אני הערבי הזה כבר 60 שנה

תגובה למאמר "אתה הערבי הבא" של אבירמה גולן
אורלי נוי

שוב מזדעקת האליטה הלבנה ללמד את היליד המזרחי שיעור בנאורות: הפעם תורה של אבירמה גולן, אשר במאמר מתנשא ב"הארץ" מסבירה לידידה העלום ג', בחור מזרחי, מדוע אסור לו לתמוך בחוק המתיר לוועדות הקבלה לעשות סלקציה ליישוביהם.

המזרחי של גולן איננו בחור טיפש, חלילה; הוא אקדמאי, מתכנת מחשבים צעיר מאזור המרכז. והוא אפילו מחזיק ברזומה רב-תרבותי: רעייתו היא בת ליוצאי ברית המועצות. ועורכת דין, לא פחות. חלומם הבורגני הוא לעבור לאיזה מצפה בגליל. אבל לא אבירמה גולן היא האשה שתניח להם לפתח אשליות כל כך מופרכות, ובאצילות נפש היא מתגייסת להבהיר לבחור, בנחישות וברגישות, מדוע בעצם גם להם אין סיכוי להתקבל למועדון האקסקלוסיבי בצפון. היא מסבירה לו בסבלנות כי בתור זוג מזרחי-רוסי שגדלו בפריפריה, סיכוייהם בצפון קטנים. "אתם משתכרים בסדר", היא מפרגנת לו תחילה, "אבל לא מסוגלים לרכוש אפילו דירת חדר במרכז; אשתך, שעובדת עשר שעות ביממה בחברת עורכי דין, תתקשה למצוא עבודה דומה בצפון; היא התגרשה בגיל צעיר, ואתם לא נישאתם ברבנות. מי יקבל אתכם? וגם אם כן, הרי לא תוותר על העבודה המצוינת בהרצליה, ולכן תיאלץ לנסוע מהמצפה לתחנת הרכבת הקרובה במכונית פרטית. אלא שחסכונותיכם יושקעו בבניית הבית, ולא תוכלו לרכוש מכונית שנייה". אוי, ההתפכחות, ההתפכחות.

אליבא דגולן, מה שעומד בין הזוג הצעיר והנאיבי לבין חלום המצפה הוא רשימת מכולת קטנה שעיקרה מכשולים כלכליים, מתובלת במעט סנטימנטים מבית היוצר של שינוי ('לא נישאתם ברבנות, מי יקבל אתכם?'). מדהים לראות איך לעצם מוצאו האתני של הבחור, אותו היא טורחת לציין מיד בתחילת השיחה – המדומיינת או האמיתית – אין קשר בתפיסתה של גולן לחוסר אפשרותו להתקבל למצפה החלומות אלא בגלל ההשלכות הכלכליות שהוא נושא איתו ('גדלתם בפריפריה, לא מסוגלים לרכוש דירה'). האם גולן סבורה שמזרחים שלא גדלו בפריפריה כן מתקבלים ליישובים שהם רובם ככולם על טהרת האשכנזיות? האם תוצאות המחקר של השמאי הממשלתי הראשי, אשר קבעו כי שכנים אשכנזים מעלים את ערך הדירות (אשכנזים, לא עשירים!) לא היו מספיק ברורות?

בקריאה ראשונה, יש משהו מפתה מאד במאמר של גולן, שכביכול משרטט שוב את המדרון החלקלק שכולנו יראים מפניו כל כך. אבל בקריאה שניה ושלישית, יש במאמר הזה משהו מקומם מאד. לא רק בשל ההתנשאות הבלתי נסבלת הזועקת ממנו (וכי ניתן בכלל לדמיין, נניח, מאמר מאת אשה אמריקנית לבנה בעלת טיפת מודעות שתפציר בנייטיב-אמריקנז שלא להתגזען כלפי אפרו-אמריקנים?), אלא בעיקר מפני שהיא מתדפקת על הדלת הלא נכונה: המזרחים יודעים היטב מאילו מועדונים הם מודרים ומדוע, תודה רבה. האיום המרומז "אתה הערבי הבא" הוא סוג של בדיחה עצובה, לכל היותר: אנחנו כבר שישים שנה במקום הזה, אם לא שמת לב. אם האליטה הלבנה רוצה להטיף למישהו מוסר, שתביט קודם כל במראה. למרקם היחסים בין המזרחים לערבים במדינה הזאת כבר תרמתם מספיק.

מצפה החלומות בגליל (אילוסטרציה). צילום: kshimi, cc by-sa-nc
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עידו

  אם אבירמה גולן היא 'האמריקאית הלבנה', הרי ה'מזרחי' הוא לא ה'נייטיב אמריקאנז', אלא ה'אפרו-אמריקאי, שהובא ממקום רחוק כדי להיות העבד של הלבנים אחרי שאלו סיימו לטבוח בילידים.
  ואן, הכותרת של אבירמה לא הייתה צריכה להיות 'אתה הערבי הבא', אלא, 'אתה עדיין ערבי'

 2. אלעד הן

  הרי גולן מתייחסת בדיוק לעובדה שלא יקבלו אותו כי הוא מזרחי ואישתו עולה מרוסיה. היא מתייחסת לעוד פרמטרים מקובלים בוועדות קבלה (נישואים), והיא מתייחס גם למבנה הסוציואקונומי שבתוכו המצפים קיימים (הסתמכות על עבודה בהכנסה גבוהה של לפחות אחד מבני הזוג, נסיעות ארוכות ועוד).
  על מה בעצם ההשגה של נוי מלבד איזו היעלבות סמלית על כך שגולן אינה מהעדה הנכונה? אולי נוספת לו גם ההנחה שאשכנזים ומזרחיים אינם יכולים לפעול יחד, וה"עדה" היא קבוצת השייכות היחידה בה ניתן לפעול. הציטוטים "אם האליטה הלבנה רוצה להטיף למישהו …" "למרקם היחסים … כבר תרמתם מספיק", משמעם שאין דבר שאבירמה גולן עושה שלא כמייצגת "האליטה האשכנזית".

 3. מאיר בביוף

  כי הגב' א. גולן בסה"כ רוצה לחוש פעם נוספת את שכרון העליונות האשכנזית…למה את הורסת לה את המסיבה?

 4. איתי

  ג"נ – חצי עירקי, חצי אשכנזי.

  יש המון אמת במה שאת אומרת אך נדמה לי שאם אותו הטקסט בדיוק היה חתום ע"י כותבת מזרחית או ממוצא רוסי, וכותרתו היתה "אנחנו הערבי הבא" הוא היה לגמרי בסדר בעיניך.

  משתמע מזה שלעולם לא ניתן לחבר אשכנזי ומזרחי למאבק אמיתי נגד אפליה, חבל.

  תמיד

 5. אורלי נוי

  לכל מי שקובל על התייחסותי "לגופה של כותבת" במקום לתוכן דבריה: אבירמה גולן בחרה בעצמה להתייחס למוצאו האתני של ידידה. כאשר היא מעלה את הסוגיה האתנית, גם מוצאה האתני הופך לרלוונטי בעל כורחו. בדיוק כשם שאני, כיהודיה ישראלית, לא יכולה לכתוב "כאילו מהאו"ם" על הסכסוך הישראלי-פלסטיני מפני שבעל כורחי חלה עלי אחריות מתוקף היותי ישראלית, או לכל הפחות יש לעובדה הזאת משמעות. אלעד הן – נדמה לי שלא במקרה אתה בוחר לפרש את דברי כ"העלבות" מאשכנזיותה של גולן; מאז ומתמיד מכחישי השיח המזרחי בחרו להתייחס אליו כעניין אמוציונאלי במקום עניין פוליטי מובהק.
  עידו – אתה צודק. המזרחים הם בהחלט יותר האפרו-אמריקנים באלגוריה הזו, ולא הפלסטינים.

 6. תומר

  טור שמלמד על קריאה חלקית של המאמר ו/או קושי בהבנת הנקרא.הרי ממה נפשך? גולן הציגה בצורה ברורה את הגזענות ולא התחמקה מכך. היא הוסיפה לתמונה נדבכים מעמדיים וזו הסיבה האמיתית שיוצא קצפה של הכותבת – שכן במאמר של גולן אין שמץ התנשאות.
  גישתה של הכותבת פוגעת בניסיון להבין את החברה הישראל גם במונחים עדתיים – שכן היא פוסלת דה-פקטו כל הסתכלות אחרת ובכך יוצרת תמונה חד-גונית ולא-רצינית.
  חבל

 7. טלי

  אין לי שום בעיה אם אישה לבנה אמריקאית מפצירה לנייטיב אמריקאי לא להתגזען כלפי אפרו אמריקאי. אם היא מדברת לעניין על נושא בעל חשיבות אמיתית ואומרת דברי טעם למה לא? בגלל הצבע עור שלה? סרטים חשובים למשל שמעוררים מודעות לגבי ניצול חברתי בארה"ב ובאנגליה נעשים בד"כ על ידי לבנים עשירים
  זה חבל אבל זה ככה. מה הפתרון שלך שיעשו אך ורק סרטים על עשירים לבנים ויפים עד שתבוא המהפכה ותחלק את העושר מחדש?

 8. אלי נבו

  אבירמה גולן צודקת לחלוטין. זה חוק אשר יאפשר תופעות בדיוק כפי שהיא מתארת. אין פה שום התנשאות ושום אליטה לבנה. זה חוק גזעני. אגב, מה לעשות, העובדות הן כי רוב הישראלים ממוצא מזרחי לא מצביעים מרץ (גם אני לא) אלא לקדימה, ליכוד וש"ס. אלו הן עובדות. הם יהיו הקורבנות של החוק הזה והם גם מצביעים למחוקקיו. אבל, זו לא הפתעה. כך היה תמיד. אנשי שדרות תמיד הצביעו למפלגות שזרקו להם לירות לקוסמטיקה לאקשרטיין בכניסה לעיר, ואת המליונים בשטחים.
  אבירמה גולן תיארה בדיוק את הדינמיקה אשר ממילא קיימת בפועל והיא בצד שלך לחלוטין.
  את מבזבזת תחמושת במקום הלא נכון, וגם… לא בצורה הוגנת.

 9. צבי בן-דור

  מה שחסר מאוד במאמר של גולן הוא ציון העובדה שהמזרחי הוא לא הערבי (רק) הבא, אלא (גם) "הערבי הקודם". משך שנים רבות עיקר המגע ה"אזרחי" בישראל היה בין יהודים וההדרות "האזרחיות" היו הדרות של מזרחים (ערבים הודרו, בלשון המעטה, לא בדרכים אזרחיות אלא בדרכים של צבא ושיטור). מזרחים הודרו, בפשטות, בגלל שהם או ערבים או דומים מדיי להם. גולן צריכה לזכור את זה בקול רם משתי סיבות: א. היא שייכת לאותה קבוצה שעסקה בהדרות כאלה בעבר. ב. היא צריכה להזכיר את הזה לבני הדור הנוכחי של המדירים עצמם ולא לבני הדור הנוכחי של המודרים בפוטנציה.

  נקודה נוספת, זה ממש מכמיר לב לראות אשכנזים שדואגים לערבים באופן המאוד מסוים כאשר הגזען האנטי-ערבי העומד לפניהם הוא מזרחי. ראו הצקצוקים על הגזענות (הזועתית כשלעצמה) של אוהדי בית"ר ירושלים.

 10. יוני

  מי עדיין "אשכנזי" או "מזרחי" במדינה הזאת? דור הסבים? מי מה"אשכנזים" מדבר יידיש ומנשנש גפילטע מדי יום? האם שלושה רמטכ"לים (מתוך הארבעה האחרונים), הנשיא הלפני אחרון (על אף הסתבכותו), שרי ממשלה, חברי כנסת וחלק ניכר מהידוענים במדינה הזאת מודעים לכך שהם נחותים חברתית?
  ניסית להיות זמר שיוצר מוסיקה מערבית לאחרונה? לא בדיוק שיא הביקוש…
  נדמה לי שהדבר היחיד ששרד מהגזענות של העשורים הראשונים למדינת ישראל היא ההעדפה של נציגים מטעם עצמם ליבב במקום להלחם על מקומם בציבוריות הישראלית כמו שאר האנשים.

 11. יואב

  כתבת "האם גולן סבורה שמזרחים שלא גדלו בפריפריה כן מתקבלים ליישובים שהם רובם ככולם על טהרת האשכנזיות? האם תוצאות המחקר של השמאי הממשלתי הראשי, אשר קבעו כי שכנים אשכנזים מעלים את ערך הדירות (אשכנזים, לא עשירים!) לא היו מספיק ברורות?"
  נאי גר במצפה בגליל. אני מעולם לא שאלתי את עצמי מי משכני ספרדי ומי אשכנזי אבל לאור המאמר המקומם הזה אני בודק במהירות את רשימת שכני ואני חושב שכשליש מהם אשכנזים, כשליש מזרחים וכשליש מעורב מהורים מכאן ומשם. אז המצפים לא על "טהרת האשכנזיות" ודי כבר עם השטות הזאת.

 12. נתן.

  מה לא נכון במאמר?

  כלום.

  הכל נכון – כל גזען צריך לדעת שהוא יכול להיות בעצמו קורבן לגזענות ללא הבדל דת גזע לאום מין עדה והעדפות מיניות.

  אבל האליטות המיזרחיות מתקשות להתמודד עם טיעונים ענינים או עם טיעונים בכלל , לעיתים הרושם הוא שכותבים כמו אורלי פשוט התערבו עם חבר על כך שהם יכולים לכתוב מאמר על כל נושא בעולם בו הם יתקפו את האשכנזים כשהם מתחיביים להשתמש במילים "לבנים","התנשאות",ו"אליטות" , אני רק מתפלא שעינין גרוש התימנים מיבנאל לא נכנס לכתבה…..

