ערבית ודמוקרטית

בטלוויזיה הישראלית בערבית רואים גם יהודים, אבל בערוצים ה"יהודיים" לא מדברים עם ערבים, אלא רק עליהם
אליאס זיידאן

לו היה מבקר מהמאדים משווה את תוכניות האקטואליה בערוץ הטלוויזיה הישראלית בשפה הערבית (ערוץ 33) לתוכניות המקבילות בערוצים 1, 2 ו-10, הוא היה מגיע למסקנה חד-משמעית: בישראל יש ערוץ אחד שאפשר להגדירו כערוץ "ערבי ודמוקרטי" או ליתר דיוק "דמוקרטי וערבי" ושלושה ערוצים שאפשר להגדירם כ"יהודיים בלבד".

*photo: cc-by-sa *USB

בערוץ בשפה הערבית, בעיקר בתוכניות אקטואליה פוליטיות, מופיעים ערבים ויהודים. ניתן למצוא שם מגישים, מנחים, מרואיינים וחברי פאנל. הדמוקרטיה חוגגת בערוץ זה. היא חוגגת עד כדי כך שמפלים יהודים לטובה. לא מאמינים? הנה דוגמה: לפני כמה ימים צפיתי בתוכנית שהנחה שלמה גנור, ושבה השתתפו דוד חכם, רועי נחמיאס ויוחנן צורף. כולם יהודים שמדברים את השפה הערבית, חלקם טוב מאוד וחלקם לא עד כדי כך.

לעומת זאת, כמבקר מהמאדים הייתי מגיע למסקנה ששלושת הערוצים האחרים הם "יהודיים", משום שרואים שם רק יהודים; מגישים, מנחים מרואיינים וחברי פאנל. זה לא אומר שלא מדברים על "ענייני ערבים" בערוצים אלה, אבל ברוב המקרים מתנהל הדיבור על הערבים שלא בנוכחותם. עובדה שכל הפרשנים לענייני ערבים הם יהודים. הם כנראה מבינים את הערבים יותר טוב מהערבים עצמם.

נניח שהיתה מגיעה תחקירנית של תוכנית אקטואליה מהמאדים כדי לבדוק את התופעה. לאילו מסקנות היא היתה מגיעה אם היה מתברר לה שמספר הפלסטינים שיודעים לדבר עברית הוא הרבה יותר גדול ממספרם של היהודים שיודעים לדבר ערבית? מה שבטוח הוא שאותה אשת מאדים היתה ממליצה בחום לשלושת הערוצים (1, 2 ו- 10) ללמוד מהטלוויזיה הישראלית בשפה הערבית, לאמץ כלפי ערבים את אותה המדיניות שמאמצת הטלוויזיה הישראלית בשפה הערבית כלפי יהודים.

ומה תהיה תגובת הערוצים המבוקרים, הציבור והממשלה אם הדוח של התחקירנית יתפרסם ברבים ברחבי הגלקסיה? יש לשער שהיא תואשם כמוטה נגד יהודים. היא לבטח קבעה את עמדתה עוד לפני שהגיעה אל הערוצים. לאור כל זה, היא ראויה לתואר אנטישמית. כשאותה תחקירנית תרצה לחקור את רשתות הרדיו הישראליות, היא תיתקל בסירוב, משום שמסקנותיה לבטח יהיו מוטות. על כן, ביקורה הבא לישראל לא יאושר, ואם תצליח איכשהו להגיע לישראל, היא תגורש באופן מיידי בחזרה אל המאדים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עיניים לראותEYES2C

  כל קבוצה והעריץ/הערוץ שלה. יש שצופים רק בספורט. יש שצופות רק ב"ויוה". המתנחבלים ב-"7". ורוב האזרחים הערבים הפסיקו כבר לפני שנים לצפות בעריץ הרשמי בערבית. היום הם צופים באל-ג'זירה, בשידור סרטים מדמשק, וגם ב"אל מנאר". כך הפרידו אותנו ליוויני השידור לקבוצות קבוצות, לשבטים, ופילחו אותנו ל"פילחי שידורים". המכנה המשותף החלש שהיה – נעלם ומי שיחפש אותו ילך ל"חור השחור" בחלל. והפתרון – ליצור אלוויזיה חברתית יותר גדולה ורחבה שתשדר אמת לכל! משהו כמו DEMOCRACY NOW

 2. נפתלי אור-נר

  וזה מתבצע באופן טבעי, בלא כל מחשבה. עד כדי כך מגיע חוסר ההערכה והכבוד לבני העם האחר

 3. יהושע רוזין

  גם אני צופה בערוץ הזה כדי לשמור על הקשר שלי בערבית. מלבד תכניות נויטרליות הוא נועד לשמש במת תעמולה ישראלית ממשלתית. וגם להפיל פחד ע'יי הדגשת עוצמתו של הממסד הצבאי.גם בו מלבד התכנית,,רב-שיח"(חואר ער.)שבה מופיעים אישים (נכבדים ,אף פעם אין נכבדים יהודים)
  ממזרח י-ם או רמאאלה, כל הפרשנים הם יהודים .לפעמים לאומנים קיצונים כמו ד"ר מרדכי קידר מאונ. בר-אילן שהוא י"ורiam: ארגון ימני קיצוני הנאבק במרצים מתונים המביעים ביקורת ולו הקלה ביותר נגד הימין ומסמן אות כאויב ישראל ר"ל.( לדעתי זה כבוד גדול להיות מותקף ע'י. ולאו כל אדם זוכה. אלה ה,, מומחים" של ערוץ 33.israel .akademia monitor

 4. רתם א

  ותודה על כך. אך האם , אני שואלת לא בהתממות, ערוץ 33 ראוי לבחינה ביקורתית?