חוץ מלקרוא לו שקרן

"ניו יורק טיימס" מגביר את הביקורת על ישראל בכלל וביבי בפרט
טל שניידר

"בתחילת הקדנציה שלו, ביבי נתניהו הקדיש שעות רבות כדי לשכנע את ברק אובמה שהוא רציני בנוגע לעשית שלום עם הפלסטינים. רק אדם בעל קו נוקשה כמוהו יכול היה להצליח בכך. הלוואי וכך היה", נכתב במאמר המערכת הראשי של "ניו יורק טיימס" ביום שישי (כאן בתרגום לעברית). והעיתון ממשיך להתלונן עליו: חוץ מלקרוא לו שקרן, הוא אומר על נתניהו הכל.

זהו המאמר החמישי בתוך שבועות ספורים נגד ישראל שמופיע מעל דפי העיתון הנקרא והחשוב ביותר בעולם. לא זכורה לי מתקפה רצופה כזו. לפני שבועיים וחצי סיירו בשטחים מו"ל ניו יורק טיימס, ארתור סלצברגר ג'וניור, העורך הראשי, ביל קלר, עורך עמודי הדעות, אנדרו רוזנטל, וראש דסק ניו יורק טיימס בישראל, איתן ברונר. מנכ"ל מועצת ישע, נפתלי בנט, הראה להם את הנוף מגבעות ברקן והתצפית משם על גוש דן ואת היכל התרבות החדש של אריאל.

מעניין אם בתום הסיור בנט חשב שהוא מצליח להשפיע על עמדותיהם של בנוגע להתנחלויות, כפי שהסיורים הללו השפיעו על חלק מן העיתונות הישראלית. בינתיים ניכרת השפעה הפוכה. ניו יורק טיימס רק הגביר את קצב הביקורת שלו על ישראל ועל העומד בראשה.

אגב, ראיתי שאיתן ברונר עומד להשתתף בכנס אילת לעיתונות. אני לא אהיה שם לצערי, אבל מי שנוסע בטח יכול לנסות לברר איתו האם ניו יורק טיימס הולך עם זה עד הסוף.

תומאס פרידמן. ישראל מפונקת. צילום: americanprogress, cc by-nd

הנה לינקים למאמרים של החודש האחרון:

 • 6 באוקוטבר, מאמר המערכת: "60 יום הארכת הקפאה אינם מספיקים… אנחנו לא מבינים מדוע ישראל לא קופצת על ההצעה".
 • 20 באוקטובר, מאמר של בעל הטור המשפיע, תומאס פרידמן, המאשים את נתניהו בכך ש"ישראל מתנהגת כמו ילד מפונק".
 • 30 באוקטובר, מאמר המערכת ובו האכזבה מהפסקת השיחות. "מספיק עם המשחקים… ישראל אולי חושבת שהאיום של הפלסטינים ללכת לאו"ם ולקרוא להקמת המדינה היא דרמטיזציה. אבל הם לא יכולים לבנות על הסבלנות של הקהיליה הבינלאומית לעד".
 • 12 בנובמבר, יום שישי האחרון, שוב מאמר מערכת: "אם נתניהו מוכן לקבל החלטות קשות בימים אלה, לא ניתן להבחין בכך".
 • שבת, 13 בנובמבר, שוב מאמר של תומאס פרידמן (וכאן בעברית): "נתניהו משחק עם אובמה, גורם לישראל להיראות כאילו היא רוצה שטחים יותר מאשר שלום ומסכן את ישראל בכך שלא יהיה הסכם בנוגע לגדה המערבית ועל ידי כך 2.5 מליון פלסטינים יהפכו לחלק מישראל ובסופו של דבר יבטלו את הרוב היהודי".

ומה ההשפעה של כל המאמרים האלה על ראש ממשלת ישראל? לא רבה, יש להניח. אבל הם גם לא כתובים ומכוונים כלפי ראש הממשלה שלנו או כלפי הישראלים. הם כתובים לאליטות האמריקאיות, למקבלי ההחלטות בקונגרס ובממשל, הקוראים בשקיקה כל מלה בעיתון הזה ומושפעים ממנו למכביר.

