להתבסס ולבוסס

שני בתי ספר, אחד בעומר ושני בשגב שלום, לאחד יש הכל ולשני אין כלום. הפערים האלה הם תוצאה של מדיניות אי-השוויון בחינוך, ובכלל
איציק ספורטא

אתמול קראתי שתי כתבות העוסקות באי-שוויון בחינוך. שום דבר לא חדש ולא מפתיע, ועדיין חשוב וראוי לדגש רב יותר – כל יום אנו קוראים כותרות על שום דבר שנעלמות אחרי שתי דקות, ובנושא אי-השיוויון בהשכלה אנו נתקלים לעתים רחוקות. אז הנה, תלמיד ברהט מקבל מהמועצה המקומית 54 שקלים לשנה לעומת 14,000 ברעננה. ראוי היה לצטט את הפערים המופרעים האלה כל הזמן ובכל מקום.

הכתבה השנייה מציגה שני בתי ספר לא ממש מרוחקים אחד מהשני, בעומר ובשגב שלום (ממש במקרה באחד יהודים בשני בדואים), ומצאה שבעוד שבבית ספר אחד יש הכל בשני אין כלום. כי ככה זה במדינת ישראל, ככל שאתה מבוסס יותר כך תהנה ממערכת חינוך עשירה יותר. זה כידוע מהמנגנונים המוצלחים ביותר כדי להגדיל את השוויון ולאפשר הזדמנות הוגנת לכולם.

הכתבה הזאת הזכירה לי את הספר Savage Inequalities שקראתי ב-1992 על מערכת החינוך בארה"ב. שם ברור שיהיו מערכות חינוך עשירות ועניות, כי מרב התקצוב מגיע ממסים מקומיים. המחבר ג'ונתן קוזול מתאר שני בתי ספר באותה מדינה, אילינוי, האחד באיסט סנט לואיס והשני בפרבר של שיקאגו. שחורים ולבנים, עניים ועשירים, תנאים ותת-תנאים, פסולת לעומת ירק ואודיטוריומים ומגרשי ספורט. ואני התמים חשבתי שכאן זה לא כך. אז הנה גם כאן זה כך ועוד איך. כי גם כאן בעצם מה שקובע את אי-השוויון הם התקציבים המקומיים, ובגלל שהמדינה לא ממש מתעניינת בשוויון אין היא עושה יותר מדי כדי לתקן את העוול הזה.

ככה זה שבונים שכונות ויישובים קהילתיים לאנשים מבוססים שלא יכולים לחיות חס וחלילה עם היתר. ככה זה כאשר מדיניות כלכלית מאפשרת למבוססים להתבסס ולאלו שלא לבוסס וגם זה תוך גלגול עיניים לשמים. כל עוד אי-השוויון הכלכלי יעמוד ברמה הנוכחית והמדיניות הכלכלית תתחזק אותו, אין סיכוי לשוויון בהשכלה, בבריאות ובכל דבר אחר. אז יאללה לעבודה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. אתי מלוד

  במקום לחזק את החלשים מחזקים את החזקים –
  אי-השויון בעוכרם של שני המגזרים – את אותותיו נחזה בעתיד.
  למצער, הרצון לצמצם פערים
  אינו בדיבורים אלא במעשים וחשוב לדחוף לשינוי אתמול לפני היום.

 2. יהושע רוזין

  תמשיכו לזרוק דלק על מדורת הדיכוי והאפליה ו תזרעו פיגור. תקצרו פשע וסבל לכולם.