היבטים של הפרטה בחינוך

משרד החינוך אינו יכול להנהיג מדיניות חינוכית לקידום כלל התלמידים בישראל
נוגה דגן-בוזגלו

מסמך חדש של מרכז אדוה טוען כי ההפרטה במערכת החינוך הישראלית, לא זו בלבד שהיא מגבירה את האי שוויון אלא שהיא גם חותרת תחת יכולתו של משרד החינוך להנהיג מדיניות חינוכית שתקדם את כלל התלמידים בישראל.

להלן כמה מן הנקודות העיקריות המוצגות במסמך:

 • כניסתם של גופים מסחריים ופילנתרופיים לבתי הספר יצרה שוק של תכניות לימוד, המתנהל על ידי יזמים ואנשי שיווק ללא פיקוח מדינתי מספיק על תכנים אידיאולוגיים ומסחריים.
 • בעוד שבבתי ספר המבוססים, מרבית התכניות המופרטות פועלות במימון של ההורים ובשליטת ההורים והרשויות, בבתי ספר בלתי מבוססים התכניות המופרטות ממומנות על ידי גופים פילנתרופיים, המעצבים במידה רבה את תכני הלימוד.
 • נתח גדל והולך של פעילות משרד החינוך מבוצע בידי גופים חיצוניים. אם בתחילה דובר בעיקר במספר מצומצם של מלכ"רים המתמחים בחינוך, בתחומי פעילות ספורים, הרי שעם השנים נכנסו לתחום גם חברות מסחריות. מיקור החוץ התרחב ומתבצע כיום בתחומי המינהל, הבקרה והפדגוגיה.
 • רשתות החינוך הוותיקות מרחיבות פעילותן בפריפריה (הגיאוגרפית והכלכלית-חברתית) ובמיוחד בחינוך הערבי. אליהן הצטרפו לאחרונה רשתות מסחריות המציעות משיקולים עסקיים מגוון שירותי חינוך וזאת על רקע חולשת הרשויות המקומיות מעוטות משאבים. חוזי ההפעלה של הרשתות כוללים היבטים מנהליים וכספיים אך אינם כוללת מחויבות של הרשתות לאיכות פדגוגית ולהישגים לימודיים.
 • חולשתו של הרגולטור, משרד החינוך, בצירוף עם  האינטרסים של הגופים הפרטיים, יוצרים פעמים רבות העדפה של שיקולים כלכליים על חשבון מטרות חברתיות וחינוכיות. גם כאן הנפגעות העיקריות הן אוכלוסיות חלשות.
 • הסטת הדגש בפעילות משרד החינוך מפיקוח פדגוגי לניטור "תפוקות" והלחץ לייצר הישגים מדידים מגביר את המיון של התלמידים ומדרבן מורים והורים לייצר הישגים גבוהים בכל מחיר – בין אם פדגוגי ובין אם כלכלי.

לקריאת הדו"ח המלא

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שירי

  איפה היו כל הצעקות והעמותות כשאשרו למע' החינוך החרדית לפעול ללא פיקוח של משרד החינוך, ולפעול באופן אינטרסנטי וגזעני שמגביר את פערי המעמדות בקרב המשפחות ששולחות את ילדיהם ללמוד במע' החינוך שלהם?

 2. חנה קים

  אבל לא הגיע הזמן שמכון אדווה יעשה מחקר על החינוך המיוחד בישראל? גם בתחום הזה ההפרטה נוגסת ומבהילה עוד יותר שכן היא נוגעת בחסרי-ישע, שאינם מקבלים את מה שמשרד החינוך התחייב לו כחוק.