לכל שאלה תשובה

מסכת טיעוניו של יצחק תשובה ב"ראיון" שהוענק לו בערוץ 2 כללה ילדות ענייה, פטריוטיות, צדק ואפליה – כולם כאחד שימשו מסווה לתאוות בצע חסרת גבולות
איציק ספורטא

For the Love of God, Damien Hirst, 2007

אתמול בערב הפכו חדשות ערוץ 2 לחלק ממסע התעמולה של המסכן התורן מבין בעלי ההון. באייטם הראשון של החדשות, לאחר הפסקת הפרסומות הראשונה, הוקדשו 12 דקות ו-12 שניות לראיון עם יצחק תשובה (כשמונה דקות) ולהערותיהם של צמד הפרשנים נחמיה שטרסלר ואמנון אברמוביץ'. כדרכו, הפוליטיקאי בעתיד והלא-עיתונאי בהווה, יאיר לפיד, הניח לפטריוט לפרוש את מסכת טיעוניו המופרכים בלי הפרעה ממשית.

תשובה המשיך לטעון את אותם טיעונים שהשמיע בפני ועדת הכלכלה. כנראה שהשתמש באותו דף מסרים שהוגש לו על ידי האסטרטג שלו רונן צור כשנכנס לוועדת הכלכלה. לשאלה הראשונה של לפיד, על כך שהגז שייך לאזרחים, ענה תשובה שהוא ילד מעברה שגדל בעוני והגיע לגדולה. בהמשך אף אמר שאם הוא הצליח – כל אחד יכול, ממש קשור.

מסכת טיעוניו של תשובה, מלבד היותו ילד עני, כללו פטריוטיות, איום איראני, צדק, אפליה ועצמאות כלכלית. כל מי שעיניו בראשו מבין שכל הטיעונים הללו הם לא יותר מאשר מסווה לתאוות בצע שאינה יודעת גבולות. עם תאוות בצע אין לי בעיה – כאשר היא ישירה. אילו היה אומר תשובה: "חברים וחברות יש לי כוח, יש לי כסף, אני יכול לגייס את מי שאני רוצה לשירותי והכל כדי שיהיו לי עוד כמה עשרות מיליארדים", הייתי אומר סחתיין, לפחות הבן אדם ישיר. אבל לא מכובד לכסות על רצון בלתי נלאה לעוד באמירות שאין ביניהן לבין האמת דבר וחצי דבר.

תשובה הגדיל לעשות, אם אפשר עוד להגדיל, וקרא לאזרחי המדינה להתקומם כנגד העוול שנעשה לו, כמעט קריאה למרי אזרחי. זה כבר ממש גובל בפתולוגיה שאיני רוצה להיכנס אליה.

לאחר ה"כאילו ראיון", דיבר הפרשן שטרסלר, שבעצם תמך בכך שצריך להתפשר עם תשובה וטען שמתייחסים אליו כמו אל מישהו מחמאס – לאלוהי הכלכלנים הפתרונים מה הקשר. אברמוביץ' המתחכם התחיל בטענה שאכן הגז של המדינה שייך "ברובו" לציבור, אבל כהרף עין עבר שלב וטען שהכסף שהמדינה תקבל כנראה יגיע בסופו של דבר לחרדים. שוב, מה הקשר? האם כדי שהכסף לא יגיע לחרדים עדיף להשאירו בידי תשובה? אלו שני מאבקים שונים ואילו היה אברמוביץ' מתמקד מעט בדרישות של אלו שמדברים על העלאת המס, היה מבין שיש דרך לתכנן את השימוש בכספים הללו לצרכים חברתיים דחופים.

אז לא הספיקו לנו ראיונות נרחבים עם תדמור וטרובוביץ', עכשיו ערוץ 2 נתן תשדיר שירות לתשובה. במשך כל השבת יעמוד הראיון הזה במקום בולט באתרי האינטרנט של התקשורת הישראלית (גלובס, למשל).

