מתקמצנים

המפסידים הגדולים של התקציב: הערות ומצגת של מרכז אדווה על הצעת תקציב המדינה
מרכז אדוה
 • שני החידושים של התקציב הנוכחי – העובדה שהוא דו-שנתי והכלל הפיסקלי החדש הכלול בו – אינם חידושים של ממש, אלא אמצעים חדשים ליישום מדיניות רבת שנים של יד תקציבית קפוצה: התקציב הדו-שנתי מאפשר לקבוע כבר היום את תקרת ההוצאות לשנת 2012 ואילו הכלל הפיסקלי החדש מונע גידול של ממש בתקציב בשנים הקרובות.
 • היישום של מדיניות הצמצום התקציבי אינו שוויוני: הוא פוגע בעיקר בשירותים החברתיים. ב-2001 עמדה ההוצאה החברתית לנפש על 12,162 ש"ח; ב-2011 היא תעמוד על 11,932 ש"ח.
 • בעלי הכנסות גבוהות לא נפגעו עד היום וגם לא ייפגעו בעתיד הקרוב מהצמצום התקציבי, הודות להפחתת מסים בשנים 2010-2003, שעלתה לקופת האוצר כ-46 מיליארד ש"ח, והודות למבצע המשך ב-2016-2011, שממנו ייהנו רק בעלי שכר גבוה מהשכר הממוצע.
 • גם תקציב הביטחון לא נפגע ממדיניות הצמצום התקציבי: במרבית שנות העשור האחרון, מערכת הביטחון הוציאה  סכומים גבוהים מאלה שנקבעו בתקציב המקורי. בשנים 2009-2001, ההפרש בין התקציב המקורי ובין מה שמערכת הביטחון הוציאה בסופו של דבר הצטבר לסך של 58.2 מיליארד ש"ח.
 • תקציב שעות התקן, המממן את שעות ההוראה בבתי הספר היסודיים והתיכוניים, יחזור רק ב-2012 לרמתו ב-2001. זאת, לאחר שבמהלך העשור האחרון הפסידו התלמידים שעות תקן בעלות כוללת של 10.8 מיליארד ש"ח.
 • הממשלה מתפארת בתוספת של 7.5 מיליארד ש"ח למערכת ההשכלה הגבוהה, שתתפרס על פני 6 השנים הקרובות. למעשה, מדובר בהחזר של כספים שקוצצו בעשור האחרון. בין 2001 ל-2010 הפסידה מערכת ההשכלה הגבוהה סכום מצטבר של 7.5 מיליארד ש"ח (על בסיס של חישוב לנפש).
 • התקציב המוצע ירחיב עוד את הפערים החברתיים בתחום הבריאות, בגלל שהוא לא מעדכן את תקציב סל הבריאות עדכון מלא. התוצאה: החולים ימשיכו לשלם תוספות, שנטלן יהיה כבד יותר בקרב בעלי הכנסות נמוכות.
 • קצבאות המוסד לביטוח לאומי, שקוצצו מאוד בתחילת העושר, אינן מצליחות לצמצם את העוני: ב-2002, הן הצליחו לצמצם את תחולת העוני ב-57.2%; ב-2008 – ב-46.7% בלבד.

למצגת המלאה – הערות על הצעת התקציב והצעת חוק ההסדרים לשנים 2012-2011

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתי קנדר

  ופני עניים תטחנו

 2. כלב השמירה

  תבדקו בעמוד 46, כתוב 'מליארד' במקום מליון'