אל בורות המים

מח"ט הר חברון, אל"מ גיא חזות, משתולל עם צווי שטח צבאי סגור ומגרש מוסקים פלסטינים מהקרקע שלהם. חייליו משקרים בלי בושה
ניסים מוסק

במשך כל השנה האחרונה פועל צה"ל לטרפד את הפעילות ההומניטרית של אנשי תעאיוש באזור הר חברון, באמצעות צווי "שטח צבאי סגור". עשרות פעמים השנה, גורשו הפעילים והחקלאים הפלסטינים מאדמותיהם על ידי הצבא, שמשתמש בצווים באופן הנוגד את הנהלים. במקום לשמור עליהם מפני התנכלויות המתנחלים, הצבא מגרש את החקלאים הפלסטינים משדותיהם ומבורות המים שלהם.

בשבת האחרונה, 30 באוקטובר, שבר מח"ט הר חברון אל"מ גיא חזות את שיא הגרוטסקה, כאשר הנפיק חמישה צווים כאלה בבוקר אחד. ארבעה צווים הוצגו לפעילים עם הגיעם לדרום הר חברון, והחמישי הוצא במטרה למנוע מסיק בכרם השייך למשפחה פלסטינית, מול גדר ההתנחלות סוסיא. בשבוע שעבר, באותו מקום כאשר משפחת אבו סבחה מסקה את זיתיה, היא הותקפה באבנים בידי רעולי פנים מתוך ההתנחלות. כאשר בני המשפחה ברחו, התוקפים הגיעו וניקבו את צמיגי המשאית שלהם. הצבא הגיע והפסיק את המסיק, היבול הוחרם ובני המשפחה גורשו מכרמם בבושת פנים. אבן שיידו רעולי הפנים פגעה ברגלו של הפעיל עזרא נאווי, פצעה אותו וגרמה לדימום. חשוב לציין כי הצווים נכתבים בשטח, בניגוד לנהלים, ומח"ט יהודה אל"מ גיא חזות חותם עליהם טלפונית בשלט רחוק. כל הצווים מצולמים ויוצגו בבית המשפט בבוא העת.

בשבת האחרונה כאשר אשה פלסטינית זקנה, שגורשה מהכרם, הלכה לעשות פיפי בשטח הסגור, החיילים רצו בעקבותיה וגערו בה בגסות. כאשר עזרא קרא אליהם להתנהג יפה, החיילים, שאינם דוברים ערבית, קראו לו לגשת אל הסבתא ולהסביר לה שהכניסה אסורה. עזרא נכנס ותירגם את דברי החיילים. תוך כדי כך, כעבור דקה וחצי, הוא נעצר בתואנת שקר שהוא נכנס כביכול לאזור הכרם ללא רשות והפר את הצו. עזרא נעצר ואחריו נעצר גם עמיאל ורדי שרץ אל הכרם במחאה. בתחנת משטרת חברון העיד הסג"מ שהביא את עזרא עדות מפלילה שיכולה היתה להחזיר אותו לכלא. הראיה לכך היתה כשהחוקר המשטרתי שצפה בצילומים קרא בתדהמה… לא ייאמן… לא ייאמן… כעשר פעמים. הוא הזמין את הקצין הצעיר לצפות בצילום המעצר. הסג"מ צפה במבוכה ומלמל שעדותו התבססה על דברים שנאמרו לו. כזכור, נגד עזרא תלוי גזר דין של מאסר על תנאי לשישה חדשים למשך שלוש שנים, בעקבות עדות מפלילה של שני קצינים שהעידו שהוא תקף אותם. אני ראיתי וצילמתי את ההיפך בדיוק.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. אמיתי ס

  ממש כמו פעולה אחת ביום אל המח"ט הרלוונטי.

 2. רמי

  ירושלים דמתה לברלין והקריה בתל אביב היתה לתועבה.

 3. נסים מוסק

  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/210941
  אבידן אופיר מהמאחז הלא חוקי מצפה יאיר שליד סוסיא מוכר היטב לפעילים. בכתבה בערוץ 7 הוא מפזר שקרים מטובלים בקורטוב של אמת, לשם יצירת אמינות לבלוף. אבל שימו לב, הפיסקה האחרונה של דבריו כולה אמת, כפי שבאה לביטוי בסרטון.

 4. יצחק איזה, גורן

  אין להבין את ההתנהגות המבישה של חיילי צה"ל, אלא עם כן היא מכוונת לגרום לפריצת אינפיאדה חדשה על מנת שניתן יהיה להצביע על הפלשתינאים כעל מי שלא ניתן להידבר עמם.
  רק שצריך להזכיר(למי ששכח ולמי שאינו יודע)ש:
  א.אי אפשר לגרש את כל הפלשתינאים מבתיהם ומאדמותיהם
  ב.לא מן הנמנע שאל "חגיגת" האוטובוסים המתפוצצים והפצצות האנושיות יצטרפו גם הטילים של ידידנו הטובים מהעזה ומלבנון.
  ג.ואם רופא העיניים ארך הרגליים מסוריה יחליט שגם בעבורו זוהי הזדמנות אז… וואו, יה אללה, יה אללה!!

 5. אורי

  הצעתו של אמיתי סנדי לשליחת פקסים למח"ט מעולה.
  כדאי גם לשלוח לממונים שלו: ממפקדו הישיר ועד שר הבטחון

 6. האם המנדט הבריטי -ו"הפרד ומשול"- עוד שולט בארץ?

  על פי הודעת דו"צ, "מח"ט הר חברון אל"מ גיא חזות", למד בבית הספר לפיקוד ומטה של הצבא הבריטי. כל לימדו הבריטים את הגאולייטר [Gauleiter זה מונח מתקופת הכיבוש הנאצי] של דרום הגדה, איל לשלטו בילידים. רשמית ה"ממלכה המאוחדת" לא תומכת בכיבוש, אך למעשה – נשלחים קציני צבא הכיבוש הציוני ללמוד את מלאכתם גם שם – עד להודעה חדשה. הבנתם? – מאז לורד בלפור, עד היום יש עקביות במדיניות ההפרד ומשול, רק שהמושלים השתנו.