כן לחוק האברכים

ההתלהמות בנוגע למלגות לתלמידי ישיבות מדיפה ריח רע של גזענות דתית. במקום למחות, מוטב לסטודנטים ללמוד את חוק האברכים, למנות להם אלי ישי משל עצמם, ולקדם את זכויותיהם
אילנה ברנשטיין

אינני אברך, שהוא לפי המדרש נוטריקון של "אב בחוכמה ורך בשנים", שכן איני רכה בשנים, איני ממין זכר, איני נסמכת על שולחן חותני ותורתי אינה לימוד תורה. יחד עם זאת, בין אם מדובר בחקיקה ובין אם מדובר בהקצאת משאבים, אני תומכת בכל לב באברכים, בתלמידי חכמים, באנשי ספר, במשכילים, בלמדנים, באנשי בינות, בסופרים ובמשוררים, בפילוסופים ובאנשי רוח, באינטלקטואלים, ביוצרים מכל תחומי האמנות ובכל אותם "פרזיטים" הנסמכים כביכול על שולחן המדינה ואינם תורמים לקידום מטרותיה – קרי, שירות בצבא ותרומה למשק הכלכלה.

תלמידי ישיבה. photo: 1yen cc by-sa

ההתלהמות המלווה את החקיקה בנוגע למלגות לתלמידי ישיבות מדיפה ריח רע של גזענות דתית ועל כן מתמיה במיוחד מאמר המערכת של עיתון "הארץ" שפורסם הבוקר, שרובו ככולו הטיה מגמתית של העובדות בשטח והירתמות עיוורת לשירות השלטון המקדש שירות בצבא כובש ותרומה למשק. הממשלה אינה תומכת בלומדי הגמרא כפי שנכתב, ונכון, גם לא בסטודנטים, הממשלה תומכת בצבא ובכלכלה. אגב כך, תמורת שכר לימוד נמוך בהשוואה לאוניברסיטאות בעולם זוכה הסטודנט הלומד כלכלה, מינהל עסקים ועריכת דין למקצוע שהכנסה נאה מובטחת בצדו, בשעה שהאברך נידון להיסמך על שולחן הוריו לעד. אין פלא אפוא שבעיני רבים, צעירים בעיקר, אברך הוא שם נרדף לפרזיט, משתמט וכדומה.

איני באה להגן כאן על אלי ישי או על העסקים שהוא מנהל עם המדינה. כמו כן איני מבקשת לגזול את זכויותיהם של הסטודנטים. נהפוך הוא, על הסטודנטים ללמוד את חוק האברכים לאורך ולרוחב ולקדם את זכויותיהם. מדוע יש סתירה בין השניים? טלו דוגמה, מנו לכם אלי ישי משל עצמכם – הרי רבים מבינכם לומדים כלכלה, עריכת דין ומינהל עסקים – וטפלו בזכויותיכם.

הפגנת סטודנטים. שילמדו מהחרדים. photo: minor prophet cc by-sa

חברה שאין בה "לימוד תורה" – צמד מלים המשמש כאן כמטאפורה ללימוד לשם לימוד  – אין לה זכות קיום. דווקא משום שהאוניברסיטאות הופכות בהדרגה לבתי ספר מקצועיים ומוותרות על מעמדן כהיכלי ידע, כ"כוללים" לצורך העניין, ישנה דחיפות לקדם את זכויותיהם של הסטודנטים ובעיקר את זכויותיהם של הסטודנטים הלומדים מדעי הרוח ואמנויות. שכן מהי חברה ללא ארון ספרים, ללא חוכמה, ללא דעת, ללא יצירה, ללא תרבות?