ולמי שרוצה לקנח עם חוש ההומור של דורון רוזנבלום מ"הארץ", בנוגע לסיור אנשי ניו יורק טיימס אצלנו, אני ממליצה לקרוא את המאמר הזה.

הפוסט פורסם גם בבלוג התקשורת של טל שניידר, טביעת העין של טל

*תוספת: אבי רצון נכנס היום בתומס פרידמן, במאמר עלוב ונמוך מבית מעריב

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עיניים לראותEYES2C

  יש גבול. יש גבול לכל דבר שקר. יש גבול לכל עוולה. גם לכיבוש יש גבול. כאשר צעירים יהודים כמו מתיו טיילור שכתב ב"הארץ" וקיבל מעל 200 תגובות, ורובם של תמיכה במפגינים נגד נתניהו – זה משפיע! הגיע הזמן לשים קץ לאשליות הכיבוש. ביברק טרם נענו להצעת אובמה – הקפאה תמורת 20 "חמקנים"… מה שאומר שבקרוב, כשארה"ב תפעיל את המקפיא — גם BB לא יופשר בלי שישיר "שיר לשלום"!

 2. Billary Clintoris ובעלה של שרה בן-ארצי

  כל מי שרואה איך מתחלפים האפקטים של "אורות הבמה" וחוזרים ומתחלפים [כאילו היו רמזורים בצומת מפת הדרכים] בחילופי מהלומות ומהמורות כולל שתי יריקות בפרצוף סגן הנשיא ג'ו ביידן, וכשהגיע "הוא הצהוב" אלו מתחלפים לחילופי "מחמאות" בין מנהיגי ישראבלוף ל USA-BLUFF … רואה ששני הצדדים מנסים לעבוד על העולם, כדי שזה ימשיך לתמוך בהצגה שלהם OFF-עוףoff-Broadway… והיות ואמירות קלינטוריס וברק חוסיין אובמה, מהצד האחד של "הידידות המבטיחה", וגם אלה של ביביהו מהצד השני, ריקות מתוכן — הציבור מבחין שכאן מדובר במאמץ ישראבלופי רציני לדבר ללא הפסקה כדי לשכנע לאידיוטים. והמאמץ הזה של נציגי ישראבלוף, נענה מיד בידי קלינטון וחורה / מחרה אחריה ברק חוסיין אובמה. ובשם "ביטחון ישראל" מגיב סר הביטחון של חיל הטיארות אהוד ברק שמסביר שעדיף לקבל 20 פיגלעך חמקניות, עבור רבע התנחלות וחצי מאחז… הבנתם? – כנראה שקלינט -וגם ביובי חושבים- שכולם [חוץ מהם, כמובן] מטומטמים. רק שלא תקבל ישראבלוף "אור ירוק" למלחמת שולל ותקיפה של איראן באותם 20 "חמקנים" חדישים . כי זה יכול להסתיים רע מאוד.

 3. נפתלי אור-נר

  או אז, בלא המסכה, תחשף מלאכת ההטעייה והרמייה של ישראל את עצמה ואת העולם. אז יתברר שכל מעייניה מוקדשים להנצחת הכיבוש וטיפוח ההתנחלויות

 4. יהושע רוזין

  תודה לעיתון, אני מקוה שתהיה לזה השפעה.אז אני אשלים מה שהעתון החסיר הוא שקרן ולא היחיד וממשיך את המסורת של סרבנות שלום ושקרים. מראשית קום המדינה היא העדיפה שלום על שטחים גם כשהיו הזדמנויות. וביתר שאת אחרי 6.67ושלמנו ,משלמים ואם לא יחול שנוי נשלם כולנו עו מחיר יקר על תאות השטחים והששון ל,,אקשן".