם, במקום לצאת לרחובות ולהגיד "לא עוד". מדינה מגעילה.

 3. גיא טויזר

  מבחינת ערוץ 10 התוכנית של שרון גל "לילה כלכלי " היא הצלחה , עם ממוצע של 6 % רייטיניג לקראת חצות זה חסר תקדים לערוץ, התוכנית מביאה לנו את הפן הכלכלי באופן שהוא קליל ומהנה בשילוב מנחה מעולה וביקורתי ואורחים מומחים מהשורה הראשונה. על גל ההצלחה של התוכנית קברניטי הערוץ זיהו את הפוטנציאל "הכלכלי" ומכאן נוצרה תוכנית פופוליסטית שצובעת לנו את המרקע בורוד, הפרק הראשון עמוס בקלישאות של "אם תרצה זה בידיים שלך" תוך התעלמות מוחלטת מהמציאות הקשה בחוץ.
  המרואיינים והסיפורים פשוטים כאלה שכל אחד מאיתנו יכול להזדהות איתם, השכיר המתוסכל, הצעיר בעל אשכי הדינוזאור,והיזמים המבריקים, שכחו לציין את ההשכלה והרקע של אותם אנשים  שעימם כל כך קל פשוט וכיף להזדהות. נקודת אור דווקא כן הייתה בתוכנית כאשר דיבר מנהל בנק שטען שכל אחד חייב לדעת את המושגים הבסיסיים כדאי שיהיה לו מושג לחיות נכון מבחינה כלכלית. לפי נתוני הרייטינג הראשון זה לא יהיה להיט כמו כוכב נולד אבל 9.6 % זה יפה לערוץ, רק חבל שהרייטיניג בא על חשבון האיכות.

 4. גיא טויזר

  טלי את יכולה להסיר כל דאגה מליבך,אנחנו לא נהפוך ליותר עשירים אלא יותר פנטזיונרים,ואדר אתה מתאר חזון סוציאליסטי שנוסה וכשל ברוב המדינות שאימצו אותו .המודל הקפיטליסטי שבבסיסו הוא טוב יותר הוא האידיאלי אך דרושה בו גם רגולציה ומדיניות רווחה בסיסית שתשמור על גבול שפוי כן כמו בישראל, עם זאת אין ספק שהחברה שלנו הפכה אדישה ומכופפת לכל גזרה שמדיניות שטייניץ-ביבי תטיל עלינו,לראיה המהירות שבא נוקה חוק העלאת שכר המינימום משולחן סדר היום. בימים אלה צרפת גועשת על רקע העלאת גיל הפרישה בשנתיים, זה מה שנקרא אקטיביזם חברתי טהור ולא עוד סטטוס מצטדק בפייסבוק מרובה ,like.

 5. עמית

  ערוצים.
  כך הטלוויזיה מחוברת לוידאו ולדי.וי.די ולא רואים זבל'ה.