לא רק "הם". גם "אנחנו"

האם המעורבות הצבאית בעיראק היתה צודקת? הוויכוח הציבורי בעולם מתחדש בעקבות חשיפת מסמכי ויקיליקס
יוסי דהאן
חייל אמריקאי בעיראק. photo: cc by-sa DVIDSHUM

הכותרת הראשית בעמוד החדשות של "ידיעות אחרונות" היתה "לידיעת גולדסטון". הטקסט דיווח בקצרה על המידע שנחשף ב-400 מאות אלף המסמכים שחשף "ויקיליקס" בתקשורת. מה שמטריד את הישראלי הממוצע לדעת העיתון, זה לא פשעי המלחמה הזוועתיים שעליהם דיווחו המסמכים, אלא "מדוע לאמריקאים מותר להרוג אזרחים בעיראק ולנו אסור בעזה". מי אמר ש"ידיעות אחרונות" פחות פטריוט מ"מעריב" ו"ישראל היום".

המידע שחשפו המסמכים העלה מחדש את השאלה: האם המלחמה בעיראק היתה מוצדקת? בימים האחרונים התפתח דיון ער בשאלה זו ברשת. אחד הטיעונים המרכזיים למלחמה בעיראק (שהציג הפילוסוף הבריטי נורמן גראס), היה שמשטרו של סדאם חוסיין היה אחראי למסע מתמשך של עינויים והרג, שזה היה אחד המשטרים הרצחניים ביותר, משטר שדמם של רבים על ידיו. לכן לא היתה לכאורה אופציה מוסרית אחרת מאשר לגרום לסילוקו של משטר זה בפעולה צבאית. כלומר הטיעון להצדקת המלחמה נשען על הטענה שמטרתה היתה הגנה על חיי אדם; סדאם ביצע מה שמכונה בשפה המשפטית "פשעים נגד האנושות", ולכן ההתערבות המלחמתית היתה מוצדקת.

מבקרי טיעון המלחמה המוצדקת טוענים שההנחה שמטרת יציאת ארצות הברית למלחמה בעירק היתה הצלת חיי אדם, היא הנחה מאד בעייתית בלשון המעטה. בריאן לייטר, פילוסוף ומשפטן מאוניברסיטת שיקגו, טוען שממשל בוש לא הכריז וגם לא הוכיח בפעולותיו שזו היתה המטרה. מאז כניסת כוחות הקואליציה לעיראק וסילוקו של סדאם חוסיין גם קשה מאד לומר שמטרת המלחמה ההומניסטית של הגנה על חיי אדם הושגה. עשרות-אלפי אזרחים נהרגו ונפצעו, מעשי הרצח והטבח נמשכים, ומצבה של האוכלוסייה האזרחית מדרדר. כל זה היה צפוי כותב לייטר, אם בוחנים את מטרות המלחמה האמיתיות של ארצות הברית ומניעי מנהיגיה.

הטיעון למציאות האיומה בעיראק עד עתה כותב כריס ברטרם, פילוסוף מאוניברסיטת בריסטול באנגליה, היה שאנחנו (כוחות הקואליציה המערבית) לא אחראיים לתוצאת הללו. האחראיים להרג ההמוני הם אל-קאעידה, איראן, הסונים או אחרים. מסמכי ויקיליקס, הוא טוען, מוכיחים שזה לא רק "הם" אלא גם "אנחנו" ביצענו פשעי מלחמה. אנחנו, מדינות הקואליציה, גם לא עשינו דבר על מנת למנוע אותם. המסמכים מגלים שלא מדובר על"מקרים חריגים" אלא על מדיניות שיטתית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאור

  התעלמות ארה"ב ממעשי ממשלת עיראק מקבילה בערך לאירועי סברה ושתילה, או לתמיכה אמריקאית וישראלית בהפרות זכויות אדם של הרש"פ.

  אמפירית, נראה שדעת הקהל המערבית רגישה לחיי אזרחי המערב, אח"כ לחיי חיילי המערב, אח"כ לחיי אנשי בעולם השלישי הנפגעים מפעילות צבא מערבי או בני בריתו, פחות מכך למלחמות בין מדינות העולם השלישי, ופחות מהכל לבני העולם השלישי הנהרגים בהתקוממות בתוך מדינתם.

 2. מוני יקים אנטיציוני

  המטרה של גורמים בממשל הציוני היתה לסבך את האמריקאים בעירק ולגרור אותם גם לסוריה ולשם כך סיפקו לאמריקאים מיסמכים מזוייפים על מציאותו של נשק השמדה המונית.

 3. יעקב

  בשעתו שיעשע אותי המשל הקרילובי בתרגום חנניה רייכמן אודות הזאב הרעב המתאנה לגדי בן יומו (למי שלא מכיר, תחילה הוא מאשים את הגדי בזיהום מי הנחל ממנו שותה הזאב וכשהגדי מפריך את ההאשמה הוא ממציא חטא אחר שחטא הגדי בטרם נולד. וכאשר גם כזב זה נחשף הוא מוותר על התירוצים וטורף את הגדי פשוט מפני שהוא זאב רעב). מה שעשו בוש וחבריו (למה להאשים את העם האמריקאי כולו) לעירק המסכנה הוא פשע כמעט חסר תקדים ותוצאותיו הרעות מתגלות ונוצרות. עצם הדיון בהצדקות לפשע עשוי לעמעם את חומרתו.

 4. דובר אנגלית

  קריקטורה טובה על "גילויים טובים נגד חשיפות רעות" בקישור

  http://www.bendib.com/newones/2010/october/small/10-24-Genoleaks.jpg

  האמת של ארה"ב [ושל ישראל]
  "במלחמות לא ניתן למנוע הרג אזרחים בטעות"
  *** מול/לכן ***
  "צריך לאסור את חופש המידע"

 5. עיניים לראותEYES2C

  בתגובה למאמרה המצוין של ‎עמירה הס | "פיתחו את שערי עזה" שלחתי את זו התגובה:
  חמאס המוחלש משרת את המדיניות הישראל. הרי כדי להחליש את פת"ח ולפלג את העם הפלסטיני עזר רה"מ שמיר להקימו. אמנם הציבור שילם מחיר יקר בהרוגים בפיגועי התאבדות שבאו בעקבות הטבח שעשה ברוך גולדשטיין בחברון – מעל 730 הרוגים. אך גל הפיגעוים הסתיים ב-2008 ולדעת מנהיגי ישראל החדשים, כנראה המחיר בהרוגים היה סביר עבור עצירת תהליך השלום וכיבוש הגדה ומזרח י-ם.Israelis paid a high price for its governments' DIVIDE & RULE policies. 730 were killed after Goldstein butchered 30 Palestinians in Hebron. This helped to "save" the government from making peace and allowed it to continue the illegal occupation. מה עוד שלאחר נצחון חמאס בבחירות הדמוקרטיות התלכד המערב הדמוקרטי והמשת"פים שלו בעולם הערבי סביב דרישת ישראל להטיל מצור על כל תושבי עזה, ולהחרים את חמאס. כך נוצרה התמיכה בעמדה הישראל ש"אין פרטנר" והיא שמאפשרת עד היום את המשך מסע ההתנחלות בגדה.