כמו שכתבתי שלשום: המאבק רק מתחיל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שושנה גבאי

  ערוץ 2 הערוץ המרכזי הנצפה בישראל, עושה הצגה של כאילו עיתונות- כאילו האנשים שיושבים שם באולפן עם ארשת פנים מאומצת, חושבים על משהו חשוב ותיכף יעבירו אותו אלינו בשידור ישיר, תיכף הם יעלו על משהו ויתקילו את יצחק תשובה. אבל לא, תשובה מקריא את דף המסרים של רונן צור ואף אחד לא מפריע לטקסט קדוש. רק רשרוש נעים של שטרות כסף הזורמים לחשבונו של צור ושל טרובוביץ ושל כהנה וכהנה אנשים העושים עבודת קודש בלשרת את המולך -בעל ההון נשמע ברקע.
  ותשובה ממשיך להקריא את דף המסרים ועכשיו התפאורה השתנתה הוא נמצא בוועדת הכנסת וגם שם לא מעיזים חברי הכנסת להפריע לטקסט הקדוש אלא להיפך אנסטסיה תולה עיניים מעריצות ואקוניס מוחא כפיים. והאפיקורסים מה דינם? בעלי מחשבה ביקורתית יוגלה מכל עבודה באולפני הטלוויזיה ובמערכות העיתונים ומעבודה בכנסת ומי ישאר להגן על אזרחי המדינה?

 2. נפתלי אור-נר

  חוסר הענייניות, העלאת טענות שאינן רלוונטיות, וחוסר האומץ של המראיינים לעמת את המרואיינים עם שטחיות טענותיהם

 3. יוסי לוס

  לפני למעלה מחודש נפתחה עצומה שמאחדת את כל המתנגדים להעלאת תמלוגי הגז. 29 איש ואישה חתמו עליה מאז. מסתבר שערוץ 2 אינו מספק את מה שקהל הצופים רוצה.
  http://www.atzuma.co.il/leviathan/0/1/

  וחוץ מזה, לי יש בעיה עם תאוות בצע, ובעיקר עם ההפיכה של תאוות בצע לכוח המניע הלגיטימי היחידי בתרבות הפיננסית העכשווית. זה לא בא לידי ביטוי בראיון זה, אבל הרבה פעמים אפשר לשמוע שזה לגיטימי לרצות עוד ועוד כסף, וזה רק טבעי שאדם שיש לו מיליארדים ירצה עוד ועוד עד בלי די. מן הראוי לגנות זאת ומן הראוי לשלוח בדחיפות הרבה ביותר מיליארדרים אלה לכל היותר לטיפול פסיכולוגי כדי שיבינו איזה נזק תאוות הבצע שלהם גורמת להם ולאחרים.

 4. חנה קים

  רונן צור, שעשה את הסטאג' שלו אצל הפרסומאי והסיינטולוג, מוטי מורל, כמעט תמיד נוטה לבחור את אותו קו פעולה פרימיטיבי לכל לקוחותיו: לאומנות, גזענות והתייחסות לציבור כאל עדר של אנלפביתים, שונאי-זרים וערבים. והרי מה הקשר בין אירן והחמאס לבין התמלוגים שיקבל תשובה ממשאב-מדינה? אין שום קשר, לבד מהעובדה שהמתחרה יוסי מימן מייבא במשך שנים גז מהמצרים (ומשלם מס גבוה באופן יחסי לממשלת מצרים, והמצרים הם ערבים אז הם קשורים לחיזבללה, לאירנים, לחמאס והשד יודע למי עוד).
  איציק ספורטא צודק. מדובר במאבק שרק התחיל. והוא מכוער, נמוך-מצח, גזעני וחשוך. יופי. זה בדיוק הכיוון שתשובה צריך להמשיך בו. יש פרסומאים שפשוט לא מבינים שיש עניין אחד שבו ימני קיצוני יכול להתחבר עם שמאלן קיצוני, גם בתוך הדיכוטומיה הקיימת היום בחברה הישראלית – והוא עניין הריבונות על משאבי-המדינה הבסיסיים ביותר.
  מדברים היום הרבה על הקמת מפלגת שינוי בראשות יאיר לפיד שתזלול הרבה קולות של מצביעים אנטי-חרדים. אני חושבת שאם היתה קמה היום מפלגה נגד ההפרטה, ונדמה לי שהמונח הזה כבר חלחל לתודעה של הישראלי המצוי, היא היתה זוכה להצלחה לא פחותה.