• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אני הערבי הזה כבר 60 שנה

תגובה למאמר "אתה הערבי הבא" של אבירמה גולן
אורלי נוי

שוב מזדעקת האליטה הלבנה ללמד את היליד המזרחי שיעור בנאורות: הפעם תורה של אבירמה גולן, אשר במאמר מתנשא ב"הארץ" מסבירה לידידה העלום ג', בחור מזרחי, מדוע אסור לו לתמוך בחוק המתיר לוועדות הקבלה לעשות סלקציה ליישוביהם.

המזרחי של גולן איננו בחור טיפש, חלילה; הוא אקדמאי, מתכנת מחשבים צעיר מאזור המרכז. והוא אפילו מחזיק ברזומה רב-תרבותי: רעייתו היא בת ליוצאי ברית המועצות. ועורכת דין, לא פחות. חלומם הבורגני הוא לעבור לאיזה מצפה בגליל. אבל לא אבירמה גולן היא האשה שתניח להם לפתח אשליות כל כך מופרכות, ובאצילות נפש היא מתגייסת להבהיר לבחור, בנחישות וברגישות, מדוע בעצם גם להם אין סיכוי להתקבל למועדון האקסקלוסיבי בצפון. היא מסבירה לו בסבלנות כי בתור זוג מזרחי-רוסי שגדלו בפריפריה, סיכוייהם בצפון קטנים. "אתם משתכרים בסדר", היא מפרגנת לו תחילה, "אבל לא מסוגלים לרכוש אפילו דירת חדר במרכז; אשתך, שעובדת עשר שעות ביממה בחברת עורכי דין, תתקשה למצוא עבודה דומה בצפון; היא התגרשה בגיל צעיר, ואתם לא נישאתם ברבנות. מי יקבל אתכם? וגם אם כן, הרי לא תוותר על העבודה המצוינת בהרצליה, ולכן תיאלץ לנסוע מהמצפה לתחנת הרכבת הקרובה במכונית פרטית. אלא שחסכונותיכם יושקעו בבניית הבית, ולא תוכלו לרכוש מכונית שנייה". אוי, ההתפכחות, ההתפכחות.

אליבא דגולן, מה שעומד בין הזוג הצעיר והנאיבי לבין חלום המצפה הוא רשימת מכולת קטנה שעיקרה מכשולים כלכליים, מתובלת במעט סנטימנטים מבית היוצר של שינוי ('לא נישאתם ברבנות, מי יקבל אתכם?'). מדהים לראות איך לעצם מוצאו האתני של הבחור, אותו היא טורחת לציין מיד בתחילת השיחה – המדומיינת או האמיתית – אין קשר בתפיסתה של גולן לחוסר אפשרותו להתקבל למצפה החלומות אלא בגלל ההשלכות הכלכליות שהוא נושא איתו ('גדלתם בפריפריה, לא מסוגלים לרכוש דירה'). האם גולן סבורה שמזרחים שלא גדלו בפריפריה כן מתקבלים ליישובים שהם רובם ככולם על טהרת האשכנזיות? האם תוצאות המחקר של השמאי הממשלתי הראשי, אשר קבעו כי שכנים אשכנזים מעלים את ערך הדירות (אשכנזים, לא עשירים!) לא היו מספיק ברורות?

בקריאה ראשונה, יש משהו מפתה מאד במאמר של גולן, שכביכול משרטט שוב את המדרון החלקלק שכולנו יראים מפניו כל כך. אבל בקריאה שניה ושלישית, יש במאמר הזה משהו מקומם מאד. לא רק בשל ההתנשאות הבלתי נסבלת הזועקת ממנו (וכי ניתן בכלל לדמיין, נניח, מאמר מאת אשה אמריקנית לבנה בעלת טיפת מודעות שתפציר בנייטיב-אמריקנז שלא להתגזען כלפי אפרו-אמריקנים?), אלא בעיקר מפני שהיא מתדפקת על הדלת הלא נכונה: המזרחים יודעים היטב מאילו מועדונים הם מודרים ומדוע, תודה רבה. האיום המרומז "אתה הערבי הבא" הוא סוג של בדיחה עצובה, לכל היותר: אנחנו כבר שישים שנה במקום הזה, אם לא שמת לב. אם האליטה הלבנה רוצה להטיף למישהו מוסר, שתביט קודם כל במראה. למרקם היחסים בין המזרחים לערבים במדינה הזאת כבר תרמתם מספיק.

מצפה החלומות בגליל (אילוסטרציה). צילום: kshimi, cc by-sa-nc
כנראה שיעניין אותך גם: