• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

איים של אפרטהייד

חוק ועדות הקבלה ביישובים קהילתיים רק רוצה לסנן את האנשים "הלא מתאימים". אבל כולנו יודעים מי לא עובר סלקציה
גיל גן-מור
צילום: andrewasmith, cc by-sa

ח"כ שי חרמש (קדימה) מוביל חקיקה גזענית ומזיקה. הוא פועל לעגן בחוק את ועדות הקבלה ביישובים הקהילתיים ובהרחבות הקהילתיות, ולתת להן סמכות חוקית חסרת תקדים לערוך סלקציה גזענית בקבלה ליישוב. חרמש נוטה להיתמם כשמטיחים בו דברים מסוג זה, אבל הוא לא יוכל לרחוץ בניקיון כפיו כשהחוק יעבור – מדובר בהצעת חוק גזענית, מפלה ואנטי-חברתית.

חרמש הוא תושב כפר עזה, קיבוץ שבו הרחבה קהילתית בשם "נאות דשא". הקיבוץ שלו מפעיל ועדת קבלה שמסננת את המבקשים לרכוש מגרש בהרחבה הקהילתית, ולפי אתר האינטרנט של הקיבוץ מטרתה היא לוודא שהמצטרפים לשכונה יהיו "האנשים הנכונים". אך מעבר לאינטרס הברור של חרמש לשמר את זכות היתר שלו לברור את שכניו, כדי שלא יהיו אלה בטעות האנשים "הלא נכונים", צריך חרמש להיות חירש ועיוור כדי לא להבין את המשמעויות הגזעניות של הצעת החוק שלו.

שותפו להצעה הוא ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), שהפטרון הפוליטי שלו, שר החוץ אביגדור ליברמן, הוא בעצמו תושב הישוב הקהילתי המתנחלי נוקדים. שם, כפי שפורסם, ועדת הקבלה דוחה אפילו עולים שאינם יהודים על פי ההלכה. ח"כ רותם מוביל את הדיונים בהצעת החוק, ולא מסתיר לרגע את שאיפתו לעגן בחוק את האפשרות להקים יישובים ליהודים בלבד – אפליה שנפסלה על ידי בג"ץ בפרשת קעדאן. רותם בעד איים של אפרטהייד מרחבי. נפרד ולא שווה. את הדיונים בהצעת החוק שלו פתח בצורה צינית ב"יום הציונות". אורח הכבוד היה סגן השר דני איילון, שציין כי "הנושא הזה של כיבוש הקרקע – ואני אומר עוד פעם, כיבוש הקרקע – הוא חשוב היום מבחינה לאומית וציונית ולא צריך להתבייש לומר את זה". וח"כ רותם, "ציוני" גאה, ציין כי "כאשר אני רוצה להקים יישוב יהודי, אני לא מתבייש בכך". אבל רבים מהציבור, גם ביישובים הקהילתיים עצמם, עדיין מתביישים בחקיקת חוקי אפליה גזעית בספר החוקים של מדינת ישראל.

על כן חרמש משמש בידי ח"כ רותם פיון משחק, שתפקידו למרק את מצפונם של מתנגדי החוק ולהרחיב את התמיכה בו אל מחוץ למעגל של ישראל ביתנו. אפליה גזעית, מה פתאום? הזדעק חרמש, מדובר במנגנון נחוץ כדי לא לסכן את חיי הקהילה ביישוב קטן. ערבי טבעוני, הדגים חרמש, יוכל לגור ביישוב הטבעונים אמירים. אלא שהחוק חל גם על יישובים והרחבות קהילתיות גדולים יחסית,ללא כל אפיון מיוחד. יישובי איכות חיים, פרווריים, אלפי תושבים הגרים מטר מבאר-שבע או שניים מרעננה.

החוק של חרמש כל כך דרקוני, שהוא נותן לוועדת הקבלה סמכות לסנן מי שאינו מתאים ל"מרקם החברתי-תרבותי" של התושבים הקיימים. לא על חיי הקהילה מבקש חרמש להגן, אלא על "המרקם", היינו – על ההומוגניות. חרמש יודע טוב מאוד אלו קבוצות בחברה הישראלית לא מתקבלות ליישובים הקהילתיים.

אבל למה להיתלות בחברי הכנסת. ראש הממשלה, שהשכם וערב מטיף לנו על הצורך להפריט קרקעות, לנער את הביורוקרטיה ולעודד תחרות בנדל"ן – תומך בחוק. אסור להתערב בהליכי השוק, מטיף לנו ראש הממשלה על "היד הנעלמה", וביד השנייה סוגר בפני קבוצות אוכלוסייה גדולות את הזכות לנסות ולהתחרות על אלפי יחידות דיור בקרקעות המדינה, השייכות לכולם. כי עבור המיוחסים, אין בעיה לעוות את כללי השוק החופשי ולצמצם את התחרות.

גם שר הרווחה לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו. האם מודע השר הרצוג לכך שנציג משרדו מגיע לוועדה לתמוך בחוק הגזעני הזה? על מי מגן נציג שר הרווחה? על תושבי יישובי איכות חיים מבוססים המבקשים לבדל עצמם מאלו שלא נחשבים בעיניהם? ומי ייצג את היישובים הפחות חזקים בפריפריה, שהיישובים הסלקטיוויים נוטלים מהם רק את העילית ומותירים את השאר במצוקתם? האם השר לא מכיר את המחקרים המצביעים על כך שהקמת הישובים הקהילתיים הסלקטיוויים פוגעת ביישובים הוותיקים בפריפריה ומחלישה אותם?

היום (רביעי) אושרה ההצעה בוועדת החוקה ועברה להצבעה סופית במליאה. כשזו תאושר, יושקו השמפניות במטה ישראל ביתנו. חרמש וחבריו ימשיכו להתיפייף ולהסביר כי לא מדובר בגזענות ולא באפליה. אלא שצריך להיות להם ברור כי המסר שיוצא מהמשכן לא ייעצר ביישובים הקהילתיים. כי אם להם מותר לסנן, למה אסור לאחרים?

הכותב הוא עו"ד וראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח

הפוסט מתפרסם במסגרת שיתוף פעולה של העוקץ עם פרויקט דמוקרטיה

כנראה שיעניין אותך גם: