תודה על הכל, וורן

וורן באפט, אחד האנשים העשירים בעולם, מפרסם ב"ניו יורק טיימס" מכתב תודה יוצא דופן לדוד סם האמריקאי על שמנע את התמוטטות הכלכלה
העוקץ

בזמן שהאוליגרכים הישראלים מקדישים את מאמציהם והונם למציאת תחבולות להתחמק מחובות מס ומייבבים על כך "שקשה לעשות עסקים במדינה הזו", קפיטליסט מסוג קצת אחר, וורן באפט, אחד האנשים העשירים ביותר בעולם שהודיע לאחרונה שהוא יתרום 27 מיליארד דולר מהונו למען מטרות חברתיות (ושרכש לפני מספר שנים את חברת ישקר הישראלית ממשפחת ורטהיימר, משפחה שרגילה להתלונן על מעורבות המדינה מצד אחד ולבקש ממנה הטבות מצד שני), מפרסם הבוקר במדור המאמרים של ה"ניו יורק טיימס" מכתב תודה. למי? לממשל בארצות הברית על כך שמנע את התמוטטות הכלכלה במהלך משבר הסאב-פריים בשנתיים האחרונות.

באפט. photo: cc-by-sa Art Comments

"רק כוח אחד התנגד למשבר הכלכלי", כותב באפט, "זה היית אתה, דוד סם. כן, לפעמים אתה מסורבל, אפילו די לא-יוצלח, אבל כאשר עסקים ואנשי עסקים ברחבי העולם רצו לחסל את כל ההשקעות שלהם, אתה היית היחיד שהיה מוכן לתרום את שלו למען המשק. וכאשר האזרחים שלנו איבדו אמון במוסדות שאותם הם נהגו להעריץ, אתה היחיד שידע איך להרגיע אותם".

בקטע אחר כותב באפט: "ובכן, דוד סם, אתה סיפקת את הסחורה. אנשים רבים יפקפקו בהחלטות שלך, אבל המעשים שלך עזרו לפזר את ערפל הקרב מעל הכלכלה".

המכתב נחתם במלים: "שוב תודה, דוד סם. לפעמים אתה בזבזן ולפעמים אתה בריון ומדי פעם אתה מתנהג כמו משוגע, אבל במצב החירום יוצא הדופן הזה אתה עמדת במשימה בכבוד. העולם היה נראה אחרת לגמרי אם לא היית נוהג כך. אחיינך אסיר התודה, וורן".

נדמה שהמכתב הזה יכול לשמש שיעור חשוב לכל המולטי-מיליארדרים שמאמינים שהמדינה חייבת להם הכל, ושהם אפילו לא צריכים להגיד לה "תודה" (שלא לדבר על תשלומי מס הוגנים, או על השקעות של ממש בחברה).

למכתב המלא

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אור

  אז הוא לא בוכה שלא נותנים לו, כמו הקפיטליסטים הישראלים. אבל האופי של הצבר ההון של חלקים גדולים במעמד השליט האמריקאי שונה לחלוטין מזה בישראל. אני לא הייתי ממהר לקרוא כיכר על שמו. מה הוא בסך הכל אומר?
  תודה לממשלה שמצילה את שיטת הניצול שמאפשרת לי להיות בעל זכויות יתר.

 2. תומר רזניק

  אלא ברק אובאמה. רק בזכות מנהיגותו האמיצה והחלטתו להתערב בכלכלה ולהזרים כספים ותמריצים למשק נשמע משבר בסדר הגודל של השפל הגדול

 3. נעם לוי

  לפעמים אתה תורם 27 מיליארד דולר ל"מטרות חברתיות" (מה זה?) ולפעמים לא. לפעמים אתה בזבזן ובריון ולפעמים גחמן ומשוגע – יודע יותר טוב מכולם מה טוב ולמי טוב מה שטוב.
  אבל אף פעם אתה לא נבחר על ידי מי מאלה שלפעמים יוצא שאיתם אתה מיטיב, ולפעמים (הרבה פעמים, רוב הפעמים) אתה פשוט תולדה של קונסטלציה פוליטית וחברתית שכושה את הונך קניינך – בחתימת ידה אך תמיד גם, ובעיקר, בזעת אפה…

 4. שושי

  אני זוכרת שקראתי שבעסקת ישקר היה תכנון מס מהסוג המכונה מבריק, כזה שמחק כל סיכוי להתפעלות מהמעורבים מצדי ושום 27 מיליארד לא יעזרו.