על החברה בישראל להיות גאה במרכז הרוחני-דתי הגדול שיש בה ולהוסיף לטפח אותו, שכן תרומתו אינה נופלת ואף עולה על תרומתם של הלומדים עריכת דין, כלכלה ומינהל עסקים. תלמידי החכמים – הדתיים והלא דתיים- נדונים לחיי מחסור, לחרמות ולגינויים לעתים למשך כל חייהם אף שתרומתם לשימור התרבות בישראל ולפיתוחה היא משמעותית יותר מכל שירות בצבא או תרומה למשק הכלכלה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דניאל

  ברנשטיין לא מתייחסת לבעיה החמורה ביותר בחוק האברכים, שהיא לא עצם זה ששופכים כסף (הממשלה כנראה היתה שופכת את הכסף על דברים עוד יותר גרועים), אלא פגיעה נוספת בחילוניות המדינה וחיזוק הסחיטה המגזרית. אם אכן מדובר בהעצמת לומדים ואינטלקטואלים באשר הם, איפה התמיכה בסטודנטים, בחוקרים, במדענים וכו'?

  בנוסף, מה שהולך בשתי הפסקאות האחרונות הוא הבל הבלים יהודי-אורתודוקסי וקשה לי להאמין שאתר רציני (לרוב) כמו העוקץ מפרסם שטויות כאלה. סימן נוסף לזה שהשמאל הישראלי מתדרדר במדרונות הרב-תרבותיות במקום לנסות להחזיק יחד זהות רפובליקניות אוניברסלית.

  ואני לא מתייחס בכלל לזה שהדיכוטומיה חרדים/צבא לא מחזיקה לגמרי מים.

 2. הנרייטה

  אני מקווה שאתה מיתמם ולא סתם מעוות בכוונה. איך אתה יכול לטעון שהמדינה לא מתגמלת סטודנטים רגילים במלגות ובמענקים? הרי זה בדיוק מה שוקרה יום-יום ושנה-שנה בכל האוניברסיטאות במדינה. דוקטורנטים, עוזרי מחקר, סטודנטים עם בעיות כלכליות וכו' וכו' וכו'
  אתה מוזמן להמשיך ולהחזיק בתחושות האנטי-דתיות שלך, אבל אל תעוות את המציאות רק כדי שתתאים לדעות המוקדמות שלך

 3. נתן

  לכאורה נראה תמוה שבאתר שמאל יש מאמר תמיכה באפליה של בני אדם( כן גם סטודנטים הם בני אדם) – אבל מי שחושב כך אינו מבין את נפלאות הנפש האנטי-ציונית – עבורה המדד היחיד לכל דבר בחיים הוא היחס לציונות- אתה נגד הציונות ( ולא משנה אם קוראים לך אחידיניג'אד,צאווס,הנייה או הרב פורוש) – אנחנו איתך.

  בולשביזים במיטבו.

 4. דניאל

  לא טענתי שהמדינה לא מתגמלת סטודנטים, חוקרים וכו', אלא שהחוק הנידון כלל לא עוסק בכך ואפילו לא מנסה לתרץ את קיומו בכך. החוק הזה הוא כולו סחיטה וכפייה דתית, ואין בינו לבין רווחה או השכלה דבר וחצי דבר.

 5. רמי יובל

  היות והמאמר רהוט ומפתיע, אני מניח שנכתב כאטיוד. מכל מקום הוא טעון תשובה.
  אכן ראוי לתמוך במי שלומדים לשם לימוד. אמנם היו פילוסופים חשובים שעסקו במלאכות (דומני שתאלס היה כורם זיתים ועמוס היה כמובן בולס שקמים וכו' וכו') אבל לעומתם רבבות האברכים ממתים עצמם באהלה של תורה לא כמטפורה אלא בפועל ממש. הם לומדים כי זה הנתיב היחיד שחברתם הסגורה והאוטוריטטיבית מניחה להם. הם אינם יכולים לפרוץ את חומותיה כי הבגדים, ממש כך, כולאים אותם וכן הפחד מחיים שלמים ושירות צבאי. מי מהם ש"חוזר בשאלה" נידון לשלם מחירים אדירים (גבוהים יותר מאלו הנגבים ממהגרים מארצם ושפתם) ולגבורה כזו מסוגלים רק מעטים. ומה הם לומדים? לא חכמה ולא פילוסופיה ולא תורת היש ולא תורת האלוהים. אלוהים הוא להם או "אבא" השומר את צעדיהם ועלול לכעוס אם יתפוס אותם ח"ו בשפיכה לשווא, או משהו אמורפי ואמבי (תראו את השלטים שהם מציירים על קירות הבתים או מקשטים את מכוניותיהם). הם נוברים בטקסטים עתיקים מבלי להתייחס כלל לגילם, לשכבותיהם, ליוצריהם ולרקע ליצירתם, כאילו היו מאמר שנדפס זה עתה. לא בכדי העברית שבפיהם קלוקלת. אין להם שום יחס ללשון. זה לא לימוד אתא נגינת טקסטים (שלא לדבר על רמת הטקסטים שלעתים היא ירודה ועלובה. למשל השמש שוקעת בפאת מערב ומיד זורחת ממערב למזרח ברקיע סמוי). זה כמו ללמוד ניווט ימי מאודיסאוס או גידול זיתים מהסיודוס, תוך ויתור על הידע שנצבר באלפי שנות ימאות ואגרוטכניקה ומדע ופילוסופיה. זה לא לימוד לשם לימוד וזו לא יצירה לשם יצירה וביטוי. זה דומה לפרות של אריק הגועות ב"קורלוס" או איך שהוא קרא לזה. אחה"ע פעם כתב על עבדות בתוך חירות ואילו את מה שקורה בישיבות של ישראל יש לכנות עבדות בתוך עבדות. אכן המדינה צרכיה להשקיע באומללים האלו (שיש לנו אחריות לגורלם), להשקיע הרבה יותר מאשר עלותו של חוק האברכים, אבל לא כדי לפרנס אותם אלא כדי לחלץ אותם מכלאם. אוף הארכתי, אבל תנו לי עוד מילה. הבוקר במקרה ראיתי בעיני ישיבת נערים כזו. האמינו לי, נערים שפוטים ללימוד משמים לבושים סרבלים שחורים בחום המחניק ומחכים בלבם לארוחת הצהרים. אסירי עוני וברזל.

 6. יערת

  גם אני, איני רכה בשנים, איני ממין זכר, איני נסמכת על שולחן חותני ותורתי אינה לימוד תורה.
  ולכן אני מתנגדת לחוק האברכים.

 7. סיגל

  מלגות ומענקים??? הצחקת אותי. מתי היית סטודנטית בפעם האחרונה? אני לומדת חמישה ימים בשבוע כיון שהחוגים שלי מצאו לנכון לפרוש את חמשת שיעורי החובה המסכנים שלי במתנה נפלאה: אחד לכל יום.(זה כמובן לפני חמשת קורסי הבחירה הנוספים שלי וחובת הפרקטיקום-4 שעות התנדבות בשבוע) אף מעסיק נורמלי בעבודה נורמלית לא מוכן לקבל אותי לעבודה בתנאים כאלה. אז מה יש לנו: שכר לימוד של כ-8,000 ש"ח וזה לפני שכ"ד, אוכל, חשמל, מים, ארנונה, צילומים וחומרי לימוד, נסיעות ועוד ועוד. 3 שנים שלא קניתי בגדים (לוקחת מיד שניה), הלכתי לסרט או למסעדה (אלא אם הוזמנתי על חשבון אחרים) ולא הוצאתי שקל מיותר סתם כי בא לי להתפנק. וכשאני מגישה בקשה למילגה את יודעת מה התנאי הראשון? שלא קיבלתי כבר מילגות אחרות שהסך הכולל שלהן הוא מעל 50% משכר הלימוד. 4,000 שקל מסכנים זה כל מה שמגיע לי בשנה למימון שכ"ל בלבד. אף אחד לא חושב שזה המדד הכי נמוך בסך הכללי של ההוצאות השנתיות שלי ושלא בגינו אני מבקשת את העזרה. זאת האמת לאמיתה במילגות ומענקים הנפלאים והמסייעים שהסטודנטים מקבלים. גם לי מגיע מימון של 3,000 בחודש עבור ההוצאות שלי כדי שאוכל ללמוד בשקט ולא למצוא את עצמי עובדת את עצמי למוות בלי זמן להשקיע בלימודים כך שלא אוכל לעמוד בקריטריונים של תואר שני.