לא מפסיקים להפריע

פעילים ופעילות מחו על המדיניות המפלה והאלימה במזרח ירושלים באמצע נאום של ניר ברקת במרכז העיר. על יתרונותיה של הפרעה
העוקץ
פעיל "סולידריות שייח' ג'ראח" באירוע פתיחת גלריה של בצלאל בירושלים, 26.10.10. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

השימוש במלה "הפריעו", ולא "מחו" או "הפגינו", מבטא אולי איזו מורת רוח של כתב ynet מהפעולה של חברי וחברות "סולידריות שייח' ג'ראח" אמש באירוע פתיחת גלריה בירושלים, בזמן נאומו של ראש העירייה ניר ברקת. אבל לפעמים כדאי לאמץ את המלה "הפרעה" ואת נגזרותיה הלאקוניות "הפרעה לסדר הציבורי" ו"הפרעה לשוטר במילוי תפקידו", המלוות הצמודות של כל אקטיביסט ואקטיביסטית. במקרה זה, ההפרעה נועדה להזכיר לתושבי העיר ובייחוד למילייה הארטיסטי (שבעצמו ודאי נהנה מהפרובוקציה, וחלקו מן הסתם אפילו תמך במסריה – שהרי הרומן האסור בין הפוליטי לאמנותי תמיד נשמר על אש קטנה), מה קורה בשכונות מזרח ירושלים כמו סילוואן ושייח' ג'ראח, שתושביהן עומדים בפני איומי הריסה, פינוי בתים והפקעתם בידי מתנחלים כחלק מתהליך ייהוד האזור. היא נועדה להזכיר מה קורה כל יום שישי בהפגנות המחאה בשכונות, בהן מפעילה כבר כשנה משטרת ירושלים אלימות קשה.

עם כל הניסיונות להפוך את ירושלים לנורמלית ולהסתיר את בושתה וגזענותה – ציורי קיר בסילוואן, הצעת החוק המוקפאת למנוע ממורי דרך ערבים לערוך סיורים בעיר, מתחרי כוכב נולד כובשים בסערה את עיר דוד – לפעמים חתיכת פלנלית ומומנטום הם כל מה שצריך כדי לקלקל קצת את החגיגה. נכון, אפשר להתעצבן על הצדקנות השמאלנית הממורמרת ש"חייבת לדחוף את הכיבוש לכל מקום", אבל אז כדאי לשאול במקביל מדוע מרוב דיבור על קוסמופוליטיות אין ולו שלט אחד בערבית בכל חלל הגלריה או בפרסומיה.

הפעולה אתמול היא חלק מסדרת פעולות דומות שנערכו בזמן האחרון בירושלים –

לפני כשבוע מול כינוס ועידת ה-oecd במערב העיר:

מחאה מול כינוס ועידת התיירות של oecd בירושלים, 21.10. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

בקיץ בפסטיבל הקולנוע בסינמטק:

"we are all prisoners of the occupation", מיצג מחאה בפתיחת פסטיבל הקולנוע בירושלים, 08.07.10. צילום: סילאן דלאל / אקטיבסטילס
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.