 13. איריס חפץ

  בקריאה ראשונה, אכן לא הבנתי בדיוק מה הבעיה פה, כיוון שהמשפט הזה למשל, הוא חידוש מרענן:
  "כדי שג' לא יחוש, חלילה, סולידריות עם בן גילו מסכנין ויתקומם ביחד אתו, מנקזת אפוא הממשלה, בהנהגת "ישראל ביתנו", את תסכולו לתעלה מדומה של סכסוך אתני-לאומני".
  הרי לא הממשלה מנקזת לבדה את "תסכולו" של ג', אלא הממשלה פועלת בתוך עם, שיש לו דעות שמושפעות מהתקשורת, שבה גם אפעס לאבירמה גולן יש חלק.
  העובדה שהיא מדברת על כריתת הברית האסורה בין פלסטינים למזרחים, אומרת שהדברים שלנו נופלים על אוזניים כרויות יותר, אבל גולן עדיין שייכת לאלו שהיו יכולים לחיות "במצפה בגליל" ואילו ג' והפלסטיני מסכנין לא יוכלו לגור שם. ובכלל לא משנה מה מצבם הכלכלי ואם הם התחתנו עם "רוסיה גרושה" או לא (למה צריך כל כך הרבה סטריאוטיפים על אחרים במאמר הזה, בלי שום ביקורת עצמית?)

 14. ירדנה אלון

  מה שלא אהבתי ברשימה של אבירמה גולן זה השימוש בסטריאוטיפ של המזרחי, ובכן אבירמה, לא כל המזרחים באו מהפריפריה,יש הרבה מאוד מזרחים שנולדו וגדלו בתל-אביב,ולאו דווקא באזור הדרומי העני שלה,והם לא הודרו כלכלית,אבל הודרו תרבותית,ותמיד היה נסיון מצד המימסד לזרוק או להסליל אותם לצד הפריפריאלי של התרבות ומערכת החינוך.על כל פנים,זה שהינך מודעת להדרה הזאת,לא מתכחשת לה,ולא מפנה לה עורף זה כבר צעד אחד חיובי לכיוון של פיתוח דיאלוג ואת זה אני דווקא כן אוהבת.

  באופן אישי,כשקראתי את הרשימה בהארץ, לא חשתי שבמקרה של אבירמה גולן יש כאן התנשאות, מה שכן חשתי זה חוסר הבנה,או חוסר ראייה לעומק,הפנייה דווקא לידיד המזרחי,למה לא לידיד ההומו לממשל? מה אותו כן היו מקבלים?אותו לא מדירים?, למה לא לחברה לסבית אשכנזייה חד הורית שירשה מסבא וסבתא ניצולי שואה סכום לא מבוטל והיא חולמת לגור ביישוב קהילתי בגליל ,אותה לא היו מדירים?

  דתי בקהילה חילונית היו מקבלים? חילוני בקהילה דתית היו מקבלים?
  דתיים מהזרם השסניקי היו מתקבלים בקהילה של ויז'ניץ'? וההפך?
  שמאלן בקהילה ימנית היו מקבלים?
  ימני בקהילה שמאלנית היו מקבלים?

  למה בחרה אבירמה גולן דווקא את המזרחי? לוא הייתי מקבלת על כך תשובה ברורה ממנה ,הייתי יכולה להסיק על פי תשובתה אם יש כאן התנשאות ונסיון לחנך ולתרבת.
  אולם כל עוד אין לי תשובה ברורה ממנה מה שאני יכולה ביינתים להסיק זה שיש כאן נסיון במסגרת של רשימה קצרה להצביע על שסעים חברתיים, ושיש מי שמשתמש בהם, ודואג להעמיק אותם, לשם תועלתו הפוליטית.
  אבל כאן בתגובתי הבאתי עוד דוגמאות שניתן היה להשתמש בהן
  ולכן אני חוזרת על שאלתי
  אבירמה למה מזרחי?.

 15. אלי ביתאן

  שגם אדם פשטני יקרא אותו ויזדהה עם המסר?
  מה את רוצה, עולם שבו הערכים הנכונים מנוסחים בכבדות משמימה (כמו שאת ניסחת את שלך) והמזרחים והעולים
  (כן, הפשטנים ברובם) נופלים כפרי בשל לימין המתלהם?

  צחנת בקשת הפוליטיקלי קורקט הגיעה למרום. ג'יזס, בכיאת תתערב.

 16. דב

  זה זמן רב חדלתי לתהות על מוצאם של אלה הסובבים אותי. מצער שעדיין יש כאלה שמשתמשים בשד העדתי כדי להתחמק מלהתייחס לעיקרן של הבעיות.
  אני איש הנגב. אוניברסיטת באר שבע מציגה רב תרבותיות
  לדוגמה. ראוי להוות דגם חיקוי.
  דב פוניו

 17. אורלי נוי

  אתחיל מהסוף. אם הובנתי לא נכון אז אדייק: אין לי כל מחלוקת עם אבירמה גולן על כך שמדובר בחוק גזעני ומסוכן, ואם זה לא היה ברור מדברי אז הנה. מה שמפריע לי זה הבניית הקונטקסט, וכאן אני מצטרפת בכל פה לשאלתה של ירדנה: מדוע הצורך במזרחי? אבירמה גולן מפרסמת את הטקסט שלה בעיתון לאנשים החושבים (ולכל אלה שלא מבינים למה צריך לדבר על העניין המזרחי, שינסו לספור כמה כותבים קבועים מזרחים יש בעיתון הזה), זה שיח פנים-אליטיסטי לבן, והוא נעשה על גבו של אותו ידיד מזרחי מדומיין. למה?! למה גולן מבנה את הטקסט שלה כשיחה ספק אמהית ספק נזפנית עם אותו חבר? זה ז'אנר שמאלי ידוע ומדכא עד כאב, ראו קמפיין "שירת הטוקבקים" של ארגון בצלם. תמיד צריך את המזרחי הנאיבי/המתבהם/הגזען שדרכו הלבן נושא את בשורתו הנאורה לעולם. המזרחי איננו הילד הקטן שצריך להסביר לו מה טוב ומה לא, ואבירמה גולן צריכה להיות מודעת למקומה בהיררכיה האתנית הישראלית אם היא בוחרת לפתוח את התיק הזה. המקום הצדקני/מטיפני שהיא בחורה להציב את עצמה מול אותו ידי מזרחי הוא בעייתי מאד, גם אם השורה התחתונה שלה נגד החוק מקובלת על כולם, כולל עלי.

 18. אלי נבו

  אנשים נאיבים. החוק הזה מנציח את הקיים מאז ומתמיד בוועדות הקבלה בישובים. תמיד היה יתרון למשכילים יותר, לילידי הארץ יותר…כן… לאשכנזים יותר. העם חייב להבין על מה מדובר ושקבוצות מסויימות, ביניהם המזרחים, יפגעו והפעם בצורה חוקית. בלתי-אפשרי יהיה אפילו לערער על דחייה כזאת בבית-המשפט. יהיו (כבר יש) ישובים מסוג א, ומסוג ב ומסוג ג. זה בדיוק מה שגולן כתבה. היא תיארה סינריו טיפוסי לגמרי שקורה כל הזמן.
  ואת תוקפת אותה? היא מוכיחה יותר רגישות חברתית מהרבה דוברים "מזרחיים" שמחפשים כל הזמן ממה אפשר להיעלב היום.

