• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

לוד בקריסת מערכות

הסברים כמו "רצח על כבוד המשפחה" ומעשים כמו הצבת חיילי מג"ב לא ירפאו את הפצע של לוד – תוצאה ישירה של הזנחת הרשויות
סיגלית גבעון-פדידה

عربي بعد العبري

ערבית אחרי העברית

בשבועות האחרונים מחמירה ומגיעה לתודעה הציבורית התופעה של אלימות גואה, רצח נשים, רצח חפים מפשע ופשיעה מכל סוג. למי שגר ועובד בעיר לוד זו אינה תופעה חדשה כלל, אנו עדים לקיומה מזמן. התירוץ הניתן על ידי גורמים שונים תולה את הסיבות לאלימות במנהגי האוכלוסייה הערבית, כגון "רצח על כבוד המשפחה" ועוד ביטויים אשר מטרתם היא להסיט את תשומת הלב ממצבה של העיר והאוכלוסיות השונות הגרות בה. חשוב לומר: אלימות היא תולדה של הזנחה מתמשכת של כל הרשויות ומחסור חמור בשירותים בסיסיים ונורמטיביים לתושבי העיר.

צוות עובדי עמותת סינגור קהילתי, יחד עם פעילים ומתנדבים הנמצאים כאן יום-יום, עדים לקריסתן של כל המערכות אשר אמונות על הטיפול באנשים – מערכת חינוך קורסת, מערכת חינוך בלתי פורמלי שאינה קיימת כלל, שירותי רווחה שאינם מתפקדים ואינם נותנים מענה למרבית הנשים הפונות אליהם, משטרה שאינה עושה כלל את תפקידה והיעדר תעסוקה שתפרנס אנשים בכבוד.

כל אלה מהווים מצע פורה לבורות, אלימות ופשע. על מנת למגר את תופעת האלימות, לנצל את משאביה המדהימים של העיר ולמנף את המגוון התרבותי העצום הקיים בה לוד צריכה לקבל מקום בראש סדר העדיפויות של מקבלי החלטות במדינה בכלל ובכל משרדי הממשלה בפרט.

הבאת משטרה ללוד לזמן קצוב היא טיפול בסימפטומים ולא בבעיה עצמה.

לוד. צילום: akiva, cc by-nc-nd

לוד זקוקה לטיפול מערכתי: שיפור מערכת החינוך, שיפור התשתיות הפיזיות בבתי הספר, הקצאת שעות טיפוח, השקעה במערכת הרווחה כולל תוספת תקנים ותקציבי פעולה, שיפור מערכת הבריאות, תשתיות התחבורה, איכות הסביבה, חיזוק פעילות התרבות והספורט, ומענה כולל ויסודי של המשטרה. רק טיפול מערכתי יביא מזור לפצעיה של העיר לוד.

מי שחושב שניתן להתמודד עם הפשיעה והאלימות לטווח ארוך, בלי להתגבר על החסמים במערכת החינוך ובלי לטפח מרכזי תרבות ומוקדי פנאי של נוער נורמטיבי – שיחשוב שוב. מי שחושב שמג"ב יחסל את המצוקה המולידה את הפשע, או אף שגייסות שיטור עירוני של העירייה הקורסת יתנו לבעיות כלשהן מענה – שיחשוב שוב.

לוד זקוקה למנהיגות מחויבת ומשתפת, אם בראש הוועדה הקרואה ואם באמצעות בחירות חדשות. דרוש אדם בעל חזון, עם נכונות להתמודד עם האתגרים של ניהול עיר מורכבת וענייה. אדם עם ניסיון עשיר במערכות פוליטיות, קשרים וידע , ובעיקר מנהיג, המאמין בפוטנציאל של העיר ותושביה. רק אדם כזה ידע לנתב את משאבי המדינה ולנצלם באופן נאות.

אנו קוראים לכל מי שעתיד החברה הישראלית חשוב ללבו, ובראש לכלל רשויות המדינה, לקום ולהתגייס למען לוד.

הכותבת היא מנהלת עמותת סנגור קהילתי – סניף לוד

 

في الأسابيع الأخيرة تفاقمت ظاهرة شهدنا عليها منذ زمن، ألا وهي ظاهرة تصاعد العنف في المدينة، قتل النساء، قتل الأبرياء والإجرام بمختلف أنواعه.

" الدافع" الذي تطرحه بعض العوامل المختلفة يجعل السبب الرئيسي لانتشار العنف مُتعلّقاً بالعادات والأعراف لدى الوسط العربي مثلاً: " القتل على خلفية شرف العائلة" ومصطلحات أخرى تهدف لصرف النظر عن الوضع القائم في المدينة ولدى سكانها.

لكن، نحن لجنة العاملين في جمعية المرافعة الجماهيرية، موظفون ومتطوعون، المتواجدون هنا يومياً شهود عيان على الانهيار الذي يحل على جميع الأنظمة التي يجب أن تُعنى بالنساء، وعلى نظام التعليم المُنهار، نظام التربية الغير رسمي والغير قائم بتاتاً، خدمات اجتماعية غير فعالة ولا توفر حلولاً وتجاوباً مع النساء اللواتي يتوجهن لهذه الأنطمة، شرطة لا تقوم بعملها وواجبها، انعدام فرض العمل التي تمنح الشعب حق العيش بكرامة. جميعها تُشكل أرض خصبة لنمو الجهل والعنف والإجرام.

وحتى نتغلب على ظاهرة العنف ونستغل الموارد المدهشة في المدينة والاستفادة من التنوع الحضاري العظيم القائم فيها، مدينة اللد ينبغي أن تكون على رأس سلم الأولويات.

إحضار الشرطة لمدينة اللد، يُعد علاجاً للأعراض وليس علاجاً للمشكلة نفسها.

اللد بحاجة لعلاج نطامي: من تربية، رفاهية، خدمات صحية، مواصلات، جودة البيئة، ثقافة، رياضة وأمن داخلي. وحدة العلاج النظام من شأنه أن يساهم بعلاج الإصابة.

كل من يعتقد أنه يمكن مواجهة الإجرام وظاهرة العنف لمدىً بعيد دون التغلب على العوائق في نظام التربية وبدون تعزيز مراكز ثقافية ومراكز ترفيه للشباب – فليفكر ثانيةً.

كل من يظن أن الشرطة ستقضي على المحنة المُولّدة للإجرام أو حتى يظن أن تجنيد قوات شرطة جماهيرية من البلدية المُنهارة سيمنح المشاكل حلولاً – فليعد التفكير في ذلك.

اللد بحاجة لقيادة، سواءً أكان رئيس اللجنة المعينة أو من خلال انتخابات جديدة. المطلوب هو شخص لديه تجربة غنية على الصعيد السياسي، له علاقات ولديه المعرفة وبالأخص قائد ذو بصيرة، يؤمن بقدرات المدينة وسكانها، فقط شخص كهذا يمكنه توجيه موارد الدولة واستغلالها بالشكل المناسب.

نحن ندعو كل من يهمه أمر مستقل المجتمع الاسرائيلي، ندعو كل السطات في الدولة أن تنهض وتنخرط لأجل اللد.

כנראה שיעניין אותך גם: