מלחמת מים

תיעוד של מפגש כמעט שגרתי בין פעילי תעאיוש, מתנחלים וחיילים בדרום הר חברון חושף כרוניקה של מאבק מתמשך ומתסכל
נסים מוסק

ביום שבת, 20 בנובמבר, יצאו כ-15 פעילי תעאיוש מירושלים לדרום הר חברון, לסייע לחקלאים פלסטינים בעונת החריש. לאחרונה, התנכלויות המתנחלים והצבא גברו. ביום חמישי האחרון, למשל, אושפז נאסר נוואג'ה מסוסיה לאחר שהוכה על ידי חיילים, בזמן שניסה להגן על ילד שהותקף בידי אותם חיילים.

בשבת, קבוצה של שבעה פעילים התפצלה משאר הפעילים במטרה לשמור על חג' זיאד מביר אל עיד, שהגיע לשאוב מים מבור השייך לפלסטינים (יש לו היתר משפטי לכך) ותוך זמן קצר התפתח עימות עם אבידן אופיר (המזוקן בחולצה הלבנה שמככב בסרטון המצורף) שניסה למנוע את השאיבה. אופיר, אגב, טען לאחרונה בראיון בערוץ 7 לבעלות על 8,000 דונם שלכאורה שייכים לו באיזור סוסיא.

תוך זמן קצר, תושבי המאחז הסמוך מצפה יאיר, שאצלם בברזים זורמים מים בשפע, הגיעו בריצה כדי למנוע בכוח את השאיבה. התפתח עימות. הצבא הגיע להפריד. אחרי לחיצת יד חברית בין הקצין לאופיר, הקצין שלף צו שטח צבאי סגור, וחג' זיאד שב הביתה בידיים ריקות.

אחד המתנחלים הבולטים שהגיעו לשטח היה מרדכי דויטש מהמאחז הלא מוכר מצפה יאיר (הג'ינג'י המשופם שמופיע לקראת סוף הסרטון), שהתרעם באוזננו על כך שהופעת הצבא מנעה ממנו לעשות שפטים בפעילים. דויטש הקים כ-20 חממות על שטח שהיה שייך למשפחת עוואד הפלסטינית, שפוחדת להתקרב לשטחים השייכים לה ושגובלים במאחז. צו הריסה שהוצא לחממות לפני מספר שנים אינו מיושם על ידי המינהל האזרחי והוא אף זוכה למכסות מים נדיבות. אגב, לכל בתי המאחז יש צווי הריסה משנת 2002.

על פי דו"ח טליה ששון על המאחזים הבלתי-מורשים, משרד השיכון השקיע מליונים בתשתיות של המאחז הלא-חוקי מצפה יאיר, שתושביו מתגלים כחסרי נדיבות מינימלית, שמוכנים למנוע מים משכנם, רועה צאן המתגורר עם משפחתו באוהל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אחד שרוצה לבדוק

  שלום נסים, האם יש לך מקור באינטרנט (או מחוצה לו) שמאשר את מה שכתבת בנוגע למאחז?

  אני מתכוון למשפטים:

  "צו הריסה שהוצא לחממות לפני מספר שנים אינו מיושם על ידי המינהל האזרחי והוא אף זוכה למכסות מים נדיבות. אגב, לכל בתי המאחז יש צווי הריסה משנת 2002."

  תודה

 2. אחד שרוצה לבדוק

  סליחה שאני נודניק, אבל גם למשפט:

  "על פי דו"ח טליה ששון על המאחזים הבלתי-מורשים, משרד השיכון השקיע מליונים בתשתיות של המאחז הלא-חוקי מצפה יאיר"

  לא מצאתי (בחיפוש אחר המחרוזת "מצפה יאיר") טענה על השקעת מיליונים, רק טענה שהמאחז נבנה על קרקע משולבת (סקר+מדינה+פלסטיני פרטי), ושחברת החשמל חיברה אותו לרשת.

 3. עזרא נ

  מעשי ההתנכלות הם יום יומיים במיוחד נגד פלאחים משעב אלבוטום. ולאד שרוצה לבדוק נסלל גם כביש אספלט מכסות מים יקרות מגיעות לשם משכורות לשומרים סובסידיות לנסיעות בתחבורה ציבורית ועוד כופתאות .

 4. נסים מוסק

  מתוך דוח טליה ששון מעודכו ל2005, מאז שילש הישוב את גודלו וקיבל לפחות 5 מיליון ש"ח שהוסבו באופן לא חוקי מתקציבים שנועדו למבני ציבור בסוסיא.(על פי פרסומים רשמיים, תבדוק בגוגל)מתוך הדוח:

  מהנאמר על המאחז בדו"ח ששון אשר פורסם במרץ 2005:
  שם המאחז בדו"ח: מצפה יאיר – חוות מגן דוד
  מועד הקמה: אוקטובר 1998
  ישוב קרוב: סוסיא
  אישור הממשלה או שר ביטחון להקמה: אין
  טיב הזכויות בקרקע: אדמות מדינה + קרקע פרטית של פלסטינים+ אדמות סקר
  הגוף שהקצה את הקרקע: הסכם הקצאה להסתדרות הציונית מספטמבר 1984 עד 2033
  סטאטוס תכנוני: ישנה תוכנית רישוי המאפשרת הצבת שני יבילים ומבנה לשומר. (אינה מאפשרת הקמת מאחז למגורים).
  תחום שיפוט: מועצה אזורית הר חברון; מרבית המאחז אינו בתחום הישוב סוסיא (רק מבנה אחד בתחום הישוב)
  מספר תושבים: 6 משפחות
  סוג הבניה: 13 יבילים (חלקם כפולים); יביל לשמירה; 3 מכולות; אוטובוס; צריף עץ; כמה חממות; תאורה, דרך גישה ; עיבודים חקלאיים.
  הגוף מממן ההקמה: משרד הבינוי והשיכון מימן הקמת תשתיות בסכום של 1,300,000 ₪.
  חיבור חשמל: אושר חיבור חשמל למקום.
  חיבור מים:

  לגבי השאר מצורפת כתבה ממבט שני בארבעה חלקים
  1: http://www.youtube.com/watch?v=mbwIz0yUUds
  2: http://www.youtube.com/watch?v=aOW4c2OE6jE
  3: http://www.youtube.com/watch?v=227gZHW8b-s
  4: http://www.youtube.com/watch?v=V66nc5TE

 5. מירי

  כל הכבוד על הכתבה בערוץ 1.
  האם יש סיכוי שיתורגם לאנגלית, או לפחות הסרטון הקצר בפוסט הזה?
  תודה
  JNews
  לונדון

 6. דוד

  נער הייתי וגם זקנתי בהר חברון ולא ראיתי ערבי מקומי החפץ לשאוב מים מבור ולא ניתן לו.

  בכל הפעמים שמתרחשת בוקה ומבולקה כמו זו שאוהב לצלם מוסקונה נסים, זה תמיד תמיד ברקע פעילי שנאה המלבים את החיכוך עם המצלמה התזזיתית (יעני ריאליטי דוקו) ורק מחכים לחמור התורן שיגיח מעבר לגבעה עם הכיפה ביד והקצף בפה.

  בקיצור. תמשיכו לקטר בבראסרי

 7. אבי

  7 אנשים לא מצליחים למנוע מאדם אחד להפסיק להפריע לשאוב מים. השמאל בישראל הוא באמת חלשלוש.

 8. נסים מוסק

  דוד היקר
  אני עונה לתגובתך משום שעוררת את סקרנותי בכך שהזכרת את שם נעורי, מוסקונה. האם אנחנו מכירים או שנפגשנו בעבר? מדוע אינך מזדהה בשמך המלא? או אולי נסית לרמוז שזה שמצלם ריאליטי דוקו יעני, מוסקונה נסים, הוא אפילו לא אשכנזי? או שאתה מתחקר את אילן היוחסין שלי? באמת פעם אכלתי ארוחת בוקר בבראסרי וקיטרתי. אבל זה היה בגלל המחיר… ואם נער היית בהר חברון וגם זקנת, אולי תספר מה עוד ראית. אולי ראית מי ירה ברועה הצאן חאלד נאג'אר בשנת 2001 בשיפולי הגבעה של מצפה יאיר? או שתספר מי ירה בצאוורו של חג' זיאד, זה שבא לשאוב מים בשבת האחרונה? שמעת בודאי את קולו הצרוד כשהקצין גירש אותו. אולי אתה מכיר את ארבעת החמורים עם הכיפה ביד, שהכו במקלות ופצעו קשה, רועת צאן זקנה ממשפחת נוואג'ה, לא הרחק מסוסיא? אני מבקש לדעת משום שבכל מקרים האלה לא היו פעילי שנאה בסביבה וגם לא מצלמה תזזיתית שתלבה את החיכוך. מנסיוני, המצלמה דווקא מרתיעה את מוגי הלב ממעשים חמורים יותר. אולי ספרת כמה חמורים תורנים עם קצף בפיהם מסתובבים בשטחים הכבושים, שבצעו אלפי פשעים נגד הפלסטינים ורכושם, מאז שהיית נער? דע לך שדווקא יש בי אהבת מרדכי, ביחוד ואנונו. ואתה? האם יש בך אהבת מוחמד או שאתה חומד יותר את אדמתו?

 9. מויישה גרוייס

  ותודה על הסרטון והכתבה והפעילות הנהדרת שאתה, עזרא וכולם שם עושים.

 10. חנה

  למה זה נראה שדווקא השמאלנים הם שהתנפלו באגרסיביות עליו?
  מה זה להפשיט בן אדם מבגדיו??
  מדובר על בור שסוכם על ידי שני הצדדים שלא ירוקנו אותו ממימיו והשמאלנים חוזרים ומנסים לרוקן אותו בכל פעם.
  ואת זה כמובן לא תפרסמו…