 19. נועה תנוע

  איך אפשר להתייחס לדברים שלה בלי לדעת מה העדה של הכותבת? אני מציעה לחייב את כל הכותבים באתר לחשוף את העדה שלהם.
  במחשבה שנייה, עדיף פשוט לאסור על אשכנזים לכתוב כאן. כמו שאורלי אומרת נכון: "אשכנזים, כבר תרמתם מספיק." עכשיו הגיע הזמן שנסתום לכם את הפה.
  ורק ליתר ביטחון: אם אורלי מזרחית, אני מסכימה עם כל מילה שלה!

 20. Diogenes

  Why do heathen rage ?!!

  Check out and verify that the champions of this discriminative law were / are not ashkenazim but rather enlightened lawmakers that became rich and influential while 'representing' their poor and non-Ashkenazi constituency. It is their interest to propagate the sense of racial discrimination.
  I'm dismayed to see that smart people here are still chasing this Red Herring.

 21. אבנר

  אין כמו המאמר הזה כדי לתאר את מצבו הטרמינלי של השמאל הישראלי והוא מתוסף למאמרים נוספים שכבר פורסמו פה כמו המאמר בנושא "ההטרדות המיניות" בשיח ג'ארח.

  הכיוון הוא די ברור , זה לא רק התופעה המעניינת שכבר צוינה פה שהדבר ששמאלנים שונאים הכי הרבה זה שמאלנים אחרים, אלה שאין שום מאבק בין אם זה נגד הכיבוש ,נגד הגזענות או נגד כל דבר אחר, שהשמאלנים החביבים שלנו לא יצליחו להרוס בעזרת צדקנות והתייפייפות ובעיקר אימוץ מוחלט של הטרמינולוגיה הימנית – לא רק באופן מילולי כמו השימוש במילה "סמולן" ו "אליטות" אלה גם ברטוריקה בבחינת – "אם אתה מנגד לגזענות אפליה וכיבוש אז אתה בטח קיבוצניק אשכנזי מתנשא לבנבן ועשיר שגר בכפר- שמריהו מעסיק פיליפינית שונא מזרחיים ואבא שלך חטף ילדים תימנים….".

 22. סמולן

  או איך קוראים לה, כדרלעומרה גליל, הייתי משנן את המאמר הזה היטב. הוא כתוב נכון, אפילו מינורי, והוא אכן נכון.

  אציין שבניגוד לכל המגיבים, אני לא רואה משהו בעייתי בכך שיישובים בעלי פחות מ 500 משפחות יוכלו לראיין מועמדים. יש בעיה חמורה כשרואים את החוק כחלק ממגמה כללית, אבל לכשלעצמו הוא נראה לי אפילו ראוי. (אם כי הוא מוביל לאבסורדים חמודים. האם יישובים יוכלו להגדיר את עצמם כייושבים שמקבלים אל עצמם רק את מי שמתנגד לחוק הסינון ?)?

 23. אדי

  המאמר של אבירמה גולן הוא יהלום מזוקק של סגנון והיגיון. את זה הכותבת פשוט לא מסוגלת לראות דרך הערפל הנצחי של המזרחי המקופח שמטשטש ומעוות כל דבר. מספיק כבר לחפש בכוח את הקיפוח המזרחי.

 24. ירדנה אלון

  כנראה שצריכים לעבור עוד הרבה מים בירדן עד שאוניברסיטת בן גוריון תהייה באמת רב תרבותית ותהווה דוגמה ומופת אם אתה משתמש במונח "שד עדתי",גם הרשימה של אבירמה וגם תגובתה של אורלי מדברים על אפלייה ועל גזענות ועל הדרה ועל שסעים חברתיים,כלכליים תרבותיים ופוליטיים,גם אם יש אי הסכמה מסויימת בינהן,הרי ששתיהן מתדיינות על מציאות חברתית,והנה אתה בא ודוחף לנו"שד עדתי" כאילו מדובר כאן במיסטיקה ,בקסמים,בכשפים,בכישופים,בשדים ורוחות,

  מי שמשתמש במושג "שד עדתי",מוטב לו שיפסיק להיות עפיפון בלי חוט,ויקשור את עצמו לקרקע המציאות גם אם היא קשה לעיכול.וכנראה שאינו מבין באמת את המושג רב תרבותיות,תרבות זה לא מעשה כשפים,תרבות זה לא שדים ורוחות,תרבות נוצרת לטוב ולרע מתוך מציאות חייהם של בני אדם שיוצרים אותה ,אין אף שד או מכשף או איזה מרלין שבהינף מטה הקסם, או בלחש קסמים והשבעות ולחשים יוצר תרבות,או פערים חברתיים,או דעות קדומות,או יחס מפלה וגזעני כלפי האחר, את כל זה יוצרים בני אדם,לא שדים וואללה בטיח.

 25. שי כהן

  אבל איך נסביר לילדינו שעסקנו בספורט בזמן שהפסדנו במאבק על דמותה של החברה שלנו?

  יחד עם אבירמה גולן, אורלי וכל השאר אולי יש לנו סיכוי, בהשתלחות הדדית פשוט אין סיכוי שנצליח להתמודד.

  דווקא מי שמבין את עומק האתגרים חייב לצאת מעמדה טהרנית רדיקלית לכאורה אל רדיקליזם אמיתי של שותפות רחבה לשינוי פני החברה

 26. אורלי נוי

  שי, ובעצם כל מי שמלין על טהרנות רדיקלית/מזרחית: מספיק שתקראו את כל התגובות פה שמתלוננות על "הבכיינות המזרחית" (לדעתי הרוב המכריע של התגובות!) כדי להבין עד כמה אתם טועים. התואר "שמאלן" אין בו משום חסינות מפני גזענות; לעתים קרובות זה ההיפך הגמור. אם יש עדיין כל כך הרבה אנשים, שמאליים בעיני עצמם, שפוטרים במיאוס את המאבק המזרחי כ"התבכיינות", אז אדרבא- המזרחיות צריכה לעמוד על רגליה האחוריות לא מול הטומי לפידים, אלא מול האבירמה גולניות כי שם נעשית המחיקה האמיתית שלה. אותם שמאלנים טובים, אגב, הם גם אלה שהתרגשו עד דמעות מהכרזתו של נתן זך על כוונתו להצטרף למשט לעזה. האם אתה חושב, שי, שבשם המאבק המשותף הקדוש יש להכשיר כל שרץ מסוגו של זך, על שלל אמירותיו המבחילות נגד מזרחים?
  המאבק המזרחי ממשיך להיות, שלא במפתיע, המאבק המוכחש והשקוף מכולם. כולם מרגישים נוח לדרוך עליו- ימין ושמאל כאחד. אני לא קוראת להחרים את אבירמה גולן או אפילו להוקיע אותה, וכמובן שבסופו של דבר אנחנו נלחמים את אותה המלחמה- לפחות בחלקה. אבל בהחלט חשוב לי לעמוד על המשמעויות של הטקסט שלה שנעלמות מעיניה כמו גם מעיני רוב המגיבים כאן, אבל יש להן השלכות באמת הרסניות על העניין המזרחי בישראל.

