יש אליפות

לא משנה לאן נפנה – מהמראה עדיין יציצו פניו המכוערות של העוני, ויותר מכך פניה של החברה בישראל, שעל פי התקשורת מתעניינת רק בבורסה, בנדל"ן ומעל לכל ברכילות על סלבריטאים למחצה
איציק ספורטא

יש! סוף סוף שברנו את השיא הקודם בשיעור העוני של ילדים – 36.3 אחוז, לעומת השיא הקודם של 35.9 אחוז. מה אפשר לומר, הישג כזה לא הולך ברגל ולא כל מדינה יכולה להתברך בו.

דו"ח העוני פורסם היום וממצאיו הרבה יותר גרועים ממה שאפשר היה לצפות. שיעור העוני הכולל עלה, שיעור העובדים העניים עלה, ואפילו מספרם של המשפחות שבהן שני מפרנסים מתחת לקו העוני עלה. לא משנה לאן נפנה – מהמראה עדיין יציצו פניו המכוערות של העוני, ויותר מכך פניה של החברה בישראל שעל פי התקשורת מתעניינת בבורסה, בנדל"ן ומעל לכל ברכילות על סלבריטאים למחצה.

שכחתי, שם מתעניינים גם בגורלו של צחי הנגבי, בסיור חסר משמעות של ראש הממשלה בארה"ב ובעתידה, או בעברה, של מפלגת העבודה. אני לא יודע אם יש דבר חשוב יותר מכך ש-67,000 ילדים נוספו לחבריהם הרבים מתחת לקו העוני. רק להזכיר שיעור הילדים העניים ב-1998 היה 21.5 אחוז, רחוק מאוד מהמצב היום.

אבל כנראה שמשהו לא בסדר אצלי ואני לא מבין מה חשוב ומה לא.

מה כבר אפשר לכתוב שלא נכתב? כתבנו שצריך להעלות את הקצבאות, שצריך השקעה מסיבית בהכשרה לעבודה של אלו שהשכלתם נמוכה, שיש להעלות את שכר המינימום ולאכוף אותו, שיש לתת חינוך חינם מגיל שנתיים, שיש לשפר משמעותית את מערכת החינוך, ועוד דברים בסגנון. כאילו שאם אכתוב את זה משהו יתבצע.

הנתונים ידועים, מה שצריך לעשות ידוע, רק עכשיו צריך לדאוג שזה ייעשה.

דו"ח העוני המלא

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. רמי יובל

    שכר המינימום נמוך מאוד. שיעור המועסקים בתעריף זה הוא גדול והולך וגדל. הפער בין שכר המינימום, שכדי לקבלו יש לתת עבודה מלאה, ובין הבטחת הכנסה וכיו"ב, שמשולמת "בחינם", קטן מדי ומהווה תמריץ שלילי לעבודה. העלאת שכר המינימום (א) תשלוף רבים ממעגל העוני וכן (ב) תגדיל את המוטיבציה לצאת לעבודה (יותר מתכניות ויסקונסין נשלניות). העלאת שכר המינימום תייצב את המשק ברמת הכנסות והוצאות גבוהה יותר. היצרנים וספקי השירותים יגלגלו את הגדלת ההוצאה על הצרכנים והמצרכים יתייקרו, אבל חלוקת הכסף תהיה יותר שוויונית. שכר מינימום נמוך (ולא נאכף) הוא הסיבה העיקרית לפערי ההכנסה והעלאתו הדרמטית צריכה להיות הדגל והתביעה העיקרית של כל מי שתופעת העוני המנוול מחד וההתעשרות הנצלנית מאידך מטרידים אותו והוא מחפש דרך לעצרה.