שקרים על מבקשי מקלט

המשנה לנגיד בנק ישראל ביקש להראות עד כמה ה"מסתננים" מהווים עול כלכלי. חבל רק שטיעוניו מבוססים על שגיאות חמורות

על מנת להתמודד עם השאלות החברתיות הקשות שמעוררים ה"מסתננים" הנכנסים לישראל, יש צורך במדיניות מקיפה וארוכת טווח, הלוקחת בחשבון היבטים משפטיים וכלכליים גם יחד. מבחינה זו, שמחתי לראות את הכתבה שהתפרסמה ב-ynet ביום שישי, המסתננים מאפריקה – מה זה עושה לכלכלת ישראל?, בה מתייחס פרופ' צבי אקשטיין, המשנה לנגיד בנק ישראל, לנושא שהדיון הציבורי בו אינו סובל עוד דיחוי. יחד עם זאת, למרבה הצער הן המשנה לנגיד והן פרופ' ארנון סופר שרואיינו לכתבה, מפיצים מידע שגוי ומטעה. היות והכתב לא פנה לנציגי ה"מסתננים" או לארגונים המייצגים אותם, הדברים מסיתים נגד אחד הציבורים המוחלשים ביותר שיש היום במדינה ופוגעים ביכולת של כולנו להבין את מצבם של הפליטים לאשורו.

הפגנת סולידריות עם פליטים חסרי מעמד הכלואים בישראל, 2007. צילום: Shachaf, cc by-nc

כאשר הוא נשאל האם מותר להעסיק "אותם", משווה פרופ' אקשטיין את מצבם של ה"מסתננים" ל"עובדים הזרים הלא חוקיים". הוא מסביר כי "המסתננים מאפריקה הם במעמד עדיף, מאחר שהוחלט פורמלית כי אין לטפל בהם". תשובתו של פרופ' אקשטיין בעניין זה מטעה משתי סיבות. ראשית כל, השימוש במושג ה"מסתננים" מסתיר את הסיבה בעטיה קיבלו מבקשי המקלט מאפריקה מעמד בישראל. הסיבה לכך, כמובן, היא שמדובר במי שקיימת סכנה לשלומם אם יוחזרו למדינותיהם. שנים בודדות בלבד לאחר הקמתה, היתה ישראל מהראשונות ליטול על עצמה מחויבות משפטית לערוב לשלומן של אוכלוסיות נרדפות. כעת, כמו מדינות רבות בעולם, היא נדרשת על פי חוק לעמוד במחויבויות אלו. במובן זה, ההשוואה למי שאינם נמצאים באופן חוקי בארץ כלל אינה רלבנטית.

שנית, תשובתו של אקשטיין בעניין זה פשוט אינה נכונה. במדינת ישראל מבקשי מקלט לא מקבלים אישורי עבודה. העובדה שחלקם עובדים היא רק מכוחה של מדיניות אי-אכיפה, לא מכוח הכרה רשמית כלשהי. זאת, בניגוד למדינות אירופה שפרופ' סופר כה מקפיד להשוות את מצבנו אליהן. חבל שאף אחד לא זכר לומר שבכל המדינות הללו מבקשי מקלט מקבלים אישורי עבודה כזכות אדם בסיסית. מטבע הדברים, את המסרים הסותרים הקיימים בישראל הן המעסיקים והן מבקשי המקלט אינם מסוגלים להבין לאשורם. במצב כזה, ההידרדרות בתנאי העסקתם, שפרופ' אקשטיין כה מבכה על תוצאותיה במשק, היא צפויה. האחריות עליה מוטלת לפתחה של הממשלה.

הטעיה לא פחות צורמת קיימת בדבריו של פרופ' אקשטיין בנוגע לזכותם של מבקשי המקלט לבריאות. גם כאן נוקט המשנה לנגיד בלשון עמומה: "אף אחד לא ימנע מהם לקבל כל שירותים רפואיים". ואולם, המציאות היא שמבקשי המקלט אינם מקבלים טיפול רפואי אלא במקרי חירום קיצוניים. כך יוצא, שמבקשי מקלט אינם מקבלים טיפולים שוטפים, והתוצאות של מצב זה הן קשות ורעות לכולנו. כך למשל, עו"ד עומר שץ, יפתח כהן ואני מייצגים מבקש מקלט שסובל מבעיה רפואית כרונית, אשר לא שוחרר ממעצר בן חודשים ארוכים רק מפני שהיתה סכנה שמחוץ למעצר מצבו הרפואי ידרדר. בהיעדר טיפול רפואי, נוצר המצב האבסורדי שבית הסוהר הופך להיות בית חולים ונשללת מאדם חירותו.

מה שמוביל אותי להטעיה האחרונה שאתייחס אליה בדבריו של פרופ' אקשטיין. כאשר נשאל המשנה לנגיד אילו משאבים מוציאה המדינה על מבקשי המקלט, הוא נמנע מלהציג את ההוצאה הגבוהה ביותר: כפי שהתפרסם לאחרונה בעיתונות, כליאתם של מבקשי המקלט לבדה עלתה עד כה 60 מיליון שקלים. כאשר מוסיפים את 1.3 מיליארד השקלים שמשקיע לפי הכתבה משלם המסים הישראלי בבניית החומה בגבול הדרום, ניתן להבין על נקלה שמדובר בפתרונות יקרים מאד, הנוגעים לשאלות עדינות הדורשות יצירתיות באמצעים הגסים והפוגעניים ביותר שיש. מוטב היה אילו היו חושבים פרופ' אקשטיין ועמיתיו בבנק ישראל על פתרונות לשילוב קהילת מבקשי המקלט בהגירת העבודה החוקית שמכניסה ישראל לשעריה, הכוללת כיום כ-100 אלף עובדים.

השימוש באמצעים פוגעניים ובלתי יעילים כלכלית אינו מקרי, כי כפי שאף מודה פרופ' אקשטיין, בשורה התחתונה מבקשי המקלט אינם בעיה כלכלית אלא "בעיה דמוגרפית קשה". במובן זה, צינית במיוחד היא יציאתו של המשנה לנגיד ל"הגנתה" של האוכלוסייה הערבית בישראל, שהיא לדבריו האוכלוסייה החלשה בארץ אשר עשויה להיפגע מכניסת מבקשי המקלט לישראל. אחרי עשרות שנים שבהם הפיתוח הכלכלי במגזר הערבי נחסם באופן שיטתי על ידי הממשלה באמצעות הפליה בתיחום אזורי עדיפות לאומית, בבנייה ובהקמת יישובים חדשים, כעת מבקש בנק ישראל להשתמש בעלה התאנה של הגנה על זכויות מיעוטים כתירוץ לפגיעה באוכלוסיית מיעוטים נוספת – על רקע מוצאה האתני. האמת היא, שמבקשי המקלט באמת אינם בעיה כלכלית, אלא בראש ובראשונה בעיה מוסרית, הנוגעת לעצם קיומנו כמדינה שרבים מאזרחיה בעצמם פליטים.

הכותב הוא מייסד עמותת "אנו פליטים", דוקטורנט בפקולטה למשפטים, אוניברסיטת ייל, ארה"ב

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאור מלחי

  א. אותם מסתננים אינם "אוכלוסיה מוחלשת בישראל", מהסיבה הפשוטה שאיש לא החליש אותם בישראל.
  ב. בניגוד לכתוב, רובם הגדול אינו מקבל בסופו של דבר מעמד פליט.
  ג.אי דיוק: אמנם חלקם הקטן נמצא בסכנה בארצו, אבל כמה מהם נמצאים בסכנה במצרים ממנה הם מגיעים? האם העובדה שהם הצליחו לארגן מסע לגבול ישראל (אגב, עובדה שמצביעה דווקא על יכולת כלכלית מסוימת שלהם עוד במצריים) די בה לכשעצמה להפוך אותם לבעיה של ישראל (שגם כך כחצי מאוכלוסיתה עניה)?

  ד.שגיאה מהותית בהבנת האתוס הישראלי. "מדינה שרבים מאזרחיה בעצמם פליטים"? היהודים בישראל רואים את עצמם כחלוצים ולא כפליטים. עובדה שהם לא ממהרים לחזור לארצות מוצאם גם כשהדבר מתאפשר.ה-"בעיה המוסרית" נפתרת בעיני רובנו בכך שבעינינו מטרת מדינת ישראל היא למנוע מהעם היהודי פליטות נוספת. זו מטרה שאיני מצפה ממהגר עבודה/ פליט להזדהות איתה.

 2. נתן.

  אני מבקש מכל מי שנמצא בניו הייבן, קונטיקט משכנה של אוניברסיטת ייל ליד ביתו של איתמר ואין לו עבודה ו\או כסף ו\או אוכל לילדיו ו\או מקום לישון, להיכנס לביתו של איתמר על מנת לבקש ממנו עבודה ובינתיים לאכול ולישון ולהרגיש נוח כי איתמר כאדם מוסרי וכיהודי עם הסטוריה של פליטות ישמח לפתוח את ביתו לכל דיכפין שיתי ויצרך.

  ואם מישהו מעלה על דעתו שאיתמר יקרא למשטרה הוא פשוט אדם הזוי ורשע….