 27. רמי הוד

  הטקסט הזה הוא דוגמא נהדרת לאופן בו עמדות שביקשו לערער על גישות מהותניות ואף גזעניות כלפי זהות ותרבות נפלו בסופו של דבר לאותו בור ואף התחפרו בו עמוק יותר, עד לכדי גזענות הפוכה ואימוץ של מעין תורת מחנות נבובה ומסוכנת. אשכנזי לא יכול לדבר עם מזרחי כי דיבור זה יהיה תמיד "מתנשא" וגזעני, ביקורת ערכית אינה אפשרית כמובן, וכך גם מאבק משותף. אין ולא יכול להיות לעמדה המובאת בטקסט כל ביטוי פוליטי שיכול לשנות משהו ולגעת למישהו, וודאי שאי אפשר לאחד סביבן יותר מחמישה אנשים. סופן של עמדות טהרניות מעין אלו הוא לחזק את הימין ואת ההון, שהרי כל איש שמאל סוציאל דמוקרט שאינו מכריז מיד על הגזענות של "האליטה הלבנה" מוכרז מיד כאויב. ההמשך של אותו היגיון הוא ששטרסלר הניאו ליברל המוצהר עדיף על אבירמה גולן שמתחפשת כמובן לשמאל, וביבי שלא מתיימר לדבר על מזרחים-אשכנזים עדיף בהרבה על עמיר פרץ, שבגד כמובן במזרחיותו. על כך נאמר- אויבו של הטוב הוא הטוב המוחלט.

 28. אורלי נוי

  לכך שהציבור המזרחי בגדול לעולם לא יתחבר לסו-קולד "מחנה השלום" הישראלי. כל עוד הציפיה היא שהמזרחי ישתיק או ינמיך את קולו כדי שלא להפריע לשביעות הרצון העצמית של השמאל, הוא ימשיך להיות בועה מנותקת שכל הזמן מתפלאת בתמיהה צדקנית "אז איפה המזרחים?"

 29. רמי הוד

  אורלי, נדמה לי שאת לא מדברת בשם "הציבור המזרחי". קודם כל כי מן הסתם אין דפוסי הצבעה והשתתפות פוליטית אחידים לציבור זה, בדיוק כמו לציבורים אחרים. ושנית בגלל שתקני אותי אם אני טועה אבל העמדות הפוליטיות שלך אינן מקובלות כל כך על ציבור זה. אין בכך שום פסול, ואין זה אומר שאת טועה ( אני מניח שנסכים על דברים רבים), אבל זה מצריך מידה מסוימת של צניעות בניסיון לדבר בשם ציבור מסוים ולהסביר את התנהגותו הפוליטית. בזמן בחירות 2006 היו לי ויכוחים רבים עם חברים שהתנגדו לפרץ ( "משתכנז" וכיו"ב) וראי איזה פלא- בפריפריה החברתית של ישראל המאוכלסת בעיקר על ידי מזרחים, השיג פרץ הישג חסר תקדים. הם לא הביטו ועדיין לא מביטים על פוליטיקה ובכלל על שינוי חברתי כבחירה בין אפשרויות קיימות אלא כמאבק דמיוני בין עמדה נכונה וראויה ( גם אם אין לה ביטוי פוליטית) לעמדות אחרות. אותה עמדה מתבטאת בטקסט שלך ובניסיון למקם את אבירמה גולן כאשכנזית הגזענית. כדי להסיר ספק- אני סבור שהן באפליה האתנית נטו והן בזו האתנו-מעמדית יש להיאבק פוליטית. שתיהן קיימות ובגדול. רק שאני סבור שאופן החשיבה שביטאת במאמר אינו הצורה לעשות זאת- לא הצהרתית וודאי לא פוליטית. ראשית כי אין נהירה המונית של מזרחים בפרט ושל אזרחים בכלל אחר אופן החשיבה הזה ולא בכדי. שנית משום שכפי שכתבתי אין להם כל היתכנות פוליטית ויכולת לכנס סביבם מספיק אנשים כדי לחולל שינוי.

 30. טלי

  אני לא עושה השוואות אני רק רוצה להבין את הגישה שלך נגיד והיה גרמני שהיה עושה המון כסף בזמן השואה בלמכור חלקי מכונות מוות לנאצים. הכסף הזה היה גורם לצאצאיו להיות עשירים עד היום. אחד מצאצאיו שקיבל השכלה באמת משובחת בכסף הזה הפך לעיתונאי מצוין. נגיד והוא היה מגלה שפושע מלחמה נאצי מארגנטינה שעכשיו ישראל הצליחה לתפוס ולהביא לתליה בארץ הוא בעצם חף מפשע. וזו הייתה האמת. האים לו בתור צאצא שגם הרוויח ישירות ממה שסביו עשה, האים היה מותר לו לפרסם את המאמר הזה? האים בתור עיתונאי כשאתה רואה עוול ואתה מאמין שהדברים שאתה אומר הם אמת ולכן יועיל לציבור לדעת אותם. האים אתה צריך לעצור רגע ולהגיד "בוא נשים בצד את החשיבות של הדברים הנאמרים כי קודם כל חשוב מי אומר אותם " מה הפיתרון שלך? האים העורך צריך לפרסם את את המאמר תחת שם עט אחר? כדי שתמונת המצב שתשתקף לקוראים תתאים לרומנטיקה החדשה הזאת של הפוליטי קורקט? מתי ה"מה כותב" הופך להיות חשוב יותר מה"מי כותב"? אני באמת שואלת. ת
  ולכן יועיל לציבור לדעת אותם. האים אתה צריך לעצור רגע ולהגיד "בוא נשים בצד את החשיבות של הדברים הנאמרים כי קודם כל חשוב מי אומר אותם "
  מה הפיתרון שלך? האים העורך צריך לפרסם את את המאמר תחת שם עט אחר? כדי שתמונת המצב שתשתקף לקוראים תתאים לרומנטיקה החדשה הזאת של הפוליטי קורקט?
  מתי ה"מה כותב" הופך להיות חשוב יותר מה"מי כותב"?
  אני באמת שואלת.

 31. איריס חפץ

  הנה אני באמת עונה…והדוגמא שלך ממש נופלת כפרי בשל לידי, מכיוון שבדיוק עם הגרמנים האלו יש לי עסק…
  כן, בהחלט חשוב מהו מוצאו ש הגרמני הזה ומה ההיסטוריה המשפחתית והחברתית שלו. הוא לא צריך לשאת באשמה, אבל יש לו בהחלט אחריות. וכשהוא כותב ומטיף לי כיהודיה, אני יוצאת נגד זה, כי הוא חי עוד מהכסף המלוכלך הזה, זה לא שייכך לעבר בלבד. אז כדי לעבור את השחרור שלו, שידבר עם הגרמנים ויעביר ביקורת על הגזענות שלהם, לפני שהוא מסביר לי מה כדאי לי כיהודיה יותר.
  כשהיהודים הושמדו ודוכאו, המוצא שלהם היה רלוונטי? אז למה זה לא רלוונטי יותר? רק בגלל שלגרמני זה פחות מתאם עכשיו?
  אבירמה גולן לא פרסמה ידיעה עיתונאית, אלא מאמר דעה. זה הבדל ענק (אם כי בישראל, אני יכולה להבין שהעיתונות כל כך ירודה שאין הבדלים כבר).

