איך מקדמים את הספורט?

יש כמה שאלות שמשרד הספורט צריך לענות עליהן: למשל, למה 42% מהנשים לא עוסקות בספורט ולמה ארבעה גולשי סקי בישראל הלוהטת מקבלים הרבה יותר כסף מעשרות אלפי גולשי גלים
העוקץ

אוריאל דסקל, עורך מדור הספורט היומי של "כלכליסט", מפרסם כתבה מעניינת שמנסה לפצח את ההגיון (או אי-ההגיון) של חלוקת התקציבים לענפי הספורט השונים בישראל.

הנה כמה קטעים מתוכה:

אריק קפלן מתרגז כששואלים אותו "את מי זה מעניין בכלל סקי מים או קיק בוקסינג?!" או "למה שהמדינה תממן את הענפים האלה?". קפלן הוא יו"ר התאחדות אילת, ארגון הגג לענפי הספורט התחרותיים, אבל לא האולימפיים. במשרדו שבכפר הירוק הוא מתלונן על היחס המזלזל של התקשורת לענפים שהוא מייצג – "הפועל תל אביב קיבלו כתבה שלמה על זה שהחליפו אצלם מזוזות וכשישראלית זוכה באליפות אירופה לסקי מים כמעט ולא מתייחסים" – וגם על כך שהרשויות משקיעות הרבה יותר כסף בענפים האולימפיים מאשר בענפים פופולריים שאינם אולימפיים כגון גלישת גלים, סקי מים, סקווש, קראטה ובאולינג. "מהפן הספורטיבי זה מאוד לא נכון לתת מקדם אולימפי משמעותי אשר משפיע על כל אופן התקצוב של ענפי הספורט השונים בישראל", הוא אומר. "אותו מקדם ניתן ללא שום קשר להישג הענף, הפופולריות שלו ומספר האנשים העוסקים בו".

התאחדות הסקי מקבלת יותר מ־290 אלף שקל. המקדם האולימפי פועל כאן כדי להעביר להתאחדות את הסכום הלא מבוטל הזה. למה? כי יש ארבעה גולשי סקי מקצועיים בישראל – והם גם לא מתאמנים בישראל. ובכל זאת, הם מקבלים 90 אלף שקל יותר מאשר התאחדות הבייסבול של ישראל, ששולחת נבחרת שלמה לאליפות אירופה ורשומים אצלה מספר רב של שחקנים. התאחדות הסקי מקבלת יותר גם מארגון גלישת הגלים הישראלי — זאת אף שעשרות אלפי ישראלים גולשים מדי יום בחופי הארץ – וואלה, יש לנו יותר חופים מאתרי סקי בישראל. וישנם כ־200 ישראלים המתחרים באופן מקצועי בגלישת גלים — שזה בערך 196 יותר מאשר גולשי סקי ישראלים.

בייסבול ישראלי. photo: cc-nc-sa kerphotography

בסך הכל הענפים האולימפיים (שכוללים הוקי קרח, טרמפולינה, קשתות ובדמינטון) מתוקצבים ביותר מ־51.6 מיליון שקל. זאת, בעוד שענפי אילת שרבים מהם כמו קיק בוקסינג (7,000 עוסקים בספורט הזה ויש גם אלופת עולם ישראלית), טיפוס ספורטיבי (כ־6,000 עוסקים בספורט ו־400 מתחרים בענף זה), ג'יו ג'יטסו, ריקודים סלוניים (להיט בקהילה הרוסית), שחמט (להיט בקהילה הרוסית), ריצות ניווט (יותר מ־20 אלף איש עוסקים בספורט הזה) וגלישת גלים — פופולריים, נפוצים ונרחבים הרבה יותר מאשר ענפי ספורט אולימפיים רבים ועדיין זוכים לתקצוב של 3.68 מיליון שקל בלבד. מעורר תהיות.

ספורט נשי

לפי "אתנה", המועצה לקידום ספורט נשי בישראל, "ייצוגן של הנשים בספורט התחרותי בישראל נמוך באופן משמעותי לעומת הגברים. בעוד ששיעורן של הנשים באוכלוסייה הכללית עולה על 50%, חלקן בקרב העוסקים בספורט תחרותי מגיע לכ־20%, ייצוגן בקרב מקבלי ההחלטות בהנהלות ובאיגודי הספורט קטן מ־15% ושיעור המאמנות מבין כלל המאמנים קטן מ־8%". כמובן שזה מוביל לכך שהסיקור התקשורתי של פעילות נשים בספורט נמוך משמעותית לעומת זה של הגברים: פחות מ־5% מכתבות הספורט בעיתונות מתייחסות לספורט נשים והיקף הסיקור הטלוויזיוני לספורט הנשים אף קטן מזה.

לפי נתונים מספריים שבידי אתנה, קיימים הבדלים דרמטיים בין מספר הספורטאיות למספר הספורטאים באיגודים המובילים. ההבדלים המספריים מתעצמים ככל שמדובר בגילאים הצעירים.

בגילאי 13–14 ישנן כ־1,500 ספורטאיות בלבד לעומת כ־10,300 ספורטאים. בגילאי 15–18 ישנן 1,800 ספורטאיות לעומת כ־12,300 ספורטאים. כלומר בגילאי 13–18 שיעור הבנות בקרב הספורטאים באיגודים הוא 13% בלבד…

לכתבה המלאה באתר "כלכליסט"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.