 32. דב פוניו

  אני סבור שאחרי 61 שנות עצמאות אנו עדיין לא השתחררנו מרגשי הנחיתות של הגולה. אחד מסימני ההכר:הצורך להשתייך למגזר,כי הוא נותן לנו מחסה ותחושת בטחון.זה כלל לא עניין של "מזרחיים".
  כך אנו ממשיכים להיות מפולגים- דבר שמנוצל היטיב
  על ידי הפוליטיקאים המקצועיים-ואלה שמפעילים אותם כמריונטות. הגיע זמן שהישראלי השפוי יתעשת ויתלכד סביב רעיון ולא סביב אמוציות.

 33. סלאח שבתי

  אבירמה גולן היא אכן אויב העם, ואחד האנשים הכי משפיעים והכי מסוכנים במדינה. חייבים להוקיע אותה. לא שמענו את אורלי נוי אומרת מילה אחת נגד שר הפנים אלי ישי הגזען החשוך, נגד ח"כ ניסים זאב הכהניסט הנאלח, נגד הרב עובדיה הפנאט הנבער – רק נגד אבירמה גולן. למה? כי מזרחים כמו אורלי נוי לעולם לא יגידו מילה רעה על "אנשי שלומנו". בדיוק כמו תנועת ש"ס, שהוכיחה לנו שכל מה שהאשכנזים של מפא"י עשו רע, מפלגה של מזרחים יכולה לעשות עוד יותר גרוע, ככה גם אנשי הרוח המזרחים, שמוכיחים שהגזענות של שופרי השלטון המפא"יניקים היתה משחק ילדים לעומת הגזענות המזרחית.

 34. שי כהן

  נראה לי שהטיעון שלך מחזק דווקאאת הטענה שלי, אם לא אנא הראי לי איך את מבינה את זה.

  שימי לב שהטענה הזו איננה מתייחסת כלל לצדק של הדברים שכתבת במאמר – אלא להקשר שלהם

  אגב, אם להתייחס לגוף העניין: המלחמה על הזכות (הבורגנית) לחיות ב"יישוב קהילתי" היא ממילא מאבק ליבראלי לחלוטין, אז אולי זה בכלל לא השדה שלי ודווקא עמדתך שייכת לדיון יותר

 35. אורלי נוי

  טלי, האנלוגיה שלך מאד לא מדוייקת. דוגמה מדוייקת יותר תהיה כזו: שאני, בתור פעילת זכויות אדם ישראלית מפוצצת כוונות טובות, אכתוב מכתב פתוח לחברה פלסטינית-ישראלית בו אסביר לה בהרבה סבלנות למה תופעת כלי הנשק הבלתי חוקיים בערים הערביות היא תופעה שיש למגר. האם מישהו יוכל להתווכח אתי על כך שכל כך הרבה נשק שמסתובב בין אזרחים זה מסוכן, בעיקר לתושבים עצמם? לא. ובכל זאת לא יעלה על דעתי לכתוב כזה דבר. למה? כיוון שבהיותי ישראלית, שיש לה (בעל כורחה) חלק בכל המנגנונים והתהליכים שיצרו ויוצרים יום-יום את המציאות הזו בערים הפלסטיניות, אין לי זכות להטיף מוסר. יש לי חובה להאבק בתוך קבוצת ההשתייכות שלי נגד המדיניות שיוצרת את המציאות הזו, יש לי אפשרות לגלות סולידיות עם חברים פלסטינים שבעצמם נאבקים נגד התופעה, אבל זכות להטיף אין לי!
  ולכל אלה שממשיכים לדבוק במנטרה האווילית על "רגשות הקיפוח המזרחיים" – ההתמודדות עם טיעוני המאבק המזרחי היא אכן לא פשוטה, אבל חבל שהיא מחזירה אתכם כל פעם לטיעון הפאתטי הזה. ההתבכיינות היחידה היא של אותם אלה שמרגישים שכללי המשחק שעבדו בשבילם כל כך הרבה שנים מתחילים להשתנות, ש"המדינה בורחת להם בין האצבעות", ולא יודעים את נפשם. זה באמת קשה, אני עצתי החברית היא שתתחילו להתמודד עם זה. נפשית, זה בריא יותר מלהתבכיין.

 36. רס

  המצפה נמצא כי הממשלה לא משחררת קרקעות ודיור בר השגה. הרי לא ייתכן שאותו מזרחי ירצה לגור במקום עם איכות חיים. מעניין כיצד בסיפור המדומיין של גולן קיימת הסללה: היישובים הקהילתיים ואיכות החיים נתפסים כאשכנזים, והדאגה הכלכלית והחומרית נתפסת פתאום כמזרחית.

  היא מתווה כיצד בכלל עלול מישהו כזה לחשוב על מגורים במצפה בגליל – מתוך כורח הנסיבות. באופן טבעי, כולנו יודעים, אין לו מה לחפש שם.

  ניתן לראות כיצד בסיפור התיכנות הופך לאותה הסללה מקצועית של העבר. המצב הכלכלי-תעסוקתי כהסוואה לניתוב המובן מאליו. אם לא היה מצב כזה – היתה צריכה להמציא אותו.

  לבסוף השימוש ב"מלכודת פשיסטית" דווקא כדי להצביע על חוסר סולידריות עם ערבי מסכנין (עוד ערבי), ולא בגזענות. מי משניהם (ג' וגולן) הוא זה שלא רואה את הערבי כישראלי? מי שלא מדברת על גזענות. כפי שהמזרחי מעוניין כמובן לגור באותו מצפה "יהודי".

 37. אדי

  התגובות של אורלי נוי עוד יותר גרועות והזויות מהמאנר שלה שבין היתר כולל השוואת מופרכות כמו "וכי ניתן בכלל לדמיין, נניח, מאמר מאת אשה אמריקנית לבנה בעלת טיפת מודעות שתפציר בנייטיב-אמריקנז שלא להתגזען כלפי אפרו-אמריקנים?".
  לראות כל דבר דרך הפריזמה של המזרחי הדפוק רק מפצל, מחליש, מקעקע את השמאל המוחלש בלאו הכי ומשחק לידיים של יריבינו. יש היום דברים הרבה יותר חשובים מאשר לעורר, וסליחה על הקלישאה, את השד העדתי.

 38. טלי

  אז מה הפיתרון? מה היית עושה בתור עורך העיתון?

 39. איריס ח.

  אני לא רואה כאן בעיה אבל אנסה לנחש למה את מתכוונת ואני מקווה גם לקלוע…
  לו הייתי עורכת עיתון, הייתי מכניסה ידיעות חדשותיות של אנשים בלי להתחשב במוצא שלהם. הם צריכים לעשות עבודה עיתונאית לפי קריטריונים קיימים ולדווח. אבל הייתי בהחלט דואגת לייצוג של כל המגזרים והקבוצות בחברה (כיוון שלגבר קל יותר להאמין לידיעה שעל פיה אישה שהוטרדה מינית "ממציאה" את זה ולכן הוא גם פחות יחקור ויאמת גירסאות. יש מספיק מחקרים על זה…). בעיתון הארץ יש כותבים שהם בעיקר גברים לבנים (בטח ובטח אלו עם הקביעות…האחרונות שעפו היו רותי סיני ועמירה הס).
  כשמדובר על מאמרי דיעה, זה סיפור אחר. שם הרי אין קריטריונים עיתונאיים והנייר סובל הרי הכל. במקרה הזה, בתור עורכת עיתון גרמני שפועל ומתפרסם בגרמנית בחברה הזו, הייתי קודם כל דואגת לכך שיהודים יכתבו וידברו בשמם ובהרבה קולות (כדי לא לחזק את הראיה הסטיראוטיפית, בטח ובטח כדי לעבוד נגדה במקרה הזה, שבו לא צריך לעשות שום ניסויים).
  כלומר: לתת ליהודים להעביר ביקורת על החברה שלהם, לישראלים על שלהם ולגרמנים על שלהם. מותר כמובן לנשים בהחלט לבקר גברים וליהודים לבקר לא-יהודים, אבל צריך להתחשב בקונטקסט בו פועלים. יש הבדל בין אישה שמבקרת גברים על ניצול הכוח שלהם לבין גבר שמבקר אישה, על כך שהיא חלשה מדי…

 40. אבירמה היא נציגת ה- Gauche Caviar

  היא לא חזרה בה, למרות שמעלליו של חולדאי לטובת העשירים ונגד האזרחים העניים ידועים ומוכרים.

  כך כתבה הגב' מ"השמאל" שנהנה מאכילת קוויאר:
  * "דיור: ת"א הפכה אבן שואבת הודות ליתרונותיה, אך גם בשל מדיניות ממשלתית עקומה שמדלדלת את הפריפריה. סבסוד דיור לצעירים עלול להחריף את הבעיה. חולדאי אמנם הציע דיור בר השגה ודיור להשכרה רק באחרונה, אך כשיגבר הלחץ תגבר ההשתדלות." — והיא גברה?
  ** "תחבורה: נתיבי אופניים על המדרכות אינם פתרון מושלם, אבל ת"א ידידותית למשתמש
  " – באמת אבירמה? יותר מאי פעם.
  ‫***‬ ‫"‬תכנון ובנייה:… שדרות רוטשילד היפהפיות והשוקקות לא היו מתקיימות בלי מגדלי העסקים".
  ‫****‬ ‫-‬ והדשורה התחתונה, באמת תחתונה! "רון חולדאי שייך לדור מפא"יניקים מעצבנים שיודעים לעבוד ולא לדבר. הוא ראש עיר חרוץ, מסור וערכי… ו… דב חנין? "הוא פרלמנטר מעולה, שמוביל מאבק אדום וירוק עדכני, אבל לא ברור מה יכולתו הניהולית בעירייה ומול השלטון המרכזי. את "עיר לכולנו" הקימה קבוצה אידיאולוגית מרתקת, אבל המולה אופנתית, ביטויי איבה כלפי ראש העיר ותוקפנות בשיח המקוון, מאפילים על פעילותה ומטשטשים את הוויכוח הנחוץ על שיפור העיר".
  הבנתם את מי מעדיפה אבירמה גולן? את ה"מפא"יניקים המעצבן" שיודע לעבוד ולא לדבר — לטובת העשירים ונגד ה"עיר לכולנו".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1035591.html

 41. לאחר קריאת החלטת הבג"צ בענין עתירת תושבי שכונת עג'מי

  ה"עליון" של מדינת האפרטהייד הכיר בזכותם של לאומנים-דתיים להתיישב "בכל מקום", גם על אדמה שהיתה שייכת לתושבי יפו שגורשו ממנה, וכך הפכה "לניכסי ניפקדים" וניתנה ע"י המחוקק של "המדינה הדמוקרטית היהודית" ל"אפוטרופו"… וכאשר זה החליף שם והפך ל"מינהל מקרקעי ישראל" היא הפכה לנכס של "המדינה". על תשכחו את ה' הידיעה…

  ומה צפוי עכשיו, אחרי ששתי ערכאות "הצדק והחוק" פסקו לטובת נאמני המוסד "הדתי-לאומי" הקרוי "באמונה"…
  – ראשית דחה השופט השופט המחוזי יהודה זפט שזיפת את העתירה… ופסק ש"פסק הדין בבג"ץ קציר" –של משפחת קעאדן, על זכותם לגור ביישוב הקהילתי קציר– "תלוש מהמציאות בה אנו חיים". אכן זו האמת! אבל גם את הגב' ברוטוס-בייניש מצטרפת לרוצחי הצדק? נראה שבתי המשפט בישראל מצטרפים למגינים על הנורמה הגזענית, שהיא "המציאות בה אנו חיים"! במחוזי הגישו העותרים והאגודה לזכויות האזרח בקשה לשופט זפט שיפסול עצמו מלדון בתיק, אולם זה סירב, קיים דיון ולאחר מכן נתן פסק הדין שבו דחה שוב את העתירה… ובסוף יולי השנה המליצה נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית בייניש לאגודה לזכויות האזרח ולתושבים הערבים משכונת עג'מי ביפו, למשוך את העתירה שהגישו לבג"ץ נגד זכייתה במכרז של חברת "באמונה", להקמת פרויקט דיור המיועד ליהודים בלבד במרכז יפו. מסתבר שמכל המפלגות רק בחד"ש פעלו להגנת זכויות התושבים!

  כך לומד הציבור שהחוק הישראלי והבג"צ ימשיכו לפעול בשירות הלאומנים-דתיים, ויתעללו בערבים – עד שהגלגל יתהפך! ומתי זה יקרה?
  האם יש לצפות לשינוי ב"דמוקרטיה היהודית"? או שבחסות הבג"צ תהפוך גם שכונת עג'מי ל"גבעת העליה[ום]" על האזרח הערבי? ומה נאמר אנו,
  שומרי החוק והצדק? – שמאסנו בבג"ץ ובחוקי הכנסת, ואנו דורשים את התערבות העולם נגד האפרטהייד הישראלי!
  כך הגזל בעג'מי, וכך בוולאג'ה החדשה מצטרפים למסכת המכוערת של הגזענות הציונית.
  והברירה? — להחליף את הציונות והפשיזם היודו-נאצי במדינת כל אזרחיה!
  נודיעה להם שקצנו ב"דמוקרטיה" ליהודים-לאומניים-דתיים ומתנחבלים בלבד!
  לא נכיר בזכות יהודים-גזענים להתיישב על ילידי המקום הפלסטינים! לא נהיה "יודו-נאצים"
  שיווין בפני החוק וחיסול הכיבוש, בישראל [!] ובשטחים, הוא הפתרון היחידי שיעניק לכולנו יציבות ושלום.

  ומה נעשה עם "מינהל מקרקעי ישראל", האם ניתן להאמין להבטחותיו בדיון בבג"צ?
  מינהל מקרקעי ישראל" הוא המקום שבו מתרכז שוד קרקעות הערבים. הבטחותיו הם ריקות מתוכן, בפסק הדין של "העליון" נכתב ש"לאחר פסק הדין הקודם בנושא וטרם הגשת הערעור, הושלמה עסקת החכירה של המגרש. ולפיכך נראה כי הערעור מופנה כנגד מעשה עשוי [!] והסעד המבוקש בו אינו מעשי עוד". בעברית פשוטה פירוש הדבר שאין לתת אמון בשום רשות משלושת הרשויות "הדמוקרטיה הישראלית" – לא במחוקקת, לא בשופטת ובטח לא במבצעת! כולן "עובדות על הציבור" ועל העולם בשקרים! — זה התחיל בשוד הקרקעות הנרחב בשנותיה הראשונות של המדינה – בניגוד לכתוב ב"מגילת העצמאות" שבה דובר על שיוויון זכויות, אמר יו"ר בית המשפט המחוזי בצפון, יעקב אזולאי [ס"ט!], שהיה האחראי ל"חוקיות" שוד הקרקעות… ש"הכל נעשה כחוק"… והיום? – "מנהל מקרקעי ישראל הודיע בתשובתו לערעור כי בעתיד ובמקרים הבאים תוכנס למכרזים התניה האוסרת על יזמים המשתתפים במכרזים לנקוט אפליה פסולה בעת שיווק יחידות הדיור… מבלי לקבוע מסמרות בעניין". אז הם אמרו לבג"צ של מדינת ישראבלוף!

 42. טלי

  אני חושבת שבתשובתך ההגיונית נמצאת הטענה שלי נגד הכתבה הזאת. הבעיה היא שההרכב של הסגל של העיתון הוא לא מאוזן, הבעיה היא שאין יצוג של אמיתי של מזרחים ערבים ונשים ככתבי העיתון. ומהרגע שהמצב האפלייתי הזה קיים זה מאוד טיפשי לבוא בטענות לכתבים עצמם או לעורכים על כך שנוצר המצב האכן מעורר
  גלגול עניים שבו אישה עשירה לבנה שחייה דבש אומרת כמה זה לא יפה ששחורים ומקסיקנים לא מסתדרים
  זה לא רק טפשי זה לירות לעצמך ברגל כי זה גורם לאחרים להסתכל על טענות רציניות של קהילות מקופחות ולהגיד "התבכיינות"
  וחוץ מזה אני כשאת אומרת שהיית רוצה שיהודים יבקרו יהודים וגרמנים יבקרו גרמנים זה כן נראה כאילו את כן מנסה ליצור תמונה רומנטית פוליטי קורקטית שתתאים לך. מה לעשות שלפעמים הגרמני הוא זה שיעלה על הסקופ על היהודי ומה לעשות שלפעמים רק אבירמה גולן תחשוב על הרעיון לכתבה הזאת, אם גבר היה כותב מאמר ביקורתי על כך שנשים חלשות. הייתי באה בטענות לטיעונים שלו ולמהימנות שלהם זה לא מפחיד אותי ולא לכך שהוא גבר.. מצב שבו אסור לגבר לכתוב כתבה שמבקרת אותי כי אני חלשה זה מצב שמאוד יפגע בי

 43. יעל בן יפת

  המאמר של אבירמה גולן הוא מתנשא, התגובות המתנגדות למאמר של אורלי נוי מזעזעות בעיני. מה שבעצם נאמר כאן זה שהסולידריות קיימת כל עוד אנחנו המזרחים נסתום את הפה ונעלים עין כשדורכים עלינו. רק שלא נפריע. וואלה, כבר אמרו שאנחנו לא נחמדים אז עכשיו אנחנו גם מפריעים – נתמודד. מותר לבקר את הוד רוממותה גולן וחשוב לעשות את זה – חבל שהפרשנות של סולידריות היא כל כך מצומצמת אצל אנשים יקרים.

 44. איריס חפץ

  כדאי לקרוא לפני שמגיבים, טל.
  "סקופ" היא ידיעה עיתונאית ולא מאמר דעה. לאבירמה גולן אין שום סקופ, ואם זה סקופ בשבילה שמזרחים צריכים חינוך מאשכנזיה לבנה, אז עדיף שתכתוב בעיתון "דבר". בעצם גם ב"על המשמר" אפשר.
  לא יודעת אם אתה אישה או גבר (עושה רושם שגבר, כנראה הטרול המוכר בשם "ברק": אני ממליצה לעורכים לשים לב לאייפי. מדובר בטרדן ששייך למין "אפעה סימני השאלה"), אבל כל כך הרבה התפתלויות ראיתי לאחרונה רק אצל נחשים. כדאי לשים לב לא לעשות קשר עצמי ולהיחנק תוך כדי.

 45. טלי

  אני מנסה לעשות דיון נורמלי בלי להגיע בכלל למקומות שאת הגעת אליהם בתגובות שלך. דרך אגב השורה הראשונה שכתבתי בתגובה עם "האנלוגיה" הייתה "אני לא עושה השוואות אני רק רוצה לבחון את הגישה שלך" ומזה מובן כמובן שאני לא משווה מאמר לכתבת תחקיר ובטח שלא באמת אשווה את האשכנזים לנאצים.הרעיון בזה היה לקחת מקרה קיצוני שבו גישתכן "מי כותב מה כותב"
  מגיעה לבעייתיות ברורה
  אבל עזבי, אני לא מתכוונת להתווכח איתך אם יש לי פות או לא
  נראה לי זה הזמן לסיים את הדיון הזה

 46. אלי נבו

  וועדות הקבלה האלו הן המכשיר מספר אחת להפרדה ואפרטהייד של החברה הישראלית, אלא שהפעם על-פי חוק!!!
  ערבים, בעלי העדפות מיניות שונות, משפחות חד-הוריות, אתיופים ו… מזרחים. הערבים על הכוונת, אבל התוצאה תהיה בלתי נמנעת.
  זה מה שגולן כתבה.
  לא פחות ולא יותר.
  היא לחלוטין בעד ה"מזרחים". לפחות בכתבה הזאת.
  היא הסבירה? נכון, אבל לא מתוך עמדה "אשכנזית" אלא פשוט שזו האמת.
  התזכורת הזאת לאשכנזי שהוא אשכנזי כה פתטית שאינה ראוייה כבר לתגובה.
  ברוב תמימותה היא אמרה מילה שמתחילה ב"מ" נגמרת ב"י" ואמצע "ז" "ר" "ח". אכן חטא כבד.
  אבל, כאמור, למה להחמיץ הזדמנות פז להתלונן. שוב.